Zależy Ci na eleganckim wnętrzu z ciepłą, rodzinną atmosferą? Postaw na kominek w salonie — wśród różnego typu urządzeń na pewno znajdziesz ten idealny. Odkryj jego potencjał dekoracyjny i przekonaj się na własnej skórze, jak magiczne mogą być wieczory przy płonącym, trzaskającym kominku. Co musisz wiedzieć o tego typu rozwiązaniu?
Kominek w salonie może być dwojakiego rodzaju:
Modele z wkładem kominkowym umożliwiają rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach w domu czy w mieszkaniu. To zasługa specjalnych przewodów i szyby żaroodpornej, która niweluje stratę ciepła. Z kolei w kominkach z płaszczem wodnym woda podgrzewana jest już wokół komory spalania, a następnie przeprowadzana do grzejników oraz instalacji centralnego ogrzewania.
Ponadto pierwszy typ — otwarty — sprawdzi się w tych pokojach dziennych, w których ma pełnić funkcję dekoracyjną i tworzyć klimat pożądany szczególnie podczas romantycznych wieczorów. Z kolei drugi rodzaj kominka — zamknięty — będzie lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na efektywnym ogrzewaniu domu.
Inną kwestią są kwestie bezpieczeństwa. Kominek zamknięty nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka oparzenia, co jest istotne, gdy posiadasz dzieci lub zwierzęta. Oczywiście kominek otwarty również może być bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli tylko zadbasz m.in. o niepalną podłogę przed paleniskiem.
Inny podział kominków skupia się na źródle ciepła, stąd wyróżniamy kominki tradycyjne, w których buzuje żywy ogień oraz kominki elektryczne zasilane prądem. Po podłączeniu do instalacji elektrycznej zostają uruchomione wewnętrzne elementy kominka:
Większość kominków elektrycznych jest też wyposażonych w timer i dźwięk trzaskającego drewna.
Pomysł na kominek w salonie pojawia się już najczęściej na etapie planowania, gdzie znajdą się poszczególne elementy wyposażenia. Często — w przypadku osób rozważających zakup nieruchomości — obecność kominka pomaga nawet podjąć decyzję o kupnie.
Słabość do elektrycznego lub prawdziwego ognia ma swoje źródła w ludzkiej przeszłości. Przed wiekami wokół ognisk gromadziło się całe plemię, aby się ogrzać i ochronić przed drapieżnikami czającymi się w ciemnościach. Nawet kolory kojarzące się z ogniem (czerwony, pomarańczowy) są współcześnie postrzegane jako pobudzające i rozgrzewające.
Przestrzeń salonu powinna zachęcać do spędzania czasu w rodzinnym gronie i odpoczynku. Pokój dzienny to też wymarzone miejsce do umieszczenia niebanalnych ozdób: dużych obrazów, ciekawych rzeźb, pamiątek rodzinnych, okazałych kwietników itp.
Kominek często staje się głównym punktem w pomieszczeniu, tzw. focal point. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie całej przestrzeni właśnie wokół kominka, który zwykle umieszcza się w samym centrum. Dokładnie przez środek kominka może przebiegać wirtualna linia — oś symetrii. Potem wystarczy już tylko ustawiać meble w odniesieniu do niej. Jak wygląda to w praktyce?
Dwa fotele po obu stronach w równych odległościach, rozdzielone stolikiem kawowym ustawionym krótszym bokiem do paleniska. Całość uzupełni wzorzysty dywan, który dodatkowo sprawi, że pokój będzie przytulny. Rzecz jasna kominek kaflowy w salonie — w starszych lokalach — będzie usytuowany nieco inaczej, ze względu na konieczność połączenia z kominem często umieszczano je w rogu lub z boku pomieszczenia.
Kominek kaflowy w salonie to znak rozpoznawczy kilku styli aranżacji. W ich obręb warto włączyć też różnorodne dekory płyt laminowanych od marki Woodeco. Jeśli chodzi o style, mamy tu na myśli przede wszystkim:
Nietrudno zauważyć, że wszystkie estetyki mocno czerpią z przeszłości. Kafle rzadko są jednolite, a przez to nudne. Poszczególne płytki bywają szkliwione, zyskując piękny połysk, lub ozdabiane kwiatowym motywem na czele z różą. Na kafelkach pojawiają się też owoce, warzywa i kłosy zbóż.
A co z alternatywą, czyli kominkiem elektrycznym w salonie? Taki sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Szklana tafla i płomienie tańczące w jednym rzędzie to kwintesencja minimalizmu. Niekiedy wyłączone kominki elektryczne stapiają się z szarą lub czarną ścianą, tworząc jednolitą płaszczyznę. Mogą być one zlicowane ze ścianą, odrobinę z niej wystawać lub wręcz przeciwnie — znajdować się we wnęce. Dla tych osób, którym brakuje jednak ozdobnych akcentów, przewidziano inne rozwiązanie — dosztukowaną obudowę kominka z gipsu (z rzeźbieniami, pilastrami itp.).
W ostatecznym rozrachunku zalety tego rozwiązania niwelują jednak większość jego wad. Pomysł na kominek w salonie jest warty rozważenia nie tylko ze względu na dużą dekoracyjność, ale także możliwość ogrzewania innych domowych pomieszczeń. Opcja kominka we wnętrzu spodoba się więc nie tylko osobom, które lubią ciepło w zimowe wieczory, ale też wielbicielom estetycznego wystroju.