Viva Magenta, czyli Kolor Roku 2023 według Instytut Pantone

4 min czytania

Już od ponad 20 lat na początku grudnia eksperci z Instytutu Pantone zbierają się, aby wybrać tak zwany Kolor Roku i tym samym wyznaczyć trendy na nadchodzący sezon – zarówno w świecie mody, jak i kultury czy wnętrzarstwa. Tym razem triumfy święci nasycony odcień czerwieni, nazwany Viva Magenta, który już niebawem zagości nie tylko w wielu szafach, ale też przestrzeniach. Jak go wprowadzić do swoich wnętrz, aby uzyskać wystrój z jednej strony nietuzinkowy, a z drugiej sprzyjający relaksowi i dobremu samopoczuciu?

Viva Magenta – jaki to kolor i czym się charakteryzuje?

Zbliżony do fuksji kolor Viva Magenta to głęboki odcień czerwieni z domieszką różu oraz nutką bordo, wpadający zarówno w ciepłe, jak i zimne tony. Nazywa się go także szkarłatną czerwienią albo koszenilową czerwienią – dlatego, że inspiracją do jego powstania był występujący w naturze barwnik, otrzymywany z kwasu karminowego, który pozyskuje się z wysuszonych i zmielonych insektów, żyjących na kaktusach. Ten znany już w starożytności pigment przez wiele stuleci był towarem niezwykle cennym, na który stać było wyłącznie najzamożniejszych – służył między innymi do barwienia szat biskupów oraz władców.

Viva magneta na ścianie. Pod ścianą stoi kanapa z poduszkami oraz kwiatami. Obok różowy fotel, a tle regały z dekoracjami.

Nic więc dziwnego, że Viva Magenta kojarzy się przede wszystkim z elegancją, luksusem, ale też witalnością i odwagą. Kolor ten jest na tyle radosny i żywiołowy, że wyzwala pozytywne emocje i pobudza krążenie krwi. Z drugiej strony, daleko mu do agresywności, a jego głębia i łagodność działa kojąco na zmysły, tworząc przytulną atmosferę. Sami twórcy Viva Magenta twierdzą, że to „niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalne czasy”, który ma za zadanie pozytywnie nas nastrajać, zachęcać do otwierania się na nowe, a także do poszukiwania w sobie wewnętrznej siły.

Sięgnięcie podczas aranżowania wnętrza po kolor Viva Magenta sprawi, że nabierze ono niebanalnego, wysmakowanego charakteru oraz aury zmysłowości i tajemniczości.  Warto podkreślić, że jest to kolor na tyle ciemny, że najlepiej prezentuje się w przestronnych wnętrzach, takich jak salon połączony z kuchnią albo sypialnia z garderobą.

Ściany w kolorze Viva Magenta – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się nad pomalowaniem ścian szkarłatną czerwienią? Ogranicz się do jednej z nich – to wystarczy, aby stworzyć spektakularną bazę aranżacji. Taka decyzja jednocześnie pozwoli uniknąć przytłaczającego efektu końcowego. Jeśli to możliwe, wybierz ścianę, na którą nie pada światło słoneczne, dzięki czemu zyska ona wyjątkową głębię.

Kolor Viva Magenta na ścianie. Przy ścianie stolik z dekoracjami.. Krzesła drewniane oraz lampa stojąca obok stolika. Zasłony również w podobnych kolorach co ściana.

Szkarłatna tafla za kanapą to świetny pomysł na wydzielenie strefy wypoczynkowej w salonie, ale równie dobrze będzie się prezentować jako tło dla zabudowy kuchennej oraz za wezgłowiem łóżka w sypialni. Wybraną ścianę najprościej jest pomalować farbą, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. W zależności od pomieszczenia do wyboru są płytki ceramiczne, tapicerowane panele, boazeria, tapeta oraz tynk strukturalny.

Do jakich wnętrz będą pasować ściany w kolorze Viva Magenta? Przede wszystkim do tych inspirowanych stylem klasycznym, francuskim oraz glamour. Aby uzyskać elegancki wystrój, pomalowaną szkarłatną czerwienią ścianę wystarczy ozdobić sztukaterią, dużym lustrem oraz obrazami w rzeźbionych, pozłacanych ramach. Można też wstawić do pokoju obite ciemnym materiałem pikowane meble oraz dopełnić całości kryształowym żyrandolem i mięsistymi, lśniącymi tekstyliami.

Kanapa w kolorach różu z poduszkami, na tle fioletowej ściany połączonej z akcentami betonowymi. Obok kanapy donica z kwiatem.

Kolor Viva Magenta świetnie sprawdzi się również we wnętrzach dalekich od wytworności, takich jak na przykład boho. Na tle pokrytej nim ściany postaw rattanowy fotel albo powieś bocianie gniazdo, a na podłodze połóż beżowy dywan z wzorami etno. Do tego dobierz barwne koce i poduchy z frędzlami oraz zwiewne lniane zasłony – uzyskasz w ten sposób nonszalanckie i nieco romantyczne pomieszczenie w klimacie boho.

To jednak tylko przykłady – Viva Magenta wpisuje się także w różne inne style, takie jak nowoczesny, eklektyczny czy vintage – aby je wprowadzić do wnętrza wystarczy zastosować typową dla nich kolorystykę i charakterystyczne elementy wystroju.

Jakie dekory meblowe pasują do koloru Viva Magenta?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na szkarłatną czerwień na ścianie, podłodze (wykładzina lub dywan) czy na tapicerce kanapy lub fotela z podnóżkiem, do wyboru masz szereg oklein meblowych, które będą harmonijnie współgrać z kolorem Viva Magenta. Pasują do niego zarówno ciepłe dekory drewnopodobne, jak i jednobarwne, takie jak na przykład:

  • U12290 ANTRACYT – dekor intrygujący, kolorystycznie zbliżony do czerni, jednak o wyraźnie jaśniejszym odcieniu, co czyni go wyjątkowym, a jednocześnie daje spore możliwości w zakresie zastosowania. Najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, ale wpisuje się również w styl skandynawski, industrialny oraz minimalistyczny;
  • U12188 SZARY JASNY – delikatna, subtelna szarość o uniwersalnym charakterze. W połączeniu z jasnym, chłodnym drewnem lub ciemniejszymi dekorami jednobarwnymi tworzy szlachetny klimat w każdym pomieszczeniu. Dyskretny połysk oraz efekt delikatnego arkusza papieru dodaje jej szlachetności i elegancji;
  • U11209 BIEL SZLACHETNA – dekor klasy premium utrzymany w uniwersalnej tonacji kolorystycznej. Można go łączyć ze wszystkimi dekorami: znakomicie podkreśla ich piękno niezależnie od tego, czy mowa o dekorach drewnopodobnych, fantazyjnych, kamiennych czy jednobarwnych. Charakteryzuje się znakomitą siłą krycia, jest idealny na fronty mebli, zarówno salonowych, jak i kuchennych oraz łazienkowych;
  • U19014 SZAŁWIA – ciepły, miękki odcień zieleni, który tradycyjnie pojawiał na meblach w stylu wiejskim. Dziś jednak ta barwa stała się bardzo popularna także we wnętrzach nowoczesnych: jest delikatna i niezobowiązująca, a jednocześnie stanowi wyraźne odwołanie do świata natury;
  • U16130 PIASKOWY – jasny odcień piaskowej żółci. Wpisuje się znakomicie w aktualne trendy, dotyczące stosowania we wnętrzu palety naturalnych, stonowanych barw. Może być ciekawą propozycją dla tworzenia kontrastowych połączeń z szarością, granatem lub do zestawień z dekorami fantazyjnymi lub kamiennymi, utrzymanymi w podobnej tonacji kolorystycznej.
Szara kanapa oraz stolik w stylu skandynawskim. Na łóżku poduszki, a na stoliku donica z kwiatem.

Z jakimi kolorami najlepiej połączyć Viva Magenta?

Instytut Pantone nie tylko wybrał Kolor Roku 2023, ale też podpowiada, z jakimi barwami Viva Magenta stworzy udane zestawienie. Są to przede wszystkim stonowane i łagodne odcienie, takie jak brudny róż, piaskowa szarość, rozbielony błękit oraz khaki. Przy ich pomocy można nieco przytłumić szkarłatne tony, a jednocześnie wydobyć z nich to, co szczególnie miłe dla oka.
Łóżko w dużej sypialni z poduszkami oraz narzutami. Nad łóżkiem zawieszone lustro. Obok łóżka stolik oraz fotel ażurowy.

Jako subtelna, neutralna baza dla aranżacji ożywionej przy pomocy Viva Magenta świetnie sprawdzą się także jasne, klasyczne barwy, przede wszystkim biel, szarość i beż. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście biel, która optycznie powiększy i rozświetli wnętrze, jednak aby je ocieplić i dodać mu domowego charakteru, lepiej jest zdecydować się na beż. Z kolei neutralna szarość sprawi, że Viva Magenta nabierze chłodnego wyrazu, a pomieszczenie będzie wyglądać raczej szykownie niż przytulnie.

Bardzo elegancko albo wręcz luksusowo będzie się również prezentować połączenie szkarłatnej czerwieni z czernią, atramentowym granatem czy butelkową zielenią, zwłaszcza w towarzystwie dodatków o wyglądzie srebra albo złota. Jeśli natomiast chcesz stworzyć nie tyle wyrafinowane, co intrygujące wnętrze, ścianę w kolorze Viva Magenta zestaw w szałwiowymi lub musztardowymi tekstyliami oraz obiciami.

I wreszcie – nie bój się łączyć różnych odcieni czerwieni! W jaki sposób? Udekoruj narożnik koralowymi, burgundowymi i szkarłatnymi poduszkami albo odnów stare drewniane krzesła do kącika jadalnego, malując je na wpadające w brąz odcienie czerwieni, takie jak karminowy, szkarłatny, bordowy oraz wiśniowy. W ten sposób uzyskasz bardzo efektowny i unikalny wystrój, obok którego trudno będzie przejść obojętnie.