Meble w stylu eklektycznym — 7 wskazówek, jak je dobrać

4 min czytania

Meble eklektyczne to podstawowe wyposażenie we wnętrzach, które mieszają kilka stylów naraz. Komody, szafy, sofy, stoły, krzesła i wiele innych elementów z różnych porządków to 100%-owy styl eklektyczny. Meble powinny różnić się kolorem, fakturą, wzorami i datą produkcji, ale dalej mieć ze sobą wiele wspólnego. Dowiedz się, jak dobrać eklektyczne meble, by uniknąć efektu sklepu ze starociami i zyskać przemyślany wystrój domu.

Styl eklektyczny historia ciekawych połączeń

Pierwsze znaczenie eklektyzmu odwoływało się do historycznego stylu w architekturze z XIX wieku, który łączył elementy różnych wcześniejszych stylów. Słownik PWN podpowiada, że „eklektyczny” oznacza „tworzący połączenia niespójne, łączący rzeczy (poglądy, pojęcia, pomysły) niepasujące do siebie”. Zdecydowanie lepiej brzmi inna nazwa stylu eklektycznego, czyli fusion. Oznacza ona połączenie się różnych obiektów, w wyniku którego powstaje całkiem nowa jakość.

Styl eklektyczny w meblach słynne przedmioty użytkowe

Datą graniczną dla współczesnego stylu eklektycznego w aranżacji wnętrz jest rok 2002. To właśnie wtedy stworzono krzesło Louis Ghost dla marki Kartell. Autor projektu, Philippe Starck, postanowił połączyć dwa porządki: barok oraz nowoczesność. W efekcie powstał mebel z przezroczystego poliwęglanu, naśladujący charakterystyczny wygląd fotela Ludwika XV. Intrygujący wygląd krzesła bazuje na kontraście pomiędzy historyczną formą a nowoczesnym tworzywem, które sprawia, że Louis Ghost wydaje się „wyprane” z wzorów i kolorów.

Komoda drewniana w stylu klasycznym obok dwóch krzeseł z obiciem. Na komodzie stoją wazony oraz lampa.

Kolejnym kamieniem milowym w podbijaniu świata przez eklektyczne meble był rok 2006. To data narodzin komody, a właściwie ze względu na pomysłowe wewnętrzne podziały chabrowego kredensu Multileg dla marki BD Barcelona. Jak podpowiada nam sama nazwa, najistotniejszym elementem mebla są… wymienne nogi, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Do wyboru mamy elementy o kształcie litery „A” lub odwróconego „T”, formy stożkowe i cylindryczne, a także takie, które przypominają korkociąg. Twórca komody, Jaime Hayon, zaprojektował ją w sześciu kolorach, a do tradycyjnego korpusu dodał fantazyjne nóżki. Eklektyczny charakter mebla widać też w wykończeniach: jego główną część z drewna olchowego zostawioną matową, a nóżki pokryto lakierem na wysoki połysk.

Meble eklektyczne czym się charakteryzują?

Podczas zestawiania ze sobą mebli z różnych stylów, obowiązują dwie najważniejsze reguły – podobieństwa i kontrastu. Kluczowe w dobrej aranżacji jest znalezienie wspólnego mianownika, czyli czegoś, co łączy meble w jednym pomieszczeniu. Może być to kolor, faktura lub wzór. Części wyposażenia muszą być na tyle podobne, żeby tworzyły spójną kompozycję, ale i na tyle różne, by jak na dłoni było widać pomieszane style. Zobaczmy to na przykładach:

  • Stonowany fotel-uszak w kolorze słonecznej żółci można śmiało zestawić z ultra współczesną sofą na metalowych nogach i z musztardowym obiciem tym, co łączy meble jest kolor.
  • Motyw liści na zasłonach zostaje powtórzony na metalowej ramie łóżka, którą ozdabiają roślinne zawijasy.
  • Krzesła to z kolei bardzo wdzięczne do aranżacji eklektyczne meble. Modele „od Sasa do Lasa” przezroczyste, tapicerowane, rzeźbione itp. zgromadzone wokół jednego stołu wniosą do wnętrza intrygujący vibe.
Meble w pomieszczeniu w stylu glamour. Stół oraz krzesła ze złotymi dodatkami. Żyrandol, zegar oraz obraz z akcentami glamour.

Meble w stylu eklektycznym jak je ustawić?

Warto wspomnieć o umiejscowieniu mebli w stylu eklektycznym. Nie ustawiajmy ich pod jedną ścianą unikniemy w ten sposób przeładowania wnętrza. Mebli eklektycznych nie rozbijamy też na mniejsze grupy: osobno „starodawne”, osobno „nowoczesne”. Jest to błędne i mało efektowne rozwiązanie. Rekomendujemy podzielić je raczej ze względu na pełnione w pomieszczeniu funkcje, np. drewniane stoliki z rzeźbieniami znajdą się koło łóżka, a nie po przeciwległej stronie pokoju.

Kanapa z poduszkami stojąca przy stoliku oraz fotelach. Przy ścianie kredens, a na drugiej ścianie zawieszone obrazy.

W razie wątpliwości najlepiej użyć bezpłatnego programu do aranżacji wnętrz bądź zrobić to samo, tyle że w wersji papierowej. Znalezienie układu idealnego będzie wtedy łatwiejsze. Eklektyczne wnętrza ciągle się zmieniają, dlatego niewielkie przestawianie mebli wpłynie na całość ożywczo. Aranżacyjne eksperymenty mogą przynieść zaskakujące rezultaty, a mieszkania fusion są przecież pełne niespodzianek. Niech meble eklektyczne nawiązują między sobą relacje!

Meble w stylu eklektycznym z czego najczęściej są wykonane?

Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ilu projektantów, tyle zdań. Można zaryzykować stwierdzenie, że większość mebli jest wykonywana z drewna i jego pochodnych. Równie często używane jest szkło, płyty laminowane czy metal. Nie można jednak odmówić uroku innym tworzywom, takim jak: plastik, ceramika czy żywica. Uroda mebli eklektycznych tkwi w różnorodności, a samo mieszkanie staje się miejscem spotkania odmiennych materiałów. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce.

  • Z jednej strony już pojedynczy mebel możemy nazwać eklektycznym. Komoda w duchu fusion mogła zostać wyprodukowana z litego drewna, ale do rzeźbionych frontów dobrano uchwyty w formie szklano-metalowych listewek.
  • Z drugiej jednak strony całe wnętrze może stać się eklektyczne, jeśli tuż obok jednolitych frontów kuchennych z subtelnym frezowaniem zagości oryginalny kredens vintage.
  • Ostatnia możliwość to wykorzystanie dekorów ozdabiających płyty laminowane, by stworzyć eklektyczne wnętrze. Doskonale sprawdzą się, np. PD5010 Orzech Włoski (rysunek włoskiego orzecha z bogatym ukwieceniem); PD3003 Dąb Marrone (elegancki wzór ciemnego drewna dębowego z wyraźnym usłojeniem) i PD7067 Wiśnia Porto (wzór drewna o ciepłym, wiśniowym odcieniu i minimalistycznym rysunku).
Stół drewniany z dekoracjami oraz krzesłami obok. Pod ściana stolik, a nad obraz. Na krześle postawiony wazon z kwiatem.

Eklektyczne meble jak je dobrać w zależności od wnętrza? 7 sprawdzonych rad

  1. Przestrzeń, którą masz do dyspozycji, powie Ci wiele o tym, jakie meble do niej wstawić. Budynki historyczne, np. w starych kamienicach, zapraszają do ustawienia w nich ciężkich, drewnianych mebli klasycznych. Loft pozostałość po fabryce lub magazynie zagospodarujesz z pomocą dużej ilości przeszkleń, cegły i metalu. Z kolei styl skandynawski i rustykalny pasuje tam, gdzie można wyeksponować drewniane belki sufitowe, a opływowe meble retro pojawią się w przestrzeniach z zaokrąglonymi łukami.
  2. W przypadku mebli z różnego rodzaju drewna kieruj się kilkoma zasadami. Mieszaj gatunki rodzime z egzotycznymi, biorąc pod uwagę zgodność kolorystyczną. Najładniej łączą się ciemne tony z jasnymi, czerwone z brązowymi, różowe z czerwonymi oraz żółte z czerwonymi, oliwkowymi i czekoladowym brązem. Łącz matowe wykończenia z tymi na wysoki połysk i satynowymi, ale ogranicz się wtedy do dwóch-trzech rodzajów drewna.
    Surowa pomieszczenie jako połączenie aneksu kuchennego oraz jadalni. Na środku drewniany stół z krzesłami. Na stole świeczniki oraz kwiaty.
  3. Niektóre style pasują do siebie bardziej niż inne bazuj na zasadzie podobieństwa (np. styl rustykalny i prowansalski, kolonialny i klasyczny, glamour i nowojorski) lub kontrastu (m.in. styl klasyczny i nowoczesny, vintage i industrialny).
  4. Odnawiając samodzielnie meble lub oddając je do profesjonalisty, np. tapicera, użyj fantazji. Plastikowe krzesło można wyściełać luksusowo wyglądającym welurem, a drzwiczki szafki vintage pomalować fluorescencyjnym sprayem.
  5. Nie zmieniaj wnętrza na siłę. Jeśli mieszkasz w przestrzeni z betonową podłogą i okładziną ścienną, dobierz do niej „zmiękczające” odbiór całości elementy: okrągły fotel w radosnym kolorze czy tapicerowany zagłówek łóżka. Podobnie działa to w drugą stronę: doceń artystyczny wyraz wnętrza z historią nie pozbywaj się sztukaterii bądź oryginalnego parkietu, aby tylko wprowadzić do niego styl eklektyczny. Meble w stylu nowoczesnym doskonale odnajdą się na klasycznym tle.
  6. Dostrzeż kreatywność projektantów i rzemieślników. Na rynku spotkasz się z wieloma przykładami mebli, które zaskakują niezwykłą budową. Sofa w kształcie serca, fotel w formie czerwonej szpilki, lampa z abażurem a’la futro tygrysa może jeden z tych przedmiotów zamieszka w Twoim domu?
  7. Nie zapominaj o meblach z tworzyw sztucznych, często dających efekt transparentności, które naśladują obiekty z minionych epok. Doskonałym przykładem jest tu Louis Ghost.

Kanapa zrobiona z europalet. Drewniane meble w pomieszczeniu w postaci stolika oraz taboretów. Pod ścianą piec oraz uszykowane drewno.

Powyższy zbiór 7 porad, które przygotowaliśmy, będzie pomocny w dobieraniu mebli do eklektycznego wnętrza. Są one podpowiedzią dla osób, które nie do końca znają jeszcze swój gust i wciąż poszukują nowych rozwiązań wnętrzarskich. Przy zachowaniu umiaru, a jednoczesnym pozwoleniu sobie na kreatywność, świat eklektycznych wnętrz stanie przed Tobą otworem.