Małe jest piękne — to właśnie możemy powiedzieć o dekoracjach do domu w stylu rustykalnym. Ozdobne przedmioty tworzą rodzinny klimat, łączą mieszkańców z naturą, oferują ukojenie zmysłów i nadają przestrzeni łagodny, a przy tym odrobinę sentymentalny charakter. Dowiedzmy się, jakie dodatki rustykalne do domu będą najlepsze.
Styl rustykalny jest blisko natury: ceni stonowane kolory oraz len, wiklinę, bawełnę i drewno. Pomaga wyczarować sielski nastrój, przypominający dawne wiejskie wnętrza z nutą współczesności. Opiera się on również o liczne przedmioty vintage i rozbuchane kolorami wzory, często zaczerpnięte z folkloru. Z kolei spokojne dekory mebli i blatów — np.: PD7067 Wiśnia Porto, PD3053 Dąb Karmel oraz PF8022 Corten — pozwalają w pełni wybrzmieć rustykalnym dekoracjom.
Dodatki rustykalne do domu powinny być spójne z kolorami ścian, meblami i materiałami wykończeniowymi. Aby ułatwić ich dobór, przedstawiamy kilka wskazówek.
Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym są stonowane, uspokajające, ale nie można odmówić im charakteru. Z pewnością nie są monotonne! To zasługa licznych dekoracji. Istotny jest fakt, aby w każdym z pomieszczeń — w salonie, sypialni, łazience, kuchni, a nawet przedpokoju — pojawiły się ozdobne elementy w tym samym stylu. Dzięki temu mieszkanie czy dom zyskają wspólny mianownik. Zobaczmy, jak każdy z pokoi zyskuje rustykalny charakter z pomocą dodatków.
Przestrzeń salonu sprzyja eksponowaniu pięknych i użytecznych przedmiotów. Zawieszone na ścianie lub pod sufitem, postawione na podłodze, stoliku lub półkach drobiazgi wytworzą rustykalną atmosferę. Zacznijmy od metalu — żeliwne świeczniki i stojak na rośliny doniczkowe wprowadzą sielskie nuty.
Zielone akcenty są bardzo mile widziane w rustykalnym wnętrzu. Można je nawet połączyć z równie popularnymi w tej estetyce motywami religijnymi. W sklepach dostępne są, np. wizerunki Maryi lub innych świętych w otoczeniu ziół i kwiatów. Jako alternatywę proponujemy udekorowanie ścian zasuszonymi roślinami za szkłem i w ozdobnych ramkach. W salonie z kącikiem jadalnym połóżmy na stole koronkowy obrus znany z domu babci.
Atmosferę sielskiej wsi uda się uzyskać w przedpokoju dzięki kutemu z metalu wieszakowi. Może to być zarówno jego duża wersja, która pomieści kilka okryć wierzchnich i parasoli, jak i mniejsza, mocowana na ścianę — na torebki, apaszki czy szale. Również skrzyneczka na klucze może być ważnym akcentem w stylu rustykalnym, jeśli tylko została zrobiona z drewna i ma odpowiedni motyw — najlepiej kwiatowy. Za sprawą kilku przedmiotów już od progu widać, że wchodzimy w klimatyczną przestrzeń. Co więcej, styl rustykalny można też „wyprowadzić” na zewnątrz. Stylowy dzwonek do drzwi w kształcie kilku siedzących na gałęzi ptaszków zaprasza do środka.
Nawet w łazience o małym metrażu i bez okna bez trudu wykreujemy przyjemny, wiejski nastrój. Wystarczy kilka elementów. W rogu łazienki umieśćmy zabytkową tarę do prania i dzban do wody, a w oknie powieśmy koronkową zasłonkę z ozdobnym brzegiem. W pomieszczeniu brakuje prywatności? Mleczną szybę w łazienkowych drzwiach udekoruje tzw. zazdrostka, czyli mała i krótka firanka mocowana przy szybie, która nie zasłania całego prześwitu, a jedynie jego fragment.
Nie zapominajmy o drewnie i jego wnętrzarskim potencjale: drabinka oparta o ścianę, stołeczek lub rama lustra wzbogacą aranżację. Z kolei w wiklinowych koszyczkach zmieszczą się wszystkie kosmetyki. I już, można brać kąpiel!
Rustykalna sypialnia to królestwo tekstyliów. Do lnianej, spokojnej kolorystycznie pościeli można dobrać wielobarwną kapę na łóżko lub poduszki dekoracyjne. Styl rustykalny opiera się o motywy kwiatowe: zarówno ogromne bukiety, jak i skromne kwiaty polne. Wykorzystanie motywu „łączki”, która rozkwita na tle pościeli, jest równie urzekającym pomysłem.
Z beżowym kolorem ścian w pomieszczeniu świetnie komponują się bujany fotel z rattanu oraz drewniane i wiklinowe lampiony. A co z rustykalnymi dekoracjami na ścianę? Makatka z roślinno-owocowym motywem na pewno ją ozdobi. Równie popularne są plecione makramy — w tym wypadku styl rustykalny czerpie mocno ze stylistyki boho.
W rustykalnej kuchni zastawa jest zawsze mocno wyeksponowana. Filiżanki i kubki na haczykach nad blatem i talerze w górnej części kredensu spełniają założenia rustykalnej estetyki. Podobnie z akcesoriami kuchennymi (wałkiem, chochelką, żeliwną patelnią) — warto zawiesić je na relingu, by były pod ręką. Gliniane naczynia na półkach, szklane butelki, starodawny imbryk, i młynek do kawy z fantazyjnie wygiętą rączką — to idealne dodatki rustykalne do domu. A może uda się znaleźć prawdziwą maselnicę z dawnych lat?
Dekady temu bardzo popularny był komplet czterech ręcznie malowanych talerzy. Każdy z nich odpowiadał jednej z pór roku i pokazywał scenki z życia wsi, obramowanych dekorem. Taki element również pasuje do rustykalnej stylizacji domu. I ostatni pomysł: kafle piecowe umieszczone nad blatem wzbogacą aranżację sielskiej kuchni.
Dekoracje do domu w stylu rustykalnym wspaniale budują nastrój i przenoszą mieszkańców do wnętrza rodem z polskiej wsi. Ozdobne detale stanowią doskonały kontrapunkt dla stonowanego tła. Trzeba jednak uważać na wizualny przesyt: zbyt wiele bibelotów w różnych kolorach i pomieszanie wzorów może wprowadzić chaos. Dbajmy więc o proporcje i pamiętajmy: dom w stylu rustykalnym to nie skansen. Odrobina nowoczesności w postaci sprzętów AGD w zabudowie jest dobrym pomysłem, a klimatyczne lampy mogą występować tuż obok funkcjonalnego oświetlenia.