Złoto w kuchni – w jaki sposób je wprowadzić? Porady i inspiracje

4 min czytania

Cieszy się zainteresowaniem i uznaniem od momentu, kiedy po raz pierwszy wypłukano je z piasku – a było to kilka tysięcy lat przed naszą erą. Niegdyś zarezerwowane dla bogaczy i możnowładców, dziś jest popularne i dostępne dla wszystkich, jednak nadal roztacza swój czar i króluje w świecie mody i wnętrzarstwa. Na czym polega fenomen złota i jak wykorzystać złoty kolor, aby zaaranżować szykowną kuchnię? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi!

Kolor złoty – jakie ma znaczenie?

Złoto to metal szlachetny, słusznie kojarzący się z czymś luksusowym i majestatycznym. Symbolizuje dobrobyt, ale też władzę i wieczność. Kolor złoty dodaje wnętrzu elegancji, przyciąga wzrok, przepięknie lśniąc i odbijając światło. Zastosowany na większej powierzchni powiększa optycznie pokój, przy czym efekt ten można spotęgować lustrzanymi odbiciami i szklanymi taflami.

Co istotne, złoto może mieć różny stopień połysku – im mocniej się błyszczy, tym bardziej rzuca się w oczy; z kolei matowe wykończenie sprawia, że prezentuje się raczej dyskretnie, a przy tym niezwykle dostojnie. Ze względu na dużą kruchość, złoto w czystej postaci występuje niezwykle rzadko. Zazwyczaj podczas wytapiania miesza się je z innymi metalami, uzyskując w ten sposób różne odcienie. Przykładowo, złoto z domieszką cynku nabiera żółtego koloru, natomiast po dodaniu niklu, palladu lub platyny zaczyna wpadać w białe tony. Bardzo popularne jest także miedziane złoto o różowawym odcieniu.

Na pierwszym planie kran ze złotymi zdobieniami. W tle znajduje się półka z akcentami złota oraz dekoracjami w kolorze miedzianego złota o różowym odcieniu.

We wnętrzach złoto pełni rolę aranżacyjnej biżuterii, nadając im wyrafinowany charakter, rozświetlając i ożywiając pomieszczenie. Nic więc dziwnego, że złote dekoracje i elementy wykończenia najczęściej pojawiają się w mieszkaniach urządzonych w pełnym blichtru stylu francuskim, nowojorskim, art déco oraz glamour. Złoto jest jednak na tyle uniwersalne, że pasuje do większości nurtów wnętrzarskich: od klasycznego, orientalnego i kolonialnego, przez retro, rustykalny oraz eklektyczny, aż po nowoczesny i minimalistyczny. Wbrew pozorom pomieszczenie ozdobione akcentami w złotym kolorze wcale nie musi przypominać pałacowej komnaty ani pełnić funkcji reprezentacyjnej – wszystko zależy od tego, w jakiej stylistyce będzie utrzymana całość wystroju.

Złota kuchnia – mniej znaczy więcej!

Złoty kolor można wprowadzić do kuchni na wiele sposobów. Jeśli chcesz, aby grał w aranżacji pierwsze skrzypce, zastanów się nad wykończeniem ściany między blatem roboczym a górnymi szafkami szklanym panelem barwionym na złoto, ozdobną płytą kompozytową lub miedzianą blachą, metaliczną mozaiką w złotym kolorze albo płytkami ceramicznymi ze złotymi akcentami – te ostatnie ułóżmy w kształt lub jodełki francuskiej.

Kuchnia w połączeniu koloru czarnego oraz złotego. Pomiędzy szafkami mebli szklany panel złoty.

Dla osób lubiących odważne aranżacje trafionym pomysłem będą „złote” sprzęty, takie jak lodówka w stylu retro, cylindryczny okap zamontowany nad wyspą kuchenną oraz designerski czajnik elektryczny. Pięknie będą się z nimi komponować szafki ze złotymi uchwytami i okuciami oraz złote cokoły. W kolorze złotym mogą być także całe fronty, jednak wówczas warto się ograniczyć wyłącznie do dolnej lub górnej zabudowy.

W kąciku ze stołem wytwornie będą prezentować się proste krzesła obite złotą tapicerką, natomiast przy wyspie kuchennej można postawić hokery na złotym stelażu. Blichtru, ale też przytulności w strefie jadalnej dodadzą tekstylia, takie jak przetykany złotą nicią dywan czy bieżnik.

Jeśli w kuchni jest miejsce na witrynę np. ze złotym dekorem, warto wyeksponować w niej elegancką zastawę. Z kolei na ścianie mogą zawisnąć obrazy w pomalowanych na złoto ramach oraz dekoracje z motywami roślinnymi lub geometrycznymi. W strefie czystości uwagę przyciągnie zlewozmywak bądź bateria kuchenna ze stali nierdzewnej w kolorze mosiądzu.

Meble kuchenne z witryną. Wszystkie dekoracje, armatura oraz inne elementy w kolorze mosiądza.

Przepiękną dekoracją mogą być również lampy: kinkiety z materiału lub tworzywa sztucznego o złotej barwie oraz efektowne żyrandole z pozłacaną ramą i szklanymi ramionami dające ciepłe, rozproszone światło.

Z jakimi kolorami łączyć złote dodatki w kuchni?

Kolor złoty sam w sobie jest na tyle wyrazisty, że jeśli chcemy wprowadzić go w dodatkach czy elementach wystroju, to baza aranżacji powinna być stonowana. Najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zestawienie złota z matową bielą, która podbije jego głębię i wyeksponuje połysk.

Białe szafki kuchenne w połączeniu z dolnymi granatowymi. Uchwyty, armatura oraz inne atrybuty w kolorze złota.

Niezwykle dostojnie wygląda kontrastowe połączenie złotego z czernią, która doda kuchni wytworności, ale też ekstrawagancji. Na taki mariaż kolorystyczny, na przykład w postaci złotej ściany w kuchni i czarnej zabudowy meblowej, mogą sobie jednak pozwolić wyłączenie właściciele przestronnych kuchni z oknem dającym dużo światła dziennego.

Złoto pięknie prezentuje się także w towarzystwie butelkowej zieleni, granatu oraz zimnych odcieni szarości, a więc kolorów typowych dla wnętrz nowojorskich oraz glamour. Zupełnie inny efekt uzyska się, zestawiając złote dodatki do kuchni z pudrowym różem, pastelowym błękitem czy jasnym beżem – wówczas pomieszczenie nabierze bardziej delikatnego i kobiecego, a zarazem przytulnego charakteru.

Jakie dekory meblowe pasują do kuchni ze złotem?

Złoty kolor harmonijnie współgra nie tylko ze wspomnianymi wyżej kolorami, ale także z materiałami naturalnymi, takimi jak kamień (na przykład jasny marmur, trawertyn), ciepłe i ciemne odcienie drewna (orzech, wiśnia, teak) oraz beton i cegła, które swoją surowością równoważą efektowny połysk złota. Wybierając zabudowę meblową do kuchni ze złotymi akcentami, na fronty szafek warto rozważyć jeden z poniższych dekorów od firmy Pfleiderer:

  • S63045 INDIA WHITE – delikatny wzór marmuru o nieoczywistym wyglądzie. Stanowi intrygującą alternatywę dla czystej bieli. Dzięki subtelnym żyłowaniom ma stonowany charakter i doskonale prezentuje się na dużych powierzchniach. To świetny wybór na fronty meblowe;
  • F70002 CAVA BEŻ – piękny odcień metalicznego beżu, uszlachetniony dodatkiem masy perłowej. Klasyczny i elegancki. Z ciemnym, czekoladowym drewnem stworzy niezwykle nastrojowe wnętrza w stylu Elegant Rich, gdzie całość aranżacji uzupełnić można błyszczącymi lub czarnymi dodatkami;
  • F76146 TERRAZZO BRĄZOWE – ciemny, monochromatyczny kamień z wtrąceniami w złotym odcieniu o ponadczasowym charakterze i zastosowaniu. Brązowa barwa ociepli wnętrze, doda mu elegancji i klasy, a stonowany wzór sprawi, że z łatwością dopasuje się do każdej aranżacji;
  • R76110 KITO BRĄZOWY dekor o wzorze walcowanej blachy z efektem przetarcia, który rekomendowany jest z matową strukturą;
  • F70000 MIEDŹ METALICZNA miedziane wybarwienie z metaliczną powłoką, nadającą dekorowi rustykalnego charakteru;
  • R50084 TEAK ZŁOTY – wzór egzotycznego drewna o pasiastym rysunku o ciepłym i przytulnym odcieniu. Sprawdzi się w połączeniach, np. z wzorami drewna, kamienia czy dekorami UNI.
Blat imitujący marmur. Na blacie stoi biały wazon z kwiatami oraz złotymi dekoracjami.

Kuchnia z dodatkiem złota – o czym musisz pamiętać?

Sięgając po kolor złoty, trzeba przede wszystkim kierować się umiarem. Wykończona przy jego użyciu kuchnia może prezentować się bardzo elegancko i szykownie albo wręcz przeciwnie – krzykliwie i kiczowato. Wszystko zależy od tego, czy nie przesadzimy z liczbą dodatków, które w nadmiarze będą wyglądać ostentacyjnie i męczyć wzrok. Czasem, aby osiągnąć spektakularny efekt, wystarczy tylko kilka „złotych” detali.

Kuchnia z meblami kuchennymi w kolorze drewna. Nad szafkami duże lustro. Armatura oraz okap kuchenny w kolorze złota.

Złote wykończenie powinno iść w parze z prostą formą i gładką powierzchnią. Jeśli decydujemy się na tak wyrazisty kolor w kuchni, nie ma co eksperymentować z niebanalnymi kształtami i fakturami. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby w idącym z duchem czasu wnętrzu zastosować nowoczesne wzornictwo, na przykład w formie geometrycznych deseni na tapecie czy dywanie.

Równie istotne jest, aby łączyć ze sobą elementy wystroju mające ten sam odcień złota i unikać kiepskich jakościowo podróbek, które szybko przestaną wyglądać estetycznie. Jeśli zastosujesz się to tych zasad, przy odrobinie kreatywności i wysiłku uda Ci się uzyskać stylową przestrzeń kuchenną, której daleko będzie do aranżacyjnej nijakości.