Blog - Urządzaj z sercem, remontuj z głową

Jak zaaranżować kuchnię w stylu art deco?

Autor: Aldona Słapa-Nowacka | Śr, 10 maj, 2023

Art deco to stylistyka szalenie ozdobna, pełna szyku, elegancji i niebanalnych rozwiązań. Powstała w dwudziestoleciu międzywojennym jako odpowiedź na szarą rzeczywistość. Do dziś jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków w aranżacji wnętrz. Urzeka swoim niebanalnym charakterem i zamiłowaniem do ergonomii. Wnętrza w stylu art deco są nie tylko luksusowe i zaskakujące, ale także skupione na funkcjonalności. Nic więc dziwnego, że kuchnie art deco wciąż zyskują na popularności. Przemyślana przestrzeń, dobrej jakości materiały, połyskujące fronty, złote uchwyty i odważne połączenia kolorystyczne sprawiają, że kuchnie w stylu art deco to prawdziwe dzieła sztuki. Poniżej podpowiadamy, jak stworzyć taką przestrzeń w swoim domu!

Kuchnia art deco charakterystyka

Kuchnia w stylu art deco to przestrzeń, w której istnieje idealna równowaga pomiędzy aranżacją przypominającą dopracowane w każdym detalu dzieło sztuki i ergonomią. Szyk i luksus to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl, kiedy patrzymy na wnętrze w stylu art deco. Kuchnie w tej stylistyce to aranżacje, w których królują najwyższej jakości materiały, połyskujące elementy i niebanalne połączenia kolorystyczne. Ogromną rolę w kompozycji kuchni art deco odgrywa także geometria eleganckie linie, łuki, załamania oraz geometryczne dekoracje podkreślają plastyczny charakter tej stylistyki. Odważne kontrasty kolorystyczne oraz niespodziewane połączenia faktur również nadają nieco artystycznego charakteru całej aranżacji. Wydawać by się mogło, że takie wnętrze nie jest zbyt funkcjonalne, tymczasem ergonomia jest niezwykle charakterystyczna dla tej stylistyki. Kuchnia w stylu art deco jest pomieszczeniem przemyślanym w stu procentach zarówno pod względem estetycznym, jak i ergonomicznym. Nie ma tu miejsca na przypadkowość, a rola detalu jest niezwykle istotna.

Na jakie elementy postawić w kuchni w stylu art deco?

Styl art deco wyróżnia się na tle innych stylistyk mocno plastycznym podejściem do aranżacji oraz dążeniem do połączenia przeszłości z przyszłością. Dlatego też ciężko wyobrazić sobie kuchnię art deco bez elementów stylizowanych na antyczne bądź też mebli pochodzących z ubiegłego stulecia. Przy wyborze sprzętów AGD warto rozważyć zakup modeli w klasycznym stylu ze zdobionymi uchwytami. W stylistyce art deco dobrze sprawdzi się również bateria kuchenna w stylu vintage. Kuchnie w stylu art deco uwielbiają także motyw kamienia. Blat z dekorem marmuru bądź lastryko będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Kolejnym ważnym aspektem urządzania wnętrza w tej stylistyce jest oświetlenie. W aranżacjach art deco często występują bogato zdobione żyrandole i kinkiety. Najlepiej sprawdzają się modele nieoczywiste w swojej formie, wyglądające raczej jak świecące rzeźby niż standardowe oprawy. Często wybierane są także żyrandole posiadające mocne, geometryczne motywy, które widoczne są również w innych elementach aranżacji, na przykład we wzorze tapety czy kształcie zastawy.

Kolorystyka kuchni art deco

Kuchnia w stylu art deco lubi kontrasty i mocne kolory. W stylistyce art deco powszechne są wyraziste kolory i kontrasty, dlatego kolorystyka aranżacji może być naprawdę mocno zróżnicowana. Jednym z najbardziej popularnych motywów jest połączenie bieli, czerni i złota. Taka kompozycja jest z pewnością niezwykle elegancka i plastyczna, jednak nie jest to jedyne właściwe podejście. W bardziej współczesnym ujęciu kuchni w stylu art deco, kompozycja często opiera się na mocnych, wyrazistych kolorach takich jak granat w połączeniu z różem, butelkowa zieleń zestawiona z kolorem żółtym czy bordo w połączeniu z fioletem. Można również spotkać bardziej stonowane kuchnie w stylu art deco. Inspiracje do tego rodzaju kompozycji pochodzą zazwyczaj ze stylu klasycznego bądź glamour. Niezależnie od wybranego wariantu kolorystycznego, barwą dopełniającą kompozycje najczęściej jest kolor złoty.

Kuchnia art deco materiały, które musisz w niej mieć!

Dobrej jakości materiały zestawione ze sobą w nieoczywisty sposób to zasada, którą chlubi się styl art deco. Kuchnia jest doskonałym pomieszczeniem do jej realizacji. To właśnie tu możemy swobodnie przeplatać drewno, szkło, metal i struktury kamienia. Warto pamiętać jednak, aby przy tworzeniu kompozycji zwrócić także uwagę na ergonomiczny wymiar wnętrza. Wybierając materiał do wykonania zabudowy meblowej, możemy rozważyć drewno, które podkreśli luksusowy charakter wnętrza bądź dobrej jakości płytę meblową, która daje nam nieco większą swobodę, jeśli chodzi o kolorystykę i jest zdecydowanie bardziej praktyczna. Decydując się na to drugie rozwiązanie, możemy wybierać z wielu ciekawych dekorów płyt laminowanych, które idealnie podkreślą stylistykę wnętrza. Dobrej jakości dekory w stylu art deco to między innymi:

  • PU2002 Granat Morski granat jest jednym z najczęściej wykorzystywanych kolorów do aranżacji w stylu art deco. Świetnie wygląda w połączeniu z drewnem i blatem z dekorem marmuru.
  • PF8001 Kito Brązowy — wzór walcowanej, jednorodnej blachy z efektem przetarcia, a wszystko to w kolorze brązowym.
  • PB0100 Biel Kredowa — przygaszona, łagodna biel, która sprawdzi się w kompozycjach z żywymi dekorami uni.
  • PK9014 Marmur Bianco marmur to jeden z charakterystycznych wzorów dla stylistyki art deco. Kojarzony z luksusem i elegancją. W kuchni art deco marmur sprawdzi się idealnie jako blat roboczy, okładzina między szafkami, a nawet jako materiał do stworzenia efektownej wyspy na środku kuchni.
  • PD7036 Teak Hanoi  klasyczny dekor ze wzorem drewna w chłodnych odcieniach. Wpasowuje się w klimat retro i wnosi do wnętrza powiew ubiegłego stulecia. Świetnie łączy się z szarościami, czernią, a także granatem czy butelkową zielenią.
  • PU1002 Głęboka Czerń  głęboka i mocna czerń, charakterystyczna dla stylu glamour. Może stanowić tło dla m.in. marmuru czy miedzi.

W kuchni art deco świetnie sprawdzają się także mozaiki. Motywy, które podkreślą ducha tej stylistyki to szachownica, arabeska lub rybia łuska. Art deco uwielbia także szkło. Witryny ze złotymi szprosami i przeszklenia w zabudowie kuchennej nadadzą całości nieco szyku oraz lekkości. Tkaniny również są nieodzownym elementem stylistyki art deco. Aksamit lub welur sprawdzą się świetnie zarówno jako obicie krzeseł, jak i materiał na zasłony.

Jakie meble sprawdzą się w kuchni w stylu art deco?

W kuchni art deco postaw na funkcjonalną zabudowę oraz stół i krzesła, które będą ozdobną częścią aranżacji. Przy projektowaniu zabudowy warto na początek zdecydować o kształcie frontów. We współczesnej odsłonie stylu art deco najczęściej spotykane są gładkie fronty w wysokim połysku. Jednak bardziej oczywistym wyborem będą fronty z frezowaniami bądź efektem ramki. Równie ważnymi elementami w kuchni art deco są stół i krzesła. W zależności od wybranego kierunku, stół może występować zarówno w wersji okrągłej, jak i prostokątnej. Rzadko spotykane są stoły drewniane, bardziej odpowiednim wyborem będzie model z metalowymi, złotymi nogami oraz blatem w kolorze czerni, bieli czy z dekorem marmuru. Krzesła także są zazwyczaj mocno ozdobne. Charakterystyczne są obłe kształty, oparcia w kształcie wachlarza, złote nogi i obicie z weluru lub aksamitu. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, doskonałym uzupełnieniem kuchni w stylu art deco będzie komoda z przeszkleniami, na której wyeksponowane będą artystyczne wazony lub plakaty.

Dekoracje do Twojej kuchni w stylu art deco o nich musisz pamiętać!

Kuchnia art deco zazwyczaj jest niezwykle ozdobna, nie potrzebuje więc zbyt wielu dodatków. Nie oznacza to oczywiście, że nie znajdziemy w niej żadnych dekoracji. Przede wszystkim pamiętajmy, że kuchnie art deco są dopracowane w każdym detalu, dlatego takie przedmioty jak młynek do kawy, solniczka, chlebak czy misa na owoce powinny być świadomie dobrane i poprzez swoją dekoracyjność oraz nietuzinkowość oddawać ducha art deco. Elementem dekoracyjnym w każdym wnętrzu art deco, w tym również i w kuchni, często są żyrandole i kinkiety. Stylistyka ta uwielbia bowiem bogato zdobione modele w nietuzinkowych kształtach, często okraszone złotymi elementami bądź kryształami.