Jak urządzić salon w stylu rustykalnym? 6 porad dla Ciebie!

4 min czytania

Styl rustykalny nawiązuje do powrotu człowieka do natury. Tworzy wrażenie bezpiecznego miejsca, takiego jak pachnący ciepłym chlebem dom rodzinny na sielskiej wsi. Pozwala na chwilę zwolnić i zrelaksować się w przytulnym wnętrzu. Tego typu aranżacje są ciepłe, pełne naturalnych materiałów i kolorów ziemi, które wpływają kojąco na psychikę i pomagają złapać chwilę oddechu. Nic więc dziwnego, że wystrój rustykalny salonu zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników. Jeśli chcemy urządzić przytulne mieszkanie i brak nam inspiracji na salon, styl rustykalny będzie strzałem w dziesiątkę. Oto 6 porad, dzięki którym aranżacja salonu w stylu rustykalnym stanie się banalnie prosta!

Salon rustykalny – czym się wyróżnia?

Porada nr 1: Po pierwsze, warto zapamiętać, że salon, w którym rządzi styl rustykalny to salon urządzony na wzór wiejskich domostw. Jest to zdecydowanie najbardziej charakterystyczna cecha rustykalnej stylistyki. Ściany salonu w tym stylu są białe a podłoga drewniana. Wystrój rustykalny salonu opiera się na naturalnych materiałach. Oprócz wszechobecnego drewna znajdziemy w nim również len, bawełnę, skórę, stal, wiklinę i jutę. Meble najczęściej są drewnianymi antykami w stylu vintage lub współczesnymi meblami stylizowanymi na dawne czasy. Nie ma w nim miejsca na ostre kontrasty. Rustykalny wystrój jest raczej harmonijny i swojski niczym wiejskie chatki z przełomu XIX i XX wieku, które powinny służyć nam za inspiracje. Salon i styl rustykalny to idealne połączenie, z którego zazwyczaj wychodzi przestrzeń ciepła i przytulna, przystosowana do odpoczynku oraz spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Wnętrze salonu połączonego z jadalnią oraz kuchnią. Pomieszczenie w stylu rustykalnym.

Salon w stylu rustykalnym – jakie kolory się w nim sprawdzą?

Porada nr 2: Jeśli chcemy stworzyć rustykalny klimat w salonie, ograniczmy się do stosowania jedynie kolorów ziemi. Biel w połączeniu z beżami, delikatnymi szarościami oraz brązami stworzy przytulną przestrzeń pełną odniesień do natury. Jasne wnętrze świetnie przełamią meble w kolorze ciemnego drewna. Aranżację dopełni odrobina zieleni i czarnych akcentów. W salonie rustykalnym znajdzie się także miejsce na wzory. Najlepiej sprawdzi się krata w kolorach beżu i brązów lub typowo ludowe wzory. Warto jednak zachować umiar, aby nie przytłoczyć wnętrza i uniknąć wrażenia chaosu. Pamiętajmy bowiem, że salony w stylu rustykalnym to raczej spokojne i harmonijne wnętrza.

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym? Niezbędne meble

Porada nr 3: Przy wyborze mebli postaw na drewniane antyki z przełomu XIX i XX wieku lub współczesne stylizowane modele. Oryginalne antyki wykonane z drewna są jedną z cech charakterystycznych tej stylistyki, jednak warto zaznaczyć, że nie jest to jedyne słuszne podejście. Bardziej współczesnym rozwiązaniem jest użycie mebli stylizowanych, które równie dobrze oddadzą rustykalny klimat, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza swoim masywnym wyglądem. Przy projektowaniu rustykalnego mebla warto użyć płyt z dekorem, które podkreślą jego styl. Rustykalny salon inspiracje czerpie z wiejskich chat, bardzo dobrze sprawdzą się więc w tej roli dekory płyt laminowanych Pfleiderer, które są inspirowane właśnie sielskim klimatem wsi. Do mebli w salonie w stylu rustykalnym dobrym wyborem będzie np.:

  • R20365 Dąb Karmel – dekor w kolorze jasnego drewna z bogatym usłojeniem, który świetnie sprawdzi się szczególnie w ciemniejszych salonach z niewielką ilością okien. Podkreśli rustykalnego ducha pomieszczenia, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza swoim kolorem;
  • R42055 Wiśnia Porto – dekor w kolorze ciemnego, wiśniowego drewna. Bardzo przytulny, nieoczywisty i dobrze podkreślający staromodny klimat mebla;
  • F76146 Terrazzo Brązowe – dekor w kolorze brązowego kamienia ze złotymi wtrąceniami, sprawdzi się na frontach, tworząc ciepły i ponadczasowy mebel, który wpasuje się w rustykalną aranżację.
Sofa pod ścianą z drewnianym stelażem. Stolik loftowy stojący od oknem.

Jednak niezależnie od tego, na które rozwiązanie stylistyczne się zdecydujemy, lista mebli, które powinny stanowić element rustykalnego salonu, pozostaje taka sama:

  • meble wypoczynkowe – bez nich nie obejdzie się żaden salon, niezależnie od stylistyki. Najlepiej oddające klimat rustykalny będą drewniane ławy wyłożone poduszkami i pledami. Jednak nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Równie dobrze sprawdzi się kanapa w tradycyjnej stylistyce, której rustykalny klimat nada skórzana, lniana lub bawełniana tapicerka. W przypadku foteli możemy postawić na staromodne, wiklinowe modele bądź też wybrać popularny współcześnie fotel uszak;
  • meble do przechowywania – od zawsze odgrywały niezwykle istotną rolę w wiejskich chatkach, nie inaczej powinno być więc w aranżacji salonu w stylu rustykalnym. Komoda, na której położona będzie koronkowa serweta i zdjęcia w tradycyjnych ramkach to rozwiązanie, które znajduje się w niemalże każdej rustykalnej aranżacji. Nie inaczej jest z witryną lub – w wersji bardziej tradycyjnej – kredensem, w którym wyeksponowana jest elegancka zastawa stołowa z porcelany, najczęściej z delikatnymi, kwiatowymi zdobieniami. Dodatkowym meblem, który z pewnością idealnie podkreśli rustykalny charakter wnętrza, jest drewniana skrzynia. Może ona służyć również jako stolik bądź ława do siedzenia;
  • meble jadalniane w stylu rustykalnym najczęściej ustawione w przejściu pomiędzy kuchnią a salonem, wyznaczają jadalnianą część pomieszczenia. Stół w stylistyce rustykalnej jest najczęściej drewniany i dość masywny, z bogato rzeźbionymi nogami. Krzesła zazwyczaj są ciężkie, drewniane, ze zdobionymi nogami i kształtem oparcia nawiązującym do oryginalnych mebli spotykanych na wsiach na przełomie XIX i XX wieku.
Stary drewniany stół wraz z krzesłem na tle beżowej ścianie.

Salon rustykalny – inspiracje na materiały i dodatki

Porada nr 4: Przy urządzaniu salonu w stylu rustykalnym wybieraj naturalne materiały i funkcjonalne dodatki rodem z wiejskich chat z początku XX wieku. Salon w stylu rustykalnym inspiracje czerpie właśnie z wiejskich domostw, więc drewno w połączeniu ze stalowymi elementami to podstawa, z której najczęściej powstają rustykalne meble. Dodatki takie jak zasłony czy poduszki zazwyczaj wykonane są z lnu lub bawełny. Świetnie sprawdzają się na nich wzory, takie jak np. drobne motywy kwiatowe lub wzory nawiązujące do motywów ludowych. Aranżacje salonu w stylu rustykalnym często są bogate również w kosze wiklinowe w różnych kształtach i rozmiarach. Zazwyczaj służą do przechowywania pledów lub jako osłonki do roślin doniczkowych, które również są niemalże obowiązkowymi dodatkami w każdym rustykalnym wnętrzu. Komody i kredensy najczęściej ozdobione są szydełkowymi serwetami, ramkami ze zdjęciami oraz porcelanowymi wazonami czy szkatułkami na biżuterię. Na podłodze salonu rustykalnego najczęściej leży tradycyjnie zdobiony dywan lub jutowy chodnik. Całość kompozycji dopełniają suszone polne kwiaty i obrazy przedstawiające sielskie pejzaże.

Kanapa obok drewnianego stolika kawowego. Obok stoi bujany fotel. Kosz oraz pojemniki do przechowywania są zrobione z wikliny.

Salon w rustykalnym stylu – czego unikać?

Porada nr 5: W salonie rustykalnym unikaj plastiku, silnych kontrastów i zbytniego przepychu. Salony w tym stylu to najczęściej spokojne, harmonijne przestrzenie, w których na każdym kroku widać związek z przeszłością i naturą. Sztuczne materiały takie jak plastik czy poliester z pewnością nie wpiszą się w tę stylistykę. Salon zaaranżowany w ten sposób będzie przede wszystkim ciepły, swojski, nie sprawdzą się w nim więc chłodne materiały i kolory. Połyskujące powierzchnie, szkło, nikiel, błyszczące dodatki to rzeczy, których z pewnością nie znajdziemy, przeglądając inspiracje na rustykalne aranżacje salonu. Styl nie lubi także jaskrawych kolorów oraz kontrastów. Rustykalny salon powinien być przestrzenią przytulną i ciepłą, należy unikać więc mocnego oświetlenia w chłodnej barwie.

Mały salon w stylu rustykalnym – inspiracje na aranżacje

Porada nr 6: Aranżując mały salon w stylu rustykalnym postaw na minimalistyczne kształty mebli, a rustykalny klimat stwórz za pomocą materiałów i dodatków. Jak już pisaliśmy powyżej, nie zawsze obszerne, antyczne meble są niezbędne, aby urządzić przytulny i stylowy salon rustykalny. Aranżacje rustykalne w małych mieszkaniach opierają się bowiem głównie na współczesnych, minimalistycznych meblach, które nie zabierają za dużo powierzchni i nie przytłaczają wnętrza. Ważne jest jednak, aby zachować pozostałe cechy tej stylistyki. Warto skupić się na użyciu dobrej jakości naturalnych materiałów, które wniosą rustykalny powiew do wnętrza. Drewno, len, juta, wiklina, porcelana – to materiały, które powinny dominować we wnętrzu. Zamiast obszernego stołu, można postawić na niewielki okrągły stolik przykryty dekoracyjną serwetą. Biel na ścianach oraz duże lustro w drewnianej, masywnej ramie powiększą optycznie wnętrze i nadadzą mu nieco bardziej przestrzennego charakteru. Wisienką na torcie będą oczywiście dodatki – stary zegar, wiejskie pejzaże na ścianach, lniane zasłony i wiklinowe kosze do przechowywania sprawią, że nawet niewielki salon nabierze rustykalnego, sielskiego charakteru.