Dekoracje w stylu boho — naturalne akcenty w Twoim wnętrzu
Styl boho we wnętrzarstwie charakteryzuje się urokiem. Bardzo często na wprowadzenie go do domów i mieszkań decydują się niespokojne, artystyczne dusze nie odnajdujące się w statycznej, uporządkowanej rzeczywistości. Osobom ceniącym sobie harmonię styl boho zdecydowanie się nie spodoba. Niekwestionowanym atutem boho jest fakt, że już kilka zmian, jeśli chodzi o wystrój danego pomieszczenia potrafi całkowicie odmienić jego odbiór i charakter. Boho jest więc stylem bardzo uniwersalnym, który pod wieloma względami można formować w zależności od pomieszczenia, w którym będziemy chcieli go zastosować. Jak dobrać dekoracje w stylu boho? Odpowiadamy.
Dodatki w stylu boho — czym się charakteryzują?
Już na samym wstępie warto wspomnieć, że dodatki w stylu boho najczęściej bazują na naturalnych materiałach, przez co budują w naszych pomieszczeniach poczucie przebywania w dżungli czy lesie. Odpowiednio dobrane względem kolorystyki pomieszczenia oraz wykorzystanych w jego przypadku mebli, mogą stanowić o sile przekazu danej aranżacji.
Dodatki w stylu boho bardzo często wpisują się w bardzo popularny w ostatnich latach trend produktów handmade. Oznacza to, że są one produkowane manualnie zarówno w manufakturach, jak i przez osoby będące — najzwyczajniej w świecie — pasjonatami stylu boho.
Dekoracje boho, które ożywią Twoje wnętrze
To właśnie dzięki dekoracjom wnętrza w stylu boho charakteryzuje specyficzny klimat nawiązujący do kultury etnicznej. Przeplata się w jej przypadku wiele motywów z różnych stron świata.
Dekoracje w stylu boho — na przykład rozmaite tkaniny, dywany, zasłony — bardzo często ozdabiane są specyficznymi motywami etnicznymi czy florystycznymi, które nadają stylowi boho kolorytu.
Ponadto mieszkania i domy urządzone w stylu boho bardzo często wypełnione są roślinami. Roślinność bardzo pozytywnie wpływa na nasz nastrój i pomaga się zrelaksować. Często we wnętrzach w stylu boho stawia się na kwiaty, jak monstery, alokazje, palmy, sukulenty, kaktusy, figowce czy zioła np. bazylię lub miętę
.
Jakich dodatków w stylu boho nie może zabraknąć w Twoim wnętrzu?
Lokum urządzone w stylu boho to bogactwo rozmaitych dodatków, które budują w jego przypadku przytulny nastrój. Warto więc stawiać na rozmaite plecionki, zawieszki czy łapacze snów wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego.
W domu lub mieszkaniu w stylu boho warto postawić na designerskie lampy zachwycające nas swoją lekkością. Oczywiście powinny być one wykończone w stylu adekwatnym do wystroju wnętrza. Warto więc stawiać na klosze wykonane z organicznych materiałów — np. rattan czy wiklina. Mogą to być lampy stołowe, nocne, sufitowe, wiszące — w zależności od tego, jakie pomieszczenie będziemy chcieli nimi udekorować.
Dodatki najlepiej dobierajmy do kolorów, mebli czy dekorów, które dobraliśmy do naszych pomieszczeń. Przykładowe z nich to:
- PD7066 Sosna Słowiańska — bielona sosna, która wprowadza harmonię w pomieszczeniu. Uniwersalny dekor, który można komponować z każdym dekorem;
- PD7051 Sosna Bielona — imituje drewno sosnowe o jasnym wybarwieniu. Dzięki połączeniu słojów i sęków można go dowolnie komponować z różnymi dekorami i barwami;
- PD3036 Dąb Luciano — naturalny i delikatny fornir dębowy. Ma pory drewna oraz delikatne rysy;
- PU1503 Piasek Pustyni — uniwersalny odcień jasnego beżu, który dobrze wygląda w zestawieniu z pastelami oraz jasnymi czy bielonymi drewnami;
- PD7001 Akacja — jasne, naturalnie wybarwione drewno. Posiada pasiasty i nieregularny układ słojów, który można zastosować np. przy nowoczesnych aranżacjach;
- PU2204 Zieleń Szałwi — ciepła i miękka zieleń, która wprowadzi poczucie obcowania z naturą we wnętrzu. Skomponujemy go z pastelami czy jasnymi odcieniami drewna;
- PU1506 Kaszmirowy Beż — delikatny i ciepły beż, który możemy komponować z bieloną sosną i ciemnymi gatunkami drewna.
Błędy, których trzeba unikać przy aranżacjach w stylu boho
Czego powinniśmy unikać w przypadku domów i mieszkań w stylu boho? Istnieje kilka zasad, których powinniśmy się trzymać, by nasze lokum epatowało wyjątkowością i jednocześnie było funkcjonalne.
Przede wszystkim w odpowiedni sposób dobierajmy kolorystykę mebli, dodatków i wnętrz.
Ponadto unikajmy nadmiernego nagromadzenia roślin, dodatków, ozdób. Jeśli będziemy przesadzać w tej kwestii, to zamienimy nasz dom lub mieszkanie w graciarnię, która zamiast przyciągać, będzie nas od siebie odpychać.
Warto też, byśmy stawiali w naszym lokum na odpowiednio dobrane względem siebie meble. Mimo iż boho kojarzy się nam głównie z artystycznym nieładem, to odpowiedni dobór umeblowania odgrywa tutaj kluczową rolę. Źle zestawione ze sobą meble będą szpeciły pomieszczenie, w którym je ustawimy, wprowadzając do niego chaos.
Jeśli będziemy dbać o odpowiednie przygotowanie wystroju w stylu boho i postaramy się unikać błędów w tej kwestii, to nasze mieszkanie przez długie lata będzie nas cieszyło artystycznym designem. A przecież o to chodzi, by prezentowało się znakomicie, ale i cieszyło nas wieloma ergonomicznymi rozwiązaniami.