Dekoracyjna okładzina to ciekawy sposób na wykończenie ścian w przedpokoju, sypialni, a nawet w łazience — z łatwością dopasujesz lamperię do konkretnego stylu aranżacji. Bogactwo kolorów i materiałów owocuje dużą uniwersalnością lamperii. Zobacz, jak poziomy podział ściany może odmienić wnętrze i poznaj to rozwiązanie.
Lamperia, czyli poziomy podział ściany, najczęściej kojarzony jest z czasem PRL–u. Wtedy jego funkcja była czysto użyteczna. Miała ona bowiem chronić dolną część ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi (obiciami, rysami itp.). Obecnie, choć nadal praktyczne, lamperie stały się kolejnym sposobem na udekorowanie i uatrakcyjnienie wnętrza — lamperie w przedpokoju, salonie czy kuchni dodają im charakteru i wyjątkowości.
Ogólna zasada mówi o tym, że najlepiej umieścić lamperię na wysokości 120 cm nad poziomem podłogi, inne reguły wskazują, że powinna ona sięgać od ⅓ do ½ wysokości ściany. Tak naprawdę wiele zależy od wnętrzarskiej kreatywności właścicieli mieszkania — jeśli zechcą, lamperia może znaleźć się dużo wyżej bądź niżej od tego, co proponują specjaliści. Co ważne, okładzina może optycznie wymodelować wnętrze, np.:
Nieco awangardowym, ale i efektownym rozwiązaniem jest też lamperia nieregularna — w formie większych czy mniejszych półokręgów, łamanej linii lub falki.
Współcześnie rodzaje lamperii przyprawiają o zawrót głowy. Na uwagę zasługuje na pewno fakt, że głównym budulcem lamperii mogą być:
Lamperia na ścianie, dzięki bogactwu możliwych materiałów, z łatwością dopasowuje się do stylu, w którym urządzono dane wnętrze. W XIX wieku największą popularnością cieszyła się lamperia angielska (wainscot) — spotykane w pałacach i dworkach prostokątne panele ścienne z drewna, układane jedynie w dolnej części ściany, a wśród zamożnych na jej całej wysokości. Dwa wieki temu używano do tego celu wyłącznie litego drewna, dziś alternatywą są płyty MDF. W przeszłości chętnie używano także ozdobnego kamienia oraz połyskliwych tkanin — do wytworzenia wrażenia komfortu i szlachetności. Z biegiem czasu zaczęto wykorzystywać inne tworzywa, na czele z różnymi kolorami farby i wzorzystymi tkaninami. W XX wieku w roli materiału, z którego produkowano lamperię, pojawiła się czerwona cegła — miało to związek z narodzinami stylu industrialnego.
Lamperia na ścianę to świetne wykończenie każdego pomieszczenia w domu. Ze względu na jej właściwości ochronne (głównie przed zabrudzeniami), warto rozważyć jej montaż w pokojach, które są wysoko eksploatowane, jak:
W domowym biurze, sypialni lub garderobie lamperia będzie przede wszystkim wyjątkową ozdobą.
Pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, czyli kuchnia i łazienka, mogą wymagać specjalnych rozwiązań. Niekoniecznie dobrym ruchem będzie montaż drewnianych czy gipsowych lamperii. Lepiej zdecydować się na kafelki ceramiczne imitujące lamperię lub farbę hydrofobową, która w udany sposób podzieli ścianę. Można również połączyć lamperię–farbę w jednym kolorze z płytkami–cegiełkami powyżej. Gdzie jeszcze mogą znaleźć się listwy dekoracyjne?
Lamperia może być też tłem dla tapicerowanego zagłówka w sypialni. Z kolei w pokoju dziecięcym warto wykorzystać lamperię z tapety — w bajkowym stylu, naśladującą tajemniczy las lub podwodny świat. Alternatywą będzie szeroki pas malowany farbą tablicową, to idealne miejsce na dziecięce malunki.
Lamperia w przedpokoju, pokoju dziecka lub łazience to doskonały pomysł, niezależnie od stylu aranżacji.
Lamperię można wykonać także z płyt laminowanych od marki Woodeco. Do stylu angielskiego pasuje dekor PB0090 Śnieżna Biel. Strukturą, która rezonuje ze stylem retro będzie dla odmiany PU2403 Salsa. Loftowe wnętrze ozdobi PF8009 Inox. Eleganckie mieszkanie w stylu glamour może wypełnić dekor PK9014 Marmur Bianco. Na koniec zostawiliśmy styl nowoczesny — minimalistyczny charakter podkreśli struktura PU1001 Czarny Onyx.
Lamperia malowana farbą wymaga jeszcze mniej zachodu. Cały proces obejmuje narysowanie linii z pomocą poziomicy, dzięki której podzielisz ścianę na pół, malowanie za pomocą wałka i zamknięcie lamperii ozdobną listwą z drewna bądź styropianu. Podobnie montaż paneli tapicerowanych jest bardzo prosty — wystarczy klej do montażu i zakup gotowych elementów.