Jadalnia w stylu prowansalskim — niezbędne rzeczy
Jadalnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie w niej spędzamy codziennie czas z rodziną na wspólnych posiłkach. Jest to jednocześnie miejsce, w którym potrafimy spędzać długie godziny na spotkaniach ze znajomymi. Dlatego tak ważną kwestią jest to, byśmy odpowiednio ją zaaranżowali. Jak zaaranżować taką w stylu prowansalskim? Jakich elementów nie może w niej zabraknąć? Doradzamy!
Styl prowansalski we wnętrzach — czym się charakteryzuje?
Styl prowansalski we wnętrzarstwie przywodzi na myśl małe wioski znad basenu Morza Śródziemnego. Stawia się więc w jego przypadku na lekkość, bezpretensjonalność, nastrój wiejskiej sielanki. Prowansja czerpie nieco ze stylu rustykalnego, ale trzyma się jasnych kolorów, bielonego drewna, motywów roślinnych (charakterystyczna dla stylu prowansalskiego jest lawenda). Warto o tym pamiętać poszukując inspiracji do przygotowania wystroju takiego pomieszczenia.
We wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim bardzo często stawia się na naturalne materiały oraz motywy roślinne. Przygotujmy się więc na to, że w prowansalskim wnętrzu dominowało będzie drewno, najczęściej bielone. Na ścianach bardzo często stawia się na kamień lub naturalną fakturę cegły pomalowaną na biało.
W tekstyliach stawia się także na naturalne tkaniny: w szczególności na len i bawełnę. Budują one w danym pomieszczeniu przytulny i sielski nastrój. Uzupełnieniem wystroju prowansalskiej jadalni mogą być dodatki wykonane z wikliny.
Jadalnia prowansalska — jakich kolorów użyć?
Na jaką kolorystykę warto stawiać w jadalni urządzonej w stylu prowansalskim? Dominują tutaj jasne barwy — biel, beż, błękit, odcienie szarości, rozmyta lawenda. W tak dobrane kolory podstawowe można wpleść ciekawe odcienie dodatkowe — zielenie lub brązy.
Do aranżacji jadalni w stylu prowansalskim polecamy następujące dekory:
- PB0050 Biel Perłowa — szlachetny odcień ciepłej bieli. Niezwykle uniwersalny, doskonale wygląda w połączeniu ze wszelkiego rodzaju drewnem, jak również kamieniami, czy stonowanymi dekorami jednobarwnymi;
- PU1212 Szary Perłowy — delikatne, świetliste wcielenie szarości, które kreuje kojący, a przy tym subtelnie elegancki efekt we wnętrzach. Doskonale sprawdza się w zestawieniu z innymi stonowanymi dekorami – od sosny i wiązu przez piaskowy beż oraz kość słoniową;
- PD7066 Sosna Słowiańska — wzór bielonej sosny urzeka intrygującą grą odcieni drewna. Całość jest spójna, harmonijna, idealna zarówno na małe, jak i duże powierzchnie. Bogaty rysunek naturalnego materiału pozwala subtelnie zdynamizować wnętrze, a jednocześnie wprowadzić do niego więcej przytulności. Dekor ma uniwersalne zastosowanie;
- PU1503 Piasek Pustyni — ponadczasowy, naturalny odcień jasnego beżu. Bardzo bezpieczny i uniwersalny. Doskonale komponuje się z pastelami, jasnymi, naturalnymi kamieniami oraz bielonymi drewnami;
- PD3036 Dąb Luciano — inspiracją do powstania tego uniwersalnego dekoru był bardzo delikatny i naturalny w wyrazie fornir dębowy. Wyróżniają go dobrze widoczne pory drewna. Rysunek podkreślają partie paskowane oraz nacięte kwiaty. Delikatne rysy dodają mu naturalności;
- PD3058 Dąb Złocisty Klepka — dekor w kolorze jasnego, słonecznego drewna, rozjaśnia wnętrze.
Meble do jadalni w stylu prowansalskim — które są warte uwagi?
Jakie meble powinny znaleźć się w jadalni urządzonej w stylu prowansalskim? Centralnym punktem pomieszczenia jest stół. Będzie on wykonany z drewna w naturalnym kolorze, bądź pomalowanego na biało i postarzonego. Taki stół nie może funkcjonować bez zręcznie dobranych do niego krzeseł. Te mogą być klasyczne — drewniane, wiklinowe (wyłożone miękkimi i wygodnymi poduchami) lub też tapicerowane.
Z drewna wykonane będą także podłoga oraz kredens. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by ten ostatni był doskonale zgrany pod względem kolorystyki oraz stylu ze stołem i krzesłami. W przeciwnym razie może popsuć cały estetyczny odbiór pomieszczenia.
Dekoracje do jadalni w stylu prowansalskim — estetyka i funkcjonalność
Urządzona w stylu prowansalskim jadalnia nie może obejść się bez dodatków mających za zadanie zbudowanie w takim pomieszczeniu niesamowicie ciepłej i przytulnej atmosfery. Powinniśmy dobierać je z odpowiednią pieczołowitością — wtedy będą bardzo cennym uzupełnieniem wystroju.
Jadalniany stół powinniśmy przyozdobić lekkim i zwiewnym obrusem lub bieżnikiem z ozdobną koronką. W centralnym jego miejscu można ustawić wazon z bukietem świeżo ściętych kwiatów lub doniczkę z lawendą. Zastawa? Koniecznie lekka, z motywami śródziemnomorskimi. Sztućce najlepiej srebrne.
Oczywiście warto zadbać o odpowiednie, klimatyczne oświetlenie w prowansalskiej jadalni. Mogą to być lampy prezentujące styl rustykalny. Świetnie sprawdzą się w ich przypadku materiałowe lub nawet wiklinowe klosze. W takiej przytulnej jadalni przyda się także lampa podłogowa o niecodziennym designie, styl retro, postarzone deski (lub ich imitacja). Pomoże ona wprowadzić do pomieszczenia intymny nastrój podczas wieczornych spotkań z najbliższymi przy dobrym jedzeniu.
Styl prowansalski budzi bardzo pozytywne emocje oraz skojarzenia z wiejską, nadmorską sielanką. Przywoła też wspomnienia związane z wakacyjnymi wyjazdami w rejon południowej Francji pozostającej w basenie Morza Śródziemnego.
W jadalni urządzonej w prowansalskim stylu bardzo chętnie będziemy spędzać czas, rozkoszując się jej urokiem oraz ponadczasową, nienachalną elegancją. Z tego właśnie powodu ważną kwestią jest to, by stawiać w jej przypadku na przyjemne wzornictwo, ale i na wygodę naszą oraz gości, którzy będą nam towarzyszyć podczas spożywania posiłków.