Kolory we wnętrzarstwie otaczają nas praktycznie ze wszystkich stron, bardzo często nadając pomieszczeniom w naszych domach i mieszkaniach niesamowity charakter. Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek jakie jest znaczenie poszczególnych barw? Co dany kolor może o nas powiedzieć? Wbrew pozorom nie są to tak bardzo oczywiste informacje. Każdy kolor ma pewne ukryte znaczenie i poprzez zastosowanie ulubionej barwy, można w pewien sposób wyrazić samego siebie. Warto więc, byśmy poznali znaczenie kolorów we wnętrzach!
Znaczenie kolorów we wnętrzarstwie może być naprawdę zaskakujące. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, co mogą one o nas mówić. Dlatego też warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Które barwy są bliskie ekstrawertykom? Które preferują osoby skryte? Dzisiaj przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej!
Podstawowym kolorem we wnętrzarstwie jest biel. Biel występuje w dwóch odsłonach — ciepłej i chłodnej. Chłodne odcienie to te, w których składzie przeważa niebieski. Daje to skojarzenie z chłodem wody czy lodu, jednak do wnętrz chłodne biele wnoszą spokój i ukojenie.
Polecamy dekor w chłodnej bieli:
Ciepłe biele mają z kolei w swoim składzie pigmenty czerwieni i to właśnie dzięki temu są przytulniejsze. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie, ponieważ przez długie wieki czerwony kolor ogniska kojarzył się ludziom z ciepłem. Ciepłe tonacje bieli wywołują u człowieka poczucie bezpieczeństwa i optymizmu, są nie tylko przytulne, ale też dodają nam energii i pobudzają do działania.
Dekor w ciepłym odcieniu bieli:
Czerń stoi w opozycji do bieli. Nie powinniśmy jednak odrzucać tego koloru. Może on bowiem zbudować niesamowity nastrój we wnętrzach. Czerń szeroko stosuje się w przypadku wnętrz urządzonych w stylach glamour, nowoczesnym oraz industrialnym. Czarny to kolor introwertyków, indywidualistów. We wnętrzarstwie decydują się na niego osoby, które często spędzają czas samotnie — artystyczne dusze. Charakter takich osób określają cechy, takie jak wewnętrzna siła, zdolność do przeciwstawiania się przeciwnościom oraz pewność siebie.
Wielbicielom czerni polecamy dekor:
To głęboki, mocny kolor w stylu Glamour. Będzie idealnym tłem dla miedzi, orzecha, zieleni i marmuru. Jest to propozycja czerni wpadającej w odcienie szarości, dzięki czemu nie będzie aż tak dominująca.
Bardzo przyjemnym w odbiorze jest kolor niebieski. Często stosuje się go we wnętrzarstwie choćby z tego powodu, że optycznie powiększa pomieszczenia, w przypadku których dominuje. Naukowcy dowodzą, że barwa niebieska poprawia zdolność koncentracji oraz wywiera pozytywny wpływ na umiejętność podejmowania trudnych decyzji (w ujęciu prywatnym, jak i służbowym). Jakie cechy charakteryzują osoby chętnie stawiające w swoich wnętrzach na kolor niebieski? Przede wszystkim są to osoby, które twardo stąpają po ziemi i trzeźwo spoglądają na otaczającą je rzeczywistość.
Oto dekory w odcieniach niebieskiego:
Czerwień kojarzy się nam przede wszystkim z sercem i miłością, prawda? Kolor ten jest dość powszechny, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz (szczególnie tych nowoczesnych). Oddziałuje na nas w sposób pobudzający i motywujący do działania. Warto jednak pamiętać o tym, że nie można z nim przeholować we wnętrzach — będzie miał bowiem wtedy na nas dość negatywny wpływ. Czerwień to ulubiona barwa osób impulsywnych i aktywnych. Charakteryzuje osoby niebojące się wyzwań oraz zmian. Cechuje je też wysoki poziom charyzmy.
Dekory reprezentujące czerwienie to, np.:
Pomarańczowy to bardzo energetyczny i intensywny kolor. Warto więc powiedzieć sobie co nieco na temat jego znaczenia. Kolor pomarańczowy kojarzy się bardzo pozytywnie — z ciepłem oraz beztroską. Lubią go osoby energiczne i łatwo przystosowujące się do zmian. Trzeba pamiętać, że także i ta barwa zastosowana w nadmiarze może okazać się dla nas bardzo męcząca oraz negatywna w odbiorze. Pomarańczowy dekor:
Jest to propozycja żywa, która będzie idealnie łączyła się z bielą czy czernią.
Matylda Kurkiewicz Kurkiewicz; Pama Studio; Projekt: Olimpia Port; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: PU2403 Salsa, PB0090 Śnieżna Biel, PU1500 Sepia.
Róż w naszej kulturze bezsprzecznie kojarzy się z emocjami, wrażliwością i kobiecością. Nie oznacza to jednak, że nie może być z powodzeniem stosowany we wnętrzarstwie. Szczególnie popularny jest tutaj pudrowy róż, który działa na psychikę uspokajająco i relaksująco. Co róż mówi o naszym charakterze? Zazwyczaj na zastosowanie go w domu lub mieszkaniu decydują się osoby bardzo wrażliwe oraz romantyczne.
Róż reprezentują bardzo ciekawe dekory w naszej ofercie:
Kolor żółty — któż go nie lubi? Jest to kolor kojarzący się z wakacjami, szczęściem, totalnym luzem. Mimo wszystko, nie można stosować go we wnętrzach w nadmiarze — jeśli z nim przesadzimy, to dane pomieszczenie może działać na nas bardzo drażniąco. Warto zachować zdrowy rozsądek — w takiej sytuacji barwa żółta odwdzięczy się nam, dodając nam na co dzień sporo energii. A co wiemy o charakterze osób często decydujących się na kolor żółty w domu lub mieszkaniu? Są bardzo towarzyskie, energiczne i podchodzą do życia z ogromną dawką optymizmu.
W naszej ofercie mamy dekor:
Dodaje wnętrzu energii oraz radości, a także ożywia pomieszczenie.
Brąz — jak sprawdza się we wnętrzarstwie? Brąz jest dość uniwersalnym kolorem, ale najlepiej sprawdzi się w klasycznych aranżacjach, dodając im ciepła oraz tworząc w nich bardzo przytulny nastrój. Poza tym kolor brązowy dominuje we wnętrzach, w których bardzo intensywnie stawia się na naturalne drewno. Co brąz mówi o charakterze? Jest to ulubiony kolor osób o bardzo stabilnej osobowości, odpowiedzialnych oraz takich, na których zawsze można polegać.
Ciekawa propozycja dekoru z palety brązów:
Stanowi połączenie odcieni brązu i pomarańczy — jest dość intensywny i ciemny, jak ziemia.
Zieleń to bardzo przyjemny kolor kojarzący się powszechnie z naturą. Rozmaite jego harmonijne odcienie mogą być zastosowane we wnętrzach, w których chcemy odpoczywać i wyciszać się po bardzo ciężkim dniu. Szeroka paleta barw zieleni od szałwii przez szmaragdy i turkusy po butelkową zieleń pozwala wykorzystać zieleń niemalże w każdym stylu i pomieszczeniu. Zieleń doskonale łączy się z naturalnym drewnem.
Co wiemy o osobach, które mocno gustują w zieleni? Są to najczęściej osoby podchodzące do życia ze sporą dozą optymizmu. Cechuje je wewnętrzny spokój oraz niesamowita przyjacielskość.
Spośród zieleni mamy dla Was dwie przykładowe propozycje dekorów:
Szarość we wnętrzarstwie to kolorystyka absolutnie bazowa, uniwersalna i ponadczasowa. Stosowana jest w przypadku niemal każdego stylu i pomieszczenia. Najmocniej jednak kolor szary akcentuje się w stylu nowoczesnym oraz skandynawskim. Odczucia, jakie w nas wywołuje to równowaga, lekki chłód, dystans i spokój A w psychologii? Zaskoczenie: kolor szary uznaje się za barwę neutralną psychologicznie.
Zjawiskowa szarość zagościła także w naszej ofercie. To między innymi dekor:
Fiolet to kolor, który niezwykle przyciąga i ma w sobie sporo uroku. Nie bez powodu został uznany za najmodniejszy kolor 2022 roku przez Instytut Pantone. Chodzi tutaj o kolor Veri Peri, który stanowi połączenie niebieskiego, fioletu oraz czerwieni. Fiolet symbolizuje on beztroskę, pewność siebie i ma za zadanie inspirować do działania – jest również odpowiedzią na otaczający nas wirtualny świat.
Fiolet doskonale sprawdza się w przypadku wnętrz w stylu śródziemnomorskim, glamour, skandynawskim czy boho. Kolor świetnie sprawdzi się więc w tych pomieszczeniach, w których będziemy odpoczywać. Fiolet to ponadto kolor osób kreatywnych, nie bojących się ryzyka, ale jednocześnie wrażliwych i wycofanych w relacjach międzyludzkich.
Fiolet reprezentowany jest m.in. przez:
Na sam koniec warto wspomnieć o kole barw. Nie uwzględnia ono czerni, bieli i szarości. Służy natomiast do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Odległość od środka koła odpowiada poziomowi nasycenia danej barwy w nim wyświetlanej. Koło barw jest bardzo pomocne przy aranżacji wnętrz, a nawet przy codziennym dobieraniu stroju.