Aranżacja jadalni – w jaki sposób dobrać stół oraz krzesła?

4 min czytania

Jadalnia to miejsce, w którym domownicy spędzają mnóstwo czasu – jedzą posiłki, podejmują gości, piją poranną kawę, a nierzadko uczą się lub pracują. Bez względu na to, czy stanowi ona część pokoju dziennego czy odrębną całość, kluczowe jest, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dbając przy tym zarówno o jej estetykę, jak i komfort użytkowania. Wbrew pozorom stworzenie projektu jadalni nie jest wcale takie trudne – wystarczy, że uwzględnisz szereg praktycznych wskazówek, które znajdziesz poniżej.

Jadalnia kiedyś a teraz

Dawniej obszerna jadalnia pełniła przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, a jej posiadanie było wyznacznikiem statusu społecznego. To w niej rodziny królewskie i możnowładcy organizowali uczty i spędzali czas na rozmowie i tańcach, jedzeniu i piciu. Spore znaczenie miało przy tym usadzenie przy stole – gospodarze najczęściej zajmowali miejsca na specjalnym podeście, wokół siebie gromadząc najznamienitszych gości. Wraz z upływem czasu stwierdzono jednak, że na jadalnię lepiej nadają się nieco mniejsze pomieszczenia, zapewniające większy komfort i lepszą wentylację.

Obecne jadalnia znajduje się niemal w każdym mieszkaniu, choć często przybiera ona postać kącika jadalnego stanowiącego przedłużenie salonu lub kuchni. Wyjątek stanowią wolnostojące domy, w których zwykle można sobie pozwolić na wygospodarowanie pokoju przeznaczonego stricte do spożywania posiłków. Takie rozwiązanie daje bardzo duże możliwości aranżacyjne i pozwala na stworzenie zarówno klimatycznej, jak i funkcjonalnej przestrzeni, dostosowanej do indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

Okrągły stół z czarnym blatem oraz czterema krzesłami. Stół jest zastawiony talerzami oraz kieliszkami. Ciemnozielona ściana.

 Czego nie może zabraknąć w jadalni?

Pierwsze skrzypce w jadalni gra stół z krzesłami. Kształt stołu dobiera się do metrażu oraz układu pomieszczenia – o ile okrągły blat sprzyja rozmowie i nie ma kantów, więc jest bezpieczny dla małych dzieci, o tyle przy stole kwadratowym czy prostokątnym można usadzić więcej osób oraz w razie potrzeby dosunąć go do ściany. W mniejszych jadalniach warto także rozważyć zakup mebla z rozkładanym blatem, na co dzień zyskując tym samym sporo wolnej przestrzeni.

Jeśli chodzi o krzesła, to do wyboru są modele stylistycznie dopasowane do stołu (często sprzedawane wraz z nim w komplecie) oraz dobrane na zasadzie kontrastu, na przykład białe krzesła oraz czarny stół. W nieco bardziej ekstrawaganckich wnętrzach efektownie będą prezentować się krzesła z siedziskami w różnych kolorach, które ożywią aranżację i dodadzą jej niebanalnego charakteru.

W jadalni nie powinno zabraknąć mebli do przechowywania, takich jak kredens czy komoda na naczynia i sztućce bądź witryna pozwalająca na wyeksponowanie eleganckiej zastawy. W dużym pomieszczeniu można także wydzielić kącik wypoczynkowy z wygodnymi fotelami, stolikiem kawowym i barkiem. Taki element wystroju nawiązywać będzie do dworskich obyczajów rodem z XVII wieku, kiedy to po kolacji jadalnia zamieniała się w bawialnię, gdzie wraz z gośćmi spędzano resztę wieczoru.

O przytulny nastrój trudno zadbać bez odpowiedniego oświetlenia. Nad stołem powinna pojawić się lampa wisząca dająca ciepłe, kameralne, rozproszone światło. Umieszcza się ją na takiej wysokości, aby dobrze doświetlała stół i twarze, ale nie raziła i nie przeszkadzała w rozmowie, czyli około 50-60 cm od blatu.

A co z dekoracjami? Przy aranżacji wnętrza jadalni istotną rolę odgrywają tekstylia. Firanki i zasłony, rolety rzymskie, obrusy, bieżniki i serwetki… wszystkie one nadają pomieszczeniu nieformalny klimat, podobnie jak zdobiący podłogę dywan (najlepiej pętelkowy lub z krótko przyciętym runem).

Drewniany stół z sześcioma krzesłami. Lampy nad stołem, obrazy na ścianie. W tle salon.Wystrój jadalni – jak ją urządzić? Podpowiedzi i inspiracje

Jadalnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na zabrudzenia, dlatego jej wykończenie powinno być przede wszystkim praktyczne. Praktyczna z pewnością nie jest drewniana podłoga – piękna, ale podatna na zarysowania i negatywny wpływ wilgoci. Znacznie lepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, które są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym łatwe w czyszczeniu. Co istotne, mogą one z wyglądu do złudzenia przypominać parkiet lub posadzkę wykonaną z kamienia naturalnego.

Ściany w jadalni najprościej jest pomalować zmywalną farbą, można je też wykończyć stylową sztukaterią. Ścianę, w pobliżu której stoi stół, warto dodatkowo zabezpieczyć przed obijaniem krzesłami przy pomocy nowoczesnej boazerii, winylowej tapety, betonu architektonicznego lub specjalnych paneli ściennych. Ważne, aby dominowała stonowana kolorystyka, a przełamujące ją akcenty miały ciepłą barwę, która sprzyja odprężeniu i pobudza apetyt (czerwień, żółć, pomarańcz).

Co do umeblowania, to – podobnie jak w przypadku podłogi – lepiej jest zrezygnować z wymagającego regularnej konserwacji drewna. Prostsze w utrzymaniu i zdecydowanie tańsze są płyty meblowe z drewnopodobnym laminatem. Szeroki wybór dekorów z powodzeniem imitujących lite drewno ma w swojej ofercie Pfleiderer. Są to między innymi:

  • R20315 DĄB ARTISAN – intrygujący dąb rustykalny ze szpachlowanymi sękami. Słoisty, plankowany, o pełnym, wyrazistym usłojeniu. Autentyczny w wyrazie, zapewnia efekt litego drewna. Uniwersalny w zestawieniu, stanowi doskonałą bazę do łączenia z czernią, antracytem lub szarością.
  • R50084 TEAK ZŁOTY – ciepły i przytulny dekor inspirowany drewnem egzotycznym. Zapewnia efekt przestrzennego ładu we wnętrzu dzięki harmonijnie ułożonemu, pasiastemu rysunkowi drewna. Doskonale ociepla aranżacje industrialne i nowoczesne, ale pasuje również do klasycznych stylizacji.
  • R20074 DĄB BORDEAUX JASNY – dekor o bardzo wyrazistej strukturze podkreślonej przez zastosowanie efektu szczotkowania. Malownicze promienie rdzeniowe, zarysowania, kwiaty oraz sęki nadają rysunkowi dębu rustykalny charakter.
  • R34033 JESION GÓRSKI – uniwersalny, nowoczesny jesion o pięknej gradacji szarości i delikatnej strukturze inspirowanej naturą. Gładka powierzchnia sprawia wrażenie niedawno oszlifowanej. Pory ułożone są w sposób liniowy, ale nieregularny, a ich różna głębokość i mocno zarysowane brzegi tworzą wrażenie autentyczności.
  • R20128 DĄB SONOMA – jeden z najpopularniejszych dekorów drewnopodobnych. Klasyczne drewno dębowe z efektem deskowania o neutralnym wybarwieniu. Cechuje je rysunek z widocznymi, biegnącymi horyzontalnie nacięciami po pile, które nadają mu autentyczny charakter.

Okrągły stół z białym blatem. Krzesła z oparciem w kolorze zielonym oraz żółtym. Wazon na stole. Obraz oraz makrama na ścianie.

 Jaki styl wybrać do wnętrza jadalni? Aranżacje na czasie

Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od preferencji domowników. Można natomiast wskazać style, na których opierają się najmodniejsze w tym sezonie aranżacje jadalni.

Już od kilku, jeśli nie kilkunastu, lat niepodzielnie króluje minimalizm. Cechują go proste formy, neutralna paleta barw oraz oszczędność w dodatkach. Skąd bierze się jego popularność? Minimalizm jest na tyle uniwersalny, że nie wychodzi z mody, poza tym umożliwia częstą zmianę wystroju bez ponoszenia dużych wydatków – wystarczy kilka nowych tekstyliów i dekoracji, aby jadalnia nabrała zupełnie innego charakteru.

Podobne zalety ma styl industrialny, który można z łatwością wprowadzić do jadalni, decydując się na prostokątny stół z drewnopodobnym blatem oraz czarnymi, metalowymi nogami. Do takiego stołu pasują niemal wszystkie krzesła, co będzie dużym ułatwieniem dla osób, dla których aranżacja wnętrza jadalni brzmi jak duże wyzwanie.

Z kolei amatorzy elegancji chętnie sięgają po styl glamour kojarzony głównie z luksusem i przepychem. W czerpiącej z tego stylu inspiracje jadalni nie może zabraknąć stylowego stołu z przeszklonym blatem lub chromowanymi nogami, krzeseł z welurową pikowaną tapicerką i podłokietnikami oraz srebrnych bądź złotych dodatków.

Jadalnia w stylu glamour. Duży stół z krzesłami.
Jak dobierać stół oraz krzesła do jadalni? Praktyczne wskazówki

Punktem wyjścia do zaplanowania wystroju wnętrza jadalni jest wybór odpowiedniej wielkości stołu z uwzględnieniem dostępnego metrażu. Należy kierować się przy tym zasadą, że optymalna powierzchnia na nakrycie dla jednej osoby to 60x40 cm. Przykładowo blat stołu przeznaczonego dla 4-osobowej rodziny powinien być nie mniejszy niż 120x80 cm.

Co więcej, trzeba pamiętać, że przy stole nie tylko się siedzi, ale potrzebna jest także przestrzeń, która pozwala swobodnie się wokół niego poruszać. Aby móc wygodnie odsunąć krzesło i wstać od stołu, konieczne jest co najmniej 80 cm i taki musi być minimalny odstęp od ściany. Znaczenie ma również odległość blatu stołu od siedziska. Powinna być ona nie mniejsza niż 30 cm, zwłaszcza jeśli wśród domowników znajdują się osoby wysokie.

Przed kupieniem krzeseł zawsze warto najpierw na nich usiąść, testując miękkość siedziska oraz wysokość i wyprofilowanie oparcia. Jeśli meble są tapicerowane, zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonane zostało obicie – w codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzi się tkanina hydrofobowa, która nie chłonie cieczy i przez to jest prosta w pielęgnacji.