Jakie kolory możemy łączyć w białym salonie?

4 min czytania

Biały salon to jeden z najmodniejszych trendów ze względu na subtelny i elegancki wygląd. Dobór odpowiednich dodatków, mebli i reszty wyposażenia jest kluczem do stworzenia atrakcyjnej kompozycji. Wbrew pozorom, przy jednolitej barwie, dość łatwo można wykreować nieciekawą, aranżacyjną monochromatyczność. Powinniśmy tego unikać, by urządzić reprezentacyjne oraz stylowe wnętrze. W jaki sposób możemy osiągnąć taki efekt? Co zrobić, aby ożywić salon w kolorze białym? Poznaj nasze inspiracje!

Biały salon – jakie meble się w nim sprawdzą?

Biały kolor ceniony jest już od wielu lat ze względu na uniwersalność oraz czystość. Odcień ten sprawia, że wnętrze zyskuje nieco elegancji, a każdy salon staje się wizualnie większy, co może okazać się przydatne zwłaszcza w przypadku mieszkania o niewielkim metrażu bądź kawalerki. Biały salon doskonale współgra z meblami o minimalistycznej estetyce. Ściany o tej neutralnej barwie stanowią świetne tło dla niemal każdego rodzaju mebli. Ważne jednak, aby nie łączyć ze sobą zbyt wielu stylów. Najlepiej też unikać efektu zagracenia, co mogłoby przytłoczyć takie jasne wnętrze.

Drewniana konstrukcja sofy z szarymi poduszkami na tle białej ściany. Fotel z tapicerką w kolorze niebieskim. Na ścianie obrazy z niebieskimi akcentami.

Dobrymi propozycjami w aranżacji białego salonu mogą być meble w stylu skandynawskim lub boho. Wyposażenie wykonane z naturalnych materiałów bez wątpienia doda uroku pomieszczeniu. Drewniane komody, solidny stolik kawowy czy też szafka RTV to tylko niektóre z możliwych mebli, której sprawią, że klimat w pomieszczeniu stanie się cieplejszy oraz przytulniejszy. W dopełnieniu całości pomoże postawienie sofy czy fotela z bawełny bądź lnu. Z pewnością umilą one czas każdemu domownikowi.

Salon w bieli – jakie kolory możemy w nim połączyć?

Salon w kolorze białym prezentuje się bardzo nowocześnie, a zarazem elegancko. To również dobry wybór dla osób, które szukają uniwersalnej bazy dla różnego rodzaju aranżacji. Jeżeli decydujemy się na białe ściany w salonie, mamy spore pole do popisu w przypadku kwestii związanej z kolorystyką mebli, dekoracji czy reszty ścian. Oczywiście niemal każdy kolor pasuje do białego salonu. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni i wyczucie estetyki. Dzięki temu stworzymy we wnętrzu atmosferę odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Oto kilka propozycji.

1.   Subtelny beż

Beż z bielą tworzą zgrany duet. Takie połączenie docenią wielbiciele eleganckiej klasyki, ale również trendu scandi boho. Beżowe dodatki oraz meble z pewnością ocieplą biały salon, a tym samym dodadzą mu niepowtarzalnego klimatu. Znakomicie sprawdzą się tutaj puszyste koce, miłe w dotyku poszewki dekoracyjne na poduszki, a także miękkie dywany. Jeśli jednak zależy nam na wprowadzeniu do pomieszczenia odrobiny luksusu, powinniśmy postawić na złotawe elementy wystroju w postaci jasnych zasłon, czy też delikatnie świecącej lampy. Całość niech przełamią akcenty w kolorze czerni, która nada białemu salonowi nieco charakteru.

Biały salon w połączeniu beżowej kanapy oraz drewnianym lameli na ścianie. Przed kanapą dwa stoliki kawowe, a z boku fotel.

2.   Zielona dżungla

Zieleń niejedno ma imię, a ta połączona z bielą z pewnością zaprezentuje się elegancko. Bez dwóch zdań na takie rozwiązanie powinni zdecydować się miłośnicy natury i ekologicznych rozwiązań. Dzięki takiej inspiracji białego salonu z zielenią uda nam się ukazać nasze przywiązanie do przyrody. Koce czy poduszki z zielonym wzorem nie tylko wprowadzą do wnętrza przyjemną atmosferę, ale także będą pozytywnie oddziaływać na nasz umysł. W przełamaniu takiej kolorystyki można sięgnąć po szare akcenty, np. w postaci zasłon. Co więcej, w zielono-białym salonie nie może zabraknąć roślin, które ożywią przestrzeń. W takim wystroju nie bójmy się więc donic, wazonów czy makram ze zwisającymi sznurami zielonych liści.

Pomieszczenie z szarą kanapą na tle białej ściany. Poduszka zielona na kanapa oraz druga poduszka z motywem roślinnym. Obok kanapy stoi zielony stolik oraz zielona donica z dużym kwiatem.

3.   Wariacje z fioletem

Często zapomina się o niezwykle dekoracyjnym kolorze – fiolecie, który przecież nie tylko jest przykładem elegancji, ale także wykazuje pozytywny wpływ na naszą psychikę. Połączenie fioletu z białym salonem bez wątpienia wyciszy, zrelaksuje domowników, ale również pobudzi ich kreatywność. Warto więc postawić na purpurowe elementy w białym salonie, zwłaszcza gdy we wnętrzu obecnych jest też sporo szarych akcentów. Lawendowy odcień doskonale wpisuje się w prowansalskie aranżacje. Z kolei wrzosowy czy liliowy świetnie zaprezentują się na mniejszych meblach oraz dekoracjach, takich jak wazony czy zasłony. Urządzony na biało salon, przełamany fioletowymi elementami, stanowi przykład uniwersalnego oraz ponadczasowego wnętrza.

Fioletowa kanapa na tle białej ściany. Z boku kanapy stoją dwa stoliki z dekoracjami w odcieniach fioletu.

4.   Niebieski w otoczeniu naturalnych materiałów

Salon w kolorze białym znakomicie prezentuje się w otoczeniu drewna oraz naturalnych materiałów. Jeśli jednak chcemy sprawić, aby wnętrze stało się bardziej wyraziste i oryginalne, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do pokoju intensywnego koloru. W tej roli zdecydowanie sprawdzą się najrozmaitsze odcienie niebieskiego – od błękitu aż po szmaragd. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać. Połączenie białego salonu z kolorem niebieskim, a także drewnianymi dodatkami nada pomieszczeniu harmonii i oryginalności.

Spośród wielu możliwości, warto także zdecydować się na dekory, które znakomicie podkreślą biały salon, a są to:

  • U11026 Biel Krystaliczna – ciepła biel o uniwersalnym zastosowaniu, można łączyć ją zarówno z drewnami, jaki i marmurami czy jednobarwnymi dekorami;
  • R55011 Sosna Andersona Biała – dekor o wzorze bielonej sosny wyglądający jak wyjęty wprost ze wsi zlokalizowanej w Prowansji. Idealnie będzie się komponował, np. z zielenią czy wrzosem;
  • U11027 Biel Arktyczna – odcień czystej, nieskazitelnej bieli, który w połączeniu z czernią lub szarością będzie wyglądał elegancko, a w kompozycji z innymi barwami pozwoli stworzyć fantazyjną przestrzeń.
Połączenie bieli oraz niebieskiego. Kanapa, fotel oraz zasłony w kolorze niebieskim. W pomieszczeniu dwa duże kwiat w donicach.

Dodatki do białego salonu

białym salonie warto zdecydować się na dodatki w stylu prowansalskim. To właśnie taka aranżacja sprawi, że pokój nabierze swojskiego klimatu oraz zyska nutę romantyzmu. Wszelkie meble, czy też dekoracje w stylu prowansalskim znakomicie zaprezentują się w przestrzeniach o jasnej kolorystyce. Nie powinno zabraknąć tutaj metalowych dodatków pomalowanych na pastelowe odcienie. Obowiązkowo zadbajmy o motyw lawendy, czyli główny znak rozpoznawczy stylu wywodzącego się z Prowansji. Dla romantyków polecamy serduszka w różnej postaci – ramki czy wiklinowe zawieszki skradną serca każdego Amora.

Ażurowy fotel stojący przy jasne kanapie na tle białej ściany. Na podłodze dywan okrągły. Obok kanapy w stoliku z wazonem i kwiatami.

Jeżeli chcemy w biały salon tchnąć duszę, musimy skupić się na odpowiednim dobraniu elementów wystroju. Wszystkie przedmioty mające własną historię, np. porcelana, ceramika czy szkło są obiektem pożądania wielu kolekcjonerów. Czemu więc nie pokusić się o wystawienie cennej zastawy od dziadków w drewnianej witrynie, która wyróżni się na białym tle salonu. Tak domowa kolekcja z pewnością przyciągnie wzrok każdego gościa. Inny pomysł? Na jednej ze ścian powieśmy kilka talerzy lub zegar z dawnych czasów.

Czego nie może zabraknąć w białym salonie?

Aranżując biały salon, nie możemy zapomnieć o kilku ważnych kwestiach. Oczywiście cała koncepcja zależy wyłącznie od naszych preferencji. Z tego względu warto wprowadzić do wnętrza jeden styl, aby nie stwarzać niepotrzebnego chaosu. W białym salonie w zależności od wybranego designu nie może zabraknąć:

  • w stylu skandynawskim – drewnianych mebli oraz neutralnych dodatków, które nadają lekkości i są piękne w swej prostocie. Delikatne szare lub beżowe sznury, subtelne zasłony czy tapicerowane kanapy i fotele to również nieodłączny element takiej stylizacji. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością wyposażenia – w białym salonie rodem z Norwegii musi przecież być widoczny minimalizm;
  • w stylu glamour – salon w białym kolorze nie musi oznaczać nudy. Luksusowe wnętrza lubią lustra oraz zdobione ramy. Ponadto ciekawym pomysłem może być umieszczenie marmurowego stolika do kawy najlepiej w czarno-białym kontrastowym zestawieniu;
  • w stylu boho – białe salony czerpiące inspirację z takiego rozwiązania uwodzą sielską i lekką aranżacją. Pożądane są tutaj makramy, lniane sznury, wiklinowe donice, bambusowe lampy czy miękki oraz przyjemny w dotyku dywan o ciepłym odcieniu beżu.
Kanapa z beżową narzutą na tle białej ściany. Zasłony ciemne dobrze korespondują z białą ścianą. Na ścianie beton w odcieniach szarości.