Jak naprawić uszkodzony blat kuchenny? Porady od OTTIMO SYSTEMS!
Blat roboczy to serce każdej przestrzeni kulinarnej. Jednocześnie najbardziej narażony na uszkodzenia element kuchni. Ostre przedmioty, wysoka temperatura i wilgoć, to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi styka się on na co dzień. Rysy, głębokie ubytki, czy nawet uszczerbienia nie zawsze muszą wiązać się z kosztowną wymianą blatu. Jak przywrócić jego funkcjonalność i estetykę? Poznaj praktyczne porady specjalistów od retuszu firmy OTTIMO SYSTEMS.
Dlaczego warto odnowić blat roboczy?
Powodów jest wiele, ale najważniejszym z nich, z punktu widzenia użytkownika, jest ekonomia. Renowacja blatu jest zawsze tańsza od jego wymiany. Taki wybór wpływa także pozytywnie na środowisko, pozwala ograniczyć ilość odpadów i chronić cenne zasoby naturalne. Bycie EKO jest ponadto w modzie, dlatego nie wyrzucaj, naprawiaj!
Rodzaje blatów kuchennych — jak rozpoznać materiał?
Każda naprawa zaczyna się tak naprawdę od rozpoznania materiału, z którym będziemy pracować. Jest to decydujący krok, który pozwoli dobrać nam odpowiednią technologię retuszu i produkty do renowacji. Materiały wykorzystywane do produkcji blatów roboczych są bardzo różnorodne. Najpopularniejsze z nich to drewno, płyty laminowane i kamień naturalny. Czym się charakteryzują?
- Blaty drewniane — blaty z litego drewna są ciepłe w dotyku, posiadają naturalne barwy oraz unikatowe, nieregularne usłojenie. Mogą być wykonane z jednego kawałka drewna, jednak najczęściej spotyka się blaty z drewna klejonego, przypominającego klepkę.
- Blaty laminowane — zbudowane są z płyty wiórowej. Wierzchnia strona pokryta jest laminatem HPL, czyli warstwą tworzywa, które imituje naturalne materiały, jak kamień czy drewno. Od spodu zabezpieczone są często folią przeciwprężną.
- Blaty kamienne — najczęściej spotykane blaty kamienne wykonane są z marmuru i granitu. Ich cechą charakterystyczną jest zimna w dotyku powierzchnia, duży ciężar i niepowtarzalny wygląd stworzony przez naturę.
Jak odnowić drewniany blat roboczy?
Drewno naturalne jest niewątpliwie jednym z najbardziej wymagających materiałów używanych do produkcji blatów, który potrzebuje ciągłej pielęgnacji i regularnego zabezpieczania. Ze względu na niską odporność na wilgoć jest podatne na odkształcenia, a wysoka temperatura także mu nie służy. Ten z pozoru delikatny materiał ma jednak jedną ogromną przewagę nad innymi – naprawa uszkodzeń jest niezwykle prosta.
Renowację zaczynamy zawsze od oczyszczenia miejsca naprawy. W przypadku blatów olejowanych możemy użyć drobnoziarnistego papieru ściernego o granulacji 200-240. Pozwala on usunąć drobne rysy, niewielkie przypalenia od garnków, a nawet brud, który wniknął częściowo w strukturę drewna. Nie zapomnijmy o dobrym odpyleniu blatu, np. za pomocą odkurzacza. Większe ubytki i wgniecenia wypełniamy, używając specjalnego wosku naprawczego do drewna olejowanego i woskowanego. Dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego z łatwością dopasujemy kolor do blatu. Ostatnim etapem naprawy jest zabezpieczenie powierzchni olejem retuszerskim, który dodatkowo ociepli barwę drewna i uwydatni rysunek słojów. Taki zabieg warto powtarzać przynajmniej 2-3 razy w roku.
Drewniane blaty lakierowane wymagają nieco innego podejścia. W pierwszej kolejności musimy je umyć i odtłuścić. Płytkie przetarcia i zarysowania, które nie naruszają struktury drewna, zamaskujemy używając bezbarwnego lakieru. Najwygodniejszy w użyciu będzie ten w formie pisaka, przykładowo C28 KOREKTOR PĘDZELKOWY Z LAKIEREM BEZBARWNYM. Dostępny jest aż w 6 różnych stopniach połysku, dlatego bez problemu dopasujemy go do naprawianego blatu. Do wypełnienia ubytków sprawdzi się najlepiej wosk naprawczy o wysokim stopniu twardości i wysokiej temperaturze topnienia, np. C14 WOSK TWARDY PLUS, stworzony specjalnie z myślą o intensywnie eksploatowanych powierzchniach. Miejsce naprawy zabezpieczamy na koniec pasującym korektorem pędzelkowym C28.
Jak naprawić laminowany blat kuchenny?
Blaty laminowane należą do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w kuchni. Duża różnorodność kolorów i wzorów, a także stosunkowo niska cena, decydują o częstym wyborze klientów. Nie są jednak tak wytrzymałe, jak blaty kamienne, a ich naprawa wydaje się znacznie trudniejsza niż w przypadku drewna naturalnego. Ubytki, a nawet najmniejsze zarysowania zrywają laminat, odkrywając wnętrze płyty wiórowej. W jaki sposób odtworzyć kolor, strukturę i wzór dekoru, aby naprawa była trwała i niewidoczna?
Proces naprawy rozpoczynamy od gruntownego oczyszczenia i odtłuszczenia ubytku. Jego brzegi należy wyrównać za pomocą szpachelki. Ważne, żeby dokładnie usunąć wszystkie luźne odłamki z jego wnętrza, aby masa wypełniająca miała dobrą przyczepność. Kolejnym krokiem jest wybór wypełniacza — podobnie jak w przypadku drewna lakierowanego możemy postawić na C14 WOSK TWARDY PLUS.
Najtrudniejszym etapem jest odtworzenie wzoru laminatu. Wybieramy 3-4 odcienie wosków, najbardziej pasujących do naprawianej powierzchni i aplikujemy je małymi porcjami za pomocą urządzenia do topienia wypełniaczy. Stopione kolory można ze sobą mieszać, aby uzyskać odpowiedni odcień, a także odtworzyć wzór dekoru. Nadmiar wypełniacza usuwamy specjalną szpachelką, a miejsce naprawy zabezpieczamy lakierem o odpowiednim stopniu wybłyszczenia.
Warto dodać, że większość hurtowni oferujących blaty marki Woodeco posiada w sprzedaży woski z programu Cleho3000 od OTTIMO SYSTEMS. Na miejscu dostępne są nie tylko praktyczne wzorniki na transparentnej folii, ułatwiające dobór kolorystyczny do płyty meblowej, ale również kompletne walizki serwisowe zawierające wszystkie narzędzia potrzebne do wykonania naprawy.
Jak naprawić ubytki w blacie kamiennym?
Kamienny blat roboczy jest symbolem luksusu i trwałości. Odporny na zarysowania, uderzenia, wysokie temperatury oraz wilgoć. Z pozoru niezniszczalny, jednak i na nim z biegiem lat pojawiają się rysy i uszczerbione kanty. Wymiana wiąże się najczęściej ze sporymi kosztami, dlatego lepiej zainwestować w zakup profesjonalnych środków do retuszu i odnowić element.
Aby usunąć drobne, pojedyncze zarysowania, wystarczy najczęściej pasta polerska. Jeśli blat jest bardziej zniszczony, jego powierzchnia straciła połysk i posiada liczne odbarwienia, najlepiej dokładnie go oczyścić poprzez zeszlifowanie zewnętrznej warstwy.
Największym wyzwaniem jest wypełnienie większych ubytków, szczególnie tych znajdujących się na krawędziach. Na rynku dostępnych jest wiele mas naprawczych, ale nie każda z nich zapewni trwałe połączenie z kamieniem. Z pomocą przychodzą tu specjalistyczne wypełniacze ceramiczne, odporne na wysoką temperaturę i działanie wody. Znajdziemy je m.in. w zestawie serwisowym C74 CLEHO STANDARD CERAMIKA. Aplikacja wypełniacza odbywa się analogicznie do wypełniania ubytków w laminacie.
Tak naprawiony blat należy jeszcze zabezpieczyć dedykowanym impregnatem do kamienia. Wzmacnia on materiał i uszczelnia jego strukturę. Ważne, żeby nanosić go miękką, bezszwową ściereczką z mikrofibry, aby uniknąć nowych zarysowań.
Jak wykonać profesjonalny retusz powierzchni?
Praktyczne porady wideo dotyczące retuszu powierzchni znajdziecie na kanale YouTube @CleHoPolska. Wskazówki zastosowania produktów Cleho3000 dostępne są również na stronie cleho.pl.
Artykuł powstał we współpracy marki Woodeco oraz specjalistów z Ottimo Systems!