Salon z jadalnią — jak urządzić?

2 min czytania

Salon połączony z jadalnią to w dzisiejszym wnętrzarstwie standard. Kiedy tylko metraż na to pozwala, wnętrza projektuje się współcześnie właśnie w ten sposób: łącząc salon z aneksem kuchennym i jadalnią. To stawia przed inwestorem wyzwanie, aby urządzić te trzy połączone przestrzenie spójnie i funkcjonalnie. Najtrudniejszą częścią wyzwania jest wybrać jeden styl, spójne motywy, podobne materiały. Później jednak okaże się, że ilość koniecznych decyzji do podjęcia będzie mniejsza niż w przypadku trzech osobnych pomieszczeń. Oto nasze rady na temat urządzania salonu z jadalnią. Zapraszamy.

Jadalnia z białym stołem i blatem drewnianym oraz z krzesłami z zielonymi siedziskami. Duże okno daje sporo światła dla roślin znajdujących się w pomieszczeniu.

W jakim stylu można zaaranżować salon z jadalnią?

Na początku powinniśmy zadać sobie fundamentalne pytanie w jakim stylu chcemy zaaranżować nasz salon z jadalnią? Przede wszystkim powinien to być styl, który pozwoli na zachowanie funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, pozwalając jednocześnie na poprowadzenie tych samych motywów w każdym z nich.

Najczęściej wybierane w takich sytuacjach są: styl skandynawski oraz styl nowoczesny. Obydwa dość dobrze prezentują się w sporej wielkości pomieszczeniach, łatwo adaptują się zarówno do kuchni jak i do jadalni oraz przestrzeni rekreacyjnej w salonie. Łatwo o dodatki, które są przystępne cenowo, a szereg inspiracji znajdujemy na każdym kroku, w social mediach, magazynach i sklepach, bo te dwa style są obecnie bardzo popularne.

Dobrym pomysłem może być również zastosowanie w przypadku takiego salonu połączonego z jadalnią stylu industrialnego. Będzie się on prezentował dość surowo, ale efektownie. Wielu inwestorów sięga po industrialne i loftowe inspiracje nawet w całkiem nowych domach. Elementy tych stylów można połączyć z neutralną czy skandynawską bazą.

Kuchnia połączona z jadalnią i salonem.  Stół z zastawą na tle kanapy w części salonowej.

Tomasz Fitowski; Projektowanie wnętrz Tomasz Fitowski; Projekt: Projekt mieszkania w Kielcach; Propozycje dekorów zbliżonych kolorystycznie do elementów widocznych na realizacji: PD7062 Wiąz Baron Trufel, PB0011 Biel Uniwersalna

Salon z jadalnią  w jaki sposób połączyć obydwa pomieszczenia?

W jaki sposób powinniśmy łączyć salon z jadalnią? Wymaga to możliwości wyraźnego oddzielenia od siebie tych stref. Jeśli w przestrzeni nie ma naturalnej wnęki na jadalnię, wystarczy ergonomicznie rozmieścić meble.

Jak oddzielić strefę jadalną od salonu, pomysły:

  • Ustaw kanapę tyłem do stołu.
  • Połóż w obydwóch strefach różne podłogi, pamiętaj jednak, aby nie były zbyt kontrastowe.
  • Oddziel strefy zabudową meblową lub regałem.
  • Zasłoń jadalnię częściowo ażurową dekoracją np. lamelami.
  • Zastosuj inne wykończenie sufitu, oddzielenie belką stropową lub obniżony sufit w jednej ze stref.

Mały czy duży salon z jadalnią?

Wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie zarezerwowane dla dużych metraży. Nie oznacza to jednak, że z jadalnią nie może być połączony także niewielki salon. Czasem salon z aneksem kuchennym i miejscem do jedzenia posiłków będzie bardziej przestrzenny niż te trzy pomieszczenia oddzielone od siebie. Oczywiście musimy w jego przypadku dysponować pewną wolną przestrzenią, by nie panował w nim chaotyczny ścisk. Przy mniejszej przestrzeni sprawdza się w jadalni stół okrągły, gdyż jest nieco bardziej ustawny i zajmuje mniej miejsca.

Aneks kuchenny połączony w jadalnia oraz salonem. Meble kuchenne z frontami w kolorze awokado oraz drewnianymi obok szarej kanapy.

Praktyczne aranżacje salonu z jadalnią

Część jadalniana niezależnie od obranego przez nas trendu stylistycznego zawsze składała się będzie ze stołu i krzeseł. Nad stołem warto umieścić pasującą pod względem wzornictwa lampę nowoczesną LED-ową, skandynawską z metalowymi kloszami lub też industrialny „druciak”. Praktycznie jest nie stosować w jadalni dywanów czy tapicerowanych krzeseł, ale współczesny design nie musi zawsze być praktyczny. Brak sztywnych zasad widać w popularnych stylizacjach, gdzie każde z krzeseł w jadalni jest inne. Dziś w jadalni możemy łączyć krzesła z tworzyw sztucznych ze starym, fornirowanym stołem vintage. Warto szukać swojego stylu, a czasem zbudować aranżację np. wokół rodzinnych pamiątkowych mebli.

Czy salon to zawsze kanapa, stolik kawowy i telewizor na ścianie? Salon powinniśmy zaaranżować w taki sposób, aby był funkcjonalny dla naszej rodziny. Dziś coraz częściej spotykamy się z salonami, które nie koncentrują się wokół ściany telewizyjnej. Nierzadko w salonie zobaczymy dwie kanapy umieszczone naprzeciw siebie. Popularne są aranżacje z wysuwanym rzutnikiem, bez zabudowy RTV ani monitora LCD na ścianie.

Przy aranżacji salonu z jadalnią polecamy następujące dekory:

  • PD3016 Dąb Artisan — dekor plankowany z wyrazistym usłojeniem, pasujący do np. rustykalnych wnętrz;
  • PD3037 Dąb Olejowany — dekor z efektem olejowanego drewna i z wyraźnym wzorem;
  • PK9014 Marmur Bianco — elegancki i delikatny dekor z poprzecznym żyłowaniem;
  • PD7042 Teak Bielony — dekor z efektem bielenia dzięki połączeniu szarego i beżowego, wygląda elegancko i naturalnie.

Salon z jadalnią to centrum rodzinnej aktywności, tutaj wspólnie jadamy posiłki i spędzamy czas wolny. Te funkcje powinny być dla nas najważniejszym drogowskazem przy aranżacji.

Salon połączony z jadalnią z białymi ścianami oraz czarnym stołem i grafitową sofą i krzesłami.