Choć styl klasyczny kojarzy się raczej z przestronnym salonem kąpielowym niż małą łazienką w bloku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainspirować się nim podczas aranżowania niewielkiego metrażu. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań, dobrać odpowiednią kolorystykę i cieszyć się codziennym relaksem w gustownym otoczeniu. Co więcej, sięgając po klasykę, mamy pewność, że nie wyjdzie ona z mody.
Klasyczna łazienka to taka, w której panuje ład i porządek. Wystrój jest spójny, a poszczególne jego elementy harmonijnie ze sobą współgrają, tworząc oryginalne i wyszukane wnętrze. Widać tu wyraźny podział na strefy, pomiędzy którymi zachowane są odpowiednie proporcje. Na uwagę zasługuje także staranny dobór mebli i wyposażenia oraz dbałość o detale.
W klasycznej łazience nie ma wielu dodatków, a to dlatego, że efektowne jest samo wykończenie pomieszczenia. Dyskretną bazę aranżacji stanowi jasna kolorystyka, natomiast wzrok przyciągają ciekawe tekstury, geometryczne wzory i finezyjne zdobienia. Niepowtarzalny klimat tworzą lustrzane tafle, dodające przytulności drewniane powierzchnie, baterie łazienkowe w stylu retro oraz wytworne lampy. Funkcję ozdobną mogą także pełnić listwy sufitowe, cokoły lub przywodzące na myśl antyk pilastry. Całości dopełnia niebanalne umeblowanie z frezami, przeszkleniami i porcelanowymi gałkami lub mosiężnymi uchwytami.
W zależności od zastosowanych materiałów wykończeniowych łazienka klasyczna może przypominać pałacową komnatę, stanowić ukłon w stronę stylu retro lub wyraźnie nawiązywać do nowoczesnej estetyki.
Urządzając klasyczną łazienkę, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie — wanna czy prysznic? Jeśli uda się wygospodarować miejsce na wannę, warto rozważyć zakup modelu wolnostojącego z ozdobnymi nóżkami, na przykład przypominającymi lwie łapy. W mniejszych łazienkach doskonale sprawdzi się wanna ze szklanym parawanem pozwalająca zarówno na szybkie odświeżenie się, jak i wzięcie relaksującej kąpieli. Inne praktyczne rozwiązanie? Prysznic typu walk-in z transparentną szybą, która nie pomniejszy optycznie pomieszczenia.
Sporo miejsca można zaoszczędzić, wybierając umywalkę z sięgającym do podłogi postumentem albo półpostumentem zakrywającym instalacje wodne, w tym syfon. Jeśli jednak decydujesz się na szafkę podumywalkową, wybierz umywalkę nablatową, a wokół niej postaw eleganckie dozowniki czy kosmetyki codziennego użytku.
O ile w dużych łazienkach klasycznych baterie stanowią element dekoracyjny, żeby nie powiedzieć biżuteryjny, o tyle w tych o ograniczonym metrażu znacznie lepiej sprawdzą się modele podtynkowe, których większość konstrukcji ukryta jest w ścianie. Widać wówczas tylko wylewkę oraz pokrętła typu retro, stylistycznie dopasowane do baterii i słuchawki prysznicowej.
Meble klasyczne są o tyle charakterystyczne, że mają frezowane fronty, ozdobne metalowe uchwyty, porcelanowe lub kryształowe gałki, liczne przeszklenia z ukośnymi szprosami, dekoracyjne zawiasy oraz wysokie nóżki sprawiające, że pomimo swoich gabarytów wyglądają lżej optycznie.
Optymalnym rozwiązaniem do małej klasycznej łazienki jest robiona na wymiar, sięgająca do sufitu zabudowa meblowa, która pozwoli na wykorzystanie każdego wolnego centymetra. Przy niewielkiej liczbie domowników można zdecydować się na meble wolnostojące, takie jak stylowe komody, słupki, witryny i konsole podumywalkowe, nierzadko stylizowane na antyczne i przez to bardzo efektowne.
Meble do łazienki w stylu klasycznym wykonuje się z litego drewna lub płyty meblowej ze specjalną okleiną. Dominują dekory jasne, lekko przecierane, o widocznym, ale łagodnym usłojeniu. Innym chętnie wykorzystywanym przez amatorów tej stylistyki materiałem jest kamień lub konglomerat imitujący biały marmur, piaskowiec oraz trawertyn.
Dość oczywistym i z pewnością trafionym wyborem kolorystycznym do małej łazienki klasycznej jest uniwersalna biel. Towarzyszyć jej może jasna, neutralna paleta kolorystyczna, w skład której wchodzą kremowe beże i pastelowe szarości. Takie barwy sprzyjają relaksowi i pozwalają się skutecznie wyciszyć.
O dobre samopoczucie podczas korzystania z łazienki zadba także subtelny, jasny rysunek kamienia i drewna, dzięki któremu wnętrze nabierze kameralności i bardziej wyrazistego charakteru. Te typowe dla klasycznego wystroju naturalne materiały mogą być wiernie odwzorowane zarówno na meblach oraz płytkach ceramicznych, jak i na blacie podumywalkowym, a to za sprawą gustownych dekorów, takich jak:
Wszystkie te dekory z powodzeniem zamienią niewielką łazienkę klasyczną w elegancką strefę relaksu, jednocześnie nie pomniejszając jej wizualnie.
Na małej przestrzeni problematyczne może być już samo przechowywanie niezbędnych tekstyliów, sprzętów i akcesoriów, dlatego miejsce dekoracji jest przede wszystkim na ścianach.
W klasycznej łazience pierwsze skrzypce gra duże lustro oprawione w bogato zdobioną ramę w kolorze patynowanego złota. Zwykle zawiesza się je nad umywalką, ale równie dobrze może zajmować niemal całą wolną powierzchnię ściany, dzięki czemu jego odbicie doda pomieszczeniu co najmniej kilka metrów kwadratowych.
Nad lustrem lub po obu jego stronach powinny znaleźć się ozdobne kinkiety ze szklanymi lub materiałowymi abażurami, natomiast pod sufitem warto zawiesić elegancki żyrandol z kryształkami. Jeśli sufit jest niski, doskonale sprawdzi się designerski klosz ze szkła, który będzie zachwycał ciekawym kształtem, ale nie zdominuje aranżacji.
Szklane i dzięki temu dyskretne powinny być także półki ścienne, na których pięknie będą prezentować się metalowe oraz porcelanowe dekoracje, takie jak figurki, świeczniki, szkatułki na biżuterię czy wazoniki z kwiatami. Aby spersonalizować wnętrze, ustawia się na nich flakony ulubionych perfum lub stojaki z biżuterią.
Jak widać, aranżacja małej łazienki w stylu klasycznym nie powinna przysporzyć większego problemu. Warunkiem jest wybór doskonałych jakościowo elementów wykończeniowych i eleganckich dodatków oraz posiadanie przemyślanego projektu. Spektakularny efekt murowany!