Jakie trendy wnętrzarskie będą wieść prym w 2023 roku?

4 min czytania

Początek nowego roku to idealny moment na rozważanie i planowanie różnego rodzaju zmian. Najczęściej plany te dotyczą odświeżenia wystroju mieszkania w taki sposób, aby wpisywał się w najnowsze aranżacyjne trendy. Jak nadać swoim wnętrzom modny wygląd? Jakie tendencje wnętrzarskie brać pod uwagę, przymierzając się do generalnego remontu? Podpowiadamy!

Powrót do natury

W dobie wszechobecnej technologii coraz bardziej cenimy sobie bliskość natury, którą chcemy się otaczać również w domowym zaciszu. Nic więc dziwnego, że w aranżowanych obecnie mieszkaniach królują naturalne materiały. Wygląda na to, że również w nadchodzących projektach architekci wnętrz będą częściej proponować nam parkiet w jodełkę, drewniane lamele ścienne czy lite meble z widocznymi sękami, spękaniami i słojami.

Biurko z monitorem oraz krzesło obrotowe. Na ścianie lamele drewniane. Z boku regał oraz półki. Dużo donic z kwiatami. Na podłodze geometryczny dywan.

Niezwykle popularny będzie także , a zwłaszcza jasny marmur, dodający wnętrzom wyrafinowanej elegancji. Na ścianach modnych, industrialnych salonów zobaczymy surową cegłę lub beton, a w domach amatorów stylu boho, skandynawskiego czy japandi nie powinny dziwić rattanowe meble, bambusowe dodatki ani jutowe dywany z grubym, fantazyjnym splotem.

Zamiast sztucznych tworzyw będziemy także chętniej wybierać doskonałe jakościowo materiały naturalne, takie jak lniane zasłony i obrusy, bawełniane narzuty i poszewki oraz wełniane tekstylia typu bouclé, które nie tylko pięknie się prezentują, ale też są niezwykle trwałe i zapewniają wyjątkowy komfort użytkowania.

Wisienką na tym aranżacyjnym torcie będą rośliny w glinianych lub ceramicznych donicach oraz wiszących plecionych kwietnikach. Ich obecność doda wystrojowi przytulności i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Ukłon w stronę przeszłości

Dorobek przeszłości od zawsze stanowił inspirację dla architektów i projektantów wnętrz. W 2023 roku nie zabraknie nawiązań do antycznej klasyki czy francuskiego rokoko, ale pierwsze skrzypce będą grać meble i dodatki w stylu retro oraz vintage. I choć stylistyka ta kojarzy nam się niechlubnie z okresem PRL-u, to właśnie wtedy zaprojektowano polskie aranżacyjne perełki, które podbijają i ze zdwojoną siłą podbijać będą nasze wnętrza.

Sofa z kolorowymi poduszkami. Stolik z żółtym wazonem i kwiatami. Nad sofą zawieszony obraz.

Jakie to projekty Fotele 366 Józefa Chierowskiego oraz RM58 Romana Modzelewskiegokrzesła siatkowe Henryka Sztaby oraz patyczaki z oparciami wykonanymi z pionowych szczebelków; podłużne ciemnobrązowe komody i stoliki kawowe nazywane jamnikami; porcelanowe zestawy obiadowe z Chodzieży oraz nadal sprawne lub nowe, ale stylizowane na stare gramofony.

Tego typu elementy wyposażenia, oferowane w salonach sprzedaży, utrzymują wysoką cenę, dlatego wiele osób decyduje się przeszukać piwnice oraz strychy dziadków lub poluje na nie na pchlich targach albo internetowych giełdach staroci, a następnie oddaje je do renowacji lub odnawia samodzielnie. W ten sposób można niewielkim kosztem zyskać ikonę designu, która dodaje wnętrzu stylowego charakteru oraz czyni je całkowicie unikalnym.

Zastawiony stół z zielonym obrusem oraz krzesłami. Wnętrze z ścianami w kolorze zielonym oraz szarym. Podłoga w kolorze drewna.

Skąd wiadomo, że trend ten nie tylko nie osłabnie, ale zyska na sile? Tendencję tę potwierdziły organizowane w Mediolanie największe targi designu na świecie, na których uwagę zwracały przede wszystkim utrzymane w stylistyce vintage meble „z duszą”, na przykład inspirowane klimatem lat 50. XX wieku obrotowe fotele w nowoczesnym, luksusowym wydaniu.

Domowe biura

Pandemia całkowicie zmieniła nasze życie. Dla osób, które nie mają oddzielnego biura stworzyła potrzebę zaaranżowania w domu kącika do pracy zdalnej, nierzadko kosztem salonu lub sypialni. Nową tendencją wnętrzarską stało się więc szukanie rozwiązań, które z jednej strony pozwolą na sprawne i komfortowe wykonywanie swoich zawodowych obowiązków, a z drugiej umożliwią oddzielenie życia prywatnego od pracy.

Biurko z monitorem na tle ciemnoszarej ściany. Fotel z oparciem welurowym. Na ścianie kilka obrazów.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom coraz więcej producentów ma w ofercie modne i stylowe meblościanki, parawany, ścianki działowe z drewnianych lameli albo w formie przeszklonej tafli z czarnymi szprosami, charakterystycznymi dla stylu loftowego. Na rynku pojawia się także coraz więcej designerskich mebli, pozwalających na stworzenie w pokoju dziennym prywatnego home office. Mowa na przykład o dyskretnych, minimalistycznych biurkach ze skrytką na laptopa lub całym biurze ukrytym w niepozornej szafie. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzi się natomiast rozkładany blat przymocowany do ściany w sypialni, który po skończonej pracy można złożyć, aby nie zajmował cennej przestrzeni.

Drewniane biurko połączone z szafkami. Na biurku monitor oraz lampa. Nad biurkiem półka z książkami oraz wazonami.

Podczas urządzania domowego biura najważniejsze jest, aby harmonijnie wkomponować je w istniejący już wystrój i to w taki sposób, aby nie rzucało się w oczy i pozwalało na skuteczne odcięcie się od pracy po jej zakończeniu. Nic bowiem nie zapowiada powrotu w 2023 roku do rzeczywistości sprzed pandemii, ale raczej wróży rozwinięcie  w przestrzeniach pracy modelu hybrydowego.

Eklektyczne wnętrza

Mnogość różnych stylów wnętrzarskich sprawia, że zdecydowanie się na jeden z nich jest niezwykle trudne. Z tego względu wiele osób porzuca sztywne reguły i zamiast kierować się konwenansami, postanawia czerpać garściami z różnych estetyk, eksperymentując z wystrojem i tworząc niebanalne wnętrza, których nie sposób zaszufladkować.

Salon w stylu art-deco. Kanapa szara z poduszkami. Narzuta w kolorze granatowym. Fotel z obiciem grantowym. Ściana za sofą w kolorze zieleni.

W 2023 roku bardzo modne będzie łączenie nurtów takich jak skandynawski z boho, tradycyjny z francuskim, glamour z art déco oraz loft z urban jungle. Co ciekawe, niedawno pojawiło się w branży wnętrzarskiej określenie modern classic, którego używa się do opisania aranżacji urządzonych klasycznie, a jednocześnie wpisujących się w najnowsze trendy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić ze sobą kilka różnych estetyk, oczywiście mając na uwadze, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Granatowa sofa oraz zielony fotel. Szklane stoliki przed sofą. Dużo kwiatów w pomieszczeniu.

Nie ulega wątpliwości, że eklektyzm we wnętrzach daje ogromne możliwości aranżacyjne, ale stanowi także spore wyzwanie. Decydując się na tego typu „patchworkowy” salon, przed udaniem się na zakupy warto przygotować dokładny projekt pomieszczenia, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się, że efekt finalny niewiele ma wspólnego z naszymi oczekiwaniami, a wystrój jest nie tyle eklektyczny, co po prostu chaotyczny. 

Jakie kolory wpisują się w trendy wnętrzarskie 2023?

Uniwersalne kolory, takie jak biel, szarość czy beż nigdy nie staną się passé, jednak zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi będą one stanowić raczej bazę dla mocniejszych barw, które wysuną się na pierwszy plan i pozwolą na stworzenie odważnych, nowoczesnych aranżacji. Wiodące odcienie mogą, ale nie muszą być intensywne – ważne, aby nawiązywały do kolorów natury i były na tyle wyraziste, żeby ożywiać wnętrze nawet w przygaszonym, pastelowym wydaniu.

Pomarańczowy fotel obok niebieskiej szafki. Na szafce postawiono gramofon oraz płyty winylowe.

Jako najmodniejsze kolory 2023 roku eksperci wskazują czerwień oraz jej różne odcienie, takie jak koralowy, burgundowy czy Viva Magenta. Amatorzy radosnych, pełnych pozytywnej energii wnętrz powinni sięgnąć po barwy na pograniczu żółci i pomarańczy: musztardową, miodową bądź brzoskwiniową. Osoby ceniące sobie klasykę i stonowaną elegancję ucieszy informacja, że z mody nie wyjdzie atramentowy granat, butelkowa zieleń oraz ametystowy fiolet. Z kolei nieco bardziej świeże, lekkie i romantyczne wnętrze pozwolą stworzyć ściany w kolorze mięty, lawendy albo pudrowego różu.

Uwzględniając najnowsze trendy w aranżacji wnętrz, producent dekorów meblowych Pfleiderer stworzył kolekcję Color Burst, w ramach której zaproponował kilka nowoczesnych, niebanalnych zestawień kolorystycznych. Przykładowo, jeśli zależy Ci na zaaranżowaniu wytwornego oraz klimatycznego pokoju dziennego czy sypialni, możesz połączyć ze sobą poniższe dekory pięknie komponujące się zarówno z rysunkiem drewna, jak i kamienia naturalnego:

  • U18004 BŁĘKIT CIEMNY – mocny i zdecydowany kolor, który zrównoważony delikatnym różem stworzy modne i stylowe połączenie. W kolekcji Color Burst znalazł się w zestawieniu z głęboką zielenią, bordo i zgaszonym granatem, co nadało mu elegancji i wyrafinowania.
  • U18006 GRANAT SKAGERRAK – chłodny, ciemny odcień granatu połączony z zielenią, a przy tym dopełniony jasnymi, szarymi tonami. Niezwykle nowoczesny, wpisujący się w aktualne trendy. We wnętrzu doskonale łączy się z betonami oraz chłodnymi i ciemnymi wybarwieniami drewna.
  • U17031 BORDO – dekor o piaskowej, perłowej strukturze, który doskonale prezentuje się w towarzystwie koloru żółtego, brązowego, zielonego i granatowego. Pięknie odnajdzie się we wnętrzach w stylu glamour, którym jego głębia doda wyrafinowanego charakteru.
  • U19016 ZIELEŃ BUTELKOWA – głęboki, intensywny odcień zieleni, który może być zarówno akcentem, jak i głównym bohaterem wnętrza. Stanowi doskonały wybór dla miłośników naturalnego wykończenia. Doskonale wygląda zestawiony z czarnym marmurem i miedzią, ale świetnie sprawdza się również w duecie z bielą oraz ciepłym orzechem.

Planujesz nadać swoim czterem kątom modny wygląd? Nic prostszego! Zastanów się, który z wymienionych trendów jest najbliższy Twojemu poczuciu estetyki i daj się ponieść swojej kreatywności. W efekcie uzyskasz idące z duchem czasu, a jednocześnie w pełni spersonalizowane wnętrze.