Art déco słynie z wszechobecnego luksusu i stanowi ukłon w stronę geometrii. Dbałość o widoczną jakość objawia się przede wszystkim w drogocennych materiałach wykończeniowych. Inną cechą charakterystyczną wnętrz art déco jest zastosowanie kontrastowych kolorów. Dodatki, które podsuwa nam wystrój wnętrz art déco, są nie do podrobienia. Również historia powstania tego stylu jest interesująca. Poznaj historię estetyki art déco. Aranżacje wnętrz inspirowanych latami 20. i 30. XX wieku potrafią być naprawdę intrygujące.
Na osi czasu powstanie stylu art déco mieści się dokładnie pomiędzy rozbuchaną wzorniczo secesją a rygorystycznym i surowym Bauhausem. Pionierzy art déco nie byli zadowoleni z kierunku, w którym podążała roślinno-linearna secesyjna sztuka — chcieli ją uporządkować. Marzyli też o nieco nowocześniejszym podejściu do masowej produkcji przedmiotów — byli zwolennikami produkcji przemysłowej. Podczas projektowania na pierwszym miejscu stawiali funkcjonalność, choć ozdobność form była dla nich równie ważna. Swoistym drogowskazem dla przedstawicieli stylu art déco stała się najwyższa jakość materiałów, wśród których znajdowały się m.in. heban, masa perłowa, marmur czy kość słoniowa.
Styl art deco — w malarstwie i architekturze (także wnętrz) był popularny w latach 1919-1939. Jego nazwa pochodzi z języka francuskiego. Pierwszy człon „arts” oznacza sztukę, a drugi „décoratifs” — dekoracyjną — go dookreśla. Termin ten pojawił się pierwszy raz w 1925 roku podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. Wnętrza art déco charakteryzują się:
Projektowanie wnętrz art déco warto zacząć od zastanowienia się, czy dysponujemy odpowiednim metrażem. W estetyce, która narodziła się w latach 20. i 30. XX wieku przestrzeń była bardzo ważna. Dla najlepszego efektu wnętrzarskiego należy unikać stłoczenia i zachować odstępy pomiędzy poszczególnymi meblami. Kolejnym krokiem będzie wybór wyposażenia, które wpisuje się w koncepcję estetycznego i funkcjonalnego mieszkania.
Mogą to być m.in. meble art déco:
Izabel Błaszczyk; BŁASZCZYK DESIGN IZABELA BŁASZCZYK; Projekt: Art Deco; Propozycja dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: PB0090 Śnieżna Biel, PB0010 Biały, PD3004 Dąb Górski Szary.
W uzyskaniu przestronnego, wyważonego, a przy tym gustownego wnętrza pomogą dekory płyt laminowanych. To perfekcyjny materiał do produkcji zarówno mebli, jak i blatów kuchennych czy łazienkowych. Ciemne drewno, metaliczne powierzchnie oraz przebogate wzorniczo kamienie będą korespondować z wnętrzem art déco. Dekory, które zbudują klimat art deco we wnętrzu, to m.in.:
Mariaż odmiennych struktur zaowocuje olśniewającym efektem.
Styl art déco spodoba się osobom, które mają dwojakie podejście do mebli i dekoracji, które wypełniają wnętrze. Z jednej strony kierują się silną potrzebą tego, aby przedmioty były funkcjonalne. Z drugiej jednak cenią sobie artystyczne wyroby stworzone przez prawdziwych rzemieślników. Dla przykładu: różowy fotel z oparciem w kształcie muszli powinien nie tylko wyglądać spektakularnie, ale i gwarantować wygodę. Natomiast marmurowy blat oprócz bycia trwałym elementem kuchni zachwyca unikalną kompozycją żyłek.
Po drugie: zwolennicy mocnych, konkretnych wzorów będą usatysfakcjonowani, gdy znajdą się w pomieszczeniach art déco. Aranżacje wnętrz z udziałem wyrazistych, korzystających z geometrii deseni — palmet, wachlarzy, łuków, piór, często obrzeżonych złotą linią — będą odpowiedzią na nawet najbardziej wysublimowane oczekiwania. Wielbiciele art déco docenią rytm, który wzory zaprowadzają w mieszkaniu i zostawią bardziej stonowane printy dla fanów minimalistycznych stylów np. japandi.
Wnętrza art déco zachwycą też miłośników kunsztownie wykonanych drobiazgów. Kobiety, które kochają wyroby jubilerskie, na pewno będą oczarowane detalami mebli z kości słoniowej i masy perłowej, a także drewnianymi intarsjami. W stylu art déco występuje wiele dekoracyjnych detali, które przypominają kosztowności. Są to m.in. biżuteryjne ramy luster. Dodatkowo art déco lubi blask i kolory naśladujące drogocenne kamienie szlachetne (szmaragd, rubin, szafir). To prawdziwa gratka dla „kolekcjonerów” pięknych wnętrz!
Wystrój wnętrz art déco przypadnie do gustu także tym, którzy czerpią przyjemność z przebywania w uporządkowanej przestrzeni. Art déco jest odpowiednim stylem dla fanów harmonii, symetrii i ogólnego ładu. Tak urządzona przestrzeń będzie idealna dla osób, które mają czas dbać o dość częste sprzątanie i układanie wielu ozdobnych elementów. Wnętrza w stylu art déco odwdzięczą się za to niezwykłą elegancją i wysmakowanym wzornictwem. Zaproszą też — za sprawą użytych form, dodatków i barw — do odbycia podróży w przeszłość, w której królował szyk, wnętrzarska wyobraźnia oraz kreatywność w podejściu do projektowania.