Konsola na przedpokój jest rozwiązaniem przede wszystkim dla tych osób, które cenią sobie wysmakowaną estetykę i chciałyby zagospodarować wolną przestrzeń w elegancki, lecz użyteczny sposób. Aktualnie oferowane rozwiązania pozwalają na dobór mebla właściwego do stylu każdego pomieszczenia — zdecydowanie nie trzeba trzymać się wyłącznie estetyki typowej dla konsoli — klasycystycznej. W artykule przedstawiamy wady oraz zalety zastosowania konsoli w przedpokoju, a także wskazujemy, u kogo ten rodzaj wyposażenia sprawdzi się najlepiej.
Konsola to bardzo opcjonalny rodzaj mebla — jest to niewielki stoliczek o małej szerokości, który zazwyczaj ustawia się tuż przy ścianie. Klasycznym, a zarazem estetycznym rozwiązaniem jest umieszczenie nad konsolą lustra. Konsole nie są nowym wynalazkiem. Powszechnie były obecne już w XVIII w., gdzie zdobiły najbogatsze rezydencje. Stoliki tego rodzaju popularne były także w późniejszych wiekach — szczególnie na przełomie XIX i XX stulecia, gdy upiększały i nadawały klasy wnętrzom secesyjnym i utrzymanym w dekoracyjnym stylu art deco.
Konsole klasycystyczne były meblami wyjątkowo dekoracyjnymi — posiadały liczne zdobienia pełne przepychu, obejmujące rzeźbienia, złocenia, wprawione aplikacje. Częstym rozwiązaniem wśród konsoli był niegdyś blat wykonany z kamieni pochodzenia naturalnego, takich jak marmur — obecnie dostępna jest szeroka gama dekorów, które doskonale odwzorowują ten materiał, jak np.:
Blaty konsoli tworzone były w różnych kształtach — okrągłym, owalnym, prostokątnym, a pod nimi często znajdowała się mała szufladka. Mebel pełnił funkcję estetyczną i dekoracyjną, miał przede wszystkim zdobić bogate wnętrze i dodawać mu klasy.
Konsole to dość popularne obecnie meble, których kompaktowe rozmiary, a także możliwość praktycznego wykorzystania, kuszą potencjalnych odbiorców. Ten specyficzny rodzaj stolika, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, może zostać ustawiony w miejscach, gdzie nie zmieściłyby się inne rodzaje mebli — także w przedpokojach. Konsola w przedpokoju może być więc zarówno dekoracją, jak i elementem wysoce użytecznym i poprawiającym codzienne funkcjonowanie w przestrzeni.
Konsola, dzięki niewielkim rozmiarom, jest meblem możliwym do ustawienia w praktycznie każdym miejscu domu. Dobrze sprawdzi się zarówno w kącie pokoju, jak i na środku ściany. Konsola z szufladami do przedpokoju pozwoli na łatwe i szybkie odkładanie drobnych akcesoriów, takich jak klucze czy elementy garderoby podczas codziennego szykowania się do wyjścia z domu. Ponadto, obecność szufladek stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania i organizacji przedmiotów. Pozwala to na utrzymanie w ładzie obiektów takich jak klucze, parasole czy galanteryjne części odzieży, które typowo przechowywane są w przedpokoju. Szuflady mogą być dodatkowo wyposażone w pojemniki do przechowywania i organizacji, a także specjalne tekstylne maty antypoślizgowe zapobiegające przesuwaniu się przedmiotów.
Konsola w przedpokoju to element obowiązkowy w niejednym domu. Ten niewielkich rozmiarów stoliczek, łączący funkcję dekoracyjną i użytkową, pięknie dopełnia wyposażenie mieszkania. Wiele stylów dekoratorskich wręcz wymaga obecności konsoli — wśród nich wyróżnić można hampton, industrialny, nowojorski, czy też style wnętrzarskie nawiązujące do klasycyzmu. Wnętrza utrzymane w stylistyce każdego z wymienionych nurtów nie powinny obyć się bez małego stoliczka, uzupełniającego wnętrze. Obecność dobrze dobranego mebla doda przestrzeni wrażenia wymuskania, dopieszczenia, harmonii i luksusu, a szczególnie jest ona istotna we wnętrzach urządzonych z przepychem i takich, które mają otulać swoim ciepłym klimatem.
Obecne na rynku konsolki oferowane przez mnogich producentów różnią się tak naprawdę pod każdym możliwym względem — ceną, materiałem dominującym, odcieniem, kształtem blatu, ozdobnością, wielkością, czy obecnością i ilością szuflad. Tak szeroki wybór pozwala na doskonałe dobranie mebla do dostępnej przestrzeni — oznacza to, że nie ma problemu w wyborze małej konsoli do przedpokoju, czy też ciężkiej, bogato zdobionej, mającej nadać szyku wysmakowanemu salonowi.
Wiele mieszkań ma bardzo niewielkie przedpokoje — czy zatem jest możliwe wstawienie do nich konsoli? Oczywiście, że tak! Pomieszczenia niewielkie można wyposażyć w wąską konsolę do przedpokoju, która rozmiarem będzie odpowiadała niewielkiej powierzchni, a także będzie mogła być jedynym, eleganckim elementem dekoracyjnym wnętrza. Konsola jest meblem, który nie jest zarezerwowany wyłącznie do przedpokoju. Współcześnie niewielkich rozmiarów stoliczki zestawione z wiszącymi na ścianach lustrami często stanowią element wyposażenia sypialni. Zatem, oprócz walorów dekoracyjnych, mogą służyć jako meble użytkowe — odpowiednik toaletki.
Dekoratorskie style wnętrzarskie bazujące na estetyce minimalistycznej — jak japandi, skandynawski, czy klasyczny minimalizm — mogą wręcz odrzucać obecność konsoli. Przedpokój w takich stylizacjach powinien zatem być zaprojektowany tak, aby jak najmniej obiektów wyposażenia rzucało się w oczy. Wówczas dodatkowy, dekoracyjny stolik nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się pakowne szafy, które pomieszczą każdy przedmiot mogący znaleźć się, celowo lub przypadkiem, w przedpokoju. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze warto ściśle ulegać założeniom konkretnego stylu wnętrzarskiego. Właściwy mebel, nawet niewpisujący się ściśle w charakterystykę nurtu, lub też będący zupełnie nietypową aranżacją, może wspaniale wzbogacić każde wnętrze, w którym znajduje się odrobina pustej przestrzeni.
Mała konsola do przedpokoju przez niektórych uważana jest za zbyteczny mebel, tzw. bibelot. Szczególnie często mówi się w ten sposób o stoliku, na którym układa się rozmaite ozdoby — figurki, zegary, serwety, świece. Konsola w tego rodzaju przytłaczającej aranżacji faktycznie może być odbierana jako staroświecka i pozbawiona gustu, natomiast jeśli zostanie uprzątnięta i utrzymana w czystości, będzie nadawać wnętrzom charakteru i klasy, a także będzie niezwykle funkcjonalna.
Konsola na przedpokój to mebel, bez którego z powodzeniem można urządzić estetyczne i funkcjonalne mieszkanie. Jednak wyposażenie przedpokoju w ten rodzaj stoliczka potrafi nadać stylu i klasy każdemu wnętrzu. Ponadto, warto wykorzystać możliwość swobodnego, gustownego aranżowania konsoli, która z prostego, niepozornego stoliczka, potrafi stać się główną ozdobą przedpokoju, nawet małego. Drobne, eleganckie i wysokojakościowe dodatki ustawione w kompozycji na konsoli to sposób na podkręcenie wizualnej atrakcyjności niemal każdego prostego wnętrza. Stolik-konsola jest zatem doskonałym wyborem do uzupełnienia przestrzeni wymagającej drobnej aranżacji.
Konsola bez wątpienia jest ciekawym meblem do aranżacji. Oprócz jej oczywistych walorów wizualnych i funkcjonalnych, może zostać wykorzystana jako baza do tworzenia kompozycji. Konsole bardziej barokowe, ciężkie, rzeźbione pięknie prezentują się z wazonem pełnym romantycznych sztucznych kwiatów lub pojedynczą marmurową bądź złotą figurką. Stoliczki utrzymane w stylistyce bardziej nowoczesnej i minimalistycznej wspaniale zaś odnajdują się w zestawieniu z płaską, miedzianą misą, dekoracyjną świecą w szkle lub abstrakcyjną rzeźbą.