Mieszkanie w stylu vintage
Podstawową i kluczową decyzją, jaką należy podjąć urządzając mieszkanie, jest wybór stylu, w którym chcemy zaaranżować wnętrza. Styl vintage nie jest najbardziej oczywistym wyborem. Zdecydowanie częściej spotykamy mieszkania urządzone w nowoczesnej stylistyce. Jednak vintage ma swoich wiernych fanów, którzy chcą stać nieco w opozycji do chłodnych, współczesnych wnętrz. Mieszkanie vintage jest pełne ciepła i odniesień do historii. Jasne pomieszczenia z pięknym parkietem, najlepiej z ubiegłego wieku, pełne mebli, z których korzystały nasze babcie, sentymentalnych zdjęć i pamiątek — właśnie takie są aranżacje wnętrz w stylu vintage. Wnętrza w stylu vintage mają swój niepowtarzalny klimat, który uwodzi nie tylko osoby starsze, dla których jest to nawiązanie do czasów ich młodości, ale także osoby młode, które uwielbiają wnętrza z duszą. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak wnieść powiew vintage do swojego mieszkania!
Mieszkanie w stylu vintage — czym się charakteryzuje?
Najbardziej charakterystyczną, a zarazem jedną z najczęściej pomijanych cech mieszkania vintage jest jego swojski, przytulny charakter. Wystrój wnętrz w stylu vintage przywołuje wspomnienia z dzieciństwa oraz daje przyjemne uczucie relaksu i beztroski.
Najczęściej mieszkanie w stylu vintage jest jasne i dość przestronne. Białe ściany w połączeniu z drewnianym parkietem to klasyka, będąca zazwyczaj bazą do aranżacji w tym stylu. Czasami zestawienie to bywa urozmaicone czerwoną cegłą, wyeksponowaną na fragmencie ściany bądź też niezbyt rozległymi sztukateriami.
Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć w mieszkaniu vintage, są oczywiście antyki. Najlepiej sprawdzają się meble odziedziczone po babci bądź te znalezione na pchlich targach. Niemniej ważne są również dodatki, które podkreślą styl vintage. Mieszkania w tej stylistyce są pełne pamiątek rodzinnych, zdjęć oraz funkcjonalnych dodatków, pochodzących z ubiegłego stulecia, takich jak: zegar z kukułką, gramofon, tradycyjny czajnik czy dekoracyjne patery na owoce.
Mieszkanie w stylu vintage — jakie kolory dobrać?
Jak już wspominaliśmy powyżej, mieszkanie vintage jest raczej jasne — często dominują w nim neutralne kolory. Ściany zazwyczaj są białe, rzadziej beżowe, szare bądź kremowe. Podłoga najczęściej wyłożona jest drewnem. W kuchni oraz łazience świetnie sprawdza się biało-czarna mozaika ułożona w szachownicę. W tych pomieszczeniach często możemy znaleźć również delikatne, pastelowe akcenty, które urozmaicają nieco styl vintage.
Meble w większości są drewniane — wyjątkiem jest kuchnia, w której najczęściej dominuje biała bądź kremowa zabudowa. Oczywiście nie oznacza to, że aranżacje wnętrz w stylu vintage są nudne i mdłe. Nic bardziej mylnego! W stylu vintage znajdzie się także miejsce na wyraziste akcenty kolorystyczne. W mieszkaniu tak urządzonym świetnie sprawdzą się różne odcienie brązu, butelkowa zieleń, bordo oraz granat. Często kolory te możemy spotkać na meblach tapicerowanych oraz tapetach. A jeśli o tapetach mowa, nie sposób nie wspomnieć o wzorach, które są charakterystyczne dla wnętrza vintage. Drobne motywy kwiatowe i botaniczne oraz niewielkie figury geometryczne — głównie koła i kwadraty — to wzory, które niemalże od razu kojarzą się ze stylem vintage.
Aranżacja mieszkania w stylu vintage
Najważniejszą zasadą w planowaniu aranżacji mieszkania w stylu vintage jest spójność — i to zarówno w obrębie każdego z pomieszczeń, jak i całego mieszkania. Aby uzyskać taki efekt, warto przemyśleć nie tylko aranżację ścian i podłóg, ale także dobór wyposażenia. Warto zacząć od eleganckiej armatury, stylizowanej na tę z początku ubiegłego stulecia. Również wyposażenie łazienki powinno wyglądać jak to z dawnych czasów. Współczesne, proste i minimalistyczne kształty wanien czy umywalek kompletnie nie wpisują się w wystrój vintage. Świetnie sprawdzi się za to umywalka na dekoracyjnym postumencie, wanna wolnostojąca z „wywiniętymi” krawędziami oraz charakterystycznymi nóżkami, a także toaleta z podwieszoną spłuczką.
Meble w stylu vintage — co należy dobrać do mieszkania?
Meble są jednym z ważniejszych elementów tworzących wystrój vintage. To właśnie klimatyczne antyki tworzą starodawny klimat, dzięki któremu z łatwością stworzymy styl vintage w mieszkaniu. Można je znaleźć głównie na pchlich targach oraz u lokalnych artystów, zajmujących się renowacją mebli. Warto skupić się na prawdziwych perełkach i sięgnąć nieco dalej niż jedynie do meblościanek z czasów PRL-u. Drewniane, zdobione rzeźbieniami stoły, kredensy z licznymi przeszkleniami, duże łóżka z drewnianą bądź metalową ramą, zdobione komody, które często pełnią funkcję szafek pod umywalkę to meble, które podkreślają styl vintage we wnętrzach.
Aby zachować funkcjonalność aranżowanego mieszkania, możemy posiłkować się także współczesnymi meblami, jednak koniecznie stylizowanymi na te z XX wieku. Zabudowa kuchenna może być wykonana z płyty meblowej, warto jednak postawić na fronty o ramowej konstrukcji z charakterystycznymi żłobieniami. Przy wyborze dekoru, warto zwrócić uwagę na te przywodzące na myśl kuchnie z ubiegłego stulecia. Dobrze sprawdzi się na przykład:
- PB0071 Biały Kryształ — naturalny odcień bieli, który z powodzeniem odnajdzie się zarówno w większych, jak i małych kuchniach, a na dodatek stworzy udaną kompozycję z drewnianymi blatami.
- PU1507 Kość Słoniowa — klasyczny, ciepły kremowy odcień, który nada kuchni swojskiego, ciepłego charakteru. Doskonale komponuje się z ciepłymi odcieniami drewna i złotymi uchwytami.
- PD3053 Dąb Karmel — dekor w odcieniu jasnego, ciepłego drewna o bogatym usłojeniu będzie świetną alternatywą dla białej kuchni. Niezbyt intensywny odcień nie przytłoczy nawet małej kuchni w stylu vintage.
- PD7067 Wiśnia Porto — dekor w dość ciemnym kolorze drewna z widocznymi ciepłymi nutami wiśni. Sprawdzi się w nieco bardziej ekstrawaganckich aranżacjach vintage. Świetnie wygląda w połączeniu z bielą, dzięki czemu można z jego udziałem stworzyć kompozycję kuchenną, bazującą na zestawieniu bieli i drewna.
- PD5008 Orzech Elegant — wzór orzecha o brązowym, eleganckim wybarwieniu z eleganckim rysunkiem drewna.
Dekoracje w stylu vintage — mieszkaniowy niezbędnik
Dekoracje są niezbędnym elementem, bez którego aranżacja wnętrz w stylu vintage nie może się udać. W każdym pomieszczeniu mieszkania vintage znajdziemy dodatki, które podkreślają starodawny charakter wnętrza. W kuchni będą to funkcjonalne dodatki, takie jak relingi z wyeksponowanymi chochlami, stylizowana armatura, klimatyczne słoiki na kawę i herbatę, czajnik i kawiarka z ubiegłego stulecia. W przypadku salonu dodatki powinny zdecydowanie zdominować wnętrze. Kwieciste zasłony, dekoracyjne poduszki, zdjęcia porozstawiane na komodach, książki z ubiegłego stulecia, gramofon — to tylko nieliczne przykłady perfekcyjnych dodatków do salonu vintage. W sypialni również świetnie sprawdzi się dekoracyjna piramida z poduszek czy pościel w drobne, kwiatowe motywy. W łazience, podobnie jak w kuchni, warto postawić na stylizowaną armaturę. Ozdobnym elementem łazienki vintage są także stylizowane mydelniczki, dywaniki łazienkowe w stylu retro, a także szklane kinkiety w kształcie kuli.
Najczęstsze błędy w aranżacji mieszkania w stylu vintage
Styl vintage nie jest szczególnie trudnym kierunkiem, jednak osoby mniej wprawione w aranżacji wnętrz często popełniają podstawowe błędy, przez które nie udaje im osiągnąć pożądanego rezultatu. Poniżej wymieniamy trzy najczęściej popełniane błędy, których należy się wystrzegać, planując styl vintage w mieszkaniu.
- Warto trzymać się neutralnej kolorystyki, w której dominują biele, beże oraz drewno. Pastele bądź mocne akcenty kolorystyczne, o których pisaliśmy na początku artykułu, powinny być jedynie uzupełnieniem wnętrza i absolutnie nie powinny dominować. Jeśli zignorujemy tę zasadę i postawimy na bielone antyki oraz pastelową kolorystykę, możemy przez przypadek stworzyć wnętrze w stylu prowansalskim bądź shabby chic, przez co oddalimy się od stylistyki vintage.
- Styl vintage jest niemalże „wyciągnięty” z ubiegłego stulecia i nie ma w nim zbyt wiele przestrzeni na współczesne meble i rozwiązania. Jeśli postawimy na łączenie mebli współczesnych z antykami, możemy omyłkowo stworzyć wnętrze art deco. W stylistyce vintage warto postawić na spójne umeblowanie. Współczesne meble są dopuszczalne, jednak jedynie wtedy, gdy są stylizowane na XIX bądź XX wiek.
- Planując styl vintage we wnętrzach warto pamiętać o jego swojskim, przytulnym charakterze. Często połączenie dużej ilości antyków z białymi ścianami tworzy mało przytulny styl francuski bądź klasyczny. Aby przełamać sztywną aranżację i wprowadzić do niej ducha vintage, warto pamiętać o wyrazistych dodatkach.
Podsumowanie
- We wnętrzach vintage dominują neutralne kolory, takie jak biel, szarość, beże oraz drewno. Pastelowe odcienie i mocniejsze akcenty kolorystyczne występują w niewielkim zakresie i nie dominują we wnętrzu.
- Styl vintage w mieszkaniu tworzą przede wszystkim antyki. Zabudowa kuchenna oraz meble wypoczynkowe zazwyczaj są jedynymi współczesnymi elementami aranżacji, jednak i one są stylizowane na te pochodzące z ubiegłego stulecia.
- Mieszkanie w tej stylistyce powinno być spójne, nie ma w nim miejsca na współczesne elementy.
- Duża ilość klimatycznych dodatków, pochodzących z ubiegłego stulecia, podkreśla starodawny styl mieszkania. Vintage uwielbia dekoracje, takie jak kwieciste zasłony, dywany, książki z lat 50. czy 60., winyle, gramofony, a także elementy wyposażenia kuchennego z tamtych lat.