Styl Hampton — nazywany też stylem Hamptons — to sprawdzony sposób na to, by w mieszkaniu zagościła letnia, słoneczna, beztroska atmosfera. To również idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieszkać w eleganckich i komfortowych przestrzeniach. Sprawdź, jak wystrój wnętrz w stylu Hampton wniesie do Twojego domu powiew morskiej bryzy i luksusu. Jak należy go zaaranżować?
Wnętrza w stylu Hampton po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Zamożni Nowojorczycy, marząc o spędzeniu czasu na łonie natury, udawali się do niewielkiego miasteczka Hamptons. Oddalone o ok. 450 km Hamptons słynęło z dużej liczby luksusowych willi z ekskluzywnym wyposażeniem, w którym bogaci mieszkańcy spędzali weekendy lub całe lato, uciekając przed miejskim zgiełkiem. Spacery po plaży, kąpiele i spotkania towarzyskie w komfortowych wnętrzach — tak letnikom upływał czas w eleganckich domach na morskim wybrzeżu. Dom w stylu Hampton możemy śmiało uznać za synonim prestiżowych wakacji.
Dom lub mieszkanie w stylu Hampton można z łatwością przenieść na polski grunt. Wystarczy trzymać się kilku reguł, a właściciele będą mogli cieszyć się wakacyjną atmosferą przez cały rok, nie tylko w trakcie ciepłych miesięcy. Wystrój wnętrz w stylu Hampton osiągniesz, gdy:
Mieszkanie w stylu Hampton będzie idealną opcją dla osób, które najlepiej czują się w przestronnych wnętrzach. Takich, dla których najbardziej liczy się komfort przebywania w jasnej, otwartej i elegancko urządzonej przestrzeni. Wnętrza Hamptons przypadną do gustu tym, którzy miło wspominają dłuższy pobyt nad morzem lub marzą o wakacyjnej, relaksującej atmosferze we własnym domu. Styl Hamptons spodoba się też właścicielom lokali, chcącym otaczać się prestiżowymi meblami i dodatkami o ponadczasowym charakterze.
Styl Hamptons wśród innych sposobów aranżacji wnętrz wyróżnia na pewno konkretna paleta kolorów. Dominują w niej: beż (nawiązujący do piasku) oraz niebieski (kojarzący się z wodą i niebem). Aby dopasować przestrzeń w stylu Hamptons, warto zaopatrzyć się w unikalne dekory płyt laminowanych od marki Woodeco. Wybierz do tego np.:
Wnętrza Hamptons to nie tylko salon czy łazienka, ale też kuchnia. Zagospodarowanie całego mieszkania w jednym stylu sprawi, że będzie odbierane jako spójne. Główną częścią kuchni jest zabudowa szafkowa — wybierz modele z frezowanymi frontami, widocznymi błyszczącymi gałkami meblowymi (à la kryształ lub chromowane) oraz przeszkleniami. Szafki mogą być białe bądź granatowe. Intrygującym zabiegiem będzie też biało-niebieski miszmasz.
Krzesła również powinny być jasne, stół okrągły i drewniany, często na wygiętych nóżkach. A co z rodzajem siedziska? Do wyboru masz dwa typy: ażurowe i plecione, nasuwające na myśl meble ogrodowe bądź też utrzymane mocno w nadmorskiej stylistyce, czyli tapicerowane materiałem w szerokie biało-granatowe pasy. Nie zapominaj o detalach: cukierniczce w formie muszli, rycinach ze statkami na ścianie czy niebieskiej, porcelanowej zastawie stołowej i takim samym bieżniku.
Luksusowe wille w Hamptons zawierały obszerne pokoje dzienne z dużymi oknami, w których toczyło się życie towarzyskie. Co można zrobić, by odtworzyć beztroski klimat w polskim salonie? Postępuj według wskazówek.
Kolory, materiały i motywy, które pojawiły się w kuchni i salonie, znajdziesz też w łazience. Niekoniecznie musisz decydować się na biało-niebieskie płytki ceramiczne — to poważne wnętrzarskie zobowiązanie na lata. Równie dobrym rozwiązaniem będzie wyłożenie łazienki uniwersalnymi białymi kafelkami i nadanie jej morskiego charakteru. Zrobisz to, dodając funkcjonalne ozdoby:
Przy lustrze mogą znaleźć się beżowe materiałowe kinkiety, a na suficie plafon.
Wnętrza w stylu Hamptons słyną ze swojej przestronności, świetnego doświetlenia, wysokich sufitów oraz okazałych okien. Co za tym idzie, w ciemnych i ciasnych mieszkaniach wspomniany morski styl nie sprawdziłby się w pełni. Meble w willach Hampton są poustawiane w sporych odstępach, aby uzyskać efekt wizualnego oddechu — w małych przestrzeniach będzie to bardzo utrudnione. Z wyżej wymienionych powodów styl Hamptons najlepiej współgra z domami i mieszkaniami o sporym metrażu.
Wnętrza Hampton w ciasnych przestrzeniach możesz jednak stworzyć, stosując elementy charakterystyczne dla stylu, czyli finezyjne w formie meble retro, biało-niebieskie tekstylia czy specyficzną oprawę okienną (shuttersy). Kluczem do osiągnięcia tej estetyki będą też: doświetlenie miejsca (większa liczba świateł i dużych luster), wzbogacenie lokum o naturalne materiały (drewno, sizal, wiklina, rattan), a także zmiana koloru ścian i tapet — z ciemnych na jaśniejsze.