Choć korzenie eklektyzmu sięgają drugiej połowy XIX wieku, styl ten niezmiennie zaskakuje i intryguje. Umiejętne wprowadzenie go do wnętrza stanowi spore wyzwanie, ale za to efekt końcowy może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Podpowiadamy, jak zaaranżować modny salon w stylu eklektycznym!
Styl eklektyczny, inaczej mieszany, zakłada nieoczywiste łączenie ze sobą różnych stylów i epok, bazowanie na pozornie wykluczających się estetykach. Innymi słowy, chodzi o mariaż rozmaitych wzorów, kolorów, materiałów i faktur — wszystko po to, aby stworzyć całkowicie unikalne i spersonalizowane wnętrze, które stanowi zaprzeczenie minimalizmu, ale z pewnością niedobrego smaku.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że we wnętrzu eklektycznym panuje artystyczny nieład. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom nie ma tu miejsca na przypadkowość ani spontaniczność. Salon eklektyczny powinna cechować optyczna harmonia, a to za sprawą wiodącego motywu, który stanowi spoiwo aranżacji — taką rolę spełni na przykład wyrazisty kolor, kształt, gatunek drewna lub geometryczny wzór. Cenisz sobie bliskość natury? Wspólnym mianownikiem mogą być kwiaty lub liście. Powielone na tapecie, poduszkach dekoracyjnych i plakatach oraz uzupełnione o żywe rośliny doniczkowe pozwolą na stworzenie salonu eklektycznego, bazującego na stylu urban jungle.
Podstawą eklektyzmu są kontrasty i niebanalne zestawienia. Lubisz styl nowoczesny, ale marzy Ci się kącik relaksu ze starym gramofonem i fotelem Chierowskiego? A może jesteś na etapie remontu i chodzi Ci po głowie elegancka klasyka, ale nie chcesz zrezygnować z bocianiego gniazda w salonie? Nie musisz tego robić!
Styl eklektyczny udowadnia, że w aranżacji wnętrz wszystko jest możliwe, a pozornie wykluczające się elementy wystroju mogą ze sobą współgrać, tworząc wnętrze równie gustowne, co spektakularne. Warunek jest jeden — zanim przystąpisz do działania, musisz mieć gotowy projekt, bo improwizacja zdecydowanie nie będzie Twoim sprzymierzeńcem.
Stylu eklektycznego nie da się zaszufladkować ani zamknąć w prostej definicji. Dlaczego? Ponieważ nie rządzą nim żadne sztywne reguły, a każde inspirowane nim wnętrze będzie wyglądać zupełnie inaczej. Decydując się na tę estetykę, masz więc ogromne pole do popisu, dzięki czemu możesz puścić wodze fantazji i dać się ponieść swojej kreatywności. Z drugiej strony, stajesz przed dużym wyzwaniem — Twoim zadaniem jest urządzenie bardzo zróżnicowanego wnętrza w taki sposób, aby nie wkradł się do niego chaos czy optyczny bałagan. Nic więc dziwnego, że zachwycający salon eklektyczny to zwykle taki, który jest efektem wielu prób i błędów.
Jeśli chcesz stworzyć eklektyczny wystrój salonu, ale nie czujesz się pewnie, eksperymentując ze stylami, na początek połącz dwa z nich, najlepiej takie, które mają ze sobą sporo cech wspólnych, na przykład prowansalski i shabby chic albo art déco i glamour. Staraj się utrzymać między nimi właściwe proporcje: jeden styl powinien być dominujący, a drugi stanowić jego uzupełnienie.
Wolisz bardziej kontrastujące i wyraziste zestawienia? Postaw na nowoczesną estetykę, przełamaną elementami vintage, loftowymi lub klasycznymi. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po trzy różne style, ale wówczas warto kierować się modelem proporcji 70:20:10, przy czym ostatnie 10% dotyczy stylu uzupełniającego, który najlepiej będzie wprowadzić w dodatkach.
Eklektyczny salon może być barwny, ale nie pstrokaty. Bazę kolorystyczną powinny stanowić odcienie spokojne i stonowane (w przypadku małych pomieszczeń najlepiej jasne). Aby ożywić wnętrze i nadać mu określony charakter, jedną ze ścian można wykończyć inaczej niż pozostałe: pomalować ciemniejszą farbą, wyłożyć wzorzystą tapetą lub drewnianymi lamelami, pokryć tynkiem strukturalnym albo architektonicznym betonem. Nonszalancji salonowi dodadzą kolorowe dekoracje i tekstylia. Dlaczego właśnie one? Jeśli po jakimś czasie Ci się znudzą, ich wymiana nie będzie się wiązała z kosztownym remontem.
Salon to pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu oraz przyjmuje gości, dlatego powinien pełnić funkcję reprezentacyjną, a jednocześnie być urządzony w taki sposób, aby domownicy na co dzień czuli się w nim dobrze. Wystrój tego wnętrza trzeba więc dobrze przemyśleć, zanim wpuści się do mieszkania ekipę remontową.
Na początek zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Ma być relaksująco i przytulnie, elegancko i szykownie, a może ekstrawagancko i inspirująco? Następnie przeanalizuj, jakie style pozwolą Ci stworzyć określony klimat i wybierz spośród nich dwa, maksymalnie trzy. Teraz wyodrębnij spośród nich te elementy, które chcesz mieć u siebie i postaraj się połączyć je w taki sposób, aby powstała spójna aranżacja. Nie udało się? Spróbuj jeszcze raz, wymieniając niepasujące fragmenty układanki. Weź pod uwagę metraż oraz kształt swojego salonu i zachowaj wyraźny podział na strefy.
Pamiętaj przy tym, że wprawdzie eklektyzm stoi w opozycji do minimalizmu, ale chodzi tu raczej o mnogość wzorów, tekstur i kolorów niż ilość mebli oraz przedmiotów. Jeśli umieścisz w salonie zbyt wiele „perełek”, żadna z nich nie będzie odpowiednio wyeksponowana. Czasem wystarczy jeden bardzo wyrazisty element aranżacji, aby wnętrze stało się jedyne w swoim rodzaju. Co może pełnić taką funkcję w Twoim pokoju dziennym? Jeśli w posiadaniu rodziny są jakieś nieużywane antyki, to najwyższa pora, aby ujrzały światło dzienne! Stare meble mają nie tylko duszę, ale zwykle też wartość sentymentalną, więc przywołują pozytywne skojarzenia. W dodatku są bardzo efektowne i stanowią oryginalną przeciwwagę dla nowoczesnego wykończenia i wystroju.
Dekory meblowe Modern Old City to propozycja od firmy Woodeco na kreatywne połączenie klasyki ze stylistyką vintage i nowoczesnością. Nawiązują one zarówno do ocieplającego wnętrze drewna o jasnym bądź średnim wybarwieniu, jak i mocniejszych akcentów utrzymanych w naturalnej, a przy tym mocnej tonacji kolorystycznej. Urządzone przy ich pomocy wnętrze będzie przytulne i swobodnie zaaranżowane. Pięknie będą z nim współgrać elementy metaliczne, takie jak lakierowana czarna stal oraz mosiądz, a także powierzchnie imitujące kamień oraz beton.
Harmonijnie dopełniające się dekory to między innymi:
Taka kompozycja kolorów i faktur doskonale sprawdzi się między innymi w wysokim, dobrze oświetlonym salonie w kamienicy. Wniesie do niego powiew świeżości oraz fantazji, pozwalając uzyskać odważne rozwiązania wnętrzarskie w eklektycznym stylu.