Kuchnia w stylu rustykalnym będzie wydawała się jakby przeniesiona z dawnych domów na wsi, w których gotowało się dla licznych domowników, darło pierze, suszyło zioła i opowiadało historie podczas zimowych wieczorów koło pieca. Sprawdźmy, jak zaaranżować kuchnię rustykalną we współczesnej odmianie.
Rustykalna kuchnia z pewnością jest centrum domowej przestrzeni. Charakterystyczna dla tego sposobu urządzania wnętrz jest zasada, którą możemy nazwać „jedno pomieszczenie – jedna funkcja”. Kuchnie rustykalne są „jak z obrazka”: romantyczne, sielskie, surowe lub lekko babcine, ale zawsze z domową atmosferą. Jednak styl rustykalny — np. w odróżnieniu od stylu folkowego — nie wymaga dokładnego odtworzenia wnętrza niczym z XIX-wiecznej polskiej wsi. Miłośnicy współczesnych elementów również znajdą w nim coś dla siebie.
Rustykalna kuchnia jest po brzegi wypełniona wzorami. Pojawiają się one na obrusie, ściereczkach kuchennych, firankach, zastawie i podkładkach pod kubki, a nawet na kafelkach. Wśród printów dominują romantyczne róże, kolorowe rośliny polne oraz duże bukiety. Towarzyszą im kłosy zbóż i motywy owocowe — raczej rodzime jabłka niż egzotyczne ananasy.
To jednak nie wszystko. Do kuchni w stylu rustykalnym warto wprowadzić wzór drobnej kratki i optymistycznych kropek. Wielbiciele wiejskich klimatów chcą być blisko natury, co przekłada się na obecność ciekawych dekorów, naśladujących strukturę drewna, krowie łaty i wikliny. W rustykalnej kuchni nie może zabraknąć też misternych wzorów w postaci koronek oraz haftów.
Mnogość wzorów w rustykalnej kuchni jest równoważona spokojnym tłem. Stonowana paleta barw zapewnia oczom odpoczynek i pomaga wykreować pogodną atmosferę. Jeśli chcemy urządzić kuchnię w wiejskim stylu, wybierzmy następujące kolory: jasne beże i brązy, biel, zieleń oraz niebieskości, a nawet odrobinę czerwieni. Styl rustykalny poprzez użyte barwy zyskuje łączność z naturą (niebieski jak niebo, zielony jak trawa, brązowy jak ziemia itd.), a przy tym doskonale pasuje do drewna.
Projekty kuchni rustykalnych obejmują meble, których wspólnym mianownikiem jest drewniane tworzywo i dość duża waga. Również wizualnie rustykalne wyposażenie wydaje się być ciężkie. Do nieodłącznych elementów kuchni rustykalnej należą:
Aranżacje kuchni rustykalnych bazują na meblach vintage, czyli takich, które zostały wyprodukowane w latach 50-80. XX wieku. Oczywiście nie wszystkie elementy muszą być tak zabytkowe, ale warto postawić w kuchni choć jeden mebel, który ma za sobą dłuższą historię i być może kilku właścicieli. Wnętrze w stylu rustykalnym urozmaici m.in. kredens.
Niekwestionowanym zwycięzcą, jeśli chodzi o kuchenne wnętrza w rustykalnym duchu, jest kredens. Niegdyś bardzo popularny mebel, potem zapomniany, a dziś odkrywany na nowo. W przeszłości kredens nie był nazwą elementu wyposażenia, ale pomieszczenia ulokowanego w dworku pomiędzy jadalnią a kuchnią. Służyło ono do przechowywania pięknej zastawy i sprawdzania, czy potrawy przygotowane dla bogaczy są dopracowane wizualnie i smakowo. Biedniejsza część społeczeństwa nie miała do dyspozycji całego pokoju, musiała się więc ograniczać do jednego mebla.
Kredens w kuchni w stylu rustykalnym składa się z dwóch części:
Kredens, oprócz walorów dekoracyjnych, pełni w kuchni ważną rolę. Z powodzeniem wyeksponuje talerze, filiżanki i pięknie malowane talerze w nadstawce oraz przechowa mniej dekoracyjną zastawę, sztućce, obrusy i ściereczki w zamykanej komodzie. Kredensy są wykonywane z drewna. Co ważne, im bardziej widać po nich upływ czasu, tym są cenniejsze dla amatorów rustykalnych wnętrz.
Wiejską całość uzupełnią grafiki z leśnymi i polnymi zwierzętami oraz fragmenty haftowanych tkanin oprawione w ramki. Gotowe!
Drewno, drewno i jeszcze raz drewno! Projekty kuchni w stylu rustykalnym nie obędą się bez tego materiału wykończeniowego. Widujemy go w wersji all natural, postarzanej (wędzonej) i bielonej. Dostrzeżemy go w formie blatu roboczego, frontów kuchennych szafek, parkietu, boazerii, a nawet belek sufitowych.
Z drewnianymi płaszczyznami wspaniale gra kamienna posadzka oraz wybrane ściany ozdobione cegłą lub odnowionymi kaflami piecowymi (pozostałe malujemy jasną farbą). Można umieścić je nad kuchenką. Wtedy będą pełnić podwójną rolę: dekoracyjną i ochrony ściany przed tłuszczem. W rustykalnej kuchni — w obrębie mebli i blatu — mogą zamieszkać intrygujące dekory płyt laminowanych — sielskiej, a przy tym eleganckiej i stawiającej na ciemniejsze odcienie. Są to m.in. naturalny PD3057 Dąb Thermo, PF8022 Corten, PD3056 Dąb Estana Ciemny, a jako uzupełnienie dekor PU1500 Sepia.
Styl rustykalny przez przeciwników bywa nazywany zbyt babcinym i przaśnym. Są to krzywdzące argumenty, które jednak zwracają uwagę na ważną rzecz. Choć rustykalna atmosfera kuchni wynika z dużej liczby bibelotów i kuchennych akcesoriów, nie można doprowadzić do przesytu różnorodnymi wzorami. Kiedy w pomieszczeniu znajdzie się ich zbyt wiele — kratka tuż obok groszków na kwiatowym tle — możemy dostać „oczopląsu”. Zadbajmy o to, by w kuchni znalazły się miłe sercu przedmioty — także vintage — ale nie przesadzajmy z ich ilością. W połączeniu z dużym AGD „schowanym” w zabudowie uda się stworzyć spójne, jasne i ciepłe wnętrze.