Styl boho obecny jest we wnętrzarstwie od wielu lat. Dopiero jednak ostatnimi czasy stał się jednym z najważniejszych trendów stosowanych w przypadku naszych domów i mieszkań. Wynika to po części z intensywnego promowania go w Internecie oraz w telewizji. Sprawdzi się w przypadku salonu, kuchni, łazienki czy sypialni. Dziś powiemy sobie o jego zastosowaniu w ostatnim z wymienionych przypadków. W jaki sposób zaaranżować sypialnię w stylu boho, by była ona estetyczna i funkcjonalna? Odpowiadamy!
Nazwa stylu to skrót od słowa bohema, którym w XIX wieku nazywano artystyczną cyganerię, która swoimi działaniami łamała wszelkie utarte schematy.
Co powinniśmy wiedzieć o charakterystyce wnętrza sypialni w stylu boho? Stawia się w jej przypadku na artystyczny nieład. Nie każdemu jednak spodoba się taka stylizacja. Zdecydowana większość z nas ceni sobie w naszych domach i mieszkaniach ład oraz porządek.
Styl boho natomiast to domena niespokojnych, artystycznych dusz, które nie lubią stałości i statyczności we wnętrzarstwie. Tutaj każdy element wystroju waży na ogólnym odbiorze designu pomieszczenia. Dlatego też trzeba przywiązać do planowania wystroju dużo uwagi.
Sypialnia w stylu boho to miejsce, które ma kojarzyć się nam głównie z odpoczynkiem po ciężkim dniu. Jest to więc jedno z tych pomieszczeń, w których ergonomia jest ważniejsza od designu. W sypialni mamy czuć się dobrze, a każdy element jej wystroju ma jakieś konkretne znaczenie oraz przeznaczenie.
Dlatego też bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej kolorystyki, mebli oraz dodatków. Muszą one do siebie pod wieloma względami pasować, ale dopuszczalne jest łamanie popularnych schematów wnętrzarskich.
W salonie w stylu boho możemy zastosować dekory, które uatrakcyjnią wnętrze:
W sypialni urządzonej w stylu boho zazwyczaj stawia się na klasyczne w swojej formie meble. Centralny punkt pomieszczenia będą stanowiły łóżko, szafki oraz lampki nocne. Dlatego warto przywiązać ogromną wagę do ich doboru. Mogą razem stanowić artystyczne zestawienie i zachować praktyczny charakter.
W sypialni warto postawić także na obszerną szafę, w której przechowywać będziemy zarówno ubrania, jak i wszystkie sypialniane szpargały. Jeśli natomiast dysponujemy obszerną sypialnią, to dobrą decyzją może być postawienie w jej przypadku na toaletkę.
W sypialni boho musimy postawić na kolory kojarzące się z orientem czy ziemią, a także dokonywać niestandardowych połączeń. Dlatego też w naszym pomieszczeniu możemy zastosować:
Wprowadzimy dzięki nim ciepło oraz dynamikę w naszej sypialni boho.
Wśród licznych dodatków w stylu boho warto więc postawić na rozmaite plecionki i zawieszki. Są one bardzo charakterystyczne dla stylu boho (na przykład słynne „łapacze snów”). Dzięki nim w domu lub mieszkaniu budowany jest sielski klimat.
W sypialni w stylu boho warto stawiać na tkaniny naturalnego pochodzenia — wykonuje się z nich zasłony, narzuty czy poszewki. W dobrym tonie będzie także postawienie na dywan z motywami etnicznymi.
Sypialnia boho nie może obejść się bez lamp. Można w jej przypadku zdecydować się zarówno na lampę sufitową, lampki nocne, jak i lampę podłogową. Powinny one reprezentować tę samą linię wizualną. Ich klosze często wykonywane są z organicznych materiałów.
Projektowanie wnętrza w stylu boho to bardzo odpowiedzialne zadanie. Choć jego wystrój często daje nam wrażenie artystycznego nieładu, to tak naprawdę każdy jego element musi być dobrze przemyślany, by wraz z pozostałymi tworzył harmonijną całość.
W przeciwnym razie we wnętrzu pojawi się niekontrolowany chaos, który popsuje cały odbiór pomieszczenia. Sypialnia w stylu boho ma być naszym azylem, w którym spędzimy czas po ciężkim dniu. Jeśli zastosujemy się jednak do wymienionych porad, pomieszczenie w stylu boho będzie cieszyło nas przez długi czas.