Styl skandynawski, będący chyba jednym z najpopularniejszych wyborów aranżacyjnych w ostatnich latach, jest rozwiązaniem niebywale uniwersalnym. Poza tym skandynawski design jest lubiany ze względu na ponadczasowość. Koncentracja na prostym, ale pięknym rzemiośle i duńska koncepcja hygge oznaczają, że styl ten oferuje zarówno tak docenianą funkcjonalność, jak i przytulną, domową przestrzeń. Zobaczmy, jak wprowadzić go do naszych wnętrz!
Skandynawskie wzornictwo rozwijało się prężnie już na początku XX wieku, łącząc stare i nowe stylistyki stosowane w Danii, Szwecji, Islandii, Finlandii i Norwegii. W latach 50. skandynawskie projektowanie wnętrz zyskało popularność także za oceanem, w USA i Kanadzie. Zmiany wzornicze przynosi zwykle industrializacja, jednak mówiąc o krajach skandynawskich, należy wiedzieć, że przebiegała ona później i nieco inaczej niż w większości krajów Europy. Z tego względu skandynawskie wzornictwo odzwierciedla zarówno nowoczesne trendy, jak i tradycyjne metody wytwórcze, prowadząc do stylu, który podbił serca wielu ludzi na całym świecie za sprawą łączenia interesującego designu z elementami tak cenionego dziś rzemiosła.
Nie ulega wątpliwości, że skandynawski design charakteryzuje się minimalistycznym, prostym podejściem do wystroju, które stara się połączyć funkcjonalność z pięknem. Koncentruje się na dość standardowych, aczkolwiek funkcjonalnych rozwiązaniach i dużych, jasnych przestrzeniach, pozbawionych chaosu. Efekt? Zazwyczaj w projektach wnętrz w stylu skandynawskim nie ma nic zbędnego. Innymi słowy, usuwa się wszelkie niepotrzebne elementy, ukazując istotne cechy każdego wykorzystanego w aranżacjach produktu. Skandynawskie wzornictwo nadal fascynuje i od wielu lat uważane jest za rozwiązanie tak uniwersalne, jak i ponadczasowe. W urządzonych w taki sposób wnętrzach można wypocząć, gdyż przestrzeń jest zwykle uporządkowana i pozbawiona chaotyczności. A to ważna cecha dla tych, którzy szukają właściwego balansu.
Jak zatem stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim? Oto kilka kroków, dzięki którym szybko wprowadzimy ten styl do domu lub mieszkania.
Po pierwsze, kierujmy się zasadą „less is more”. Skandynawski design oznacza zwykle jasne i otwarte przestrzenie, w których jest wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się. Proste wyposażenie, stonowana kolorystyka oraz minimalistyczne podejście w aranżacji wnętrza mają wywoływać poczucie spokoju i sprzyjać relaksowi. Oznacza to, że w urządzanych w tym stylu pomieszczeniach należy unikać zbędnych mebli oraz dodatków, ograniczając je poniekąd do niezbędnego minimum.
Naturalną konsekwencją takiego podejścia, mającego prowadzić do stworzenia przestrzeni w duchu skandynawskim będzie zatem uporządkowanie. Zamiast jednak wybierać tu surowy i ultra minimalistyczny wygląd, lepiej będzie sięgnąć po rozwiązania spod szyldu „lagom” (to szwedzkie określenie, które można przetłumaczyć jako „pomiędzy” lub „w sam raz”). Chodzi o znalezienie tzw. złotego środka i rozwiązań, które pasują do stylu życia i upodobań użytkowników danej przestrzeni. Aby dopracować swoją indywidualną definicję lagom, dodawajmy potrzebne elementy do wystroju, zachowując przy tym jednak tak potrzebną uważność.
Zgodnie ze skandynawską tradycją, w której ogromną wagę przywiązuje się do rzemiosła, warto inwestować w wysokiej jakości, wielofunkcyjne, praktyczne i piękne wyposażenie. Skandynawskie meble, oprawy oświetleniowe i inne przedmioty powinny mieć nowoczesny i miły dla oka wygląd, a jednocześnie być proste i raczej pozbawione zdobień.
Uważa się, że przedmioty — mimo że proste — same w sobie mogą stać się dekoracjami. Mowa tu o zwykłych elementach wyposażenia służących np. do przechowywania, takich jak choćby wieszaki na ubrania i buty, półki i organizery, które będąc elementami funkcjonalnymi, dopełnią aranżację.
W skandynawskich wnętrzach liczy się wygoda i czerpanie przyjemności z życia w nich, a przyświeca temu duńskie pojęcie hygge. Mówiąc w dużym uproszczeniu, hygge polega na cieszeniu się z małych rzeczy i byciu szczęśliwym.
O ile wspomniany już wcześniej lagom równowagę odnajduje w umiarkowaniu, o tyle hygge stawia na małe przyjemności życia codziennego. Te powinniśmy także odnajdywać w starannie dobranych do naszych potrzeb przedmiotach. I tylko takimi się otaczać.
Hygge, podobnie jak i styl skandynawski, często nieco mylnie utożsamiany jest z minimalizmem, który dla wielu osób bywa aranżacyjnie zbyt surowy i za zimny. Pamiętajmy, że wnętrza skandynawskie są przede wszystkim przytulne, wszak jako kontra dla mroźnych skandynawskich zim i długich wieczorów, ważne jest zapewnienie ciepła i wygody we własnym domu.
Aby zapewnić w aranżacji pierwiastek hygge, dodajmy rzeczy, które są z nim kojarzone, jak zapachowe świece, mięsiste zasłony, miękkie koce czy puszysty szlafrok. Jeśli we wnętrzu mamy kominek, uczyńmy go centralnym miejscem spotkań. Dodajmy osobiste akcenty, np. w formie zdjęć w prostych ramkach lub pamiątek z podróży, które wywołują miłe wspomnienia.
Myśląc o kolorach, jakie powinny się znaleźć we wnętrzach skandynawskich, najlepiej będzie postawić na te zaczerpnięte z natury — pomyślmy o barwach ziemi, ale też naturalnym kamieniu i drewnie, przełamanymi akcentami jaśniejszych kolorów. Neutralna kolorystyka jest prosta i ponadczasowa, a przy tym wyrafinowana. Poza tym wybór jaśniejszych ścian nadaje wnętrzu lekkości, podobnie jak jasne drewno. Tak zaaranżowane tło pozwala elementom wyposażenia pełnić funkcję barwnych akcentów, działając albo na zasadzie harmonijnej kompozycji, albo poprzez kontrast.
W przypadku większych bloków akcentującego koloru — a ten jest we wnętrzach scandi jak najbardziej dozwolony – wybierzmy szarawy błękit, nieoczywiste taupe, zieleń w postaci szałwii, a także ciepłe odcienie jak beż, brąz oraz neutralne pastele, najlepiej w rozbielonej wersji. Na ścianach sprawdzają się też nadruki graficzne o regularnym wzorze lub delikatne motywy botaniczne. Nieco mniejsze barwne akcenty — w tym jasne i nieco bardziej odważne kolory – są mile widzianym dodatkiem, wnoszącym do pomieszczenia odrobinę radości.
Podobnie jak w przypadku większości stylów wnętrzarskich, tak i skandynawski opiera się na zasadzie kontrastu. I choć wiele osób, słysząc słowo kontrast, zazwyczaj myśli tylko i wyłącznie o kolorach znajdujących się na przeciwległych krańcach koła barw, w tym przypadku kontrast może odnosić się do różnych elementów projektu – jak kształty, rozmiary, tekstury, faktury. Zamiast skupiać się jedynie na kontrastujących odcieniach, zestawiajmy ze sobą śmiało:
Aby podkreślić skandynawski styl aranżacji, znajdźmy własny sposób na łączenie podstawowych elementów pod różnym względem, takich jak ściany, meble, oprawy oświetleniowe, dodatki i dekoracje ścienne.
Aranżację mieszkania w stylu skandynawskim warto rozpocząć od przeglądu posiadanych rzeczy i ustalenia listy elementów wyposażenia, jakie pragniemy zachować. Zostawmy to, co najpotrzebniejsze i ulubione, reszty możemy się pozbyć.
Taki krok skutkować powinien mniejszym chaosem oraz mniejszą sumą wydanych pieniędzy. Jasne i przestronne przestrzenie są kluczem do stworzenia wnętrza w skandynawskim stylu – a biała farba jest zwykle bardzo przystępna cenowo. Wybierzmy też kremowy lub jasnoszary kolor, a następnie pomalujmy wszystkie ściany, aby stworzyć prosty, jednolity look w każdym pomieszczeniu. Zainwestujmy za to w jakościowe wyposażenie:
mogą przetrwać kolejne pokolenia, a wykonane z dobrych materiałów znakomicie wpiszą się w omawianą stylistykę.
Nie umniejszajmy też roli dodatków: poduszki, wazony, ale też fotel uszak z podnóżkiem i stolikiem pomocniczym, a nawet stylowe oświetlenie wpłyną na nasze samopoczucie, jak i odbiór wnętrza.
Szukajmy wyposażenia na pchlich targach, czy serwisach sprzedażowych – pamiętajmy, że meble czy wyposażenie nie zawsze muszą być nowe.
Można także zdecydować się na nieco bardziej budżetowe rozwiązania – jeśli chodzi o zabudowę meblową, postawmy na dekory, idealnie oddające piękno naturalnych materiałów. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim sprawdzą się, np.:
Mimo tego, że estetyka skandynawska jest tak popularna na całym świecie, warto wiedzieć, jak prawidłowo wprowadzić ten styl do swojego domu – zwłaszcza jeśli nie do końca wiemy, co sprawia, że efekt końcowy naprawdę nas zachwyci.
Skupienie się na naturalnych materiałach i wysokiej jakości elementach wystroju pozwoli stworzyć przyjazne, a zarazem eleganckie wnętrze, zachęcające nas do relaksu i czerpania z natury, co z kolei poprawia nasz nastrój.
W świecie designu nic nie trwa wiecznie. Baczni obserwatorzy łatwo zauważą, że styl skandynawski w swym klasycznym wydaniu ewoluował na przestrzeni ostatnich lat, co pozwoliło mu nie tylko dostosować się do zmian w kulturze i gustach użytkowników, ale też odzwierciedlać nowe podejścia w projektowaniu. Niektóre nowsze trendy dobrze wpisują się w tradycyjną estetykę właściwą dla stylu scandi, np. wykorzystanie zużytej skóry, białe papierowe lampy, pływające półki w stylu desek, monochromatyczne grafiki, czarno-białe paski. Inne działają jako połączenie skandynawskiego wzornictwa z innymi stylami wnętrzarskimi, np. takimi jak japoński (japandi) czy boho (scandi boho), a inne zupełnie od niego odchodzą, dając w zamian coś innego: maksymalizm, dopamine colors czy stylowy eklektyzm. Niemniej jednak styl skandynawski nadal ma wiele do zaproponowania, zwłaszcza że w urządzaniu wnętrz należy wybrać to, co najbardziej nam się podoba, modę zostawiając na drugim planie.