Czerń to uniwersalny i ponadczasowy kolor, który w dużej mierze kojarzony jest z elegancją. Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, jest to dość odważna barwa — nie każdemu musi przypaść do gustu. Bardzo często wykorzystuje się ją w pomieszczeniach nowoczesnych lub bardzo wytwornych, klasycznych. Aby jednak nasze starania przyniosły niesamowity efekt, musimy stosować się do pewnych reguł. Dziś doradzimy, w jaki sposób podejść do projektowania kuchni w kolorze czerni i jakimi innymi barwami można odświeżyć i odmienić jej wygląd.
Kuchnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Spędzamy w niej naprawdę sporo czasu — przygotowując posiłki, pijąc kawę, jedząc posiłek (bardzo często kuchnia pełni też funkcję jadalni). Jeśli zależy nam na tym, by aranżację oprzeć na czerni, musimy zrobić to w odpowiedni sposób.
Wnętrza domów i mieszkań, utrzymane w kolorze czerni to świetna baza dla zastosowania różnego rodzaju materiałów, z których wykonywane są meble. Czarny doskonale komponuje się z jasnym drewnem. Można stosować je podczas zabudowywania kuchni — np. w postaci ciekawych wstawek w przypadku mebli.
Jasne drewno można z powodzeniem łączyć także z metalowymi stelażami i w ten sposób zaprojektować, np. designerskie stołki, które następnie ustawimy w otoczeniu kuchennej wyspy. Czerń można zastosować także w przypadku kafelków na ścianę lub płytek podłogowych. Doskonale sprawdzi się jako kolor armatury kuchennej — baterii i zlewu.
Co jednak ważne, czerń do kuchni należy wprowadzić w odpowiedni sposób, nie zakłócając całości wystroju. Podczas aranżowania doskonale sprawdzą się dekory Woodeco. Warto zwrócić uwagę szczególnie na:
Aranżowanie kuchni w kolorach czerni może być sporym wyzwaniem. Należy tak zestawić poszczególne elementy, by tworzyły spójną całość. Jednak nie tylko design jest tutaj ważny. Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna być przede wszystkim ergonomiczna.
Warto, aby do wszystkich najważniejszych akcesoriów i produktów kuchennych był łatwy dostęp. Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Połączenie designu i ergonomii sprawia, że kuchnia może spełniać swoją funkcję.
W przypadku czarnej kuchni niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. Jeśli nie dopilnujemy tego aspektu, przestrzeń ta będzie prezentowała się dość ponuro. Czerń bowiem nie odbija światła w tak efektywny sposób, jak inne, jaśniejsze barwy.
Każdy obszar wykorzystywanej przez nas przestrzeni roboczej powinien być bardzo dobrze doświetlony. Dotyczy to zarówno blatów, jak i kuchennej wyspy. W przeciwnym wypadku ucierpi na tym wygoda przygotowywania potraw, a wszelakie zabrudzenia na kuchennych powierzchniach będą cięższe do dostrzeżenia.
Kuchnia w kolorze czerni to także odpowiednio dobrany sprzęt AGD. To, czy postawimy na sprzęt do zabudowy, czy też wolnostojący, zależy od naszego gustu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że pod względem kolorystycznym musi być on dopasowany do zabudowy. To jednak nie powinno stanowić problemu. Sprzęt AGD w czarnym kolorze można znaleźć w ofercie każdego topowego producenta.
To, że motywem przewodnim w naszej kuchni będzie czerń, nie oznacza, że tego typu aranżacji nie możemy wzbogacić o inne kolory. Barwy uzupełniające nie powinny jednak stanowić więcej niż 20% wystroju pomieszczenia.
Kuchnię w czerni powinniśmy przełamywać innymi kolorami. Zabieg ten pozwala rozświetlić pomieszczenie oraz zbudować w nim przytulny nastrój. Kuchnia zdecydowanie powinna być przytulna — zwłaszcza że na co dzień spędzamy w niej całkiem sporo czasu.
Na jakie dodatki postawić, aby nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru? Znakomicie sprawdzą się różnorakie misy, stylowe wazony czy metalowe stojaki na wino. W przypadku większych kuchni, na ścianach, można powiesić nowoczesne obrazy lub plakaty w antyramach. Nie powinno też zabraknąć praktycznego zegara — najlepiej, żeby wyróżniał się kolorem na tle czarnej ściany. Podobne podejście można zastosować podczas wyboru półeczek na przyprawy i wybrać takie, które będą kontrastować z ciemną ścianą. Innym pomysłem jest zdecydowanie się na czarne półeczki — wizualnie wtopią się w powierzchnię, do której zostały przytwierdzone. Taki zabieg optycznie powiększy wnętrze. Świetnym dodatkiem do czarnej kuchni będą także rośliny. Zieleń bardzo dobrze wypada w towarzystwie czerni.
Decydując się na urządzenie kuchni z dominującą rolą czerni, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jakich zabiegów i decyzji należy w tym przypadku unikać. Przede wszystkim sporo uwagi powinniśmy przywiązywać do doboru innych kolorów, mających w ciekawy sposób przełamywać monotonię czerni.
Trzeba wybrać je w taki sposób, by nie odciągać uwagi od motywu przewodniego panującego w naszej kuchni. Muszą odgrywać rolę uzupełniającą w stosunku do czerni. Jeśli bowiem ta kwestia zostanie zaniedbana, a przewodni kolor zdominowany przez inną kolorystykę — cały koncept kuchni w czarnym kolorze zostanie zaburzony.
Unikajmy produktów niskiej jakości — zarówno w przypadku mebli, jak i elementów wykończenia wnętrza. Kuchnia ma służyć nam długo. Tanie materiały natomiast po kilku latach intensywnej eksploatacji będą prezentowały się fatalnie i oszpecą naszą wymarzoną przestrzeń kuchenną.
Odpowiednie zaaranżowanie kuchni to niezwykle ważna kwestia. Jeśli zdecydujemy się na to, by motywem wiodącym była czerń, to musimy sporo uwagi poświęcić nawet najmniejszym detalom. W szczególności powinniśmy dbać o takie kwestie, jak:
Przestrzegając powyższych założeń podczas aranżowania kuchni, możemy być pewni, że będzie ona prezentowała się niezwykle elegancko.