Pokój Montessori – czym jest i jak go zaaranżować?

4 min czytania

Pokój Montessori, czyli przestrzeń urządzona zgodnie z filozofią autorstwa Marii Montesorii, może być ciekawą alternatywą dla nieco już oklepanych stylów aranżacji. Choć wnętrza w duchu Montessori najczęściej spotyka się w przedszkolach i szkołach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zagospodarować w ten sposób domowy kącik dziecka. Zobacz, jak urządzić przyjazną przestrzeń, która wzmocni kreatywność i samodzielność malucha.

Biały pokój dziecka zaaranżowany w stylu Montessori z łóżeczkiem, krzesełkami, dywanem i namiotem z zabawkami.

Montessori – czym jest ta filozofia?

Metoda Montessori to unikalne podejście do wychowywania i edukacji dzieci. Jej autorką była Maria Montessori – włoska lekarka. Założenia tej filozofii bazują na nieskrępowanej wolności dziecka, które tylko w takich warunkach może uwolnić całą swoją kreatywność. Równie ważne dla maluchów są także: rozwój fizyczny, przebywanie w społecznościach oraz regularny kontakt z przyrodą. Edukacja ma nieść ze sobą radość. Aby dziecko (uczeń) mogło swobodnie zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać własne zainteresowania, musi znajdować się w specjalnie zaprojektowanym środowisku. Urządzona w określony sposób przestrzeń dotyczy nie tylko przedszkoli czy szkół. Pokój Montessori mogą zaaranżować też rodzice maluchów w domowym zaciszu. 

Pokój Montessori – jakie elementy są w nim niezbędne?

Pokój dziecięcy Montessori powinien składać się z elementów, które umożliwiają maluchowi wszechstronny rozwój. 

  1. Niskie meble oraz wiele półek i szafek pozwalają chłopcom czy dziewczynkom sięgać bez przeszkód po ulubione książki, zabawki bądź też przybory plastyczne. 
  2. Istotne jest także zróżnicowanie faktur – prążkowane, pluszowe czy drewniane powierzchnie wspierają dziecięce zmysły. 
  3. Nie zapominaj o uporządkowaniu przestrzeni i naturalnych materiałach – tu rządzi drewno i miękkie tekstylia.
  4. Pokój Montessori musi być przede wszystkim bezpieczny, dlatego wszystkie kable muszą zostać schowane, ostre krawędzie zabezpieczone, a potencjalnie szkodliwe rzeczy wyniesione poza dziecięcą przestrzeń.
  5. Reguła dostępności realizuje się też w braku barier architektonicznych: schodów, drabin czy wysokich progów.

Biały pokój dziecka zaaranżowany w stylu Montessori, w którym znajduje się stolik z plecakiem na nim, a obok stoi wieszak z kilkoma kolorowymi ubrankami dla dziecka.

Pokój Montessori – jakie kolory zastosować?

Pokój w stylu Montessori to minimalizm i stonowane, lekko przydymione lub rozbielone barwy. Inspiracją do urządzenia przestrzeni są kolory zaczerpnięte z natury. Najmilej widziane w pokoju dziecka będą: 

  • spokojne brązy i beże odwzorowujące barwy ziemi;
  • delikatne niebieskości odpowiadające kolorom nieba i wody;
  • przygaszone zielenie imitujące kojącą wzrok barwę drzew.

Użyj unikalnych dekorów płyt laminowanych od marki Woodeco w wymienionych wyżej kolorach. M.in.: naturalny i ponadczasowy PU1503 Piasek Pustyni, stonowany odcień niebieskości PU2009 Niebieski Kredowy, a także świeżą zieleń, perfekcyjną w zestawieniu z subtelnymi pastelami – PU2204 Zieleń Szałwi.

Maria Montessori podkreślała, że kolory do pokoju dziecka mogą być dobierane intuicyjnie. Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, które barwy będą idealne? Możesz posłużyć się zasadą kontrastu: wykończ pokój z użyciem zgaszonych kolorów i dobierz do nich akcesoria w żywych barwach. Pamiętaj też, że powinny one współgrać z najpopularniejszym tworzywem wykończeniowym, czyli drewnem.

Pokój w stylu Montessori – jakie style zastosować?

W tej kategorii na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się styl skandynawski. Obecność ciepłego drewna i przytulnych tkanin, delikatnej palety spokojnych kolorów oraz uporządkowanie przestrzeni to cechy stylu, które sprawiają, że świetnie pasuje on do założeń ruchu Montessori. Również miłość Skandynawów do natury spodoba się wielbicielom filozofii Montessori – drewno pojawia się tam nie tylko jako materiał wykończeniowy (zwłaszcza na podłodze), budulec mebli (regałów, stolika, łóżka), ale także jako tworzywo licznych zabawek manualnych: sorterów, klocków, przebijanek itp.

Marzy Ci się idealny pokój dziecięcy Montessori? Weź pod uwagę styl boho. Na jego korzyść przemawiają następujące argumenty: estetyka boho przoduje, jeśli chodzi o wykorzystanie miękkich tkanin – gładkich i o wyrazistych splotach. Ponadto wystrój boho jest radosny, eklektyczny, pełen kolorów, wśród których dominują odcienie beży i brązów, ale również kolory, jak musztardowy oraz toffi. Nieodłączną częścią stylu boho jest też fantazja, która spodoba się maluchom – wnętrza zawierają rysunki, poduchy, tipi, ciekawe ażurowe lampy itd.

Pokój w przedszkolu zaaranżowany w stylu Montessori z białymi ścianami, na których wiszą drewniane regały, a na podłodze stoi skuter na biegunach w kolorze niebieskim i samochodzik, w którym może chodzić dziecko.

Pokój dziecka Montessori – jakie meble zastosować?

Meble, które powinny się znaleźć w pokoju Montessori to: 

  • łóżko Montessori – koniecznie tuż nad ziemią i z drewnianym stelażem; opcjonalnie na podłodze można położyć sam wygodny materac; wchodzenie i schodzenie z posłania ma być bezproblemowe, dodatkowo nic nie powinno krępować ruchów dziecka; łóżka Montessori to obowiązkowe akcesoria;
  • minimum kilka regałów (strefa przechowywania) – naczelną zasadą w pokoju Montessori jest łatwy dostęp do przedmiotów należących do dziecka; taki zabieg wspiera naukę samodzielności, kształtuje gust, uczy malucha sprawczości („mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość”) itp.; na regałach warto umieścić książki (koniecznie okładkami do przodu), ubranka, jak i różnego rodzaju zabawki;
  • stolik i krzesło – obowiązkowo dopasowane do wzrostu dziecka; w filozofii Montessori prace manualne zajmują ważne miejsce; zadbaj o to, aby blat był odpowiednio szeroki, by maluch mógł układać puzzle, rysować lub budować skomplikowane konstrukcje z klocków; w przyszłości stolik i krzesło zostaną zastąpione przez fotel biurowy i biurko;
  • dywan jako przestrzeń do zabawy – można zastąpić go piankową matą lub rozłożonym kocem.

Oprócz spełnienia oczywistych kryteriów, np. dopasowania do wzrostu dziecka, meble Montessori mają kilka charakterystycznych cech:

  • są raczej niskie, by maluch miały do nich łatwy dostęp (maksymalnie 1-1,5 m od podłogi, czyli na wysokości wzroku dziecka);
  • zazwyczaj są wykonywane z naturalnego drewna, a akcesoria produkowane z innych określonych materiałów (wełna, bawełna, sizal, wiklina, len, rattan itp.);
  • nie pojawiają się w zbyt dużej liczbie w jednej przestrzeni – pokój Montessori powinien być uporządkowany i nieprzeładowany wyposażeniem; kilka mebli oraz dodatków – głównie tworzonych samodzielnie przez dziecko (DIY) – w zupełności wystarczą;
  • nie powinny zawierać ostrych krawędzi i szklanych elementów, które nie są bezpieczne dla dzieci.

Pokój w przedszkolu w stylu Montessori z dużymi oknami dywanem na podłodze i małą ścianką wspinaczkową na ścianie z kolorowych elementów.

Pokój w stylu Montessori – jakie dekoracje?

Pokój dziecka Montessori nie obędzie się bez dekoracji. Co ważne, autorka tego podejścia do edukacji głęboko wierzyła w naukę przez zabawę. Dlatego w pokoju Montessori nie może zabraknąć zabawek, które bazują na manipulowaniu małymi elementami. Popularne są: 

  • klocki;
  • koszyki z piłeczkami;
  • koraliki do nawlekania;
  • tacki do sortowania;
  • modele uczące wiązania butów;
  • przebijanki;
  • pudełka z wieloma zamkami;
  • sztuczne warzywa i owoce „do krojenia”;
  • skrzyneczki z dziecięcymi skarbami znalezionymi na spacerze czy figurkami zwierząt. 

Wszystkie zabawki dziecko może przechowywać na otwartych regałach, półkach i w plecionych koszach.

Także w kwestii dekoracji we wnętrzach w stylu Montessori królują drewno i naturalne tworzywa – m.in. drewniane koniki, bujaczki, pchacze czy zabawki do ciągnięcia. Z kolei na łóżku i podłodze mogą zagościć kolorowe poduchy w zabawnych kształtach, kocyki i narzuty. Natomiast bawełnę czy filc można wykorzystać do uszycia pacynek i innego rodzaju kukiełek, którymi maluchy mogą bawić się w domowy teatrzyk. Istotnym elementem pokoju w stylu Montessori jest również lustro – zamontuj je nisko, tuż nad samą podłogą, by dziecko mogło stroić minki i odtwarzać różne scenki. Na ścianie warto zamontować też wieszaki na dziecięce ubranka.

Pokój dziecięcy Montessori, a dokładniej jego ściany, również mogą zostać zagospodarowane w ciekawy sposób. Zależnie od tego, jaki jest motyw przewodni pokoju (kosmos, safari, podróż dookoła świata), na pionowych płaszczyznach może pojawić się t