Wraz z nadejściem nowego roku, portale i magazyny, architekci i eksperci branżowi, chętnie tworzą zestawienia obowiązujących trendów, czyli pewnych tendencji projektowych, jakie zobaczymy we wnętrzach. Jeśli lubimy zmiany, to z jeszcze większą przyjemnością szukamy tego, co świeże i nowe; jeśli nie, to wśród obowiązujących tendencji znajdźmy te, które nam się podobają i które wydadzą się nam ponadczasowe. Pamiętajmy przy tym, że część trendów będzie naturalną kontynuacją znanych już motywów. Sprawdźmy, jakie trendy warto wprowadzić do naszych wnętrz w 2024 roku.
Mówiąc o trendach wnętrzarskich na 2024 rok, warto nieco je usystematyzować i podzielić na pewne kategorie. Wskażmy więc dominujące i modne kolory, kształty, materiały i faktury oraz style, jakie będą królowały we wnętrzach w roku 2024. Wiele z tendencji nadal pochodzi z natury, część dochodzi do głosu w formie nowoczesnych zestawień, jeszcze inne stanowią alternatywę dla rozwiązań, którymi zdążyliśmy się już nieco znudzić.
Jedno jest jednak pewne: mnogość dzisiejszych tendencji pozwala naprawdę na wiele — i to dobrze, bo dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Nawiasem mówiąc, wnętrza z nutą indywidualizmu będą szczególnie cenione w nadchodzącym roku.
W 2024 roku w aranżacji wnętrz postawmy na czekoladowy brąz, który cechuje ponadczasowa elegancja, ale i pewna wszechstronność. Ten ciepły odcień nadaje głębi i wyrafinowania przestrzeniom, w których się znajdzie — zarówno jako akcent, jak i motyw przewodni — w końcu ciemnobrązowa ściana jest świetną bazą dla jasnej sofy czy stołu wykonanego z naturalnego drewna. Używając czekoladowego brązu, można stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę, tak charakterystyczną dla harmonijnych wnętrz. Poza tym, kolor ten sprawdzi się w przypadku nowoczesnych aranżacji, choć jego urok docenią też fani klasycznych i stonowanych wnętrz, poszukujący ponadczasowej estetyki w swoich przestrzeniach mieszkalnych.
Dzięki swym walorom estetycznym, czekoladowy brąz to dość bezpieczny i uniwersalny wybór, który idzie w parze z różnymi stylami projektowymi. Wyobraźmy sobie salon w kolorze czekoladowego brązu, w którym ściany utrzymane są w tym aksamitnym odcieniu i tworzą ramę dla nowoczesnego wnętrza. A co, jeśli wolimy wykorzystać ten odcień w nieco mniejszej skali, raczej jako detal? Postawmy wówczas na pluszową sofę, która zachęca do odpoczynku. Pasujący stolik i ceramika w tym samym odcieniu uzupełnią całą aranżację, nadając pomieszczeniu ponadczasowego charakteru.
Innymi kolorami, również zaczerpniętymi z natury, a które chętnie zobaczymy we wnętrzach w 2024 roku są odcienie zieleni w nieco mniej oczywistym, bo ziemistym wydaniu. Urok kolorów, takich jak oliwkowy czy szałwiowy docenimy podczas aranżacji przestrzeni, które w założeniu mają emanować spokojem. Paleta barw na rok 2024 obejmuje zatem stonowane szałwiowe tony, oliwkę, ale i zieleń w kolorze mchu. Dobrym pomysłem będzie zestawianie ze sobą różnych jej odcieni — od poduszek w kolorze oliwkowym, szałwiowe ściany po sofę w zdecydowanym odcieniu zieleni. Zieleń przełamać można, np. wstawiając do wnętrza stolik kawowy z drewna z odzysku czy uzupełniając ją o kremowe dywaniki — taki wystrój sprawi, że domownicy poczują się w nim dobrze i będą zrelaksowani, wszak sięgając do psychologii kolorów wiemy, że patrzenie na zieleń i otaczanie się nią ma ogromny wpływ na dobrostan człowieka. Jednym słowem, trend ten wykorzystuje regenerującą moc natury. To kolejny argument za tym, dlaczego wybór ziemistych zielonych odcieni jawi się jako ponadczasowy i odświeżający wnętrza trend.
Niebieskie odcienie we wnętrzach będą w 2024 roku kolejnym z dominujących trendów kolorystycznych. Wybierać można z całej palety: od spokojnego błękitu po głęboki granat, które wprowadzają do wnętrza poczucie spokoju, ale i powiew nowoczesności.
Pokój dzienny, w którym króluje kolor niebieski — np. dzięki dużym, granatowym sofom, krzesłom z lazurową tapicerką oraz różnym dodatkom i elementom dekoracyjnym, jak poduszki lub tkane w pastelowych odcieniach błękitu dywaniki — ma harmonijną i zachęcającą atmosferę. Stanowi też często reinterpretację klasyki we współczesnych przestrzeniach mieszkalnych i łączy się ze stylami, które na niej bazują (np. hamptons).
Poza konkretnymi kolorami, w 2024 roku w aranżacji wnętrz modne będą odważniejsze niż dotąd połączenia kolorystyczne. Pudrowy róż z zielenią w kuchni? Czemu nie?
Obłości we wnętrzach nadal mają się świetnie. Ten znany z poprzednich lat trend, nadal będzie kontynuowany w 2024 roku. Moda na obłości i zakrzywione linie mebli wpisuje się w kontekst tworzenia przytulnych przestrzeni, np. w stylu japandi. Zaokrąglone formy pojawiają się nie tylko w przypadku mebli, równie często we wnętrzach spotykamy łuki.
W salonie sofy i fotele w zaokrąglonej formie wysuwają się na pierwszy plan, a ich eleganckie kontury zachęcają do tego, by się rozsiąść i oddać rozmowie. Obok postawmy rzeźbione stoliki kawowe, które także nawiązują do tego motywu, płynnie łącząc funkcjonalność z artyzmem.
Wpisując się w ten trend, meble o obłej formie redefiniują sposób, w jaki mogą wyglądać tradycyjne siedziska — te nadają dziś pomieszczeniu rzeźbiarskiej elegancji. W takim wydaniu sofy, fotele i krzesła przyciągają wzrok, stając się często centralnym punktem tworzonej aranżacji.
Styl japandi, jak wiemy, to nic innego jak połączenie dwóch popularnych, bazujących na minimalizmie trendów w projektowaniu wnętrz: stylu japońskiego i stylu skandynawskiego. Kombinacja ta ma na celu stworzenie harmonijnego, spokojnego, funkcjonalnego i estetycznego otoczenia — nic zatem dziwnego, że dość szybko skradła serca wielu, przez co zostanie z nami i w 2024 roku.
Minimalistyczne, proste w formie meble, naturalne materiały, jasne kolory, sporo wolnej przestrzeni i obecność roślin, czyli cechy będące charakterystycznymi dla tworzenia takich wnętrz, wyznaczają projektową drogę, która jest na tyle uniwersalna, że trudno jej nie polubić. Zwłaszcza że japandi stara się łączyć najlepsze cechy dwóch różnych kultur i tradycji projektowania wnętrz, tworząc spójne i eleganckie przestrzenie, cechujące się funkcjonalnością i estetyką.
Boho powraca ze zdwojoną mocą. We wnętrzach zaaranżowanych w tym stylu zobaczymy zatem plecione meble i dodatki, mnóstwo rękodzieła, jasne kolory, a także połączenia wielu tkanin i tekstur, tak lubianych w tym stylu.
Wystrój boho celebruje indywidualność, a dzięki niemu daje się stworzyć luźną i beztroską atmosferę. Tym, co sprawia, że taki sposób projektowania jest wart wspomnienia także w 2024 roku, jest jego cel, który stanowi uwolnienie kreatywności i możliwość zaprojektowania domu, który autentycznie odzwierciedla pasje i charakter jego użytkowników. Urok tkwi w pomysłowym połączeniu różnych elementów wystroju: dywanów, narzut i poduszek z kolorem sofy i ścian, co stworzy atmosferę emanującą relaksem i komfortem. Ponadto, wszechstronność tego stylu jest niezwykła; nie ogranicza się do określonej przestrzeni ani estetyki.
Trend ten pojawił się na skutek dalszej ekspansji znanego z surowości stylu industrialnego. W stylu tym, podobnie jak w architekturze brutalistycznej (od której, notabene, tendencja ta bierze swój początek), tak i we wnętrzach często eksponuje się konstrukcje pomieszczeń, z premedytacją ukazując ich surową estetykę.
W kontekście wnętrz, brutalizm przekłada się więc na wykorzystanie surowych, naturalnych materiałów, takich jak beton, stal i cegła, przy świadomej rezygnacji z ozdób i dodatków. Co jeszcze sprawdzi się w takim wnętrzu? Przede wszystkim przemysłowe oświetlenie i surowe formy mebli — idealny będzie, np. stół z betonu, stali lub surowego drewna.
Ostatnie lata to triumf nieco zachowawczego minimalizmu. Nie dziwi więc, że po pewnym czasie pragniemy we wnętrzach czegoś zupełnie innego i urządzamy nasze mieszkania i domy z dużo większą odwagą. Styl eklektyczny zachęca nas do stosowania różnorodnych motywów, kolorów i faktur, a jego atrakcyjność polega na możliwości stworzenia tętniącej życiem, niezwykle żywej przestrzeni, w której każdy wzór opowiada wyjątkową historię. W miarę jak zacierają się granice między stylami, wzory stają się środkiem do wyrażania siebie. W 2024 roku wnętrza nie mogą być nijakie i wyraźnie widać to także w trendach.
W roku 2024 nadal cenimy naturalne drewno — między innymi za jego naturalną urodę. Wykonane z tego szlachetnego materiału meble uważane są za ponadczasowe, uniwersalne i trwałe. Drewniany stół z krzesłami, kredens lub wykonaną z drewna zabudowę znajdziemy w wielu domach. Warto wskazać, że z racji na to, że drewno jest łatwe w obróbce przyjąć może zarówno proste, jak i wyszukane formy — ich wybór zależy od nas.
Beton, chociaż dawniej kojarzony głównie z surowymi elementami architektury, takimi jak ściany i filary, obecnie powraca do wnętrz jako element dekoracyjny, a także część innych elementów wyposażenia, jak stoliki, szafki, a nawet umywalki. Wszystko to zasługa rozwoju technologii — obecnie pozwala ona na bardziej zróżnicowane i nowoczesne zastosowanie betonu w projektowaniu wnętrz (betonowe panele ścienne, mikrocement czy betonowe meble).
Analizując trendy wnętrzarskie widzimy, że wiele z propozycji wykracza poza standardowe i zachowawcze rozwiązania, wnosząc powiew świeżości do naszych domów i mieszkań. Od ponadczasowego uroku niebieskich, zielonych i czekoladowych odcieni po dynamiczną grę wnętrz eklektycznych czy boho — to prawda, że wiele z tendencji zachęca nas do wyrażenia swej indywidualności, podczas gdy inne przełamują konwencjonalne granice projektowania. Bez wątpienia jednak każdy trend, którego rozwój nie musi idealnie odpowiadać konkretnym datom w kalendarzu, reprezentuje nowy rozdział w stale ewoluującej historii współczesnego wzornictwa.