Blog - Urządzaj z sercem, remontuj z głową

Pokój dla dziewczynki — jak zaaranżować pomieszczenie dla nastolatki?

Autor: Beata Żymańczyk | Cz, 18 maj, 2023

Pokój nastolatki to jej prywatne królestwo, przestrzeń do wypoczynku, nauki i rozwijania zainteresowań, ale też azyl pozwalający odciąć się od codzienności i pogrążyć w świecie fantazji oraz marzeń. Rolą rodzica jest stworzenie takiego wielofunkcyjnego pomieszczenia, w którym dorastające dziecko chętnie będzie spędzać czas, czując się bezpiecznie i komfortowo. Jak to zrobić dobrze?

Jakie kolory sprawdzą się w pokoju dla dziewczynki?

Przychodzi moment, kiedy Twoja córka przestaje być małą księżniczką kochającą róż oraz falbanki i postanawia zerwać ze wszystkim, co wydaje jej się dziecinne. Zaczyna przywiązywać większą wagę do swojego wyglądu, chce modnie się ubierać i mieć stylowy pokój, który będzie odzwierciedlał jej charakter i zainteresowania.

Punktem wyjścia do zmiany aranżacji pokoju nastolatki jest wybór nowej kolorystyki. Jako baza dla całej aranżacji doskonale sprawdzi się ciepła, złamana biel wpadająca w szarość lub beż. Równie trafione będą pastelowe barwy, które nadadzą wnętrzu przytulności, ale nie przytłoczą go ani nie zdominują. Bardzo modne są obecnie jasne odcienie zieleni miętowy, szałwiowy czy pistacjowy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po róż. Nie mocny i cukierkowy, ale przygaszony i pudrowy, na przykład lawendowy, liliowy lub fiołkowy. Dzięki temu wystrój nie będzie wyglądał infantylnie, ale szykownie i nieco romantycznie.

Odpowiednio dobrana kolorystyka może zarówno uspokajać, jak i pobudzać kreatywność oraz zachęcać do działania. Jeśli więc Twoje dziecko nie potrzebuje wyciszenia i nie reaguje źle na nadmiar bodźców, jedną ścianę warto pomalować nieco bardziej wyrazistą farbą, ozdobić naklejkami lub wzorzystą tapetą. Pokój nastolatki z powodzeniem ożywią także dodatki w kolorze fuksji, żółci czy pomarańczy.

Pokój dziewczynki jaki wzór wybrać? Modne okleiny meblowe

Aby pomieszczenie nabrało charakteru i dynamiki, warto wprowadzić do niego jakiś wzór. Poszukaj wspólnie z córką inspiracji w Internecie lub sklepach z wyposażeniem wnętrz. Możliwości nie brakuje: dekoracje kwiatowe, roślinne bądź zwierzęce, motywy geometryczne, abstrakcyjne kształty, mozaiki czy kompozycje patchworkowe. A może bardziej niż popularne desenie spodobają jej się zasłony z graffiti, pościel nawiązująca do ulubionego filmu lub fototapeta na całą ścianę? Ważne, aby wybrane wzory były ze sobą spójne i nie wprowadzały optycznego bałaganu.

Warto również poeksperymentować z różnymi fakturami i okleinami meblowymi. Do wyboru jest szereg dekorów od gładkich i białych aż po wiernie imitujące rysunek drewna, z jego nierównym kolorytem, spękaniami i sękami. Przykładowo, pięknie będzie prezentować się zabudowa meblowa wykonana z płyty laminowanej pokrytej jednym z dekorów z kolekcji Woodeco:

  • PB0090 Śnieżna Biel  czysta, uniwersalna i ponadczasowa biel, która będzie idealnie komponowała się w zestawieniach z wszelkimi kolorami czy wzorami, np. szarością czy czernią.
  • PK9050 Metropolis  klasyczny beton o niezwykłej autentyczności. Atrakcyjna kolorystyka w odcieniu szarości z jaśniejszymi przetarciami. Precyzyjnie oddane detale, uniwersalne zastosowanie.
  • PU2601 Puder dekor, w którym róż i beż tworzą niezwykle oryginalne, a zarazem subtelne połączenie. Doskonale wygląda w zestawieniu z ciemnym, palonym drewnem, jak również z bielonymi gatunkami sosny czy dębu.
  • PU2204 Zieleń Szałwi miękki, ciepły odcień zieleni, który kojarzy się z Toskanią oraz meblami w stylu wiejskim. Można skomponować go z jasnymi odcieniami drewna oraz pastelowymi dekorami uni.
  • PD7001 Akacja  dekor drewniany o naturalnym, jasnym wybarwieniu. Nieregularny, pasiasty układ słojów sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Tworzy stonowane połączenie z dekorami uni, szczególnie pastelami.


W jakim stylu zaaranżować pokój dziewczynki? Inspiracje

Projekt pokoju dla dziewczynki nie musi, ale może nawiązywać do konkretnego stylu wnętrzarskiego. Najbardziej popularny, ale też najprostszy do uzyskania jest styl skandynawski zdominowany przez drewno, jasną paletę barw, liczne tekstylia i żywą roślinność. W zaaranżowanym w ten sposób pokoju nastolatki panuje harmonia oraz przytulna atmosfera sprzyjająca skupieniu i relaksowi. Ważną rolę odgrywa także nastrojowe światło rzucane przez świece oraz lampiony.

Równie bliski natury, ale dodatkowo pełen ekspresji i artyzmu jest styl boho. Z pewnością docenią go ciekawe świata nastolatki mające dusze podróżniczek albo marzycielek. W inspirowanej nim aranżacji pokoju dla dziewczynki nie może zabraknąć wiklinowych koszy, plecionych kwietników, tekstyliów z frędzlami oraz ażurowych firanek. Nieformalnego i nieco nonszalanckiego charakteru dodadzą także siedziska, takie jak rattanowy fotel czy wisząca huśtawka, makramy, łapacze snów oraz okrągłe dywaniki z juty.

Zupełnie inaczej będzie się prezentowała przestrzeń urządzona w stylu glamour. Elegancką, stylową aranżację pokoju młodzieżowego pozwolą uzyskać nowoczesne meble z połyskiem, tapicerowane łóżko z pikowanymi obiciami i chromowanymi nóżkami, satynowe zasłony oraz efektowne dodatki w kolorze srebrnym lub złotym. Do tego warto dodać duże lustro w ozdobnej ramie oraz abażur z kryształkami.


Pokój dziewczyny jakie meble powinny się w nim znaleźć?

Projekt pokoju dla dziewczynki powinien uwzględniać jego podział na kilka stref: wypoczynku, nauki i przechowywania.

W strefie wypoczynku króluje łóżko. Nastolatki bardzo szybko rosną, dlatego warto zdecydować się na model o standardowej długości. Dzięki temu po upływie kilku lat mebla nie trzeba będzie wymieniać na nowy. Bardzo praktyczne są łóżka młodzieżowe z pojemnikiem na pościel, który posłuży jako schowek i ułatwi utrzymanie porządku. Strefę wypoczynkową warto oddzielić od reszty pokoju drewnianymi lamelami lub ażurową ścianką.

Pod oknem dobrze jest ustawić biurko. Dlaczego? W ten sposób w ciągu dnia na jego blat będzie padać światło naturalne, które nie tylko nic nie kosztuje, ale najmniej męczy wzrok. Biurko powinno mieć regulowaną wysokość, wysuwaną półkę na laptopa oraz różnej głębokości szuflady. Nie bez znaczenia jest także dobór odpowiedniego krzesła, czyli takiego, które zadba o prawidłową postawę dziecka podczas rysowania czy odrabiania lekcji.

Aranżując pokój dla dziewczynki, trzeba zaplanować dużo miejsca do przechowywania. Ubrania pomieści pojemna szafa, książki można ustawić na regałach, a do wyeksponowania dekoracji posłużą półki oraz witryny. Nie zaszkodzi także dodatkowa komoda z szufladami, na której można ustawić pudełka czy kosze. Jeśli pokój dla dziewczynki ma niewielki metraż, optymalnym rozwiązaniem będzie montaż zabudowy robionej na zamówienie, w tym sięgającej do sufitu szafy z przesuwnymi drzwiami.

Zostało jeszcze trochę wolnej przestrzeni? Świetnie! W takim razie warto je zagospodarować, wstawiając do pokoju wygodny fotel lub toaletkę z lustrem.

Dodatki i oświetlenie do pokoju dla dziewczynki

Aby aranżacja pokoju dla dziewczynki była kompletna, trzeba dobrze rozplanować rozmieszczenie oświetlenia. Lampa podsufitowa powinna dawać miłe, kameralne światło obejmujące całe pomieszczenie. Nad biurkiem oraz przy łóżku niezbędne są lampki stojące lub kinkiety umożliwiające czytanie oraz odrabianie lekcji. Natomiast o przytulną atmosferę zadbają latarenki, świece oraz łańcuchy świetlne (tak zwane cotton balls).

Praktycznym dopełnieniem wystroju będzie zawieszona przy biurku tablica korkowa (pinboard), do której córka będzie mogła przypiąć plan lekcji, ulubione zdjęcia czy cytaty, notatki oraz własnoręcznie wykonane ozdoby. Na ścianie przydadzą się także ramki na plakaty oraz duży zegar.

O komfort nastolatki zadbają tekstylia, takie jak optycznie ocieplający wnętrze dywan typu shaggy z długim i sprężystym runem, które dosłownie otula stopy podczas chodzenia. Wisienką na torcie będą materiałowe rolety lub zasłony, ozdobne poduchy, miękkie pufy, koce i narzuty.

Aranżacje pokoju dla dziewczynki o czym jeszcze nie możemy zapomnieć?

Masz pomysł na pokój dla dziewczynki i planujesz wprowadzić go w życie? Zanim przystąpisz do działania, koniecznie skonsultuj go ze swoją córką i nie zdziw się, jeśli reakcja nie będzie zbyt entuzjastyczna. To prawda, że znasz swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny, ale nastolatka zawsze ma swoje zdanie i z pewnością warto wziąć je pod uwagę. Proponuj, pytaj, konsultuj i… stój na straży ergonomii.

A co jeśli pokój nastolatki jest niewielki? Wówczas świetnie sprawdzą się optycznie powiększające przestrzeń lustrzane drzwi od szafy oraz białe meble modułowe, z których można skompletować zestaw dostosowany do dostępnego metrażu i zmieniających się potrzeb. Postaraj się spersonalizować wnętrze przy pomocy barwnych dodatków i dekoracji, nawiązując przy tym do aktualnego hobby córki.