Jak zaaranżować małą łazienkę w stylu rustykalnym?

3 min czytania

Sielsko i anielsko, ale z nutą współczesności tak można urządzić małą łazienkę w stylu rustykalnym. Nawet niewielkie pomieszczenie w bloku za sprawą odpowiednich kolorów, materiałów oraz wyposażenia może zyskać romantyczny i ekologiczny charakter w jednym. Zobaczmy, jak zmienić niedużą łazienkę w komfortowe wnętrze, w którym aż czuć rozgrzaną słońcem łąkę i przyjemną atmosferę „wsi spokojnej, wsi wesołej”.

Mała łazienka w stylu rustykalnym cechy charakterystyczne

Kiedy przekraczamy próg niewielkiej łazienki w stylu rustykalnym, cofamy się w przeszłość. Wnętrza urządzone zgodnie z rustykalną estetyką przenoszą nas nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni. Łazienka rustykalna swoim wyglądem przypomina nieco wiejskie domy, w których dominują naturalne elementy, wizualny spokój i wszechogarniająca domowa atmosfera.

  • Wspomnianą przestrzeń często zamieszkują meble vintage.
  • W pomieszczeniu dedykowanym higienie i dbaniu o urodę przeważają jasne kolory, biel, drewno, kamień oraz terakota.
  • Nie da się ukryć, że łazienka rustykalna to królestwo wzorów: od kropek i kratek, aż po tradycyjną kwiecistą „łączkę”.
  • Dodatkowo proste w formie dekoracje pozwalają wykreować sielską atmosferę, w której każda kąpiel będzie przyjemnością.

Mała łazienka rustykalna będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które w głębi duszy mają romantyczne spojrzenie na świat. Wskazówka: od stylu folkowego styl rustykalny różni się „stopniem unowocześnienia”. Rustykalny może zawierać pewne elementy współczesne, natomiast folkowy możemy przyrównać do wizyty w skansenie, w którym z biegiem lat nic się nie zmienia.

Mała łazienka w stylu rustykalnym. Półki zamontowane na ścianie z płytkami oraz lustro. Umywalka z czarnym kranem.

Mała łazienka rustykalna przede wszystkim przestrzeń

Niektóre style aranżacji wnętrz lepiej od innych prezentują się w małych przestrzeniach. Do tej grupy z pewnością należy styl rustykalny, który doskonale współgra z małymi łazienkami. Dlaczego tak się dzieje?

  • Rustykalny styl pasuje do wnętrz, które są dość ciemne, np. nie posiadają okna lub jest ono bardzo małe jak w przypadku wielu polskich mieszkań.
  • Dzięki dużej „zawartości” bieli optycznie rozświetla łazienkę i wizualnie dodaje jej cennych centymetrów.
  • W założeniach stylu wiejskiego, jeśli chodzi o łazienkę, nie ma zbyt wielu mebli, co pomaga w utrzymaniu porządku.
  • W stylu rustykalnym nie występują mocne akcenty i wyraźne kontrasty. W efekcie mała łazienka będzie postrzegana jako spójna oraz dobrze urządzona.
  • Mała łazienka rustykalna dekoracyjność czerpie z kilku podstawowych dodatków: koszyczków na kosmetyki, gałek meblowych lub drabinki brak ryzyka „zagracenia”.
Szafka z umywalką z czarną armaturą. Lustro w czarnej oprawie.

Styl rustykalny ceni sobie przestronność, ale nie wymaga dużego metrażu jak np. styl klasyczny bądź industrialny. Łazienka urządzona w „swojskiej” stylistyce przypomina bardziej spacer po rozgrzanej słońcem łące niż przechadzkę przez dżunglę, jak w modnym ostatnio stylu urban jungle czy jungalow.

Mała łazienka w stylu rustykalnym kolory

Często mówi się o tym, że łazienka powinna być oazą spokoju w mieszkaniu. W końcu to tam możemy oddawać się chociaż raz na jakiś czas niespiesznym zabiegom pielęgnacyjnym czy relaksowi w wannie pełnej piany i w otoczeniu świec. Mała łazienka rustykalna czerpie z kolorów natury: niebieskiego nieba, jasnego beżu pól i ziemi oraz roślin (zielenie i brązy). Nie znajdziemy w niej neonowych odcieni czy dużych ciemnych płaszczyzn, pojawiają się za to pastele na tle bieli. Stonowane i ciepłe palety kolorystyczne korespondują z oryginalnym drewnem. W łazience w stylu rustykalnym ma być jasno, domowo i przytulnie!

Łazienka w bieli. Drzwi, podłoga i półka w drewnie. Pralka stoi we wnęce, ręczniki na wieszaku.

Meble do małej łazienki w stylu rustykalnym jakie muszą się w niej znaleźć?

Niekwestionowaną królową łazienki rustykalnej jest wanna wolnostojąca. Jej obecność nie wyklucza możliwości skorzystania z prysznica jest to możliwe dzięki parawanowi nawannowemu. Zupełnie okrągła lub z zaokrąglonymi brzegami może zająć miejsce honorowe (na środku łazienki) lub pod jedną z jej ścian. Czasem wyposażona jest też w nóżki. Wannę do małej łazienki w stylu rustykalnym wykonuje się zazwyczaj z białej porcelany, ale także z miedzi, w formie balii stalowej, a nawet drewnianej! Warto osłonić ją parawanem z białej tkaniny na karniszu lub stelażu.

Połączony za pomocą materiałów i kolorów z naturą salon kąpielowy powinien mieć też odpowiednią armaturę. Kurki z miedzi, mosiądzu czy brązu dodadzą całości rustykalnego charakteru. Unikajmy za to chromowanego wykończenia będzie zbyt nowoczesne, podobnie jak ultra współczesne AGD „na widoku”. Warto schować pralkę, suszarkę czy parownicę do zamykanej szafki z drewnianymi drzwiczkami. A co z umywalkami? Wybierzmy te olśniewającą białe lub wykonane z kamienia.

Dwa okrągłe lustra nad umywalkami. Złote oprawy lustra oraz koszyczek na kosmetyki. Armatura srebrna.

Łazienka rustykalna aranżacje z udziałem intrygujących dekorów

Drewno jest dla wnętrza w wiejskim stylu tym, czym słońce dla dobrej pogody nieodłączną częścią. Widujemy je w wersji naturalnej, szczotkowanej, a nawet specjalnie postarzanej w procesie wędzenia, które nadaje szafkom ciemniejszą barwę egzotycznych odmian. Wszystkie naruszenia idealnej struktury jak ulał pasują do rustykalnego stylu. Im więcej rys, sęków i chropowatości, tym lepiej! Wyszperane na pchlim targu lub aukcji internetowej szafki mogą posłużyć do przechowywania pachnących ręczników lub jako podstawa pod umywalkę nablatową.

Pomieszczenie ze skosem. Meble z surowego drewna z sękami i wyraźnymi słojami. Wanna w oddzielonej części.

Z jakiego jeszcze materiału powstają meble łazienkowe? Oczywiście z płyt laminowanych, które są łatwe w montażu i posiadają efektowne struktury. Ciepłe, ciemne tony i wyraźne usłojenie drewna sprawiają, że płyty meblowe w takich dekorach, jak PD7067 Wiśnia Porto, PD3053 Dąb Karmel oraz PF8022 Corten, korespondują z łazienką w domu na wsi, ale we współczesnym wydaniu.

Oświetlenie i płytki do małej łazienki w stylu rustykalnym

Na podłodze kamienne kafelki lub terakota oto 100%-owy styl rustykalny. Łazienka w wiejskiej estetyce, jak już udało się nam ustalić, kocha drewno. Dlatego i ono pojawia się na ścianach: w postaci dobrze zabezpieczonej boazerii, okładziny drewnianej lub kafelków drewnopodobnych. Rzadziej mamy do czynienia z cegłą pomalowaną na biało, a częściej widujemy proste, białe kafelki typu metro. Warto rozważyć też zakup jednolitych, jasnych płytek z bardzo drobnym motywem kwiatowym.

Łazienka w połączeniu bieli, szarości oraz czerni. Armatura oraz dodatki z akcentami czarnego.

Urządzając małą łazienkę rustykalną, nie zapominajmy o oświetleniu. Najmilej widziane są lampy, które dają miękkie światło i kreują nastrój relaksu. Zadbajmy o to, by wybrać modele o kloszach ze szkła bądź materiału. Jako oprawa lustra z powodzeniem będzie funkcjonować para kinkietów z kutymi elementami.

Must have dodatki do Twojej małej łazienki w stylu rustykalnym

Dla urządzających małą łazienkę rustykalną mamy sprawdzoną radę: skup się na kilku drobiazgach, które wyczarują przytulny klimat. W oknie powieś koronkową firankę, a na parapecie niech zagoszczą cynowe wiaderka i nieduże doniczki. Jeśli wymiary szafki pod umywalką na to pozwalają, ułóż obok niej zabytkowy dzban ozdobiony kwiatowym wzorem. Wstawione do pomieszczenia drewniany zydelek i drabinka wniosą do łazienki urokliwy nastrój. Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji schowajmy w wiklinowych koszyczkach. Meble w rustykalnej łazience odmienią ceramiczne gałki z wizerunkiem owoców i kłosów zboża. Nie zapominajmy o lustrze! Szklana powierzchnia ujęta w drewnianą ramę nie tylko optycznie powiększy wnętrze, ale i odda wiejski charakter całości.

Pralka w łazience pod blatem. Kosze wiklinowe stojące obok pralki.