Retro to słowo, które kojarzy się nam z czymś nawiązującym do minionych czasów. W stylu retro mogą być m.in. moda, architektura, rozmaite pojazdy, sprzęt elektroniczny oraz… wystrój wnętrz, który często nawiązuje do lat 50., 60. czy 70. XX wieku. To czasy, które wiele osób darzy sporym sentymentem. Zatem na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy postanowimy urządzić mieszkanie w stylu retro? Jakimi wytycznymi się kierować? Doradzamy!
Jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne dla stylu retro? Bazuje na sympatii wobec przeszłości. Domy i mieszkania projektowane według tej konwencji łączą nowoczesność z najlepszymi cechami minionych czasów. Bardzo często stawia się na charakterystyczną dla omawianego okresu kolorystykę. Poza tym wnętrza przyozdabiane są meblami z tamtej epoki, bądź takimi, które są na nią stylizowane. Styl retro uznawany jest za barwny, nietuzinkowy oraz radosny.
Przejdźmy do kolorystyki nierozerwalnie związanej ze stylem retro. We wnętrzach, w których chcemy wprowadzić tego typu wystrój, należy postawić na krzykliwe, bardzo wyraziste barwy.
Warto też sięgnąć do płyt laminowanych i ich szerokiej gamy dekorów, które bez wątpienia pomogą podkreślić wystrój wnętrz. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę?
Meble w stylu retro nadają wnętrzom niesamowity klimat. Warto poszukać prawdziwych antyków. Część osób decyduje się na wykorzystanie wiekowych mebli w ich oryginalnej, nadgryzionej zębem czasu formie. Innym sposobem jest jednak poddanie ich procesowi renowacji, by mogły odzyskać swój dawny blask. Jeśli mamy dryg do dość czasochłonnych prac konserwatorskich, możemy odnowić meble w domowym zaciszu. Jeżeli natomiast kompletnie się na tym nie znamy — warto powierzyć nasze perełki fachowcom albo… rozejrzeć się za meblami, które są jedynie stylizowane na antyki. Filozofia retro pozwala na stosowanie także takich elementów wyposażenia wnętrz.
Meble w stylu retro bardzo często wykonane są z solidnych materiałów, takich jak: drewno, skóra, mosiądz czy szkło. Tę specyficzną epokę cechowała dbałość o szczegóły — w przeciwieństwie do naszych czasów, w których bardzo często stawia się na przysłowiową „masówkę”.
Mieszkanie zaprojektowane w stylu retro nie może obyć się bez dodatków. Dobierając je do danego pomieszczenia, powinniśmy kierować się jednak dobrym smakiem. Bardzo często to właśnie detale budują w naszych wnętrzach niesamowity nastrój, ale warto uważać, aby nie przesadzić z ich ilością.
Wbrew pozorom, urządzając wnętrze mieszkania w stylu retro, można bardzo łatwo popełnić błędy mające ogromny wpływ na ostateczny odbiór wystroju.
Przede wszystkim musimy w odpowiedni sposób dobierać kolory. Powinny tworzyć perfekcyjną kompozycję zarówno w przypadku wykończenia ścian, sufitów i podłóg, jak i w kwestii doboru poszczególnych elementów wyposażenia pomieszczeń. Jeden niefrasobliwy ruch w tej materii może zniweczyć wszelkie wysiłki włożone w przygotowanie aranżacji.
Ważną kwestią jest unikanie zbytniego nagromadzenia dodatków. Mieszkanie ma być przede wszystkim funkcjonalne. Dodatki są odpowiedzialne za wprowadzenie do wnętrza przytulności. Trzeba dobierać je z odpowiednią pieczołowitością, by nie zamienić naszego mieszkania w mało estetyczną graciarnię.
Aranżacje w stylu retro cechuje niesamowity urok. Bazują one na sentymencie do czasów, które bezpowrotnie minęły. Kluczową kwestią w trakcie projektowania tego typu wnętrz jest odpowiedni dobór kolorystyki (żywej i energicznej) oraz mebli (pochodzących z tamtej epoki, bądź odpowiednio stylizowanych).
We wnętrzach urządzonych w stylu retro ogromną rolę odgrywają dodatki. Trzeba jednak dobierać je bardzo ostrożnie i nie przesadzać z ich ilością. Rozsądne działania w tej kwestii sprawią, że mieszkanie będzie prezentowało się znakomicie — zachwyci zarówno nas, jak i naszych gości.