Meble fornirowane – wady i zalety forniru

4 min czytania

Fornir znany jest już od starożytności i przez wiele wieków cieszył się dobrą sławą. Meble fornirowane w renesansie i baroku były synonimem najwyższej jakości, nowoczesności i luksusu. Mimo że od tamtego czasu proces produkcji forniru mocno się poprawił, meble z forniru straciły swój luksusowy charakter w okresie powojennym. Problem z dostępnością i jednocześnie duże zapotrzebowanie na meble sprawiły, że zaczęto korzystać z gorszej jakości materiałów, a sam proces został maksymalnie uproszczony, aby zyskać na czasie. Meble z płyty fornirowanej w tamtym okresie nie zachwycały ani designem, ani jakością. Jednak czasy te minęły, a fornirowanie mebli w ostatnich dwóch dekadach weszło na zupełnie nowy poziom, dzięki czemu obecne meble fornirowane od nowa zachwycają wysoką jakością, dopracowaną konstrukcją i niesamowitym designem. Czym właściwie jest fornir? Jakie plusy i minusy ma to rozwiązanie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest fornir?

Mimo że pewnie każdy z nas słyszał niejednokrotnie o meblach fornirowanych, nie każdy wie, w jaki sposób powstają. Co to jest fornirowanie mebli? I czym właściwie jest fornir? Warto poznać odpowiedzi na te pytania zanim zdecydujemy się na zakup tego rodzaju mebli. Fornir to nic innego, jak niezwykle cienkie plastry dobrej jakości drewna, z których tworzona jest okleina meblowa. Uzyskuje się ją poprzez struganie pnia drzewa. Przy tworzeniu płatów forniru zachowana jest dbałość o ciągłość słoi, przez co meble wykonane z płyt fornirowanych zachwycają wyglądem zbliżonym do modeli drewnianych. Fornirowane meble to najprościej mówiąc meble wykonane z płyty MDF wykończonej właśnie płatami forniru. Dzięki temu zabiegowi uzyskany jest efekt mebla z drogiego gatunku drewna, jednak jego cena i dostępność jest znacznie bardziej korzystna niż w przypadku mebli z litego drewna. Fornirowanie mebli to natomiast naklejanie arkuszy forniru na meble, najczęściej w celu ich renowacji. Fornir nadaje im nowy blask i szlachetny charakter.

Meble kuchenne w połączenie czerni oraz jasnego drewna. Misa z owocami stoi na płycie grzewczej.

Istnieją dwa rodzaje forniru, które różnią się techniką pozyskiwania gotowych płatów. Fornir naturalny to nic innego jak arkusze drewna uzyskane poprzez cięcie drewna. Nie wprowadzone są tu żadne modyfikacje, więc uzyskany efekt jest maksymalnie zbliżony do wyglądu naturalnego drewna. Istnieje także fornir modyfikowany, w którym również następuje struganie cienkich płatów drewna, jednak materiał wyjściowy może być wcześniej barwiony, aby uzyskać pożądane przez producentów usłojenie. Dodatkowo fornir modyfikowany w procesie tworzenia ma usuwane wszelkie niedoskonałości, a płaty mogą być klejone. Techniką tą często są tworzone meble z egzotycznych gatunków drewna.

Zdjęcie próbników frontów lub blatów mebli.

Meble z forniru – wady i zalety

Wiele osób chciałoby uzyskać jasną odpowiedź na pytanie, który materiał na meble będzie najlepszy – płyta meblowa, płyta fornirowana czy lite drewno. Jednak tak naprawdę nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wybór zależy bowiem od wielu czynników, takich jak przeznaczenie mebla, przyzwyczajenia domowników, budżet inwestora, preferencje estetyczne i wiele innych. Każdy materiał ma swoje mocne i słabe strony – zarówno płyta laminowana, lite drewno, jak i fornir. Meble fornirowane mają dużo zalet, jednak nie są wolne od wad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wady i zalety tego rozwiązania.

Zalety mebli fornirowanych:

  • Meble z forniru są znacznie tańsze i łatwiej dostępne niż meble z litego drewna. Są więc idealnymi substytutami drewnianych mebli w przypadku, gdy zależy nam na wprowadzeniu tekstur naturalnego drewna do wnętrza, a budżet na aranżację jest dość ograniczony.
  • Meble fornirowane, podobnie jak meble z płyty meblowej, są znacznie lżejsze od mebli z litego drewna. Jest to istotne nie tylko przy wnoszeniu mebli, ale także przy codziennym użytkowaniu. Ciężkie fronty drewnianych szaf często powodują psucie się zawiasów oraz są mało wygodne w codziennym użytkowaniu. Szafy fornirowane bądź te z płyty meblowej są wolne od tych wad.
  • Zarówno czyszczenia mebli fornirowanych jak i ich pielęgnacją są łatwe i niezbyt czasochłonne, w przeciwieństwie do szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, które powinno się wykonywać na meblach drewnianych

Regał z półkami w jasnym kolorze drewna.

Wady mebli fornirowanych:

  • Fornir jest zrobiony z drewna i podobnie jak drewno nie jest odporny na czynniki atmosferyczne. Oznacza to, że szczególnie fornir naturalny będzie zmieniał kolor pod wpływem słońca, może się także odkształcać pod wpływem temperatury.
  • Meble fornirowane są znacznie trudniejsze w renowacji niż meble drewniane. Warstwa forniru zazwyczaj ma około 1 mm, co oznacza, że przy próbie zeszlifowania zarysowań należy być wyjątkowo ostrożnym i liczyć się z możliwością trwałego uszkodzenia mebla.
  • Meble z forniru są bardziej podatne na uszkodzenia i mniej trwałe niż meble z dobrej jakości płyty meblowej.

Aneks kuchenny połączony z wyspą. Meble w kolorze jasnego drewna. Dwa krzesła przy wyspie. Kwiaty oraz inne dekoracje w kuchni.

Meble fornirowane – gdzie najlepiej je zastosować?

Najczęściej w sprzedaży możemy spotkać meble z forniru do salonu. Meble fornirowane są lekkie, eleganckie, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości, czyli posiadają wszelkie cechy, które powinny mieć meble do salonu. Fornirowane komody lub szafki RTV są także korzystne cenowo i z powodzeniem zastępują drewniane modele w mniej zobowiązujących kompozycjach. Meble fornirowane do salonu sprawdzą się świetnie na przykład w stylistyce boho lub w aranżacjach w stylu naturalnym bądź japońskim. Dzięki estetyce naturalnego drewna podkreślą klimat aranżacji, a ich lekkość nie przytłoczy tych, z założenia dość delikatnych, aranżacji.

Fornirowane meble sprawdzają się także dobrze w sypialni, gabinecie czy jadali. Drewniany zagłówek zazwyczaj jest zbyt masywny i sprawdza się jedynie w typowo rustykalnych aranżacjach. W pozostałych stylach alternatywą, która wniesie naturalny klimat do wnętrza bez wad, jakie niesie za sobą drewno, będzie łóżko fornirowane. Również szafki fornirowane oraz szafa z forniru będą znacznie bardziej ekonomicznym i funkcjonalnym wyborem. Przy urządzaniu jadalni, niezależnie od budżetu jakim dysponujemy, warto zwrócić uwagę na stoły fornirowane. Szczególnie jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, które niszczą meble, fornir modyfikowany sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż drewno. Rozwiązanie to będzie także łatwiejsze w pielęgnacji i znacznie bardziej przyjazne dla użytkowników.

Pokój dziecięcy. Komoda i stojące na niej obrazki zwierząt. Samochód do zabawy stojący na podłodze.

Meble fornirowane – czy sprawdzą się w każdym pomieszczeniu?

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, aby meble fornirowane były obecne w każdym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o wadach, które posiada ten materiał. Ze względu na dość ograniczoną trwałość i podatność na uszkodzenia fornir nie jest materiałem idealnym do kuchni oraz łazienek. Co prawda fornir modyfikowany cechuje się nieco podwyższoną trwałością w stosunku do forniru naturalnego, jednak nawet w tej opcji fornirowane meble kuchenne mogą ulec dość szybkiemu zniszczeniu przy większej eksploatacji. Warto pamiętać także, że zarówno w kuchni, jak i w łazience temperatura oraz wilgotność są zwykle wyższe niż w innych pomieszczeniach, a to kolejne czynniki, które wpływają niekorzystnie na meble fornirowane. Kuchenne czynności również nie są łaskawe dla forniru, dlatego w wypadku zabudowy kuchennej lepiej postawić na dobrej jakości płytę meblową.

Warto wspomnieć o tym, że niektórzy producenci płyt dążąc do maksymalnego urealnienia płyt z dekorami drewna, proponują nam struktury, które imitują pory drewna w zależności od jego gatunku. Dzięki temu, jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości dekory, wiernie oddające wzór drewna, możemy uzyskać efekt bardzo zbliżony do forniru. Przykładami takich dekorów mogą być:

  • R50084 Teak Złoty – dekor inspirowany drewnem egzotycznym o ciepłym, przytulnym kolorze z naturalnym, pasiastym rysunkiem drewna. Wybierając strukturę Rustic Wood zaproponowaną przez producenta, uzyskamy wyrazistą fakturę prążkowanego drewna, która podkreśli autentyczność dekoru.
  • R20348 Dąb Olejowany – to klasyczny dekor dębowy z wyrazistym usłojeniem, w którym podkreślona jest równowaga między partiami pasiastymi a usłojonymi. W połączeniu ze strukturą Natural Wood stworzy wrażenie naturalnego, oszlifowanego drewna, w którym wyczuwalne będą pory ułożone w sposób liniowy, ale przy tym nieregularny.
  • R37001 Wiąz Baron – dekor z perfekcyjnie odwzorowaną strukturą wiązu, który posiada gamę odcieni naturalnego drewna. Najlepiej zaprezentuję się wykończony strukturą powierzchni Nordic Wood, która podkreśli prążkowaną teksturę dekoru.
  • R50088 Teak Malezyjski – propozycja z bardziej klasycznym, eleganckim wzorem, który zostaje podkreślony przez matowe wykończenie dzięki użyciu struktury Natural Wood.

Blat wyspy kuchennej na tle salonu ze strefą tv. Meble kuchenne w kolorze ciemnego drewna.

Jak czyścić meble fornirowane?

Każdy, kto choć trochę interesował się pielęgnacją drewna wie, że czyszczenie i konserwacja tego materiału nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście i pod tym względem meble drewniane i fornirowane znacznie się różnią. Jeśli zastanawiacie się czym czyścić meble fornirowane, odpowiedź jest prosta: najlepiej delikatną, flanelową szmatką, zwilżoną samą wodą. Ten sposób usunie kurz i codzienne zabrudzenia, a przy tym pozostanie neutralny dla warstwy forniru. Nie należy używać środków chemicznych na powierzchni mebli fornirowanych. Mogą one odbarwić   fornir bądź doprowadzić do jego zdzierania. Jak więc wyczyścić meble fornirowane przy większych zabrudzeniach? W takim wypadku można użyć naturalnych środków czyszczących, takich jak szare mydło, lub też specjalnego środka czyszczącego do forniru. Poza standardowym czyszczeniem, meble fornirowane nie wymagają specjalnej pielęgnacji.