Mieszkanie w stylu rustykalnym – jak je funkcjonalne urządzić?

4 min czytania

Styl rustykalny to jeden z cieplejszych i najbardziej przytulnych sposobów na aranżację mieszkania. Na każdym kroku daje nam poczucie swojskości i rodzinnego ciepła, zaprasza do odpoczynku oraz oderwania się od codzienności. Nic więc dziwnego, że sięgają po niego równie często mieszkańcy wsi, dla których jest on niejako naturalnym kierunkiem, jak i mieszkańcy największych miast, którzy szukają oazy i ukojenia po dniu spędzonym w wielkomiejskiej dżungli. Jak zaaranżować mieszkanie, aby styl rustykalny witał nas już od progu nie tylko swoim niepowtarzalnym klimatem, ale także współczesną funkcjonalnością? Opowiemy o tym krok po kroku!

Mieszkanie w stylu rustykalnym – czym się charakteryzuje?

Mieszkanie rustykalne to przede wszystkim przestrzeń, która stylem nawiązuje do wiejskich drewnianych chat. Wbrew pozorom stylistyka ta sprawdza się równie dobrze w domach, jak i małych mieszkaniach w bloku. Nie chodzi bowiem o to, aby skrupulatnie skopiować wnętrze wiejskiego domostwa, a raczej o to, aby za pomocą kilku prostych zabiegów podkreślić swojski, naturalny styl mieszkania. Rustykalny klimat można uzyskać stosunkowo łatwo, stosując się do paru zasad. Czym więc powinno charakteryzować się funkcjonalne mieszkanie rustykalne?

  • Jasne ściany i drewniane podłogi – zazwyczaj ściany są po prostu pomalowane na biało i stanowią bazę do wyeksponowania mebli i dodatków. Styl rustykalny uwielbia naturalne materiały, dlatego na podłogę najlepiej nadadzą się drewniane deski lub parkiet.
  • Drewniane, obszerne meble – czy to stół do kuchni, czy łóżko do sypialni, stylistyka mebli pozostaje podobna. Są zazwyczaj masywne, drewniane i bogato rzeźbione. Styl rustykalny czerpie garściami ze stylistyki vintage, szczególnie jeśli chodzi o umeblowanie.
  • Naturalne materiały – rustykalny styl mieszkania opiera się na naturalnych materiałach. Mile widziane są: drewno, stal, bawełna, len, glina, wiklina.
Kuchnia z dużym oknem. Meble kuchenne w połączeniu bieli oraz drewna. Na parapecie stoją kwiaty, a na wyspie stoją dekoracje i owoce.

Kolory i materiały, które muszą znaleźć się w mieszkaniu rustykalnym

Mieszkanie w stylu rustykalnym jest dość oszczędne, jeśli chodzi o kolorystykę. W zasadzie królują tu jasne barwy – biel, jasna szarość i beże, które w zestawieniu z drewnem tworzą wiejski i przytulny klimat. Mieszkanie rustykalne to nie miejsce na ogromne kontrasty czy przepych kolorystyczny. Kompozycje najczęściej dopełniają kolory ziemi – różne odcienie brązu i zieleni. W bardziej współczesnych aranżacjach pojawiają się także pastelowe kolory, takie jak mięta czy błękit.

Jednym z materiałów, który wniesie nieco koloru do rustykalnego wnętrza, może być cegła. W starszych domach efekt ten można uzyskać poprzez odkrycie oryginalnie znajdującej się w ścianach cegły, jednak rustykalne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty również może być ozdobione tym motywem. Istnieją bowiem modele cegły, które są specjalnie postarzane i stylizowane na rustykalny klimat. Cegła w takiej stylistyce najczęściej pojawia się na jednej ze ścian kuchni czy salonu, dodając wnętrzu nieco pikanterii. Może pojawiać się także boazeria, najczęściej pomalowana na biało. Ściany we wnętrzach w stylu rustykalnym nie powinny być zbyt gładkie, często są więc specjalnie zacierane, aby uzyskać bardziej chropowaty efekt. Innym rozwiązaniem może być użycie specjalnego tynku dekoracyjnego. Podłoga w mieszkaniu w stylu rustykalnym zazwyczaj jest wykonana z drewna. Najczęściej wybierane są drewniane deski podłogowe, jednak dobrym rozwiązaniem będzie także parkiet. W kuchni mogą być stosowane kafelki w niedużym formacie, najczęściej w odcieniach brązu lub czarno-białej szachownicy. W stylu rustykalnym nie powinno zabraknąć także naturalnych materiałów takich jak juta, wiklina, len czy bawełna, które z powodzeniem możemy przemycić w zasłonach, dywanach lub innych dodatkach.

Kuchnia w połączeniu z jadalnią. Ściana z meblami z czerwoną cegiełką. Stół, krzesła oraz meble kuchenne drewniane. Czerwona lodówka stoi w kącie. Duże okno w pomieszczeniu.

Meble do rustykalnych mieszkań

W najbardziej restrykcyjnym podejściu do aranżacji mieszkania w stylu rustykalnym większość mebli w kompozycji powinny stanowić odnowione antyki z przełomu XIX i XX wieku. Zdecydowanie najwierniej oddadzą one ducha tej stylistyki. Styl rustykalny w mieszkaniu świetnie podkreśli kredens z dawnych czasów, który idealnie wpasuje się zarówno w wystrój kuchni, jak i salonu. W części jadalnianej powinien stanąć masywny, drewniany stół, najlepiej z bogato zdobionymi nogami. W tej odsłonie mieszkania nie powinno zabraknąć także witryn ze zdobioną zastawą oraz kominka. Warto jednak wspomnieć, że jest to dość radykalne podejście, które wymaga wysublimowanego gustu oraz sporych nakładów finansowych. Mieszkanie wyposażone w masywną, drewnianą szafę, ogromne łóżko z rzeźbionych pali czy wymyślne kredensy bez wątpienia ma niepowtarzalny klimat, jednak nie jest to propozycja dla każdego. Na szczęście aranżacja mieszkania w stylu rustykalnym może być o wiele prostsza i bardziej dostosowana do dzisiejszych czasów.

Kuchnia w starym domu. Wysoki stół z dwoma krzesłami na pierwszym planie. W tle meble kuchenne, okno i witryna.

Współczesne rozwiązania do mieszkania w stylu rustykalnym

Aby stworzyć przytulne, rustykalne mieszkanie, nie zawsze trzeba sięgać po masywne, drewniane antyki. Często są one mało funkcjonalne, a na dodatek mogą przytłoczyć i zagracić małe mieszkanie w stylu rustykalnym. Istnieje wiele sposobów, aby wystylizować współczesne meble z płyty meblowej i nadać im bardziej klasyczny urok vintage. Duże znaczenie ma wygląd frontów szaf, komód i zabudowy kuchennej. Warto pokusić się o frezowania bądź dodanie listew dekoracyjnych, które dają efekt ramy. Oczywiście kluczowy jest wybór dekoru, który będzie kojarzył się ze stylem rustykalnym. Świetnie sprawdzą się w tej roli dekory, które bezpośrednio nawiązują do rustykalnych klimatów. Dobrym wyborem będą m.in.:

  • R20365 Dąb Karmel – dekor w jasnym kolorze drewna z widocznym bogatym usłojeniem, dobrze sprawdzi się na dużych powierzchniach, takich jak zabudowa kuchenna czy jako fronty szaf wnękowych.
  • R42055 Wiśnia Porto – dekor w kolorze ciemnego drewna w odcieniach wiśni. Pomoże stworzyć przytulny klimat rustykalny w niemalże każdym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się na komodach lub witrynach.
  • R20373 Dąb Thermo – ciemne drewno o linearnych słojach i ubarwieniu charakterystycznym dla mebli w stylu vintage, które są popularne w rustykalnej stylistyce.
  • F76146 Terrazzo Brązowe – dekor w kolorze brązowego kamienia ze złotymi wtrąceniami, który może stanowić idealne dopełnienie drewnianych kompozycji, nadając wnętrzu bardziej osobliwego charakteru.

Dodatkowym zabiegiem stylizującym meble mogą być listwy dekoracyjne, które będą wykończeniem górnych szafek w zabudowie kuchennej. Dobrze sprawdzą się także ozdobne gałki i uchwyty, najlepiej w kolorze starego złota i dekoracyjnych kształtach przywodzących na myśl styl vintage.

Meble kuchenne w jasnej barwie drewna. Na blacie dużo akcesoriów kuchennych oraz dekoracji.

Jak zaaranżować poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu w stylu rustykalnym?

Znamy już ogólne zasady dotyczące aranżacji wnętrza w stylu rustykalnym. Większość z wyżej wymienionych porad, możemy przełożyć właściwe na całe mieszkanie. Styl rustykalny sprawdzi się świetnie w każdej przestrzeni, niezależnie od jej przeznaczenia. Poniżej podpowiadamy, jak w funkcjonalny sposób zaaranżować najważniejsze pomieszczenia w rustykalnym mieszkaniu.

Kuchnia i salon – serce mieszkania w stylu rustykalnym

W wiejskich chatach to kuchnia stanowiła serce każdego domu. Pachnąca ciepłymi wypiekami, swojska i tętniąca życiem przez cały dzień – taka, jaką wielu z nas pamięta z dzieciństwa spędzonego u dziadków na wsi. Współcześnie funkcjonalnym rozwiązaniem będzie kuchnia połączona z salonem, dzięki czemu znacznie powiększymy przestrzeń będącą centrum wydarzeń domowych. Przy aranżacji salonu z kuchnią najlepiej postawić na spójność w kolorystyce mebli. Przy mniejszych mieszkaniach, warto zastanowić się nad białą zabudową kuchenną, natomiast przy tych większych świetnie sprawdzi się ciemniejszy kolor drewna. Przestrzeń między kuchnią a salonem przedzielać może duży stół z rzeźbionymi nogami oraz drewnianymi krzesłami. Jadalnia powinna być wyposażona również w kredens lub witrynę, w której wyeksponowana będzie staromodna zastawa, najlepiej z delikatnymi, kwiecistymi wzorami. W salonie rolę kanapy pełnić może tradycyjna, rustykalna ława wyłożona poduszkami.

Salon w stylu rustykalnym. Duża kanapa w salonie przy kominku. Pomieszczenie ma duże okna z widokiem na góry.

Rustykalna sypialnia i łazienka- co musisz wiedzieć?

Sypialnia jest pomieszczeniem, do którego bardzo łatwo można wnieść nieco rustykalnego charakteru. Jeśli drewniane, obszerne łoże nie współgra z naszym gustem bądź małą powierzchnią sypialni, wybierzmy model z prostym, drewnianym zagłówkiem. Rustykalny klimat możemy zbudować, używając bawełnianej pościeli we wzory z motywami drobnych, polnych kwiatów. W nogach łóżka warto postawić drewnianą ławeczkę bądź skrzynię na pościel. Drewniane skrzynki sprawdzą się także świetnie w roli szafek nocnych. Na nich warto umieścić tradycyjne lampki nocne z materiałowymi abażurami. Całość aranżacji można dopełnić zasłonami w naturalnych kolorach oraz roślinami w osłonkach z trawy morskiej lub wikliny.

Łóżko w duże, rustykalnej sypialni. Narzuta na łóżku w jasnych barwach. Skrzynki i koszyczki w stylu rustykalnym. Na ścianie wisi obraz.

Łazienka aranżowana w stylu rustykalnym powinna wyróżniać się maksymalną prostotą. Białe ściany w połączeniu z gresem z dekorem starego drewna świetnie oddadzą klimat stylu rustykalnego. Mile widziane są sprzęty stylizowane na klimat vintage. Dobrze sprawdzi się wanna wolnostojąca oraz umywalka nablatowa w kształcie misy. Kompozycję wnętrza dopełni armatura w wiejskim, staromodnym klimacie oraz charakterystyczne dodatki takie jak: koszyki wiklinowe, drewniany stołek, drabina z pogiętych gałęzi w roli wieszaka czy jutowe dywaniki.