Jakie kolory wybrać do łazienki w stylu skandynawskim?

3 min czytania

Styl skandynawski jest w ostatnich latach bardzo popularny. Zawdzięcza to swojemu bezpretensjonalnemu, uniwersalnemu charakterowi oraz temu, że bardzo naturalnie wpisuje się zarówno w przestronne wnętrza domów, jak i niewielkich mieszkań. Północnoeuropejski styl we wnętrzarstwie jest na tyle elastyczny, że można czerpać z niego nawet przy projektowaniu łazienki! Czym kierować się urządzając łazienkę w stylu skandynawskim? Podpowiadamy! 

Czym charakteryzuje się styl skandynawski? 

Styl skandynawski wywodzi się z północy Europy. Choć charakteryzuje go prostota oraz minimalizm, nie oznacza to, że jest nudny. Styl skandynawski — dzięki preferowanej kolorystyce oraz powszechnemu wykorzystaniu naturalnego drewna — bardzo zbliża nas do natury, daje wrażenie ładu, czystości, przy jednoczesnym zachowaniu ergonomii. Zastosowanie go w łazience będzie sprzyjało odzyskaniu równowagi po ciężkim dniu. Oczywiście, aby pomieszczenie prezentowało się efektownie oraz spójnie, wszystkie elementy jego wystroju muszą być dobierane z odpowiednią pieczołowitością i dobrym smakiem — począwszy od kolorystyki, przez meble i armaturę, na dodatkach kończąc. Właśnie wtedy ostateczny efekt będzie prawdziwie oszałamiający! 

 

Szara łazienka z dwoma białymi umywalkami, blatem lastryko.

 

Jakie rzeczy powinny znaleźć się w łazience w stylu skandynawskim? 

Zaprojektowanie spójnej łazienki w stylu skandynawskim może być wyzwaniem. Dlatego warto, byśmy powiedzieli sobie, co koniecznie powinno się w niej znaleźć. Każdy element ma tutaj znaczenie.  

Łazienka urządzona w stylu skandynawskim to odpowiednio dobrane kafle. W tym przypadku warto stawać na skromny minimalizm oraz jasną kolorystykę. Styl skandynawski bowiem nie toleruje przekombinowania w zakresie wzornictwa poszczególnych elementów wykorzystywanych w jego przypadku. 

Skandynawska łazienka to także odpowiednio zaaranżowane podłogi. Doskonale spiszą się nie tylko utrzymane w jasnej kolorystyce płytki podłogowe, ale i na przykład drewnopodobny gres. Musi być jednak w odcieniu chłodnym, pobielonym lub lekko postarzonym. Najważniejszą kwestią podczas planowania przestrzeni jest to, by doskonale komponowała się ona ze ścianami. Razem z nimi bowiem będzie stanowiła tło dla pozostałych elementów wystroju. 

Kolejny z elementów układanki, jaką jest łazienka w stylu skandynawskim, jest odpowiedni dobór szafek i blatów. Królować tutaj będę kolory bielonego drewna, wykończenie w odcieniach chłodnej bieli i szarości. W grę wchodzi zarówno połysk, jak i mat czy półmat. Beton lub jego imitacja to również mile widziany w stylu skandynawskim dekor. 

W kwestii doboru sanitariatów — wanna, umywalka czy toaleta to elementy, które powinien cechować prosty i nienachalny design. Warto postawić w tym przypadku na bardzo estetyczne obłości. W skandynawskiej łazience doskonale mogą prezentować się m.in. umywalki na blatowe. Duża, głęboka, wpuszczana umywalka lub umywalka kamienna to także coś charakterystycznego dla stylu scandi.  

Kolory w stylu skandynawskim — jakie sprawdzą się najlepiej? 

Istotną kwestią w przypadku łazienek urządzonych w stylu skandynawskim jest zastosowana w ich przypadku kolorystyka. Standardowo styl skandynawski doskonale czuje się w otoczeniu jasnych barw. Nie inaczej jest też w przypadku łazienek.  

Dominują tutaj bardzo uniwersalny kolor biały (ale w chłodnych odcieniach), ale również różne odcienie szarości. Sprawdzi się np. dekor PU1202 Szary Jasny, subtelna szarość, która lubi się z chłodnymi drewnami, tworząc szlachetny klimat. Wart uwagi jest również PU1510 Taupe, ciepły szary wpadający w beż. 

Są to barwy dość przewidywalne, jednak sprawdzone i prezentujące się dobrze w przypadku starannie dobranych aranżacji. Oczywiście — ku urozmaiceniu — biel i szarość można przełamać innymi barwami. Mogą to być na przykład kolory jasnozielony czy nawet błękitny. Sprawdzą się dodatki w kolorze słomy, rafii, jasnej wikliny. Czarne, stalowe elementy w postaci ramki lustra, uchwytu do papieru czy nawet baterii, mogą nadać pomieszczeniu wyrazistości. 

W łazienkach urządzonych w stylu skandynawskim warto postawić na dekory, np.: 

  • PK9022 Terazzo Beige — dekor w stylu lastryko, w którym wyróżniają się skruszone elementy na tle betonu; 
  • PD3049 Dąb Wilton Biały — dekor, w którym wyróżnić możemy subtelną, białą strukturę włókien drzewnych, a także wąskie deski; 
  • PD3037 Dąb Olejowany — dąb klasyczny i szykowny z bardzo wyraźnym usłojeniem i wyróżniającymi się paskami; 
  • PU1504 Kalahari — naturalny dekor, który stanowi połączenie brązu i beżu; 
  • PD3030 Dąb Elegancki — dekor, w którym wyróżnia się rysunek drewna — jest spokojny i stonowany — stanowi dobrą bazę do łączenia z innymi dekorami. 

 

Czarna łazienka z białą wanną i stojącym obok niej drewnianym krzesłem.

Dodatki i materiały do łazienki w stylu skandynawskim — o czym musisz pamiętać? 

Łazienka urządzona w stylu skandynawskim nie może obejść się bez stylowych, utrzymanych w klimacie konwencji dodatków. Warto jednak w ich przypadku zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Styl skandynawski bowiem nie lubi przesady. Dobierając je, należy kierować się nadrzędną dla stylu rodem z północnej Europy zasadą — wystrój musi być praktyczny.  

Jak na łazienkę przystało — dobrym dodatkiem może być nieszablonowy wieszak na ręczniki. W przypadku skandynawskiej łazienki strzałem w dziesiątkę może być taki wieszak wykonany z designerskiej drabinki (wykonanej z drewna lub stali malowanej proszkowo na czarno). 

Nieoczywista stylistyka powinna charakteryzować także kosz na bieliznę. Może on pełnić dodatkowe funkcje — na przykład siedziska. 

Wszelakie akcesoria podręczne — mydelniczki, dozowniki na płyny czy też kubek na szczoteczki do zębów — powinny również doskonale pasować do wystroju. Zakłada się, że powinny być wykonane ze szkła lub z ceramiki. 

Skandynawska łazienka to również oświetlenie. Z reguły charakteryzuje je surowa stylistyka. Mogą to być lampy z metalowymi kloszami, zahaczające o wzornictwo wręcz loftowe lub też minimalistyczne źródła światła LED utrzymane w nowoczesnej stylistyce. 

Baterie dobierane do skandynawskich umywalek i wanien nie mogą być przypadkowe. Muszą się bowiem z nimi doskonale komponować. Warto więc decydować się w tej kwestii na rozwiązania utrzymane w stylistyce retro. W złym tonie nie będzie także wybór elementów o bardzo minimalistycznym designie. 

Ostatnia kwestia — rośliny. Dodadzą one łazience charakteru. Sprawią również, że stanie się przytulnym miejscem. Warto ustawić ich kilka tu i ówdzie. Najlepiej sprawdzą się takie gatunki, które lubią wilgoć. Jeśli w łazience nie ma okna, można pokusić się o sztuczną roślinę.   

Łazienka zaprojektowana w stylu skandynawskim według powyższych wytycznych będzie prawdziwą ozdobą każdego domu i mieszkania. Zachwyci nas i naszych gości swoją ergonomią i niezwykłym wyglądem. Warto też jednak pamiętać, że łazienka jest jednym z tych miejsc, w których relaksujemy się po ciężkim dniu.  

Jeśli w odpowiedni sposób i z odpowiednią pieczołowitością zbudujemy w niej skandynawski nastrój, to odwdzięczy się nam ona niesamowicie przytulnym klimatem, w którym przepadniemy bez reszty. 

Łazienka w kolorze białym z ceglaną ścianą, drewnianym blatem, umywalką i wiszącym, okrągłym lustrem.