Kolory art deco - co warto wiedzieć?

4 min czytania

Art deco to stylistyka niezwykle ozdobna i luksusowa. Od stulecia wnętrza art deco zachwycają swoją elegancją, niebanalnością i różnorodnością. Designerskie meble, najwyższej jakości materiały, kontrasty kolorystyczne okraszone złotymi elementami - to tylko część z cech charakterystycznych stylu art deco. Wystrój wnętrz w tej stylistyce zazwyczaj jest dość niespodziewany, wprawiający odbiorcę w zdziwienie i zachęcający do analizy każdego szczegółu. W tak dopracowanej stylistyce bardzo ważną rolę odgrywają także kolory. Art deco niejedno ma imię, szczególnie jeśli chodzi o kolorystykę. W tym artykule zastanowimy się, jak wyglądają kolory art deco, jeśli więc szukasz inspiracji do aranżacji wnętrza w tej stylistyce, zapraszamy do dalszej lektury!

Styl art deco charakterystyka

Styl art deco we wnętrzach charakteryzuje się przede wszystkim mocno ozdobnym klimatem oraz niebanalnymi rozwiązaniami, zarówno kompozycyjnymi, jak i kolorystycznymi. Wnętrza art deco są zazwyczaj dopracowane w każdym detalu, nie ma tu miejsca na przypadek. W aranżacjach używane są materiały najwyższej jakości, które potęgują luksusowy charakter stylistyki art deco. Styl wnętrza często podkreślany jest także poprzez złocone elementy oraz wyeksponowane antyki lub dzieła sztuki. Wnętrza art deco charakteryzują się także niebanalnym wzornictwem oraz mnogością motywów geometrycznych, które pojawiają się niemalże w każdym elemencie aranżacji.

Wzory charakterystyczne dla stylu art deco

Wzory to kolejny element charakterystyczny dla stylu art deco. Wnętrza w tej stylistyce uwielbiają szczególnie wzory botaniczne i geometryczne, często również z elementami złota. Charakterystycznym elementem są tapety z powielanymi motywami botanicznymi, często w intensywnych kolorach z dodatkiem złotych elementów. W stylistyce modern art deco motywy te często nabierają też nieco geometrycznego charakteru. Geometria zresztą jest również bardzo ważnym elementem stylistyki art deco. Przejawia się w różnych aspektach, od mocno podkreślonej symetrii w kształtach mebli i kompozycji całej aranżacji, poprzez wspomniane już geometryczne motywy na tapetach, aż po mocno linearne motywy dekoracyjne pojawiające się na ścianach, meblach czy plakatach.

Różowy fotel z poduszką we wzory. Stolik z wazonem stoi obok. Ściana ciemnozielona we wzory.

Art deco kolory, które muszą się w nim znaleźć

Jak już wspomnieliśmy powyżej, kolorystyka art deco może być mocno zróżnicowana. Popularne są zarówno bardziej stonowane aranżacje, w których królują beże, biel i złoto, jak i ciemniejsze kompozycje, składające się z mocnych granatów i ciemnych zieleni. Dlatego najważniejszym krokiem w planowaniu wnętrza w stylu art deco jest ustalenie, jaki klimat chcemy uzyskać. Ważne jest również umiejętne łączenie kolorów - w stylistyce art deco często występują bowiem nieoczywiste połączenia, które nieco łamią tradycyjne konwenanse zestawiania kolorów. Przez dobór kolorystki możemy osiągnąć efekt eleganckiego, jasnego wnętrza zbliżonego do stylu klasycznego, bądź też bardziej mrocznej odsłony. Poniżej rozważymy te dwie skrajne opcje.

Podstawowa paleta barw

Stylistyka art deco ma swoje korzenie w stylu klasycznym i francuskim, z tą jednak różnicą, że twórcy art deco starali się skupić na funkcjonalności wnętrz i dostosowaniu ich do nowoczesnych wymagań projektowych, a nie tylko na ich estetyce. Również kolorystyka pierwszych aranżacji art deco czerpała garściami z dawnych stylów. Mimo że aranżacje art deco kojarzą się głównie z żywą kolorystyką, kompozycje art deco opierające się na podstawowych kolorach takich jak biel, czerń, szarości i beże nie są rzadkością. Kluczem do wyeksponowania klimatu art deco we wnętrzu są wyraziste kontrasty, które sprawią, że nawet neutralne kolory stworzą niebanalną kompozycję. Przy tego typu aranżacjach świetnie sprawdzi się tradycyjne połączenie bieli z czernią, okraszone złotymi dodatkami bądź też zestawienie ze sobą skrajnych odcieni szarości.

Dwa lustra oraz dwie umywalki ze złotą armaturą oraz dodatkami.

Bogata kolorystyka wnętrza art deco

Zdecydowanie bardziej charakterystycznym podejściem w stylistyce art deco jest jednak mocna, żywa kolorystyka, która dominuje we wnętrzu. Najpopularniejsze kolory art deco to granat, ciemna zieleń, fiolet, róż, czerwień i wyrazisty żółty. Można je łączyć właściwie dowolnie, jednak najlepiej sprawdzają się połączenia maksymalnie kontrastujące, takie jak zieleń i róż, granat z kolorem żółtym czy czerwień z bielą i czernią. Zdarzają się także bardziej ułożone kolorystycznie aranżacje, na przykład zawierające kilka odcieni koloru niebieskiego w połączeniu z zielenią. Kompozycje takie jednak muszą być dobrze wyważone i mocno okraszone złotymi dodatkami, aby zyskały nieco niecodziennego charakteru.

Ciemnozielona ściana z przejściem do kolejnego pomieszczenia. W tle widać łóżko oraz fotel oraz różową ścianę.

Wnętrza art deco jakich połączeń kolorów należy unikać?

Wydawać by się mogło, że art deco jest na tyle kolorystycznie dowolną stylistyką, że niemalże każde zestawienie wpasuje się w ten trend. Nic bardziej mylnego, jak najbardziej można wskazać połączenia, których powinno się unikać tworząc wnętrze art deco. Styl wnętrza przede wszystkim nie powinien opierać się na zestawieniach pastelowych barw. Jeśli decydujemy się na kolorystykę bardziej stonowaną, postawmy na biele i szarości, niech beż będzie co najwyżej dopełnieniem stylizacji. Unikajmy także połączeń beżu z jasnymi brązami. Art deco zdecydowanie woli bardziej zdecydowane kolory i kontrasty. Jak już wspominaliśmy powyżej, złoto jest jednym z charakterystycznych kolorów dla wnętrza art deco, jednak jego zastosowanie w aranżacji wymaga całkowitej konsekwencji. Należy bezwzględnie unikać połączeń złota ze srebrem czy mosiądzem.

Styl art deco − jakie faktury sprawdzą się we wnętrzach?

Podobnie jak kolory, również i faktury w stylu art deco najczęściej występują w dość niecodziennych połączeniach. Popularne jest zestawienie ciemnego, ciepłego odcienia drewna z chłodnym motywem kamienia oraz miękkim, przytulnym pluszem, który najczęściej wybierany jest jako obicie mebli tapicerowanych. Wśród struktur kamiennych prym wiodą marmur oraz motyw lastryko. Drewno w aranżacjach art deco występuje najczęściej na podłodze w formie parkietu oraz częściowo na meblach. W przypadku mebli oczywiście drewniane antyki są mocno mile widziane, jednak równie dobrze sprawdzą się płyty meblowe z drewnianymi dekorami i strukturą przypominającą fakturę drewna. Pamiętajmy, że drewno nie powinno dominować we wnętrzu art deco, dlatego przy projektowaniu mebli dobrze zestawić je z dekorem w intensywnym kolorze, na przykład w granacie, lub postawić na blat z dekorem marmuru. Dekory płyt laminowanych, które podkreślą klimat wnętrza art deco to między innymi:

  • R50095 Laos Teak - ciemne drewno w stylu retro, w którym można dostrzec szarość i brąz. Dedykowana struktura do tego dekoru, Natural Wood, pomoże wydobyć naturalny klimat drewna. Dobrze komponuje się z matowymi oraz półmatowymi fakturami.
  • S63051 Marmur Bianco - dekor ze wzorem marmuru, który stanowi jedną z cech charakterystycznych stylistyki art deco. Warto dobrać do niego półmatową strukturę, która nie zaburzy wzoru dekoru. W stylistyce art deco świetnie sprawdzają się także kolorowe dekory w wykończeniu półmatowym lub matowym zestawione ze złotymi, mocno odbijającymi światło elementami, takimi jak klamki czy gałki. We wnętrzu art deco dobrze sprawdzą się:
  • U18006 Granat Skagerrak - dekor w kolorze występującym w większości aranżacji art deco. Dzięki półmatowej strukturze stworzy udaną kompozycję ze złotem i marmurem.
  • U15133 Szarobeżowy - propozycja dekoru łączącego szare elementy wnętrza z ciepłym złotem. W zależności od wybranej struktury może stanowić matowy kontrast do błyszczących powierzchni bądź zachwycać nieoczywistym efektem struktury Top Velvet, która jest kompromisem pomiędzy matem i wykończeniem na wysoki połysk.
  • U16037 Puder - połączenie beżu i różu, które tworzy delikatny, pudrowy róż. Dekor sprawdzi się w zestawieniach, np. z palonym drewnem czy bieloną sosną.
  • F76110 Kito Brązowy - wzór walcowanej blachy w odcieniach brązu z matową strukturą i efektem przetarcia.