Styl boho w ostatnich latach zyskuje na popularności. To zasługa jego uniwersalnego charakteru oraz tego, że odpowiednio zaaranżowane według takiej koncepcji pomieszczenie zapewnia nam przytulny nastrój oraz bliskość natury. Styl boho jest w swoim przekazie dość delikatny. Nie ma tu miejsca na przytłaczające ozdobniki oraz przesadzoną ilość dodatków. Charakter stylu boho ma przede wszystkim przynosić nam ukojenie po ciężkim dniu oraz sprawiać, że poczujemy się odizolowani od wszelkich problemów codzienności. Na jakie elementy warto stawiać, by stworzyć wystrój wnętrza oparty na naturze? Doradzamy!
Styl boho to tak naprawdę mieszanka różnych elementów. Jednak tylko pozornie są one wobec siebie odmienne. Ich połączenie bowiem tworzy spójną całość będącą miłym dla oka artystycznym nieładem. Nie jest to styl dla każdego. Zdecydowanie bowiem nie spodoba się osobom, które ubóstwiają pedantyczny wręcz porządek.
Identycznie sprawa wygląda w przypadku kuchni zaaranżowanej w stylu boho. W jej przypadku funkcjonalność przeplata się z nieoczywistym zestawianiem poszczególnych elementów. Trzeba jednak w tej kwestii wykazać się ostrożnością i dobrym smakiem, ponieważ bardzo łatwo przedobrzyć z wyborem dodatków i wprowadzić do pomieszczenia nieprzyjemny chaos. A tego przecież nie chcemy.
Elementy wykorzystywane w przypadku aranżowania stylu boho bardzo często bazują na drewnie oraz innych organicznych materiałach, jak chociażby wiklina. Dzięki szerokiemu ich stosowaniu, stylistyka boho daje nam poczucie bliskości natury w naszym otoczeniu. To pozwala na uzyskanie efektu błogiego relaksu po ciężkim dniu.
Kuchnia w stylu boho to miejsce o wielu twarzach. Z jednej strony bowiem stosuje się tutaj wiele ciekawych motywów etnicznych — na przykład nawiązujących do kultury paryskiej cyganerii. Z drugiej jednak sporo wagi przywiązuje się do ergonomii. W końcu kuchnia ma nam służyć do przygotowywania posiłków.
Dlatego też podczas jej projektowania musimy realizować założenia stylu boho, ale i poświęcać sporo uwagi takim aspektom, jak na przykład rozmieszczenie poszczególnych elementów wystroju oraz ich walory funkcjonalne. Jeśli tutaj będziemy bardzo konsekwentni w swoich decyzjach, to uda się nam osiągnąć we wnętrzach odpowiednią równowagę.
Chcąc podkreślić obecność stylu boho w naszych wnętrzach postawmy także na odpowiednie dekory, jak np.:
Jakie meble powinny pojawić się w kuchni urządzonej w stylu boho? Tutaj nie ma zaskoczenia. Trzon wystroju będzie stanowiła kuchenna zabudowa. Fronty koniecznie białe i np. dodatkowo frezowane. Warto zestawić je z blatami w kolorze naturalnego drewna.
Wyspa delikatna i subtelna. Nie przytłaczająca — w końcu boho to kwintesencja lekkości. W mniejszych domach i mieszkaniach zastąpmy ją zgrabnym stołem z krzesłami. Będzie to równie praktyczne rozwiązanie, które nie zajmie tyle miejsca na niewielkim metrażu.
AGD? Tu nie ma sztywnej reguły, której trzeba się trzymać. Może to być zarówno sprzęt do zabudowy, jak i wolnostojący. Tutaj wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji.
Na jaką kolorystykę warto stawiać w przypadku kuchni w stylu boho? Stosujmy szeroko bardzo uniwersalną biel. Poza tym boho możemy zestawiać z pastelowymi odcieniami oraz żywą zielenią. Mile widziane są także kolory ziemi, które doskonale sprawdzą się w połączeniu z naturalnymi materiałami wykończeniowymi. Najlepiej sprawdzą się kolory, jak np.:
Dodatki w przypadku kuchni w stylu boho bardzo często bazują na naturalnych materiałach — drewnie, wiklinie, bambusie, lnie, kamionce. Mogą to być rozmaite zawieszki na ścianę, łapacze snów, plecionki z motywami etnicznymi.
We wnętrzach w stylu boho warto stawiać na roślinność, która w ciekawy sposób przełamuje monotonię pomieszczeń. Także w kuchni warto rozmieścić ją w kilku miejscach, by budowały w niej przytulny nastrój.
Lampy w kuchni w stylu boho? Na pewno sufitowa wyposażona w ciekawe klosze (wykonane z naturalnych materiałów). Dobrą decyzją może być także atrakcyjna wizualnie lampa podłogowa, utrzymana w zbliżonej do sufitowej stylistyce.
W kuchni w stylu boho warto postawić na podłogę z drewna. Jeśli jednak obawiamy się takiego rozwiązania, to równie dobrze można zdecydować się na gres drewnopodobny lub panele winylowe. Wszystkie te rozwiązania będą doskonale prezentowały się w otoczeniu nieco rustykalnych elementów wyposażenia.
Na ścianie, na której umieścimy zabudowę, warto wykorzystać kafelki z motywem nawiązującym do natury. Mogą to być także kafelki imitujące cegłę lub w ogóle odsłonięta cegła pomalowana na biało i zabezpieczona przed oddziaływaniem wilgoci oraz innych, niekorzystnych kuchennych warunków.
Kuchnia w stylu boho, choć niesamowicie urokliwa, musi być również bardzo funkcjonalna. Jest to w końcu miejsce niesłużące do podziwiania, a do przygotowywania posiłków, w którym na co dzień spędzamy całkiem sporo czasu. Projektujmy takie wnętrze z głową i z odpowiednią dozą ostrożności dbając o jego detale.
W centrum uwagi stawiajmy funkcjonalność — po to, by nasza kuchnia nie była skansenem do podziwiania, ale miejscem, w którym w wygodny i praktyczny sposób przygotujemy codzienne posiłki. Wysoki poziom ergonomii nie oznacza, że kuchnia nie może być po prostu ładna. Zachowując równowagę w tych dwóch aspektach, zbudujemy niesamowitą kuchnię na lata.