Blog - Urządzaj z sercem, remontuj z głową

Garderoba w stylu skandynawskim — 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Autor: Malwina Rostalska | Cz, 19 wrz, 2024

Garderoba to osobny pokój lub wydzielona przestrzeń, jaką znajdziemy w wielu mieszkaniach. Stworzona została w celu przechowywania odzieży i dodatków. By wygodnie służyła i pozwalała na estetyczne przechowywanie ubrań, należy właściwie ją wyposażyć i przewidzieć na nią odpowiednią przestrzeń. Doradzamy, jak wyposażyć garderobę w stylu skandynawskim tak, by korzystanie z niej było czystą przyjemnością.

Garderoba w stylu skandynawskim czym się charakteryzuje?

Garderoba, czyli przestrzeń dedykowana przechowywaniu odzieży, jest funkcjonalnym i wygodnym miejscem w domu, które oprócz zalet praktycznych, niesie i inne korzyści, rozwiązując np. problem trzymania odzieży i dodatków w innych pomieszczeniach. Innymi słowy, garderoba to obecnie bardzo pożądane pomieszczenie, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Stworzenie dedykowanej przestrzeni dla ubrań pozwala na wygodniejsze dobieranie codziennego stroju, ułatwia porządkowanie odzieży i dodatków, a także pozwala na rezygnację ze stawiania dużych — a przez to zajmujących sporo miejsca — szaf w innych miejscach mieszkania czy domu, co przekłada się na łatwiejsze urządzenie wnętrza.

Garderoba jest przestrzenią mogącą być zarówno osobnym pomieszczeniem, jak i wydzieloną częścią pokoju użytkowego, np. sypialni. Włączenie przestrzeni na odzież w aranżację pokoju, szczególnie jeśli jest on mały, może stanowić architektoniczne wyzwanie i wymagać zaaranżowania szafy we wnęce ściennej, jednak garderoba skandynawska w każdym niemal mieszkaniu wygląda dobrze.

Styl skandynawski opiera się na materiałach pochodzenia naturalnego, wykorzystując przy tym kolorystykę obejmującą odcienie kojarzące się z przyrodą — biel, beż, szarości ciepłe i zimne, czerń, brązy. Design ten ewoluował przez lata i nieustannie jest wzbogacany o nowe rozwiązania estetyczne, w tym te dla garderoby. Skandynawski styl gustawiański wykorzystywał liczne zdobienia i rzeźbione meble, przywodzące na myśl bogate, arystokratyczne rezydencje, w jednak nieco skromniejszym wydaniu, skąpanym w bieli. Wersja scandi folk wprowadziła do wnętrz wyraźne barwy oraz ręcznie wykonywane ozdoby. Wreszcie styl new nordic, czyli najpowszechniej znany — opiera się na stonowanych, jasnych odcieniach, jest prosty i funkcjonalny, ozdabiany dekoracjami handmade, wykonanymi z tworzyw bliskich naturze.

Garderoba w stylu skandynawskim pamiętajmy o metrażu

Powszechnie przyjmuje się, że garderoba wydzielona jako osobne pomieszczenie nie powinna zajmować powierzchni mniejszej niż 3,5 m2. Jest to założenie zupełnie umowne, jednak podyktowane wygodą korzystania — mniejszy metraż uniemożliwi swobodne korzystanie z tej przestrzeni. Jeśli warunki lokalowe nie pozwalają na zachowanie tego minimum powierzchni, lepiej jest zrezygnować z wydzielonej garderoby i dobrać przestronną szafę do jednego z pokoi, albo zaaranżować wnękę ścienną lub skos jako miejsce do przechowywania odzieży. Takie rozwiązanie pozwoli na oszczędność metrów w mieszkaniu i stanowi wygodną, możliwą do łatwej rozbudowy, alternatywę.

Jeśli podejmuje się decyzję o garderobie w formie osobnego pomieszczenia, warto ulokować ją pomiędzy dwiema ścianami o takiej długości, by można było swobodnie do niej wejść i wygodnie sięgać do półek lub szaf. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, gdy garderoba ma także służyć do zmieniania odzieży. W takim wypadku warto zagospodarować w niej minimum 1,5 m2 wolnego miejsca, by móc komfortowo się schylać i sięgać po ubrania.

Garderoba skandynawska zadbajmy o odpowiednie wyposażenie

Garderoby scandi, podobnie jak inne pomieszczenia utrzymane w tej stylistyce, charakteryzują się wysmakowanym minimalizmem. Połączenie naturalnych mebli z jasną, chłodną kolorystyką optycznie powiększa przestrzeń — dzięki temu klasyczny styl scandi jest wprost stworzony do niewielkich mieszkań, a szczególnie skorzysta na nim mała garderoba. Styl skandynawski to także funkcjonalność i zagospodarowanie miejsca w taki sposób, aby uprzyjemnić wykonywanie codziennych czynności i pomóc uporządkować wszystkie przedmioty, jakie znajdziemy w mieszkaniu.

Garderobę można wyposażyć w szafy zarówno z drzwiami przesuwnymi, jak i uchylnymi. Można także zdecydować się na otwarte regały lub stworzone na wymiar półki zawieszane na ścianach. Ważne jest, by wykorzystać maksymalnie niedużą przestrzeń, więc warto projektować wielopoziomowy system przechowywania, który umożliwi stuprocentowe wykorzystanie potencjału pomieszczenia. Z tego też powodu, warto rozważyć zabudowanie garderoby aż pod sam sufit.

Garderoba w stylu skandynawskim powinna być zaopatrzona w meble, które oprócz funkcjonalności i pojemności, charakteryzować się będą elegancją i wytrzymałością. Styl skandynawski stawia na drewno — zarówno w umeblowaniu, jak i na podłogach oraz w dodatkach. Warto skorzystać więc z uroku naturalnych surowców i postawić na nie podczas wyboru właściwych mebli do garderoby. Surowe lub malowane na biało drewno to wybór, który nie znudzi się szybko, a także pasuje do bardzo wielu wnętrz i stanowi ich ozdobę. Ponadto, takie meble, dzięki swej uniwersalności i ponadczasowości, mogą być wykorzystane w projektowaniu innych pomieszczeń, również zaaranżowanych w różnych stylach.

Garderoba w stylu skandynawskim powinna być przestronna i uporządkowana oraz sprzyjać zachowaniu owej harmonii. By sprawnie posegregować poszczególne elementy odzieży, zwłaszcza drobniejsze, jak bielizna, skarpetki czy rajstopy, warto skorzystać z prostych pudeł do przechowywania. Pudełka oferowane obecnie przez producentów dostępne są w każdym możliwym kształcie, rozmiarze i kolorze. Ponadto, różnorodność obecna jest także w tworzywach, z jakich są wykonane. Do stylu skandynawskiego idealnie pasuje naturalne oraz malowane na biało drewno, gładki karton w ciemnym kolorze, ale także można postawić na kosze plecione, na przykład z rattanu. Taki rodzaj naturalnego tworzywa nadaje przytulności pomieszczeniu oraz stanowi praktyczną, funkcjonalną ozdobę wnętrza garderoby.

Jeśli garderoba ma być przestrzenią wydzieloną za pomocą ścian i być używana nie tylko do przechowywania odzieży oraz dodatków, ale też do przebierania się, warto pomyśleć nad wyposażeniem jej w drewniany stołeczek. Ten niepozorny mebel pozwala na swobodne odkładanie części ubrań w trakcie korzystania z garderoby, siadanie na nim czy wchodzenie jak na drabinkę, by sięgnąć po rzeczy z wyższych półek. Oprócz niewątpliwych zalet praktycznych, taboret może nieść również wartość estetyczną. By korespondował ze stylem skandynawskim i garderobą, powinien być wykonany z drewna surowego lub pomalowanego — najlepiej takiego, z którego zostały wykonane pozostałe elementy wyposażenia. Dobrze, gdyby również pochodził z tej samej serii mebli, gdyż wtedy najlepiej skomponuje się z wnętrzem.

Garderoba w stylu skandynawskim jak możemy ją stworzyć?

Garderoba w stylu skandynawskim to przede wszystkim prostota form, jasne barwy, wysokiej jakości materiały oraz porządek w przestrzeni. Aby rozpocząć aranżację takiego pokoiku, warto rozpocząć od przemalowania ścian — nowa farba odświeży wygląd oraz ukryje część możliwych zniszczeń, wynikających z użytkowania. Istotne dla stylu skandynawskiego są barwy — najlepiej chłodne i jasne szarości oraz odcienie bieli, które optycznie powiększają przestrzeń.

Kolejnym etapem niezbędnym do uzyskania efektu scandi jest właściwe umeblowanie. Właściwe, czyli z wykorzystaniem mebli korespondujących z nordyckim designem — stworzonych z drewna, prostych i jasnych. Zwieńczeniem garderoby skandynawskiej jest lustro – ten rodzaj dodatku powinien być duży, może zajmować nawet całą ścianę, gdyż powiększy optycznie przestrzeń. Warto nabyć lustro w prostej ramie, kolorystycznie nawiązującej do mebli.

Garderoba w stylu skandynawskim dla kogo?

Garderoba w stylu nordyckim to rozwiązanie głównie dla minimalistów, którzy kochają prostotę, umiar i spokój we wnętrzach, a jednak szukają rozwiązań zapewniających funkcjonalność i pakowność. Należy jednak pamiętać, że styl skandynawski można zastosować jako bazę wnętrza i następnie go personalizować. Ze względu na prostotę form, uniwersalne odcienie i praktyczność, charakterystyczne dla tego stylu, garderoba skandynawska przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią minimalizm i wyważony design wnętrz.