Styl rustykalny kojarzy się nam z czasami młodości oraz wiejską sielanką. Jak się okazuje, w ostatnich latach, styl rustykalny coraz częściej gości w naszych domach i mieszkaniach. Powód jest tu całkiem prozaiczny — buduje on bardzo przyjemny nastrój sprzyjający relaksowi po ciężkim i pełnym wyzwań dniu w pracy. Jeśli więc chodzi Wam po głowie urządzenie wnętrz w stylu rustykalnym, to niżej podpowiemy, jak to zrobić i jakie kolory będą idealnie pasowały do tego stylu.
Już na samym początku powinniśmy powiedzieć sobie o tym, jakie są główne cechy stylu rustykalnego. Pomieszczenia utrzymane w takim duchu są bardzo przyjemne w odbiorze. Bardzo często wypełnia się je naturalnymi materiałami, które budują w nas poczucie bliskości natury.
Rustykalny styl w naszych wnętrzach tworzy przytulną i rodzinną atmosferę, która sprawia, że budzi się w nas sentyment do przeszłości, do czasów dzieciństwa, które często spędzaliśmy u dziadków lub pradziadków na wsi.
Pod względem materiałów wnętrze w stylu rustykalnym stawia na bliskość natury. Kluczową rolę w jego przypadku odgrywa oczywiście drewno. Podczas urządzania naszego domu lub mieszkania zgodnie z założeniami stylu rustykalnego będziemy stosować je praktycznie wszędzie — zarówno w charakterze praktycznym (meble), jak i w dekoracyjnym (wykończenie samego wnętrza).
Rustykalne wnętrze to jednak nie tylko drewno. Możemy bowiem postawić także na inne, nie mniej ciekawe materiały pochodzenia naturalnego. Wystarczy wspomnieć o wiklinie, rattanie czy glinie. Zazwyczaj wykonuje się z nich klimatyczne dodatki — koszyki, klosze lamp czy też misy.
Nietaktem nie będzie odsłonięcie cegły na którejś ze ścian. Nie od dziś bowiem wiadomo, że taki zabieg dodaje pomieszczeniu ciepła i swojskości. W miejscach, takich jak łazienka czy kuchnia można natomiast postawić na kafelki przyozdobione rozmaitymi ludowymi wzorami.
Dobrym pomysłem mogą być inne, bardzo przyjemne w odbiorze rozwiązania — na przykład gres imitujący drewno na podłodze. Alternatywą mogą tu być płytki w kolorach ziemi bądź kafle z terakoty (których wygląd przypomina podłogę wykonaną z kamienia). Jeśli chodzi o sanitariaty — bez problemów znajdziemy w uznanych sklepach (stacjonarnych oraz internetowych) takie, które będą pasowały do rustykalnych wnętrz. Mogą to być na przykład krany wykonane z mosiądzu oraz w odpowiedni sposób wystylizowane, porcelanowe zlewy.
Wnętrze urządzone w stylu rustykalnym to spore pole do popisu, jeśli chodzi o dobór kolorów. Nie obowiązują w tej kwestii żadne utarte schematy czy kanony. Główną z zasad jest w tym przypadku taki wybór poszczególnych barw, by te doskonale ze sobą współgrały.
We wnętrzach urządzonych w rustykalnym stylu sprawdzi się uniwersalna biel. Świetnie bowiem komponuje się ona, chociażby z kolorystyką naturalnego drewna tak bardzo charakterystycznego dla omawianego trendu.
Biel może być przełamywana kolorami ziemi. Pod tym pojęciem kryją się takie barwy, jak oranże, żółcienie, brązy i beże. Wnętrza w stylu rustykalnym dobrze czują się także w otoczeniu takich barw, jak zielenie czy błękity. Wiele zależy tak naprawdę od inwencji osób projektujących dane pomieszczenie oraz właśnie od odpowiedniego zgrania kolorów.
We wnętrzach w stylu rustykalnym sprawdzą się ciekawe dekory, np.:
Dodatki, na które warto zdecydować się w przypadku rustykalnych wnętrz, w większości przypadków będą nam przypominały akcesoria spotykane na co dzień w domach naszych dziadków. Pamiętajmy jednak, że muszą pasować do konwencji, w jakiej zostało zaprojektowane pomieszczenie. Muszą więc same w sobie reprezentować rustykalizm.
W takich miejscach, jak kuchnia czy jadalnia warto postawić na naczynia kojarzące się z wsią — emaliowane garnki, maselnice w stylu retro, beczki, kanki na mleko, wrzeciona itp. Wszystkie te dodatki mogą zostać poukładane na blatach, szafkach, półkach czy też parapetach. Ich zadaniem będzie ocieplenie wnętrza i dodanie mu uroku. Możemy także pokusić się o ustawienie w jadalni stylowego kredensu — może to być na przykład starannie odnowiony mebel sprzed lat.
W pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym warto stawiać na roślinność. Może jej być całkiem sporo, gdyż zbliża nas ona do natury i oczyszcza powietrze we wnętrzach. W salonie czy sypialni warto postawić na przyjemne w odbiorze rośliny doniczkowe. W rustykalnej kuchni można zdecydować się natomiast na miętę, majeranek i inne zioła, które koniecznie warto umieścić w klimatycznych, glinianych bądź ceramicznych doniczkach utrzymanych w zgodnej z wystrojem kolorystyce.
Cóż nie zbuduje w rustykalnych wnętrzach nastroju lepiej niż suszone zioła i kwiaty? Układajmy je w wazonach (ceramicznych lub wiklinowych) lub wieszajmy na ścianie. Nie tylko napełnią one wnętrze klimatem lata, ale i roztoczą w nim zapach, który przeniesie nas na wieś.
Rustykalne wnętrza to także starannie dobrane oświetlenie. Bardzo często stawia się w takim przypadku na modele lamp utrzymane w stylu retro. Jeśli będziemy je wybierać — warto przypomnieć sobie, jakie rozwiązania pojawiały się w domach naszych dziadków. Dobrym zabiegiem może być postawienie na lampę naftową oraz dużą ilość świec. Ustawmy je jednak w bezpiecznych miejscach i obchodźmy się z nimi ostrożnie. We wnętrzach wypełnionych drewnem oraz rozmaitej maści suszem bardzo łatwo o pożar. Warto brać pod uwagę to, że w rustykalnych wnętrzach oświetlenie odgrywa ważną rolę – szczególnie podczas budowania nastroju wieczorami.
A może kominek? Jeśli dysponujemy domem, w którym panują warunki do zastosowania takiego rozwiązania, będzie on nastrojowym dodatkiem. Gdy nadejdą jesienno-zimowe chłody, może on stanowić bardzo praktyczny sposób na dogrzanie salonu. Możemy też — na podstawie niego skonstruować cały system grzewczy naszego domu.
Zadaniem stylu rustykalnego jest zbudowanie we wnętrzu sielskiego nastroju oraz klimatu rodem z polskiej wsi sprzed lat. Taki wystrój nie dość, że prezentuje się wyjątkowo, to jeszcze pomaga nam w zrelaksowaniu się po ciężkim dniu w pracy.
Kolorystyka wnętrz w stylu rustykalnym nie poddaje się żadnym z góry narzuconym kanonom. Ważne jest to, by zastosowane odcienie tworzyły harmonijną całość. Często łączy się motywy jasne w połączeniu z barwami ziemi.
Ogromną rolę w przypadku rustykalnych wnętrz odgrywa oświetlenie. Musi być ono dobrane w taki sposób, by nie tylko zapewniało wnętrzu odpowiednią ilość światła, ale i budowało w nim przytulny, rodzinny wręcz klimat.
Bardzo ważny jest również wybór mebli. Ze względu na ich charakter możemy być zmuszeni do zamówienia ich u stolarza bądź wyszukania na różnych targach staroci. Wysiłki poczynione ku ich pozyskaniu przełożą się jednak na świetny wygląd domów i mieszkań bardzo często usytuowanych z dala od klimatycznych wiosek.