Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

3 min czytania

„Rustic”, czyli z języka angielskiego „wiejski” – oto cały styl rustykalny. Dom zaaranżowany zgodnie z jego wyznacznikami kojarzy się z dawną polską wsią i chatą zagubioną wśród pól. Jednak tak naprawdę ten styl narodził się w Stanach Zjednoczonych, kiedy nowy ląd został zasiedlony przez Brytyjczyków i pojawiła się potrzeba urządzenia nowej przestrzeni. Jak stworzyć sielskie, romantyczne i charakterne wnętrze w stylu rustykalnym? Sprawdźmy!

Wnętrze domu w stylu rustykalnym – czym się charakteryzuje?

Style urządzania wnętrz możemy z grubsza podzielić na bardziej miejskie (współczesne) i wiejskie (dawne). Na osi „miasto-wieś” styl rustykalny znajduje się zdecydowanie bliżej drugiej wartości. Rustykalny dom cechuje się:

  • zamiłowaniem do wszystkiego, co naturalne – wystrój domu w stylu rustykalnym odwołuje się do przyrody na poziomie kolorów (niebieski, zielony, beżowy, brązowy), jak i użytych materiałów (drewno, kamień, len, bawełna, wiklina itp.);
  • docenieniem przedmiotów „z duszą” – rzeczy vintage lub specjalnie postarzane doskonale pasują do stonowanej palety kolorystycznej i drewna;
  • tradycyjnym podziałem przestrzeni z kuchnią w centrum – w jednym pomieszczeniu dominuje jedna funkcja;
  • dużą liczbą wzorów i różnorodnych motywów – przeważają kropki, kratki i kwiaty, zwykle w łąkowej czy polnej wersji, owoce oraz koronki;
  • sielską, domową atmosferą, którą znamy z domu babci – przytulność jest tu priorytetem;
  • odrobiną ludowości – kolory zaczerpnięte z tradycyjnych strojów lub drewniane figurki jak z wiejskiej chaty urozmaicą aranżację.
Wnętrze starego domu z widokiem na salon. W salonie kominek i schody na wyższy poziom z balustradą.

Rustykalny dom – co musisz wiedzieć?

We wnętrzu domu w stylu rustykalnym nie musi być dużo naturalnego światła. Oczywiście jest ono mile widziane, ale oryginalne wiejskie przestrzenie bywały słabo oświetlone (z powodu małych okien). Elementy wyposażenia we wnętrzu w stylu rustykalnym wyróżnia proste rzemiosło, a tworzywa (szczególnie drewno) tworzą ciepły klimat. Domy rustykalne wyróżnia też mały kontrast pomiędzy użytymi materiałami np. plastik ze skórą, jak w przypadku stylu glamour. Całość ma być kojąca, jak najbardziej naturalna, budząca dobre wspomnienia i pozwalająca na odpoczynek.

Rustykalne mieszkania na pewno nie są puste – znajdziemy w nich dużo bibelotów, często wyszperanych na pchlich targach lub odziedziczonych po dziadkach. Warto spróbować je odrestaurować lub oddać do specjalisty-renowatora. Będą świetnie współgrać z bardziej nowoczesnymi elementami. Wnętrza domów w stylu rustykalnym charakteryzują się również nieidealnością. Sęki, spękania, nierówności i chropowata powierzchnia nadają przestrzeni autentyczności.

Rustykalne wnętrze domu – jakie kolory zastosować?

Kiedy nie wiemy, jak osiągnąć rustykalny styl wnętrza, warto postawić na sprawdzone kolory:

  • niebieskości imitujące różne odcienie nieba;
  • jasne brązy i beże nawiązujące do barwy ziemi oraz pól;
  • zieloności przywodzące na myśl rośliny.

Kolory odwołujące się do bogactwa przyrody najlepiej prezentują się na tle klasycznej bieli. Domową, rodzinną atmosferę pomogą wykreować też pastelowe elementy. Jasna, mało kontrastowa paleta kolorów staje się gwarancją dobrego samopoczucia mieszkańców.

Wnętrze domu w stylu rustykalnym. Salon połączony z kuchnią. Na środku piec.

Wystrój domu w stylu rustykalnym – niezbędne meble w Twoim wnętrzu

Tradycyjna forma, spory ciężar, drewniane tworzywo z kutymi z metalu elementami – tak w skrócie można opisać meble do rustykalnego domu. W wiejskiej łazience króluje duża wanna o opływowym kształcie i dekoracyjnych nóżkach – wykonana ze stali, drewna lub ceramiki. Z kolei bohaterem rustykalnej kuchni, a czasem i jadalni, jest drewniany kredens. W górnej części mebla (nadstawce) wystawiamy pięknie wyglądającą porcelanę, a w dolnej (komodzie) chowamy kuchenne tekstylia, sztućce i pozostałą część zastawy. Towarzyszą mu: komplety krzeseł o plecionych siedziskach, ława, stół z szufladami oraz piec kaflowy. W salonie i sypialni pojawiają się ciężkie komody i szafy oraz meble wypoczynkowe obite miękkimi, grubymi tkaninami, a także metalowe łóżko.

Salon w stylu rustykalnym. Kawałki drewna pocięte do kominka. Tapeta w słoje drewna.

Aranżacje wnętrz styl rustykalny – jakie materiały zastosować?

Gdy mamy na myśli domy rustykalne, spotykamy się ze sporą liczbą różnych materiałów. Na podłodze gości prawdziwy kamień (lub płytki kamieniopodobne), drewniane deski bądź terakota. Ostatnie tworzywo odznacza się licznymi spękaniami i chropowatą powierzchnią, przez co doskonale gra ze stylem rustykalnym. Świetnie akumuluje też ciepło – nadaje się do instalacji ogrzewania podłogowego. Sufity są malowane na jasne kolory lub wzbogacone o drewniane belki. Z największą różnorodnością mamy do czynienia w przypadku ścian – spotykamy na nich:

  • okładzinę drewnianą i boazerię;
  • cegłę malowaną na biało;
  • jasne płytki typu metro – prostokątne, lekko wypukłe i błyszczące;
  • grube tynki;
  • tapety z geometrycznym motywem vintage

Materiały wykończeniowe to jeszcze nie wszystko. Większość mebli oraz powierzchni użytkowych – np. kuchennych blatów – jest wykonywana z drewna, często postarzanego (wędzonego) bądź w 100%–ach naturalnego. Kolekcja ponadczasowych, a przy tym sielskich dekorów z kolekcji płyt laminowanych R20373 Dąb Thermo, R42055 Wiśnia Porto, F76146 Terrazzo Brązowe i F76026 Ceramic Rust – jak ulał wpasuje się w rustykalną aranżację.

Dolne szafki kuchenne w kolorze ciemnego drewna. Wazony oraz inne dekoracje stoją na blacie oraz półce. Kran styl rustykalny.

Dom rustykalny – jakie dodatki?

Rustykalne wnętrze domu nie obejdzie się bez dodatków w formie: ceramiki, kwiatowych i ludowych poduszek oraz kap na łóżko, koszyczków z wikliny na „przydasie”, makatek, lamp naftowych oraz żeliwnych patelni, wieszaków i świeczników. Nie możemy zapominać o drewnianych akcentach: lampionach, ramach luster czy drabinkach. Styl rustykalny we wnętrzach warto zaakcentować też poprzez „sprzęty AGD” z dawnych lat: dzban na wodę i tarę do prania (łazienka), a także maselnicę, młynek do kawy bądź imbryk (kuchnia).

Łóżko z narzutami w sypialni w stylu rustykalnym.  Makrama zawieszona nad łóżkiem. Kosz wiklinowy stoi pod ławką obok łóżka. Dużo roślin w pomieszczeniu.

Styl rustykalny w domu – czego musisz unikać?

Rustykalne wnętrza z definicji są domowe, dawne, miękkie w odbiorze i kojarzą się z naturą. Dlatego właśnie nie będą korespondować z nimi następujące elementy: ostre formy (będą zbyt współczesne), nowoczesne tworzywa (takie jak: szkło, plastik, beton), „błyszczące” nowością meble (vintage będą prezentować się lepiej) oraz zimne światło (wybierz żarówki o ciepłej barwie).