Naturalne materiały we wnętrzach – które z nich są wciąż trendy?

4 min czytania

Wszechobecny rozwój nowych technologii sprawia, że coraz chętniej otaczamy się naturą, również w domowym zaciszu. Chcemy żyć zdrowiej, wolniej, ale też bardziej odpowiedzialnie. Taka tendencja znajduje swoje odzwierciedlenie w najnowszych trendach wnętrzarskich. Jak zaaranżować modne i zarazem klimatyczne mieszkanie przy użyciu materiałów naturalnych, takich jak drewno, kamień czy rattan? Podpowiadamy!

Dlaczego warto postawić na naturalne wnętrza?

Aranżacje inspirowane naturą są stylowe, a przy tym miłe dla oka i przytulne. Wpisują się one w duńską filozofię hygge, zgodnie z którą człowiek powinien dążyć do szczęścia, dbając o swój komfort, poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzną równowagę. Naturalne wnętrza, utrzymane w bieli, zieleni i kolorach ziemi, koją zmysły, redukują zbędne bodźce i stwarzają atmosferę sprzyjającą relaksowi. Dzięki nim zyskujemy azyl, który pozwala na wyciszenie się, skuteczną ucieczkę od miejskiego zgiełku i gonitwy myśli.

Wykończenie mieszkania przy pomocy naturalnych materiałów to także doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie dobrą jakość i niezawodność. Kamień, drewno, beton, tkaniny naturalne… wszystkie one odpowiednio pielęgnowane posłużą nam długie lata, zachowując swoje właściwości i estetyczny wygląd. Co więcej, wypełnione nimi wnętrza są na tyle uniwersalne, że mimo upływu czasu nie staną się passé.

Sięganie po naturalne materiały wykończeniowe to także ukłon w stronę naszej planety, zgodny z tak zwaną ideą Biophilic Design zakładającą powrót człowieka do korzeni, a więc życie w zgodzie z naturą oraz rozważne korzystanie z jej zasobów. Taka proekologiczna postawa nie tylko przynosi wymierne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale też pozwala harmonijnie współistnieć z otaczającą nas przyrodą.

I wreszcie, korzystanie z materiałów naturalnych gwarantuje nam unikalność. Natura jest dynamiczna i nieprzewidywalna, dlatego jej wytwory nigdy nie będą takie same – nie sposób znaleźć dwie identyczne deski bądź kamienie. Z kolei naturalne tkaniny są często ręcznie tkane, dzięki czemu różnią się między sobą splotem i zachwycają oryginalnością.

Łóżko z narzutą oraz poduszkami w kolorze beżu. Na ścianie drewniane półki. Wokół dużo kwiatów.Najpopularniejsze naturalne materiały we wnętrzach

  • Drewno

Ten używany od tysiącleci budulec nie tylko wygląda pięknie i stylowo, ale jest też ciepły w dotyku i dobrze chłonie dźwięki. Drewno może być lakierowane lub matowe – o ile w tym pierwszym przypadku prezentuje się przede wszystkim elegancko, to w drugim nadaje mieszkaniu przytulny, nieformalny charakter. Co istotne, drewniane deski pięknie się starzeją, a jeśli ulegną uszkodzeniu, można poddać je renowacji. Poszczególne rodzaje drewna różnią się między sobą kolorytem, usłojeniem oraz fakturą, ale też podatnością na wilgoć czy stopniem twardości.

Drewno gości w naszym domach pod wieloma postaciami. Zazwyczaj są to meble, stolarka okienna lub kuchenne blaty, do łask wróciła także uznawana jeszcze do niedawna za relikt PRL-u boazeria oraz parkiet w jodełkę. W domach jednorodzinnych bardzo modne jest pozostawianie na poddaszu odsłoniętych belek podsufitowych oraz dzielenie dużych powierzchni na strefy przy użyciu drewnianych lameli. Z pojedynczych belek można również stworzyć efektowną ściankę pod telewizor bądź zagłówek łóżka.

  • Kamień

Kamienne powierzchnie nie są tak przytulne ani ciepłe w dotyku jak drewno, za to w przeciwieństwie do niego są odporne na uderzenia, zarysowania, działanie wody oraz wysokiej temperatury. Z tego względu kamień można wykorzystać niemal wszędzie – jako posadzkę, blat meblowy lub parapet, ale też do wykonania zlewu czy jako obudowę kominka. Ten naturalny materiał stanowi przepiękną ozdobę eleganckiego mieszkania i choć sporo kosztuje, stanowi inwestycję na długie lata.

Kamiennych elementów wystroju nie może zabraknąć między innymi we wnętrzach inspirowanych stylem glamour czy art déco. Do wyboru są różne tworzywa, takie jak marmur, granit, bazalt, trawertyn czy piaskowiec. W zależności od sposobu obróbki kamienne powierzchnie mogą mieć efektowny, elegancki połysk lub zaskakiwać surową, chropowatą fakturą.

Łazienka z płytkami przypominającymi kamień. Prysznic z armaturą w kolorze czarnym. Meble drewniane.

Izabela Widomska; Izabela Widomska Wnętrza; Projekt: Rodzinne mieszkanie hygge 2; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: R20315 Dąb Artisan NW, R20365 Dąb Karmel NW.

  • Rattan

Rattan to materiał naturalny typowy dla domów i mieszkań w stylu boho. Pod wpływem pary wodnej staje się on na tyle elastyczny, że z łatwością można wyplatać z niego zarówno meble (fotele, stoliki nocne i kawowe, huśtawki), jak i kosze, kwietniki, podkładki na stół, ramy luster oraz dające rozproszone światło abażury.

Rattanowe meble prezentują się bardzo atrakcyjnie i jednocześnie lekko, roztaczają niepowtarzalny urok oraz dodają wnętrzu nutkę romantyzmu. Nie ważą wiele, więc z łatwością można je przenosić, a w przypadku mebli ogrodowych – schować przed sezonem zimowym. Mają przy tym stabilną konstrukcję, więc, pomimo że sprawiają wrażenie delikatnych, potrafią wytrzymać duże obciążenia.

  • Tkaniny naturalne

W modnych salonach i sypialniach już na pierwszy rzut oka królują tkaniny naturalne, a wśród nich wełna, bawełna, len, jedwab czy juta.

Wełna od zawsze kojarzona jest z doskonałą jakością, ale też z właściwościami prozdrowotnymi. Dzięki swojej zdolności do regulowania wilgotności powietrza tworzy w pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat, a jej włókna pokryte są lanoliną zapobiegającą rozwojowi szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Do tego wełniana tkanina jest niezwykle miękka, sprężysta i ciepła w dotyku, więc dosłownie otula domowników w chłodniejsze wieczory.

Bawełna to materiał niezwykle popularny ze względu na swoją cenę i praktyczne właściwości, przede wszystkim trwałość. Najczęściej wykonuje się z niej pościel, zasłony oraz narzuty, ale także dywaniki łazienkowe, które szybko schną i nadają się do prania w pralce.

Tkaniny lniane cechuje nieco surowy, ale za to bardzo stylowy wygląd. Są lekkie oraz zwiewne, nie elektryzują się, pochłaniają wilgoć, w dodatku świetnie nadają się dla alergików. Lniane są najczęściej obrusy, poszewki na poduszki dekoracyjne oraz narzuty na kanapę czy łóżko.

Czym zastąpić materiały naturalne w domu lub mieszkaniu?

O ile rattan można zastąpić jego sztucznym odpowiednikiem (technorattanem z aluminium i żywicy syntetycznej lub polipropylenu), a tkaniny naturalne mają swoje tańsze imitacje (np. akryl do złudzenia przypomina wełnę), o tyle powierzchnie kamienne oraz drewniane można z powodzeniem zastąpić płytą meblową pokrytą laminatem. Wybór oferowanych przez producentów dekorów przyprawia o zawrót głowy i z pewnością nie ułatwia podjęcia decyzji. W palecie dekorów firmy Pfleiderer znajdują się między innymi takie propozycje jak:

  • R20063 DĄB WOTAN – wyrazisty rysunek rustykalnego dębu. Wyróżnia się dynamicznym wzorem, szerokim deskowaniem oraz bogatą strukturą. Doskonale wygląda na dużej powierzchni mebli, np. na frontach szaf.
  • R24096 BUK CRENATA – dzięki nieregularnym słojom, kolorowym kwiatom i dużym, malowniczym sękom ten efektowny buk optycznie ociepla wnętrze, wprowadzając do niego wyraziste naturalne akcenty.
  • R20021 DĄB LINDBERG – europejska, łagodna struktura dębu o drobnych sękach i subtelnym wzorze. Rysunek wzbogacają zarówno partie paskowane, jak i fragmenty ukwiecenia. Dekor pięknie gra z szarościami, również w formie betonu.
  • S63051 MARMUR BIANCO – elegancki i bardzo delikatny marmur z efektem glamour. Symboliczne, poprzeczne żyłowanie dodaje mu głębi. Doskonale prezentuje się jako okleina blatu kuchennego.
  • S68029 TERRAZZO NERO – dekor o mocnym, wyrazistym kolorze. Ciemny, monochromatyczny kamień z detalami w srebrzystym odcieniu ma ponadczasowy charakter oraz uniwersalne zastosowanie.

Mieszkanie w kolorach hygge. Aneks kuchenny z wyspą. Drewniany stolik oraz drewno na ścianie.

Izabela Widomska; Izabela Widomska Wnętrza; Projekt: Rodzinne mieszkanie hygge; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: R27001 Klon Królewski VV.

Jakie meble powinny znaleźć się w naturalnych wnętrzach?

Modne meble wykonane z materiałów naturalnych coraz częściej cechuje prosta forma, zaoblony kształt oraz surowa powierzchnia. Aby uzyskać ciekawe wykończenie, projektanci coraz częściej stawiają na nieregularność i brak precyzji, kierując się japońską filozofią wabi-sabi, która opiera się na odnajdywaniu piękna w tym, co niedoskonałe.

Wnętrza naturalne powinny być stonowane i spójne stylistycznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawiać ze sobą różne materiały, bawiąc się ich kolorytem i fakturami. W ten sposób można uzyskać efekt głębi oraz tchnąć w pomieszczenie nieco życia i oryginalności.

Amatorzy naturalnych aranżacji cenią sobie meble z drugiej ręki, które po odnowieniu zyskują drugie życie. Wychodzą oni z założenia, że nie ma sensu wyrzucać czegoś, co można z łatwością przerobić, uzyskując całkowicie unikalny element wystroju. Szczególnie modne jest poddawanie recyklingowi drewnianych palet, z których powstają między innymi niebanalne stoliki kawowe, szafki nocne czy meble balkonowe.

Kanapa z narzuta w jasnych kolorach.  Drewniany stolik obok kanapy.Naturalne wnętrza – dodatki

Dekoracje wykonane z naturalnych materiałów to niewątpliwie hit tego sezonu. Bawełniane makramy, wiklinowe kosze, dywany z juty, rattanowe kwietniki, drewniane patery, gliniane donice… Do tego plecione lampiony, miękkie tekstylia, żywe rośliny oraz suszone bukiety z ciętych traw. Wszystkie te dodatki dodają pomieszczeniu odrobinę nonszalancji i romantyzmu, zachwycając kunsztownym wykonaniem i przywołując na myśl wiejski krajobraz.

W naturalnych wnętrzach panuje minimalizm, ale z pewnością nie są one nudne. Większość dekoracji pełni określoną funkcję, jednocześnie przykuwając wzrok i stanowiąc element przemyślanej kompozycji.