Jak urządzić kawalerkę? Co pozwoli optycznie ją powiększyć? Odpowiadamy!

4 min czytania

Aranżacja kawalerki może okazać się trudniejsza, niż się wydaje. Jednak wcale nie musi tak być! Mimo tego, że kuchnia, salon, sypialnia, a nawet biuro znajdują się w jednym pomieszczeniu, możemy stworzyć funkcjonalną oraz pięknie wyglądającą przestrzeń! Wystarczy jedynie wykazać się odrobiną wyobraźni, a także zastosować kilka ważnych trików wnętrzarskich. Jak urządzić kawalerkę, aby w pełni wykorzystać dostępne miejsce? Czego nie może zabraknąć w tak małym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Aranżacja kawalerki – jakim metrażem dysponujemy?

Kawalerki cieszą się sporą popularnością w szczególności wśród studentów oraz młodych ludzi, głównie ze względu na chęć ograniczenia ponoszonych kosztów. Na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że z tak małą przestrzenią nie można zbyt wiele zrobić. Otóż nic bardziej mylnego! Oczywiście, życie w garsonierze nie jest tak komfortowe, jak chociażby w dwu- lub trzypokojowym mieszkaniu. Warto jednak zdecydować się na aranżację kawalerki, w taki sposób, aby zadbać o wygodę i przytulną atmosferę.

To, jak zaaranżujemy kawalerkę, zależy przede wszystkim od metrażu danego lokalu. Z reguły tego typu mieszkania mają około 40 m2. Nie jest to zbyt wiele, ale wystarczy odpowiednio rozplanować wnętrze garsoniery tak, aby pomieścić wszystkie niezbędne meble i akcesoria. Po pierwsze, powinniśmy ograniczyć liczbę wyposażenia do niezbędnego minimum. Ponadto, najlepiej wybierać modele o prostych kształtach i formach, aby dodatkowo nie przytłoczyć ograniczonej już przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem będą również różnego rodzaju schowki. Dzięki nim wykorzystamy każdy kąt.

Duże pokój z kanapą oraz biurkiem do pracy. W pokoju znajduje się również rower, lampa naświetlająca, dywan oraz drzewko z mandarynkami.

Jak urządzić kawalerkę? Jaki styl wybrać?

Aranżacja kawalerki w bloku w stylu minimalistycznym jest strzałem w dziesiątkę! Wszystko dzięki prostocie oraz ograniczeniu zbędnych sprzętów oraz mebli wyłącznie do tego, co konieczne. Takie rozwiązanie pozwala w przemyślany sposób wybrać wyposażenie. Przede wszystkim, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby było one maksymalnie funkcjonalne. Przykładem minimalistycznego designu może być styl skandynawski, charakteryzujący się prostymi formami, jasnymi kolorami, przywiązaniem do przyrody, a nade wszystko: funkcjonalnością. Warto stawiać na naturalne surowce, np. drewno, kamień, bawełna czy len. Dzięki przeważającym delikatnym barwom z pewnością uzyskamy efekt optycznego powiększenia kawalerki.

Pomieszczenie z dużą ilością drewnianych mebli. Łóżko na antresoli, kanapa pod antresolą obok biurka. Na parapecie dużo roślin.

Aranżacja kawalerki – kolory, które optycznie powiększą wnętrze

Wybór kolorystyki w aranżacji kawalerki jest raczej oczywisty – należy zdecydować się na jasne barwy, które sprawiają, że lokum staje się wizualnie większe. Mogą to być odcienie beżu, bieli, szarości. W małym mieszkaniu nie sprawdzają się ciemne kolory typu brąz, czerń, granat bądź butelkowa zieleń. Podobnie jest z intensywną czerwienią, pomarańczą czy różem, a także przytłaczającymi motywami na ścianie.

Salon z kanapą oraz szafką rtv. Biurko z blatem roboczym oraz krzesłem przy nim. Na ścianie dekoracje w postaci półek oraz obrazu.

Jak urządzić kawalerkę? Jak wydzielać pomieszczenia?

Aby zapewnić sobie komfort w małej przestrzeni, ważne jest odpowiednie wydzielenie stref w kawalerce. Musi się w niej znaleźć:

  • przedpokój,
  • łazienka,
  • salon,
  • sypialnia,
  • kuchnia.

Na szczęście poszczególne strefy możemy wydzielić, stosując kilka trików. Dywan wyznaczy część wypoczynkową salonu, podobnie jak właściwe ustawienie sofy. Natomiast wysoki barek nie tylko zastąpi stół, ale również skutecznie oddzieli aneks kuchenny od reszty wnętrza. Ponadto, jeśli zależy nam na tym, aby nieco ukryć strefę sypialną, zdecydujmy się na rozkładaną kanapę z funkcją spania oraz przydatnym pojemnikiem na pościel.

Salon z aneksem kuchennym w białym kolorze. Kanapa stoi pod ścianą. Na środku stół wraz z krzesłami.

Wiele osób aranżując kawalerkę, wykorzystuje ścianki działowe wykonane z karton-gipsu. Takie rozwiązanie wiąże się ze znacznym ograniczeniem przestrzeni, ale w zamian możemy cieszyć się zacisznym miejscem do spania lub pracy. W celu zaoszczędzenia tak cennych metrów, a także doświetlenia wyznaczonej strefy, użyjmy szerokich przesuwnych drzwi z matową szybą.

Jeżeli dysponujemy wysokim mieszkaniem, warto zastanowić się nad zbudowaniem antresoli. Dzięki temu, sprytnie wykorzystamy sporą przestrzeń pod sufitem, a także będziemy mogli spożytkować w inny sposób pozostałe miejsce. Wówczas dobrym pomysłem może być urządzenie sypialni lub biura na górze. Należy jednak pamiętać o zamontowaniu barierki zabezpieczającej wejście na antresolę oraz dobrać odpowiednią wysokość łóżka.

Antresola nad salonem z miejscem do spania. Na dole duża narożna kanapa oraz szafa.

Urządzanie kawalerki a wybór oświetlenia

Przy aranżacji kawalerki starajmy się dążyć do tego, aby stworzyć jak najjaśniejszą przestrzeń. Do tej zasady stosujmy się, malując ściany, dobierając meble i dodatki. Oświetlenie centralne to najważniejszy punkt, który pozwoli uzyskać zamierzony efekt. W tym przypadku unikajmy wiszących żyrandoli – optycznie ograniczają wielkość pomieszczenia. Najlepiej wybierzmy źródło światła skierowane ku górze. Tym sposobem wnętrze będzie wydawać się o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. Innym, świetnym pomysłem może być lampa sufitowa bez klosza – uzyskamy wówczas dużą ilość nieprzytłumionego światła.

Duża kawalerka z wydzieloną strefą kuchenną, jadalnianą oraz odpoczynku.

Aranżacja małej kawalerki z aneksem kuchennym czy osobną kuchnią?

Kawalerka z aneksem kuchennym zyskuje na popularności. Takie rozwiązanie dodatkowo może pełnić funkcję jadalni – wystarczy wówczas wydzielić strefę wysokim barkiem lub małym stolikiem dla dwóch osób. W małym mieszkaniu wiszące szafki kuchenne powinny sięgać do samego sufitu – nie zmarnujemy żadnego miejsca, zyskując dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych przydatnych akcesoriów. Ponadto, aranżując kawalerkę z aneksem kuchennym, musimy zachować spójność z salonem. Można jednak zdecydować się na odważniejszy krok – kolorowe szafki w otwartej na salon kuchni przyciągną wzrok każdego gościa. W takim przypadku pamiętajmy jednak, aby reszta naszego lokum była urządzona w nieco bardziej stonowanych barwach.

Pomieszczenie z aneksem kuchennym oraz strefą relaksu. Meble kuchenne w kolorze białym, blat drewniany. Szara kanapa stojąca pod ścianą.

Osobna kuchnia jest rzadziej spotykaną opcją przy aranżacji kawalerki. Wszystko ze względu na to, iż taki zabieg wiąże się z ograniczeniem miejsca w małym mieszkaniu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki krok, warto pomyśleć o zastosowaniu ścianek działowych z karton-gipsu, które nie sprawiają trudności w montażu. Takie rozwiązanie ma swoje zalety – nieprzyjemny zapach smażonej ryby czy cebuli nie będzie unosić się po całej garsonierze.

Kuchnia z meblami w połączeniu mebli białych oraz czarnym. Blat w kolorze brązu. Na środku wyspa z blatem i płytą indukcyjną.

Aranżacja kawalerki – urządzanie łazienki

Aranżacja łazienki w kawalerce nie powinna być skomplikowanym przedsięwzięciem. Wystarczy umieścić w niej umywalkę z szafką, toaletę, wannę lub prysznic oraz pralkę. Kluczem do sukcesu jest zatem przemyślany projekt, uwzględniający odpowiedni dobór oraz ułożenie poszczególnych sprzętów. Warto zdecydować się na armaturę kompaktową. Na rynku nie brakuje różnych modeli muszli czy umywalek w mniejszym rozmiarze. Dodatkowo, postawmy podwieszaną toaletę i szafkę – zyskamy nieco więcej miejsca, a także ułatwi to nam sprzątanie. W przypadku prysznica wybierzmy model bez brodzika.

Aranżacja kawalerki – urządzanie salonu

Salon w kawalerce pełni zarazem funkcję sypialni, pokoju dziennego, jadalni, a nieraz i biura. By z powodzeniem zaaranżować kawalerkę oraz zadbać o jej funkcjonalność, powinniśmy ograniczyć ilość elementów wyposażenia o większych gabarytach. W zamian, postawmy raczej na modułowe meble, które pozwolą w maksymalnym stopniu wykorzystać daną przestrzeń. Najlepiej więc, aby stolik kawowy był wzbogacony w schowki na różnego rodzaju drobiazgi lub podnoszony blat, dzięki któremu zamienimy pomieszczenie w biuro.

Mała kawalerka z aneksem oraz kanapą. Pomieszczenie w połączeniu szarości oraz bieli.

Sofa lub narożnik z funkcją spania jest najważniejszym elementem wyposażenia kawalerki. Taka opcja sprawia, że w dzień mebel będzie służył nam do wypoczynku, a w nocy sprawdzał się jako wygodne łóżko. Ponadto, tego typu meble z reguły zostają dodatkowo wyposażone w pojemnik na pościel, co jest bardzo istotne w przypadku urządzania małego mieszkania. Gdy decydujemy się na rozkładaną kanapę, nie zapominajmy o kolorze oraz materiale, z którego jest wykonana. Istotne są także sposób rozstawienia i waga mebla.