Styl Hampton to jeden ze stylów morskich, łączących relaksującą atmosferę z nutą luksusu. W przestrzeniach inspirowanych wystawnymi willami w nadmorskiej miejscowości nie może zabraknąć dobrze urządzonej kuchni. Sprawdź, bez jakich elementów wyposażenia się nie obędzie, żeby gotowanie w atmosferze letniego wypoczynku z morskimi akcentami było przyjemnym doświadczeniem.
Wszystko zaczęło się w Hampton (Hamptons). Ta niewielka nadmorska miejscowość nagle zyskała popularność wśród naprawdę zamożnych mieszkańców Nowego Jorku. Wakacyjna atmosfera, marynistyczne dodatki i elegancki wystrój znany z nowojorskich apartamentów stały się wyznacznikami willi w rejonie Hampton. Zarówno duża, jak i mała kuchnia w stylu Hampton powinna być urządzona z największym udziałem bieli, wszystkich odcieni niebieskiego i piaskowego beżu — na wzór otaczającego wille krajobrazu. Meble warto poustawiać symetrycznie, a same elementy wyposażenia mogą mieć finezyjną (ozdobną formę), miękkie i błyszczące tapicerowania. Mile widziane będą też dodatki z kryształkami.
Warto wspomnieć, że Hampton to tylko jeden z trzech stylów morskich. Jest też najbardziej dekoracyjnym i ekskluzywnych z nich. Chętni mogą przemycić elementy z pozostałych dwóch estetyk: nautical (prezentujących życie marynarzy na morzu) oraz coastal („wybrzeżny”, skupiony na urodzie nabrzeża i pracy rybaków).
Można pokusić się o stwierdzenie, że styl Hampton nie mógłby istnieć bez drewna. Znajdziesz je zarówno na podłodze (oryginalne, szczotkowane, białe deski), jak i przede wszystkim w formie mebli. Pojawia się również na ścianach jako boazeria malowana na biało. Wpływy stylu nowojorskiego owocują obecnością sztukaterii na suficie. Równie popularnym materiałem wykończeniowym jest kamień — szczególnie granit oraz marmur. Myśląc o kuchni Hampton, nie można pominąć naturalnych tworzyw:
Wzbogacić przestrzeń kuchni w stylu Hampton pomogą Ci też unikalne dekory płyt laminowanych od marki Woodeco. Aranżując przestrzeń spod znaku ciepłego piasku i szumiącego morza, warto skupić się na strukturach w dwóch kolorach: beżu oraz niebieskiego. W pierwszej kategorii znalazły się:
Odrobinę beżu, stanowiącego kolorystyczną przeciwwagę dla niebieskości, zapewni dekor PU1503 Piasek Pustyni, nadający całości lekkości niczym morska bryza. Warto zestawić go z pastelowymi powierzchniami, pobielanym drewnem i jasnym kamieniem.
Podstawą mebli w stylu Hampton w pomieszczeniu, jakim jest kuchnia, jest zabudowa szafkowa. Generalna zasada mówi o tym, że górne szafki powinny wywoływać wrażenie lekkości, a dolne — solidności. Jak osiągnąć taki efekt w kuchni Hampton? Nie wszystkie szafki na górze muszą mieć zabudowane fronty, niektóre warto wyposażyć w szprosy i liczne przeszklenia. Można również zadziałać kolorem, zawieszając białe szafki na ścianie, a ciemniejsze ustawić na dole. Alternatywą będzie gra odcieniami — błękit na górze, granat na dole itp. Zabudowę kuchenną wzbogacą pasujące gałki meblowe — złote, chromowane lub naśladujące niewielkie diamenty.
Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, stół w stylu Hampton również w wyjątkowy sposób ozdobi wnętrze. Strzałem w dziesiątkę będzie prostokątny bądź okrągły model z drewna, wyposażony w toczone lub frezowane nogi. Niech otoczą go tapicerowane — w marynistyczne pasy — krzesła z wysokimi oparciami w następujących kolorach:
W nadmorskiej kuchni zagoszczą też ażurowe, plecione krzesła, niczym przeniesione wprost z rozgrzanej słońcem plaży. Stół w stylu Hampton można zastąpić odpowiednio wysoką wyspą, umieszczaną zwykle w centralnym punkcie kuchni.
Aranżując kuchnię w morskich klimatach, pamiętaj o nieodłącznej części tego pomieszczenia, czyli kredensie. Mebel o nieco retro charakterze, biały lub pomalowany na niebiesko, pomieści obrusy i ścierki, kolekcję talerzy czy kieliszków. A co ze zlewem? Model farmerski będzie w tym stylu bardzo na miejscu. Wolisz bardziej wysmakowane detale? Pomyśl o chromowanym zlewozmywaku, koniecznie z armaturą z retro kurkami i fantazyjnie wygiętą wylewką.
Kuchnia to zdecydowanie serce domu, dlatego nie może zabraknąć w niej wyrazistych dodatków. Chociaż kuchnia Hampton powinna być utrzymana przede wszystkim w niebiesko-biało-beżowej palecie kolorów, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać do niej czerwone akcesoria. Z powodzeniem może być to małe AGD: czajnik, toster, kawiarka, ekspres do kawy, gofrownica itp. Dobrym wyborem będzie zakup ogniście czerwonych akcesoriów (przykuwają wzrok i ożywiają aranżację), ale styl Hampton to głównie przygaszona, koralowa czerwień.
Duże pole do popisu daje też ceramika. Biało-granatowe kubki, talerze czy dzbanki z dekoracyjną falką lub stateczkiem na przedzie szybko wprowadzą atmosferę wakacji. Ciekawą informacją dla smakoszy może okazać się ta, która mówi o niebieskim kolorze talerzy — okazało się, że niebieska barwa hamuje apetyt, a przy tym jest bardzo dekoracyjna. Nie zapominaj o ścianach w kuchni Hampton, to doskonałe miejsce do wieszania obrazów i rycin z morskimi motywami:
Wiszące na linach okrętowych półki z dekoracyjnymi węzłami przydadzą się na rozmaite przyprawy, które warto mieć pod ręką w trakcie gotowania.
Z powodu tego, że morska estetyka łączy się w stylu Hampton z nowojorską elegancją, na środku kuchni powinien zawisnąć kryształowy żyrandol. Pięknie uzupełnią go proste, chromowane reflektorki na długiej szynie — nad blatem lub kuchenną wyspą. W kuchni z elementami stylu coastal niech zagoszczą ażurowe, lekkie, wyplatane z wikliny lub bambusa lampy wiszące. Od konkretnych właścicieli mieszkania zależy, które wpływy w kuchni okażą się mocniejsze: wyrafinowane, inspirowane apartamentami w Nowym Jorku lub wzorowane na plażowo-morskiej, swobodniejszej estetyce.