Blog - Urządzaj z sercem, remontuj z głową

Eklektyzm we wnętrzu — czym się charakteryzuje i jak go wprowadzić?

Autor: Beata Żymańczyk | Wt, 11 lip, 2023

Planujesz remont lub urządzasz nowe mieszkanie i nie możesz się zdecydować, który styl najbardziej do Ciebie przemawia? Nie lubisz sztywnych reguł ani konwenansów, za to cenisz sobie oryginalne wnętrza, które zaskakują, intrygują i pozwalają wyrazić siebie? Jeśli tak, może się okazać, że eklektyzm będzie strzałem w dziesiątkę!

Styl eklektyczny, czyli jaki? Jakie są jego cechy?

Termin „eklektyczny” był używany przez architektów i projektantów wnętrz już w drugiej połowie XIX wieku, jednak nadal mało kto potrafi odpowiedzieć na pytanie, na czym tak naprawdę polega. Najprościej mówiąc, łączy on różne nurty aranżacyjne w taki sposób, aby z pozornie niepasujących do siebie elementów wyposażenia powstał harmonijny wystrój. Chodzi tu nie tylko o nietuzinkowe zestawianie ze sobą kolorów, wzorów, materiałów, tekstur i kształtów, ale też zacieranie granicy między tym, co stare i nowe, a także tradycyjne i nowoczesne.

Dawniej eklektyczne wnętrza nawiązywały do różnych epok, takich jak renesans, barok czy klasycyzm. Obecnie wybór jest znacznie większy, a to dlatego, że na przestrzeni wieków wykształciło się wiele rozmaitych stylów, które sporo łączy, ale jeszcze więcej dzieli. Wiele osób sięga po eklektyzm całkowicie nieświadomie, na przykład intuicyjnie przeplatając ze sobą estetykę skandynawską i boho, minimalistyczną i loftową bądź współczesną i klasyczną. Powstały nawet specjalne określenia na te mieszanki stylów, takie jak scandi boho, modern loft oraz modern classic.

Skąd wzięła się nazwa stylu eklektycznego? Pochodzi ona od łacińskiego słowa, eklektikós, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wybierający”, a że w przypadku trendów wnętrzarskich jest z czego wybierać, styl ten daje ogromne pole do popisu i pozwala na stworzenie w pełni spersonalizowanej przestrzeni mieszkalnej.

Gdzie się sprawdzi i komu spodoba się styl eklektyczny?

Dla kogo aranżacja w stylu eklektycznym będzie trafionym wyborem?

  • Dla odważnych

Eklektyczny wystrój wnętrz z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie przepadają za klasyką ani minimalizmem, za to cenią sobie ekstrawagancję i odważne, nietuzinkowe aranżacje. Umiejętne wprowadzenie go do domu czy mieszkania stanowi spore wyzwanie, ale też doskonałą zabawę, zwłaszcza dla artystycznych dusz, amatorów sztuki czy designu.

  • Dla ceniących ciekawe aranżacje

Styl eklektyczny stanowi zaprzeczenie aranżacyjnej nudy. Inspirowane nim wnętrze jest na tyle intrygujące, że zaskakuje już od progu. Przełamuje konwencję, często łącząc ze sobą z pozoru wykluczające się style, takie jak na przykład nowojorski z rustykalnym czy glamour z boho. Okrągły, ręcznie robiony dywan jutowy z grubym splotem położony obok eleganckiej, tapicerowanej lśniącym welurem kanapy? Czemu nie! A może prosty, lakierowany stół stojący przy postarzanej, mahoniowej komodzie w stylu retro? Jeszcze lepiej!

  • Dla myślących nieszablonowo

Eklektyczne wnętrza wymykają się wszelkim schematom. Nie ma tu żadnych sztywnych reguł, dlatego podczas projektowania mieszkania w stylu eklektycznym ogranicza nas tylko wyobraźnia. Z tego względu najczęściej decydują się na nie osoby kreatywne i otwarte na niesztampowe rozwiązania, dążące do tego, aby ich cztery kąty były jedyne w swoim rodzaju. I słusznie: cechą charakterystyczną eklektycznej estetyki jest całkowita unikalność.

  • Dla niezdecydowanych

Eklektyzm często przychodzi z pomocą osobom mającym problem z podjęciem decyzji. Jeśli trudno Ci wybrać jeden styl wnętrzarski albo masz jakiś na oku, ale nie chcesz, aby ograniczało Cię schematyczne myślenie, eklektyczny wystrój będzie w tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem. Poza tym, odrzucając konwenanse i kierując się wyłącznie własną intuicją, uzyskasz dokładnie takie wnętrze, o jakie Ci chodziło. I być może nie będzie ono wyglądać jak z okładki magazynu wnętrzarskiego, to z całą pewnością zadba o Twoje dobre samopoczucie.

Na co trzeba uważać urządzając eklektyczne wnętrze?

Podczas aranżacji wnętrza w stylu eklektycznym najważniejsze jest unikanie nadmiaru. Oryginalne wnętrze wcale nie musi, a wręcz nie powinno, być pstrokate czy zagracone. Zbyt wiele różnych mebli, przedmiotów czy dodatków sprawi, że mieszkanie będzie wyglądać chaotycznie albo wręcz kiczowato. Warto przy tym pamiętać, że unikalny wystrój można stworzyć przy pomocy zaledwie kilku starannie wybranych i połączonych w zaskakujący sposób elementów.

Prostym sposobem na zachowanie umiaru i spójności, a jednocześnie uzyskanie niesztampowego efektu końcowego, jest sięgnięcie po kontrasty poprzez zestawianie ze sobą faktur gładkich i chropowatych, materiałów matowych i z połyskiem, fantazyjnych kształtów i prostych, geometrycznych form. Eklektyzm ceni sobie różnorodność, ale też harmonię i konsekwencję, dlatego punktem wyjścia do aranżacji inspirowanego nim wnętrza powinno być stworzenie przemyślanego projektu i wyeliminowanie ewentualnych zgrzytów stylistycznych.

Wybór stylu eklektycznego nie zwalnia również z konieczności nadania pomieszczeniu funkcjonalnego charakteru. Zarówno w salonie, jak i w kuchni czy łazience warto zachować podział na strefy, utrzymując między nimi właściwe proporcje. Należy upewnić się, że domownicy mają swobodny dostęp do wszystkich mebli, sprzętów i używanych na co dzień przedmiotów oraz akcesoriów. W końcu mieszkanie ma być nie tylko piękne, ale przede wszystkim komfortowe i wygodne w użytkowaniu.

Styl eklektyczny we wnętrzach czym kierować się przy wyborze kolorystyki?

Eklektyzm w mieszkaniu daje dużą swobodę w kwestii doboru kolorów, ale nie oznacza to, że nie warto kierować się żadnymi zasadami.

Zaleca się, aby we wnętrzu były dwa albo trzy kolory podstawowe (w tym maksymalnie jeden ciemny). Pokrywa się nimi duże powierzchnie i elementy wystroju, takie jak ściany, blaty czy zabudowę meblową. Zazwyczaj są one stonowane (biel, szarość, beż, brąz), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ożywić wnętrze przy pomocy mocniejszych barw, które stosuje się najczęściej w dodatkach oraz tekstyliach, takich jak zasłony, ozdobne poduszki, dywany czy materiałowe abażury. Bardzo modne jest także łączenie ze sobą kilku odcieni tego samego koloru o różnej tonacji i intensywności, na przykład od jaśminowego, przez kremowy, cappuccino i beżowy, aż po czekoladowy i wenge.

Wybrany kolor doskonale sprawdzi się jako motyw przewodni optycznie scalający aranżowaną przestrzeń. Wspólnym mianownikiem eklektycznego salonu może być na przykład szałwiowa zieleń, powtarzająca się na pikowanej tapicerce sofy Chesterfield, metalowych kloszach lamp, porcelanowych wazonach z Chodzieży i frontach nowoczesnej komody. 

Łączenie dekorów w stylu eklektycznym przykłady

Eklektyzm można wprowadzić do wnętrza, nie tylko eksperymentując z kształtami, wzorami i kolorami, ale także poprzez zabawę dekorami meblowymi. Przykładowo, dążąc do uzyskania tak zwanego stylu modern loft, można zestawić ze sobą dekory o wybarwieniu typowym dla nowoczesnych aranżacji oraz te, które jednoznacznie kojarzą się ze stylem industrialnym, na przykład:

  • PU2204 Zieleń Szałwi  ciepły, miękki odcień zieleni, bardzo popularny we wnętrzach nowoczesnych. Jest delikatny i niezobowiązujący, a jednocześnie stanowi wyraźne odwołanie do świata natury. Doskonale komponuje się z różnymi odcieniami drewna oraz pastelowymi dekorami.
  • PU1201 Bazalt  wyrafinowany, bardzo ciemny odcień szarości o zdecydowanym charakterze i subtelnej, matowej powierzchni. Do wnętrza wprowadza mnóstwo szyku i dobrego smaku. Kolor antracytowy doskonale komponuje się z egzotycznymi gatunkami drewna.
  • PK9001 Mitu Szary  wiernie odwzorowany beton szalunkowy z odciśniętym rysunkiem drewna oraz piaskową strukturą, która dodaje mu autentyzmu. Szary odcień, matowy i surowy w wyrazie, ma uniwersalne zastosowanie w meblarstwie.
  • PU1202 Szary Jasny  delikatna, subtelna szarość, która w połączeniu z jasnym, chłodnym drewnem lub ciemniejszymi jednobarwnymi dekorami tworzy szlachetny klimat w każdym pomieszczeniu. Dyskretny efekt mat-połysk oraz delikatna, pergaminowa struktura dodają mu elegancji.
  • PD3051 Dąb Grand Naturalny  dąb, który wyróżnia się rustykalnym charakterem, podkreślonym sękami oraz licznymi zarysowaniami. Efekt szerokich desek tworzy wyrazistą i dynamiczną strukturę, dzięki czemu dekor doskonale imituje naturalne drewno. Idealnie sprawdzi się w aranżacjach w stylu loftowym.


Powyższe zestawienie pozwoli Ci skomponować niepowtarzalny wystrój, z jednej strony przywodzący na myśl pofabryczne lofty, a z drugiej wpisujący się w najnowsze trendy aranżacyjne.

Masz już jakiś pomysł na wymarzone wnętrze? Stwórz listę mebli, materiałów wykończeniowych, dekorów i kolorów, które powinny się w nim znaleźć, a następnie poproś kogoś o wykonanie wizualizacji. W ten sposób upewnisz się, że Twoja wizja, przekuta w rzeczywistość, będzie dokładnie tym, czego oczekujesz.