Szary kolor łączy w sobie dwie barwy dopełniające — czyli biel i czerń. Projektanci używają szarości w pomieszczeniach o różnych stylach. Ta barwa sprawdza się zarówno w aranżacji industrialnej, jak i we wnętrzu w stylu skandynawskim czy vintage, dodatkowo stanowi ona świetną baz pod aranżacje z różnymi innymi kolorami. Barwne dodatki, rośliny czy odpowiednio dopasowane meble mogą ożywić, a także zdecydowanie ocieplić przestrzeń. Co warto wiedzieć o szarym kolorze?
Szary kolor to kolor, który charakteryzuje osoby profesjonalne i wbrew powszechnej opinie nie jest on smutny czy przygnębiający, znakomicie widać to na przykładzie aranżacji wnętrz. Kolor szary wnosi do pomieszczenia równowagę oraz aurę spokoju. Z tego względu jest on idealny dla opanowanych i wyważonych osób. Szare wnętrza mogą przypaść do gustu także tym, których cechuje rozwaga czy racjonalne podejście do życia. Poza tym szarość z pewnością wpadnie w oko minimalistom oraz zwolennikom stylu industrialnego. Ten prosty kolor potrafi doskonale zadbać o efektowne wykończenie wnętrza bez dużej ilości dodatków.
Szare wnętrza mogą być utrzymane w różnych tonacjach, a wybór odcieni ma duży wpływ na całokształt energii, którą emanuje pomieszczenie. Szary kolor powstaje na dwa sposoby. Można go uzyskać dzięki zmieszaniu czerni oraz bieli lub poprzez połączenie kolorów dopełniających. W palecie barw można wyróżnić zarówno jasną, jak i ciemną szarość. Dodatkowo tony tego koloru dzielą się na ciepłe, zimne oraz neutralne. Właściwości szarej barwy zależą od kolorów bazowych, z których powstała.
Jaki odcień dobrać do wnętrza? Urządzając pokój w szarych kolorach, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najważniejsze kwestie dotyczą wielkości oraz oświetlenia pomieszczenia. We wnętrzach o niewielkim metrażu najlepiej sprawdzają się jasne szarości, które nie przytłaczają otoczenia. Natomiast w dużych oraz dobrze oświetlonych pokojach można pokusić się o ciemniejsze odcienie szarej barwy. Antracyt, grafit czy tony przypominające stal mogą stworzyć efektowne kontrasty i nadać wnętrzu nieco pazura.
Gdzie we wnętrzu można wykorzystać szarość? Częstym rozwiązaniem aranżacyjnym są ściany w kolorze szarym, ale dużą popularność zdobywają także meble w tych barwach. Stworzenie zabudowy jest możliwe dzięki sprzętom z paneli laminowanych, które wyposażone są w dekory. Wśród ozdobnych wykończeń na uwagę zasługują modele takie jak:
Szary kolor jest bardzo wdzięczny w kwestii łączenia go z innymi barwami. Szarość ma neutralny charakter, dzięki któremu pasuje niemalże do każdego koloru z palety. Z tego względu można wykorzystać ją w przeróżnych aranżacjach. Meble oraz ściany w kolorze szarym pasują zarówno do stylu industrialnego, jak i nowoczesnego, vintage, glamour czy skandynawskiego. Wszystko zależy od tego, z jakimi barwami zostaną zestawione szare elementy.
Przykładowo czarne wyposażenie w połączeniu z szarością stworzy loftowy i minimalistyczny klimat. Jeśli do tego dojdzie trochę błyskotek, to wnętrze może zyskać nutę elegancji w stylu glamour. Ceglasta ściana nada szaremu pomieszczeniu charakteru retro. Natomiast połączenie szarości z bielą sprawdzi się w stonowanych mieszkaniach w klimacie rodem ze Skandynawii.
Dla niektórych osób szare ściany w pokoju mogą być nieco przytłaczające i dlatego warto zadbać o ocieplenie całego wnętrza. Jak to zrobić? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do aranżacji naturalnych barw. Połączenie szarości z beżem, jasnym brązem czy delikatnymi kolorami ziemi sprawi, że całość stanie się znacznie bardziej przytulna.
Dobrym sposobem na wprowadzenie klimatycznej aury jest także zastosowanie barw, które utrzymane są w pastelowych tonach. Delikatna żółć, róż, błękit czy jasny seledyn optycznie uspokajają wnętrze. Dzięki temu tworzą idealne zestawienia z ciemną szarością w zimnych tonach.
Z drugiej strony do jasnoszarych wnętrz dobrze jest wpleść żywsze barwy. Granat, intensywna zieleń, szkarłat czy kolor bordowy zadbają o wyrazistość aranżacji. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z mocnymi elementami. Zbyt duże nasycenie kolorów może przytłoczyć wnętrze.
Warto też wiedzieć, że szarość lubi monochromatyczne zestawienia. Minimaliści nie muszą więc kombinować z różnymi barwami. Do stworzenia ciekawej aranżacji wystarczy połączenie kilku odcieni szarego koloru. Należy jednak pamiętać o jednej zasadzie łączenia szarości. Nie można mieszać ze sobą barw o różnym tonie. Trzeba zdecydować się na ciepły albo zimny typ szarości.
Aranżację szarego pokoju trzeba wzbogacić o meble, które zadbają o estetyczne wykończenie całego wnętrza. W takich pomieszczeniach sprawdzą się stoliki z elementami drewna, szkła bądź metalu. W pokojach wypoczynkowych dobrze zaprezentuje się rozłożysta kanapa oraz oryginalne fotele, np. uszaki.
W szarym wnętrzu przydadzą się także proste szafki lub komody. W przypadku tych mebli warto postawić na minimalistyczny design i biały lub jasnodrewniany kolor. Jest to bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo można uniknąć przytłoczenia wnętrza.
Efekt lekkości wprowadzą również nowoczesne, ażurowe regały. Brak tylnej ścianki sprawia, że taka szafka jest o wiele bardziej przyjazna dla oka. Ciekawym rozwiązaniem są meblościanki o nieregularnym rozmieszczeniu półek. Taka koncepcja daje wrażenie dynamiki, a co za tym idzie — ożywia wnętrze.
Oprócz względów estetycznych przy wyborze mebli ważna jest też ich funkcjonalność. Wyposażenie powinno odpowiadać na wymagania stawiane zarówno przez właściciela, jak i przez metraż wnętrza. W niewielkich pomieszczeniach warto postawić na meble na wymiar, które pomagają dobrze zagospodarować przestrzeń.
Szary kolor ściany to idealna baza dla różnych dodatków. Świetnie zaprezentują się na niej zarówno czarno-białe zdjęcia, jak i ciekawe grafiki, artystyczne obrazy czy plakaty. Szare tło sprawi, że dzieła będą mogły eksponować się naprawdę bardzo dobrze. Monochromatyczna barwa zapewni im efekt wyróżnienia, dzięki czemu będą skutecznie przykuwać wzrok.
W szarych pomieszczeniach warto postawić także na lustra, które optycznie powiększą oraz doświetlą całe wnętrze. Zwierciadła można umieścić w ozdobnych ramach, które wniosą do aranżacji nutę dekoracyjności. Zamiast stawiać na klasyczne, prostokątne lustra można wybrać ich zamienniki. Oryginalnym rozwiązaniem jest kompozycja składająca się z kilku mniejszych lusterek lub szklanych elementów pozaginanych pod różnymi kątami. Warto postawić na taflę w formie koła lub asymetrycznej figury.
Jakie jeszcze dodatki warto wpleść do szarego pokoju? Dobrym pomysłem jest inwestycja w poduszki, pledy czy dywany w kolorach dopasowanych do konkretnych odcieni szarości. W stonowanych wnętrzach pożądana jest także obecność roślin. Naturalna zieleń zdecydowanie ożywia surową przestrzeń.
Osobom, które nie lubią kolorystycznego szaleństwa, zaleca się eksperymentowanie z formami. Mogą one postawić na wyszukane stoliki lub lampy o nietypowych abażurach. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzi się wiszące oświetlenie lub kinkiety. Natomiast właściciele dużej przestrzeni mogą pozwolić sobie również na stojące modele lamp.