Praca zdalna stała się faktem, a przez to wzrosła potrzeba wyodrębnienia przestrzeni przeznaczonej na domowe biuro. Czy jego aranżacja musi być skomplikowana? Co w sytuacji, w której projekt gabinetu w domu zakłada wydzielenia kącika w sypialni, salonie, a nawet kuchni? Dowiedzmy się, jak może wyglądać dobrze urządzone biuro w domu.
W ciągu ostatnich kilku lat praca zdalna zyskała na popularności. Coraz większa liczba osób ma okazję pracować na home office lub w modelu hybrydowym — częściowo z biura firmy, a w pozostałe dni z własnego mieszkania. Efektywne, a przy tym nie przeciążające organizmu wykonywanie obowiązków jest możliwe jedynie w odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni. Jakie warunki powinna spełniać?
Jeśli w mieszkaniu istnieje możliwość wydzielenia osobnego pokoju na prywatny gabinet, świetnie! Warto, aby pokój biurowy w domu znajdował się daleko od ciągów komunikacyjnych, co ograniczy liczbę hałasów i pomoże w skupieniu. Domowe biuro można śmiało urządzić na antresoli lub na piętrze. Istotną kwestią jest też dostęp do naturalnych promieni słonecznych. Na biuro w domu wybierzmy pomieszczenie z oknem i opcją regulacji dopływającego światła np. z pomocą zasłon zaciemniających.
Dominika Skałuba; DNA architekci; Projekt: Gabinet w stylu minimalistycznym stylu; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: PD3037 Dąb Olejowany.
Pomysł na biuro nie musi zakładać zupełnie oddzielnego, pustego pomieszczenia. Na szczęście istnieje szereg elementów konstrukcyjnych, które pozwalają wyodrębnić miejsce do pracy nawet we wnętrzu o innej funkcji. Są to m.in. mobilne parawany, ścianki działowe zbudowane z karton-gipsu, a nawet ażurowe regały, które z powodzeniem pełnią rolę stabilnego przepierzenia. Jeżeli chodzi o ostatnie rozwiązanie, warto wybrać taki model mebla, który posiada wiele półek, na których pomieszczą się nie tylko teczki z dokumentami, ale też dekoracyjne drobiazgi i rośliny doniczkowe. Regałowa przesłona sprawdzi się szczególnie dobrze w salonie. Czy pozostałe pomieszczenia mają podobny potencjał?
Oryginalnym konceptem wnętrzarskim dla pracowników zdalnych jest cloffice (ang. clothes — ubrania i office — biuro). Obcobrzmiące pojęcie wbrew pozorom skrywa bardzo prosty pomysł na małe biuro w domu. Wystarczy zagospodarować wnękę lub pustą szafę, wstawiając do nich niewielki blat i nieduże oraz wąskie półki. Atutem cloffice jest fakt, że zaraz po skończonej pracy i zamknięciu drzwiczek z oczu znika nam artystyczny — bądź nie — bałagan. Możemy wtedy spokojnie odpoczywać, a żadna z rzeczy nie przypomina o obowiązkach.
Aby praca na home office przebiegała sprawnie, a przy tym komfortowo, trzeba zadbać o potrzebne meble. W centrum biura w domu powinno znajdować się biurko o konkretnych wymiarach (wysokość 75 cm, głębokość 85 cm i szerokość od 120 do 160 cm). Nieodłącznym towarzyszem pracy zdalnej jest także ergonomiczny, czyli dopasowany do wymiarów i krzywizn ludzkiego ciała, fotel. Najlepsze modele posiadają dużą liczbę regulowanych elementów m.in. podłokietników, oparcia, siedziska i zagłówka. Gabinet domowy nie obędzie się bez właściwej liczby gniazdek lub przedłużacza, które umożliwią działanie nie tylko komputera, ale także skanera, drukarki, telefonu itp.
Dominika Skałuba; DNA architekci; Projekt: Gabinet z akcentem drewna; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: PD3024 Dąb Puccini.
Intrygującą alternatywą dla tradycyjnego fotela biurowego jest piłka do siedzenia, na której można spędzać nawet kilka godzin dziennie. Gadżet ten nie tylko wzmacnia mięśnie, ale pozwala odciążyć kręgosłup, ponieważ przez cały czas użytkowania wymaga zachowywania równowagi. Jeszcze inną opcją jest zakup przenośnej, płaskiej bieżni, która nie zajmuje wiele miejsca – wystarczy wysunąć ją przed biurko. Bieżnia pod biurko przyda się zwłaszcza podczas wideokonferencji i zapewni niezbędną dawkę ruchu.
Gabinet do pracy w domu powinien być spójny z wystrojem reszty pomieszczeń. Do najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz, dobraliśmy pasujące do nich dekory meblowe.
Pomysł na gabinet w domu nie musi ograniczać się do kilku niezbędnych mebli. Bardzo wskazana jest także personalizacja wnętrza. Jak to zrobić? Ustawmy na biurku dyfuzor, który nie tylko zwiększy wilgotność powietrza, ale także roztoczy wokół przyjemny zapach. Powieśmy na ścianach inspirujące plakaty, a na tablicy magnetycznej nad biurkiem zawieśmy mapę inspiracji w formie moodboardu, by mieć je zawsze pod ręką. Kiedy motywacja do pracy będzie już na wysokim poziomie, zatroszczmy się o dodatkową porcję energii, w czym pomoże nieduży ekspres do kawy. Praca zdalna będzie milsza, jeśli otoczymy się zielenią. Niektóre rośliny doniczkowe — m.in. fikus, aloes i skrzydłokwiat — potrafią nawet zniwelować szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego.
Izabela Błaszczyk; Błaszczyk Design Izabela Błaszczyk; Projekt: Biuro Skandynawia; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: PB0010 Biały, PD7000 Buk Norweski.
Zadbajmy o zróżnicowanie źródeł światła. Oświetlenie górne pozwoli równomiernie rozjaśnić całe biuro. Z kolei lampka na ruchomym wysięgniku ułatwi wykonywanie precyzyjnych czynności, jak i lekturę oraz pracę przy komputerze. Pamiętajmy, by jej klosz znajdował się nie dalej niż 50 cm od blatu i nie bliżej niż 30 cm. Wybierając żarówkę, zdecydujmy się na taką o chłodnej (niebieskawej) temperaturze barwowej, które sprzyjają wysiłkowi intelektualnemu i skupieniu. Nie zapominajmy o oświetleniu dekoracyjnym np. w postaci taśmy LED, przymocowanej wzdłuż półek z książkami.
Odpowiedź jest prosta: chaosu! Choć niektóre osoby twierdzą, że doskonale odnajdują się w twórczym bałaganie, większości z nas lepiej pracuje się, gdy dookoła panuje porządek. Zamykane szafki, biurowe organizery, kartonowe pudełka, półki na segregatory i kosz na śmieci z pewnością się przydadzą. Im więcej drobnych elementów schowamy, tym bardziej uporządkowane wyda nam się biuro w domu. Problematyczna bywa też duża liczba kabli od urządzeń elektronicznych. Jeśli chcemy pozbyć się tego rodzaju gmatwaniny, można kupić klipsy i przedłużacze. Na koniec urządzania domowego biura warto zaopatrzyć się w specjalne słuchawki wyciszające i redukujące szumy. Miłej pracy!