Kolor roku 2024 według Instytutu Pantone – poznaj Peach Fuzz!

3 min czytania

Tradycją stało się już, że na początku grudnia, Instytut Pantone podaje kolor, który będzie dominował w kolejnym roku kalendarzowym. Na wybór ten czekają przedstawiciele wielu branż – w tym modowej i wnętrzarskiej. Tym razem, znany Instytut jako kolor roku 2024 wybrał barwę PANTONE 13-1023 Peach Fuzz. Poznajmy ją bliżej i zobaczmy, jak odnajdzie się ona we wnętrzach!

Salon w stylu minimalistycznym w kolorze peach fuzz. W centrum znajduje się różowa kanapa, na niej poduszki, a nad nią obraz. Przed kanapą stoi stolik.

Kolor roku Pantone – kto i na jakich zasadach go wybiera?

Instytut Pantone z początkiem grudnia podaje kolor, który zdominuje projektowy świat w kolejnym roku. Na ogłoszenie wyniku czekają interesariusze i przedstawiciele wielu branż – m.in. związani ze światem mody, projektowania graficznego, branżą multimediów oraz aranżacją wnętrz. 

Warto jednak wiedzieć, że wybór koloru roku to dość skomplikowany i długi proces, dokonywany na podstawie licznych analiz, prowadzonych przez dedykowaną grupę ekspertów z Pantone Color Institute, będącą częścią firmy Pantone, specjalizującej się w systemie identyfikacji kolorów, znanej ze swojego systemu Pantone Matching System (PMS), używanym np. w branży graficznej i modowej. 

Decyzja o wyborze koloru roku opiera się na analizie trendów w różnych dziedzinach, takich jak moda, design, sztuka, technologia, ale też polityka i życie społeczne. Proces ten obejmuje kilka etapów, wśród których wymienić należy:

  • śledzenie trendów – eksperci Pantone monitorują trendy w różnych dziedzinach. Przyglądają się pokazom mody, wystawom sztuki, sposobom aranżacji wnętrz, nowym technologiom, kulturze popularnej, wybieranym kierunkom podróży, a także innym aspektom;
  • analizę otoczenia społeczno-kulturowego – na tym etapie zespoły ekspertów analizują wydarzenia społeczno-kulturowe na świecie i oceniają, w jaki sposób wpłynęły one na kolory dominujące w danej chwili;
  • wpływ kolorów na emocje i nastroje – Instytut Pantone bada, jakie kolory mogą wpływać na emocje i nastroje ludzi. Wartość emocjonalna danego koloru jest równie istotna, jak jego estetyka;
  • konsultacje z projektantami Pantone konsultuje się również z projektantami mody, wnętrz, grafiki i innych dziedzin, aby poznać perspektywę profesjonalistów z zewnątrz;
  • badania konsumenckie (rynkowe) – etap ten polega na analizowaniu trendów rynkowych – pod kątem preferencji konsumentów, popularności określonych produktów i innych czynników związanych z rynkiem;
  • decyzja ekspertów – na podstawie zebranych informacji i analizy trendów, zespół ekspertów podejmuje przemyślaną decyzję co do wyboru koloru roku.

Salon w stylu japandi w kolorze peach fuzz. Na środku znajduje się beżowa kanapa, na niej pomarańczowe poduszki, a nad kanapą dwa obrazy. Przed kanapą stoi drewniany stolik.

Do koloru roku, Pantone dodaje również paletę barw, które współgrają z wybranym odcieniem, co ma zachęcać projektantów do jeszcze większej kreatywności w jego wykorzystaniu. Kolor roku staje się wówczas inspiracją dla twórców i wpływa na trendy w designie, modzie, sztuce i innych dziedzinach przez cały rok.

Pamiętajmy, że Instytut Pantone to jedna z (a nie jedyna) z instytucji wybierających kolor roku – są także inne. Równie znaczącą dla świata mody jest agencja WGSN, która jako kolor roku 2024 wytypowała Apricot Crush – wybrany kolor można uznać zatem za podobny. Poznajmy zatem bliżej ten kojący odcień brzoskwini. 

Kolor Pantone 2024 – Peach Fuzz i jego znaczenie

Peach Fuzz, czyli kolor roku 2024 według Pantone to ciepły odcień brzoskwini, który w barwnej palecie mieści się między delikatnym różem a energetyczną pomarańczą. Jak każdy wybrany przez Instytut kolor, niesie za sobą konkretną symbolikę. Tym razem Peach Fuzz ma być odcieniem, który podkreśla pragnienie bycia z innymi, a także symbolizuje cieszenie się spokojem, co jest możliwe dzięki budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Zważywszy na okoliczności związane z szerszymi kontekstami społeczno-politycznymi, wybór ten, jak i jego uzasadnienie wydają się słuszne. PANTONE 13-1023 Peach Fuzz ma wpływać na chęć naszej przynależności do wspólnoty, dając okazję do pielęgnowania w sobie i innych atmosfery spokoju, co w następstwie ma przełożyć się na kreowanie przestrzeni idealnej do bycia, współodczuwania i rozwoju.

Minimalistyczny salon w kolorze peach fuzz. Po lewej stronie znajduje się fotel, a obok niego doniczki z kwiatami.

Peach Fuzz – przepis na wnętrze w kolorze roku 2024

Naturalnie, w przeciągu najbliższych tygodni i miesięcy, kolor ten zobaczymy nie tylko w świecie mody czy grafiki, ale także w licznych aranżacjach wnętrz. Ten jasny i spokojny brzoskwiniowy odcień idealnie odnajdzie się w wielu pomieszczeniach, a z racji na swój stonowany charakter pasuje do licznych stylów aranżacji wnętrz. 

Przede wszystkim, kolor ten możemy zastosować (np. w pokoju dziennym) jako total look na ścianach. Równie dobrze barwa ta zagra na jednej z nich (wówczas inne mogą pozostać białe, kremowe lub beżowe – jeśli chcemy pozostać w tej samej tonacji; z kolei jeśli zależy nam na nieco bardziej wyrazistym kontraście, postawmy na zestawienie z szałwią, szaro-niebieskim lub granatem). 

Brzoskwiniowy odcień, wybrany właśnie kolorem roku, sprawdzi się jednak znakomicie nie tylko w salonie, ale także w innych częściach domu czy mieszkania. Ze względu na jego delikatność, Peach Fuzz warto wykorzystać w pomieszczeniach relaksacyjnych, takich jak sypialnie czy pokoje do czytania. Pomoże stworzyć w nich spokojną atmosferę. Innym pomieszczeniem, które będzie idealne w obecności stonowanej brzoskwini jest kuchnia. Kolor ten doskonale bowiem buduje rodzinny, otulający klimat, co zresztą wynika z przypisywanego mu znaczenia.  

Minimalistyczny salon w kolorze peach fuzz. W centrum stoi peach fuzzowa kanapa z kolorowymi poduszkami, a obok niej stoi doniczka z kwiatem.

Kolor roku Pantone na meblach i dodatkach 

Jeśli nie chcemy iść na całość, malując ściany lub tworząc zabudowę meblową, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do wnętrza koloru Peach Fuzz w meblach i dodatkach. Dwa fotele z tapicerką w ciepłym odcieniu ustawione wokół stolika kawowego z naturalnego drewna stworzą dobre miejsce do odpoczynku. Z kolei sofa w kolorze stonowanej brzoskwini idealnie odnajdzie się na tle bardziej wyrazistej ściany, choć utrzymanej w podobnej tonacji czy palecie barw. Brzoskwiniowe akcenty mogą znaleźć się we wnętrzu również poprzez tekstylia, takie jak firanki, zasłony, poduszki, dywany czy pledy. Te elementy mogą subtelnie uzupełnić kolorystykę pomieszczenia, pięknie z nią współgrając.

Dekory w duchu Peach Fuzz

Jeśli chcemy stworzyć wnętrze w kolorze roku, możemy skorzystać z dekorów od Pfleiderer, które są do niego zbliżone. Szczególną uwagę warto zwrócić na dekory:

  • U16020 Beżbędący tak naprawdę na pograniczu beżu i kremu. Subtelny, łagodny, bardzo stonowany rozjaśni wnętrze, a jednocześnie sprawi, że będzie ono odbierane jako przytulne i ciepłe. Bardzo dobrze komponuje się z jasnymi, chłodnymi odcieniami drewna, ale też naturalnymi kamieniami, czy jasnymi szarościami i klasyczną, chłodną bielą;
  • U16130 Piaskowy – ciepły, jasny odcień piaskowej żółci. Odpowiada obecnym tendencjom stosowania we wnętrzach naturalnych, stonowanych barw. Można wykorzystać go do kontrastowych połączeń z szarością, granatem lub do zestawień z innymi dekorami: o bardziej fantazyjnym charakterze lub kamiennymi – utrzymanymi w podobnej tonacji kolorystycznej.

Obydwa odcienie idealnie współgrają z ciepłem wybranego przez Instytut koloru. 

Skandynawski salon w świątecznym klimacie. Na środku stoi biały stolik, a za nim dwa krzesła. Po prawej stronie stoi udekorowana choinka, pod którą leżą prezenty.

Kolor roku 2024 – czy jest dobry dla wszystkich? 

Wybrany kolor należy do dość uniwersalnych, bo któż z nas nie zachwyci się otulającym urokiem brzoskwini? Warto jednak podkreślić, że kluczem do skutecznego wykorzystania koloru Peach Fuzz we wnętrzach jest połączenie go z innymi kolorami i materiałami. Ponadto, preferencje kolorystyczne są na tyle indywidualne, że niezwykle ważne jest, aby wybierać kolory, które stworzą atmosferę, jakiej oczekujemy w danym pomieszczeniu.