Jadalnia w stylu boho — kilka praktycznych wskazówek

2 min czytania

Styl boho w ostatnich latach dość mocno zyskuje na popularności. Artystyczny nieład będący motywem przewodnim stylu boho nie jest jednak uzyskiwany spontanicznie. To odpowiednia gra kolorów, mebli oraz dodatków. Jeśli zaaranżujemy je w danym pomieszczeniu z odpowiednią rozwagą oraz pieczołowitością, to efekt końcowy będzie oszałamiający. Dziś podpowiemy Wam, jak urządzić naprawdę ciekawie i estetycznie prezentującą się jadalnię w stylu boho!

Jadalnia boho charakterystyka wnętrza opartego na naturze

Boho to skrót od słowa bohema, którym określano XIX-wieczną, francuską artystyczną cyganerię, która przeciwstawiała się ówczesnym obyczajom i promowała wolność w ekspresji.

Styl boho to przede wszystkim orientalne i naturalne akcenty, które przejawiają się we wnętrzach, a także łamanie wszelkich zasad aranżacyjnych. Dzięki niemu w naszych wnętrzach może zapanować lekkość i harmonia.

W jadalni w stylu boho możemy postawić na wzory i faktury np. etniczne czy hippisowskie, a także na naturalne materiały, jak kamień, drewno, wiklina, kamień czy ceramika. Co jeszcze będzie nam potrzebne, by zaaranżować elegancką i funkcjonalną jadalnię w stylu boho?

Drewniany stół oraz krzesła. Na stole stoi wazon z dekoracją. W tle znajdują się błękitne drzwi, a na ścianie plakat.

Jak urządzić jadalnię w stylu boho? Meble, które ożywią Twoje pomieszczenie

Centralną rolę będzie więc pełnił stół z krzesłami wszystko wykonane z drewna. Jednak w przypadku krzeseł możemy pozwolić sobie, by każde było w innym kształcie oraz kolorze. Wszystko zależy od odpowiedniego pomysłu. W jadalni w stylu boho możemy zamontować regały lub witryny, gdzie będziemy trzymali wszelkie naczynia i zastawy, a w przypadku większego metrażu postawmy na drewniany kredens. W ramach łamania schematów meble, które wybierzemy do naszego pomieszczenia, mogą być stare, jednak odnowione pamiętajmy, by nie zmienić stylu boho w stylu retro za pomocą takiego zabiegu, musi być to zrobione z odpowiednim pomysłem.

Kolorystyka w jadalni boho w jaki sposób ją dobrać?

W jadalni w stylu boho powinniśmy wybrać charakterystyczne kolory ziemi czy orientu, ale odpowiednio przełamywać je intensywniejszymi barwami w taki sposób nadamy wnętrzu dynamiki i życia. Dlatego ziemiste kolory, jak brąz, beż, zieleń czy szarość, możemy przełamywać odcieniami żółtego czy czerwonego.

Decydując się na aranżację jadalni w stylu boho możemy wybrać gotowe dekory, jak np.:

PD7066 Sosna Słowiańska bielona sosna, która wprowadza do pomieszczenia harmonię i nadaje mu dynamiki. Ze względu na uniwersalność sprawdzi się w połączeniu z praktycznie wszystkimi dekorami;
PD7051 Sosna Bielona  wzór drewna sosnowego o jasnym wybarwieniu. Proste połączenie słojów i sęków daje nam możliwość bardzo wielu kombinacji z innymi barwami czy dekorami;
PD3036 Dąb Luciano  dekor, który stanowi realistyczną imitację naturalnego i delikatnego forniru dębowego. Widoczne są na nim pory drewna i delikatne rysy;
PU1503 Piasek Pustyni  jasny, naturalny odcień jasnego beżu, który zestawimy z pastelami i jasnym oraz bielonym drewnem;
PU1506 Kaszmirowy Beż delikatny, ciepły beż, który sprawdzi się w kompozycjach z ciemnymi gatunkami drewna czy bieloną sosną.

Jadalnia i kuchnia w stylu boho z zastawionym stołem, na stole zastawa oraz kwiaty.

Jadalnia w stylu boho jak najlepiej dobrać i dopasować dodatki?

Głównym punktem każdej jadalni są stół i krzesła, dlatego to na dekorowaniu tych właśnie elementów powinniśmy się skupić najbardziej. Obrus, który położymy na meblu, powinien być wykonany, np. z lnu. Przydadzą się także bambusowe podkładki, misy na owoce, tace np. z wikliny, na których ustawimy świeczki zapachowe, by stworzyć klimat podczas wspólnych posiłków, a także rośliny w wazonach lub doniczkach.

Na ścianach w naszej jadalni w stylu boho sprawdzą się wszelkie ręcznie wykonane plecionki czy zawieszki. Dobrą decyzją może być także powieszenie zegara w pasujących do reszty elementów odcieniach.

W jadalni w stylu boho nie może zabraknąć również oświetlenia z kloszami, np. wiklinowymi. Sprawdzą się lampy wiszące oraz podłogowe.

Stół wraz z krzesłami usytuowane na środku pomieszczenia. W tle znajduje się regał, donica na kwiat oraz inne dekoracje. 

Inspiracje do jadalni boho jak zaprojektować wnętrze?

Jadalnia w stylu boho, choć swoim charakterem buduje w nas wrażenie spontanicznego, artystycznego nieładu, tak naprawdę jest miejscem, w którym każdy element musi być dobrze przemyślany. Tylko wtedy będzie robiła wrażenie na nas i na naszych gościach, jednocześnie zachowując pełnię funkcjonalności. Dlatego tak ważną kwestią jest wcześniejsze zaplanowanie wszelkich niezbędnych elementów kolorów, mebli, dekoracji zanim przystąpimy do wdrażania stylu boho do naszego pomieszczenia.