Mieszkanie w stylu glamour — estetyczne i funkcjonalne aranżacje
Styl glamour kojarzy się nam z bogato dekorowanymi wnętrzami, które pod wieloma względami wręcz przytłaczają nas swoim przepychem. Stosuje się go się w przypadku wielu typów domów i mieszkań — zarówno tych większych, jak i mniejszych. Jednocześnie nie ma tutaj żadnych ograniczeń pod względem tego, jakie pomieszczenie chcemy zaaranżować w duchu takiej elegancji. Dzięki stylowi glamour nasze lokum wypełni się luksusem. O czym warto pamiętać, urządzając mieszkanie w takim stylu?
Mieszkanie w stylu glamour — czym się charakteryzuje?
Styl glamour narodził się w XX wieku i jest charakterystyczny dla Hollywood lat 30. 40. i 50. Wtedy to gwiazdy czerwonego dywanu ubierały się w dość wyróżniające się kreacje oraz mieszkały zazwyczaj w ogromnych willach, w których dominowały przepych, elegancja, bogactwo i blask.
Chcąc urządzić mieszkanie w stylu glamour, należy pamiętać o metrażu, który mamy do dyspozycji — od tego zależy czy możemy postawić jedynie na elegancję, czy musimy także skupić się na funkcjonalności.
W stylu glamour najlepiej stawiać na wszelkie błyszczące elementy i rzeczy – kryształy, lustra, bogate, złote zdobienia itd. My oraz nasi goście, wchodząc do mieszkania w stylu glamour, muszą poczuć prestiż i luksus, dlatego ważne jest, by pamiętać o odpowiednich tkaninach, materiałach, kolorach i przepychu, który ma panować w pomieszczeniach.
Mieszkanie styl glamour — jakie kolory dobrać?
Styl glamour posiada swoją konkretną kolorystykę, którą należy stosować także w przypadku aranżacji mieszkań. Najbardziej z tym stylem kojarzy nam się srebro i złoto, które faktycznie powinny się znaleźć w pomieszczeniach, bo dodają im blasku. Z zalecanych kolorów warto postawić na:
- fiolet,
- róż,
- zieleń,
- czerń,
- granat,
- beż,
Ponadto styl glamour lubi wyraziste wzory, dlatego jako uzupełnienie możemy na ścianach zastosować tapety, które wzmocnią poczucie luksusu.
Aranżacja mieszkania w stylu glamour
Mieszkanie, które zechcemy zaaranżować w stylu glamour, należy podzielić na dwie sekcje — salon, który będzie pełnił funkcję stricte reprezentacyjną — i w jego przypadku można w pewnym stopniu popuścić wodze fantazji — oraz pozostałe pomieszczenia — w nich dużo ważniejszą kwestią braną pod uwagę będą względy praktyczne.
Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której w kuchni, w łazience bądź w sypialni zapanuje przesycenie elementami wystroju w znaczący sposób utrudniające korzystanie z tych pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem. Dlatego właśnie stosując koncepcję glamour w ich przypadku, trzeba elementy wyposażenia wnętrza dobierać z niesamowitą ostrożnością.
We mieszkaniu w stylu glamour możemy zastosować również odpowiednie dekory, np.:
- PK9014 Marmur Bianco — stanowiący imitację białego marmuru dekor, który posiada poprzeczne żyłowanie;
- PK9015 Marmur Black Royal — imitacja marmuru o głębokim, czarnym odcieniu z białym użyłowaniem, które nadaje elegancji; dekor można komponować np. z bielą;
- PU2206 Zieleń Butelkowa — dekor wprowadzający odrobinę natury do naszych wnętrz za sprawą głębokiej i intensywnej zieleni;
- PF8001 Kito Brązowy — dekor do złudzenia wyglądający jak jednorodna i walcowana brązowa blacha z efektem przetarcia;
- PD7053 Sugi Ban — dekor, który stanowi imitację czarnego, zwęglonego drewna wzbogaconego o niebieskie i srebrne tony; możemy zestawić go m.in. ze złotem;
- PD7032 Glamour Wood Jasny — elegancja i szyk zamknięte w dekorze w szarym odcieniu drewna; komponuje się w zestawieniu m.in. z mocnymi barwami i pastelami.
Meble w stylu glamour — co należy dobrać do mieszkania?
Meble w stylu glamour charakteryzuje monumentalizm oraz bogactwo niestandardowych motywów zdobniczych. Są one wykonane z bardzo ekskluzywnych materiałów — drewna, marmuru, szkła, metalu — oraz tkanin — których zadaniem jest świetnie prezentować się na tle odpowiednio dobranej kolorystyki pomieszczenia. Meble trzeba dobierać bardzo ostrożnie — by tworzyły jednolitą całość, a nie zlepek rozmaitych koncepcji stylistycznych.
W stylu glamour dobrze jest zastosować barokowe sofy i fotele — pikowane oparcia, duże podłokietniki. Możemy także odnowić rzeczy, które znajdziemy, chociażby na pchlim targu. Dodatkowo w mieszkaniu glamour musimy umieścić m.in. regały, komody, szklany barek, a także stół najlepiej ze szklanym blatem. Świetnie sprawdzą się również szezlongi.
Dekoracje w stylu glamour — mieszkaniowy niezbędnik
Dekoracje są mocnym punktem wnętrz zaprojektowanych w stylu glamour. Budują one w poszczególnych pomieszczeniach nastrój oraz poczucie bogactwa i luksusu. Istnieje lista pewnych kanonicznych dodatków, które stosuje się we wnętrzach glamour.
Na owej liście znajdują się bogato zdobione lustra i zegary; designerskie figurki, misy, wazony; wykonane z drogich materiałów zasłony, dywany, narzuty i obrusy. Wszystkie będą prezentowały się fenomenalnie, jeśli w odpowiedni sposób zbalansujemy ich ilość w pomieszczeniach.
We wnętrzach zaprojektowanych w stylu glamour nie może zabraknąć również eleganckiego oświetlenia. Bardzo często stosuje się tu lampy sufitowe, podłogowe oraz stołowe okraszone szklanymi kryształkami w finezyjny sposób rozpraszające światło i budujące w mieszkaniu niesamowity klimat — szczególnie wieczorami.
Czego uniknąć w aranżacji mieszkania w stylu glamour?
Czego powinniśmy unikać w przypadku mieszkań zaaranżowanych w stylu glamour? Przede wszystkim przesycenia ich różnego rodzaju ozdobnikami. Owszem — odgrywają one ogromną rolę przy projektowaniu eleganckich wnętrz, jednak stosowane w nadmiarze popsują odbiór każdego z nich. Rozwaga pomoże nam w zaprojektowaniu pięknych, glamourowych kompozycji.