Kolor czerwony we wnętrzach — z czym go łączyć?

4 min czytania

Czerwień to kolor, od którego stroni większość osób urządzających mieszkanie. Dlaczego? Jest on na tyle wyrazisty, że nieumiejętnie wkomponowany we wnętrze może je zdominować, a nawet optycznie przytłoczyć. Z drugiej strony, zastosowanie koloru czerwonego pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu aranżacyjnego  oczywiście pod warunkiem, że zastosuje się kilka prostych reguł. Jakie to reguły? Z czym łączyć czerwień, a jakich zestawień unikać?

Czerwone wnętrza do jakiego typu osobowości pasują?

Czerwień uznawana jest za najbardziej intensywną i wyrazistą spośród wszystkich barw. Symbolizuje miłość, namiętność i pasję, ale też niebezpieczeństwo, władzę i bogactwo. Nie bez powodu od niepamiętnych czasów sięgają po nią królowie, szlachta i biskupi, pragnący podkreślić swój status społeczny.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kolory, którymi się otaczamy, mają zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie, wywołują różne emocje i reakcje. Mogą zarówno wyciszać oraz uspokajać, jak i pobudzać nasz organizm. Czerwony działa trochę jak kofeina, dlatego zdecydowanie należy do tej drugiej grupy przyspiesza tętno i wyzwala adrenalinę, dodaje energii oraz… zwiększa apetyt.

Dla kogo wobec tego kolor czerwony we wnętrzach będzie trafionym wyborem? Przede wszystkim dla osób odważnych i zdecydowanych, ceniących sobie nowoczesny i ekstrawagancki wystrój; dla ludzi energicznych, bezpośrednich i skłonnych do podejmowania ryzyka. Czerwień dobrze wpłynie także na pesymistów, którzy potrzebują zastrzyku pozytywnej energii i bodźca do działania.

Szara kanapa na tle betonu na ścianie. Poduszka, koc oraz pufa w kolorze czerwonym.

Wprowadzanie czerwieni do mieszkań odradza się natomiast w przypadku osób zestresowanych i znerwicowanych, które znacznie bardziej niż pobudzenia, w domowym zaciszu szukają spokoju i ukojenia zmysłów.

Czerwień jakie są jej najmodniejsze odcienie?

Poszczególne odcienie czerwieni różnią się od siebie temperaturą oraz nasyceniem; ponadto powstają w wyniku połączenia ze sobą różnych kolorów, co pozwala osiągnąć zupełnie inny efekt końcowy. Na przykład z domieszką  różu czerwony zamienia się w intensywny amarant, a po dodaniu błękitu w szlachetny karmazyn np. dekor PU2600 Karminowy o odcieniu intensywnej czerwieni, która wprowadzi energię do pomieszczenia. W brąz wpadają natomiast takie barwy jak karminowa, szkarłatna, bordowa oraz wiśniowa.

Najmodniejszymi obecnie odcieniami czerwieni wśród projektantów wnętrz są koral, burgund oraz róż indyjski. Koralowy to rozbielona czerwień wpadająca zarówno w pomarańcz, jak i róż np. dekor PU2603 Rose, czyli jasny, pastelowy róż, sprawdzający się w matowej strukturze. Barwa ta szczególnie pięknie prezentuje się na dużych powierzchniach, ponieważ jest stylowa i wyrazista, ale nie na tyle mocna, aby zdominować pomieszczenie. Z pewnością natomiast je ożywi, doda mu przytulności i domowego charakteru.

Łóżko w sypialni z szarą narzutą oraz poduszkami. Zagłówek łóżka w kolorze czerwonym. W sypialni zamontowano telewizor.

Głębokim, ciemnym odcieniem czerwieni jest elegancki burgund dekor PU2801 Burgund, czyli ciemna czerwień o głębokim odcieniu, przypominającym francuskie wino. Idealnie sprawdzi się on w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym czy glamour, w zestawieniu ze złotymi dodatkami i szlachetnymi tkaninami z połyskiem. Biorąc go pod uwagę, trzeba jednak pamiętać, że burgund optycznie pomniejszy przestrzeń, więc raczej nie nadaje się do pokoi o małym metrażu.

Trzecim odcieniem czerwieni, wpisującym się w najnowsze trendy, jest indyjski róż o ciepłej temperaturze i różowo-brązowym zabarwieniu z domieszką bieli. Jest on bardzo zbliżony do pastelowego, przybrudzonego różu – równie miły dla oka i na tyle uniwersalny, że można go zestawić niemal z każdą inną barwą.

Jakie kolory dobrze komponują się z czerwienią?

Kolor czerwony ociepla i ożywia wnętrze, jednocześnie nadając mu dynamiki i wyrazistości. Pomimo że skupia na sobie wzrok, nie narzuca pomieszczeniu określonego charakteru wszystko zależy od tego, jaki odcień wybierzemy, jak go wykorzystamy i z czym połączymy.

Wbrew pozorom, czerwień dobrze komponuje się z większością kolorów, jednak jest na tyle intensywna, że najlepiej łączyć ją ze stonowanymi i subtelnymi odcieniami, dzięki czemu uzyskany wystrój nie będzie przesadzony ani agresywny. 

Sprawdzonym, nowoczesnym zestawieniem jest przełamanie czerwieni bielą oraz czernią. O ile użyty jako baza aranżacji biały kolor rozjaśni wnętrze dodając mu przy tym świeżości, optycznej lekkości i bezpretensjonalności, o tyle czerń sprawi, że nabierze ono eleganckiego, szykownego charakteru.
Połączenie bieli oraz czerwieni. Komoda czerwona na tle czerwonej ściany. Parasol czerwony zawieszony na uchwycie od szafy.
Jeśli czerwień zajmuje sporą powierzchnię (na przykład kuchenna zabudowa ma czerwone fronty), warto delikatnie przytłumić ją przy pomocy jasnych, uniwersalnych kolorów, takich jak ciepła szarość czy beż (cappuccino, kremowy, piaskowy, écru).

Ciemny brąz oraz antracyt będą pięknie prezentować się razem z takimi odcieniami jak karminowy, burgundowy, szkarłatny czy bordowy, jednak taka kompozycja kolorystyczna dobrze sprawdzi się jedynie w przypadku przestronnych wnętrz, którym chcemy nadać luksusowy, reprezentacyjny charakter.

Wbrew pozorom z klasyczną czerwienią współgra również zgaszony pomarańcz oraz odcienie zawierające jego tony, takie jak koralowy, łososiowy czy ceglasty. Zupełnie inny wystrój uzyska się, zestawiając kolor wiśniowy czy karmazynowy z bladym błękitem lub fioletem wówczas pomieszczenie będzie emanować nie tylko pozytywną energią, ale też aurą tajemniczości, nawiązując do orientalnych aranżacji.

Jakie meble do czerwonych ścian?

Kolor czerwony we wnętrzu może dobrze wpływać na nasze samopoczucie, ale w nadmiarze sprawi, że poczujemy się rozdrażnieni i zaniepokojeni. Z tego względu warto go ograniczyć do jednej dużej powierzchni lub zastosować w dodatkach. Czerwone ściany w pokoju nie będą więc dobrym pomysłem, chyba że będzie to jedna, maksymalnie dwie z nich.

Salon z pomalowanymi na czerwono ścianami. Komoda drewniana, na której stoi telewizor.. Białe drzwi oraz listwy w pokoju.

Czerwień ścian doskonale komponuje się z drewnianym umeblowaniem w ciepłym, niekoniecznie jasnym odcieniu. Na jej tle przepięknie będzie prezentować się zabudowa lub wolnostojące meble wykończone jednym z poniższych dekorów:

  • PD7034 Klon oto klasyka w najlepszej odsłonie. Mamy tu całe i cięte kwiaty, paski, a także delikatne sęki. Dzięki nieregularnemu ułożeniu desek efekt jest bardzo dekoracyjny, co daje szeroki zakres możliwych zastosowań;
  • PD7054 Swiss Elm  to wiąz szwajcarski, stanowiący odpowiedź na tęsknotę za przyrodą z całym bogactwem jej kolorów. Pasiaste partie i wąskie kwiaty wzajemnie się uzupełniają, tworząc naturalny rysunek pozbawiony sęków. Doskonale łączy się z dekorami jednobarwnymi, na przykład burgundem;
  • PD5011 Orzech Wisconsin  wzór amerykańskiego orzecha z wyraźną strukturą słojów w odcieniach od jasnego brązu po ciemną czekoladę.

Czerwony kolor ścian doskonale utemperują klasyczne, jasne barwy i utrzymane w nich dekory, takie jak:

  • PB0100 Biel Kredowa łagodna, świeża, lekko przygaszona biel, która ma uniwersalne zastosowanie we wnętrzach. Świetnie komponuje się z żywymi dekorami jednobarwnymi, co pozwala stworzyć kreatywne kompozycje kolorystyczne;
  • PU1506 Kaszmirowy Beż  bardzo delikatny odcień ciepłego beżu, który na zasadzie kontrastu doskonale komponuje się z ciemnymi gatunkami drewna, jak również z bieloną sosną. Delikatna pergaminowa struktura oraz dyskretny efekt mat/ połysk dodaje mu szlachetności i elegancji;
  • PU1207 Szary Gołębi  stonowana szarość o czerwonawym odcieniu i matowej, drobnoziarnistej strukturze. Wygląda nowocześnie, ale też przytulnie. Wprowadza do wnętrza cenną harmonię i równoważy kombinacje różnych materiałów.

Kolor czerwony w dodatkach jak go wprowadzić do wnętrza?

Czerwień wygląda efektownie na ścianie czy wykładzinie, ale równie dobrze można przemycić ją w dodatkach. Ważne, aby nie było ich zbyt wiele, ponieważ może to powodować rozdrażnienie, a nie o to przecież chodzi. Zdecydowanie lepiej skupić się więc na kilku większych czerwonych dekoracjach niż wprowadzać do wnętrza kilkanaście tego rodzaju akcentów. 

Salon z niebieską kanapą. Czerwony fotel oraz koc. Na ścianie dużo obrazów.

W aktualne trendy wpisują się przede wszystkim czerwone tekstylia: mogą to być zasłony, dekoracyjne poduszki, koce, narzuty lub dywany, ale też tapicerki mebli wypoczynkowych czy krzeseł jadalnych. 

Masz antracytowe ściany i chcesz, żeby kontrastowała z nimi burgundowa sofa Chesterfield? Dobierz do niej podkładki na stół albo bieżnik w tym samym kolorze. Podobają Ci się koralowe zasłony? Taki sam odcień może mieć na przykład zastawa stołowa oraz duży ceramiczny wazon na suszone trawy.

Czerwień jest trafionym wyborem do salonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ożywić przy jej pomocy inne pomieszczenia, takie jak kuchnia czy łazienka. Hitem aranżacyjnym jest na przykład czerwona lodówka w stylu retro oraz wanna z czerwoną obudową, idealna dla amatorów odważnych i nowoczesnych wnętrz.