Pokój młodzieżowy na poddaszu — aranżacje, porady i inspiracje

3 min czytania

W każdym domu i mieszkaniu lata po tym, gdy pojawią się w nim dzieci konieczne będzie zaaranżowanie pokoju młodzieżowego. Zaprojektowanie dla nich idealnego pokoju, gdy zaczynają zmierzać ku dorosłości, nie jest łatwym zadaniem. Taki pokój nie poddaje się utartym schematom, jeśli chodzi o stylistykę. Lokator ma swoje oczekiwania, a pokój musi spełniać wiele funkcji: być miejsce do nauki, przyjmowania gości i pomieścić coraz większy dobytek nastolatka. Oto kilka porad na temat aranżacji pokoju młodzieżowego.

Co jest ważne w aranżacji pokoju młodzieżowego na poddaszu?

Zabierając się za aranżację młodzieżowego pokoju, musimy przede wszystkim zacząć od konsultacji z lokatorem. Warto dopytać nie tylko o to, jaki styl będzie mu odpowiadał, ale także, na co obecnie brakuje mu miejsca, jak chce spędzać czas, co chciałby wyeksponować.

Uwzględnić trzeba strefę wypoczynku, strefę do nauki, miejsce na przyjmowanie choćby jednego gościa, ale także miejsce na przechowywanie ubrań i innych rzeczy nastolatka. Potrzebna być może również toaletka, lustro, czy miejsce na sprzęt elektroniczny.

Pokój młodzieżowy powinien mieć większe okno, aby ustawić miejsce do nauki i komputer w jego okolicy. Jeśli pociecha spędza dużo czasu przed komputerem, warto, aby okno znajdowało się za monitorem. To stwarza możliwość spoglądania w dal i jest zdrowsze dla oczu, które przy długotrwałym patrzeniu w monitor nie są zmuszane do akomodacji.

Poddasze to częsty wybór jeśli chodzi o pokój młodzieżowy ze względu na popularność domów dwukondygnacyjnych z użytkowym poddaszem. To także z reguły przestrzeń, która zmusza do ciekawego zaaranżowania jej. Wykorzystanie skosów jest prostsze, niż z początku się wydaje.

Chłopak w różowej koszuli stojący na środku pokoju i trzymający książkę w dłoniach. Na szyi ma zawieszone słuchawki. W tle znajduje się regał na książki i inne dekoracje.

Pokój na poddaszu warto wiedzieć

Zastanawiasz się, jaka wysokość ściany pod skosem jest odpowiednio funkcjonalna. Oto nasze porady:

  • 75-80 cm — tyle minimalnej wysokości potrzeba, aby komfortowo ustawić pod skosem komodę, regał lub łóżko;
  • 80-110 cm — taka wysokość minimalna jest wymagana, aby możliwe było wygodne ustawienie łóżka lub regału pod skosem dachowym;
  • 110-130 cm taka wysokość ścianki jest niezbędna do ustawienia biurka pod skosem.

Jakie kolory do pokoju młodzieżowego?

Szukając inspiracji do zaprojektowania zabudowy meblowej do pokoju nastolatka na poddaszu, zapoznaj się z propozycjami dekorów:

  • PU2205 Tajga  soczysta, a przy tym delikatna, świeża i naturalna zieleń. Fantastycznie wypada w połączeniu z rysunkiem drewna, a także innymi odcieniami zieleni. Idealny wybór do przytulnych, nowoczesnych wnętrz z naturalnymi akcentami;
  • PU2603 Rose jasny różowy kolor. Delikatny pastel, który pięknie prezentuje się w matowej strukturze, połączony z Akacją (PD7001), Laguną (PU2006) i Zieleń Szałwi (PU2204) stanowi świetną aranżację idealną do pokoju dziewczynki;
  • PU1213 Szary Pallad jednorodny odcień głębokiej, klasycznej szarości. Uniwersalny, nowoczesny, a przy tym elegancki. Można go śmiało łączyć zarówno z łagodnymi odsłonami wzorów drewnianych i kamiennych, jak i wyrazistszymi dekorami uni, takimi;
  • PU2403 Salsa  ten dekor jest tak niejednoznaczny jak jego nazwa. Ognista, ceglana czerwień, która z jednej strony przywodzi na myśl gorące kubańskie rytmy z drugiej, kojarzy się z pikanterią i aromatem meksykańskiej kuchni. We wnętrzu doskonale komponuje się z chłodnymi drewnami i unikolorami;
  • PU2006 Laguna jest jak bezchmurne niebo w ciepły, letni dzień. Przywodzi na myśl najlepsze skojarzenia, uruchamia w nas pozytywne emocje. Połączony z Chłodnym Beżem (PU1518) stworzy we wnętrzu kojącą aranżację.

Młodzieżowy pokój w połączeniu bieli, drewna oraz niebieskiego.

W jaki sposób pomalować pokój młodzieżowy na poddaszu?

W młodzieżowym pokoju szczególnie takim usytuowanym na poddaszu można pobawić się kolorem i niektóre ze ścian wyróżnić. W mniejszych pomieszczeniach lepiej unikać mocnych kontrastów pod skosami.

Choć malowanie ścian pod skosami w kolorach może być trudniejsze technicznie, w pokoju młodzieżowym można nieco zaszaleć.

Meble do pokoju młodzieżowego na poddaszu co musi się w nim znaleźć?

Przede wszystkim trzeba umieścić w nim łóżko. Funkcję łóżka może spełnić też rozkładana sofa, która za dnia może być miejscem na pogaduszki z przyjaciółmi. Jeśli jednak mamy miejsce na kącik dla gości i wolnostojące łóżko warto postawić na wygodne miejsce do spania z wysokiej jakości materacem. Jest to wybór o wiele zdrowszy.

Poza tym w młodzieżowym pokoju trzeba postawić na praktyczne biurko oraz wygodne krzesło obrotowe. W końcu nasze dziecko sporo czasu spędza ucząc się. Ważne, by były to meble zapewniające również wygodne korzystanie z komputera stacjonarnego lub laptopa który często na takim biurku ląduje. Biurko powinno stać przy oknie, najlepiej w taki sposób, by twarz siedzącej przy nim osoby była zwrócona w stronę szyby.

Jeśli chodzi o pozostałe meble szafki i regały warto postawić na zabudowę pod wymiar. Na poddaszu bowiem ciężko będzie rozstawić klasyczne umeblowanie w satysfakcjonujący sposób. Zabudowa pod wymiar natomiast pozwoli w maksymalny sposób zagospodarować nieregularną przestrzeń.

Biurko oraz regał w kolorze białym.

Edyta Nitecka; Lapgap; Projekt: LapGap; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: PU1506 Kaszmirowy Beż.

Przykładowe aranżacje pokoju młodzieżowego na poddaszu

Warto pamiętać o tym, że wystrój pokoju młodzieżowego usytuowanego na poddaszu zależny będzie w dużym stopniu od tego, co nastolatek lubi, czym się pasjonuje i jaki ma styl.

Decydując się na przygotowanie pokoju dla syna, warto postawić na stonowane barwy. Świetnym posunięciem może być odniesienie się podczas projektowania pomieszczenia do pasji chłopca podróży, sportu lub gier komputerowych. W takim wypadku warto postawić na ciekawe akcesoria i detale związane z tymi zainteresowaniami nowoczesny globus, plakaty z ulubionymi sportowcami i akcesoria do ćwiczeń lub na konsolę.

Jeśli natomiast urządzamy pokój dla dziewczynki, warto postawić na pastelową kolorystykę oraz typowo dziewczęce dodatki toaletka, liczne przytulne poduchy, kanapa oraz stolik, przy którym będą mogły zasiadać jej przyjaciółki podczas wizyt. Nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie biżuterii, akcesoriów oraz lustra, w którym widoczna jest cała sylwetka.

Pokój młodzieżowy na poddaszu. Biurko z prawej strony, po przeciwnej stronie łóżko, a po środku telewizor.

Czego musisz unikać podczas aranżacji pokoju młodzieżowego na poddaszu?

Czego powinniśmy unikać, projektując pokój dla młodej osoby? Przede wszystkim nie stosujmy ciemnych barw. Te warto stosować wyłącznie jako akcenty dodatkowe. Jasna aranżacja optycznie powiększa takie wnętrza. Ciemne akcenty mogą być natomiast ciekawym uzupełnieniem podstawowego koloru, ale przeholowanie w ich przypadku może oddziaływać przygnębiająco.

Poza tym nie można zrezygnować z obszernej zabudowy pomieszczenia szafkami. Zazwyczaj młodzi ludzie gromadzą wiele nie do końca przydatnych szpargałów, które muszą mieć gdzie przechowywać. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości szuflad, szaf itp., to w pokoju zapanuje permanentny, nieestetyczny bałagan.

Odpowiednie zagospodarowanie pokoju młodzieżowego, choć z pozoru trudne wcale nie musi takie być. Konieczne są pewne kompromisy pomiędzy fantazją właściciela lub właścicielki pokoju oraz względami praktycznymi. Warto pozwolić nastolatkowi na samodzielny wybór dodatków i kolorów a samemu skoncentrować się na funkcjonalnych walorach pomieszczenia.